DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Furtun filtru aer., Izolare termica (oare are vreun efect?)

kent99
post 27 Jul 2006, 12:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




Salut,

Vin si eu cu o intrebare (repet intrebare asa ca va rog sa nu aruncati cu pietre). Stiti furtunul acela negru si gros aparent dintr-un material textil care intra in filtrul de aer (mai exact pe unde trage aer motorul) ? Intr-o zi (alaltaieri cred pe caldura aia) dupa ce am ajuns acasa am ridicat capota la masina si am pus mana pe el si am constatat ca era foarte fierbinte as putea spune (nu stiu exact dar as putea sa aproximez a avea cel putin 50-60 de grade). Ma gandesc eu ca el fiind cald aerul care tras de motor automat se incalzeste si el atunci cand trece pe acolo (asta doar daca la interior nu are vreo izolatie termica). Drept urmare m-am gandit ca ar fi bine daca i-as aplica eu o izolatie pe exterior pentru a mai reduce din temperatura ridicata pe care o preia de la motor si de la capota incinsa de soare. Ce ziceti ar avea vreun efect (pe principiul aer mai rece => aer mai mult) ? Am stat si m-am gandit si cu ce material sa il infasor (tb sa fie ceva rezistent la temperaturi mari) asa ca dc aveti vreo idee astept ! In speranta ca nu am zis vreo prostie si ca nu s-a mai discutat problema asta (am cautat inainte dar nu am gasit nimic legat de asta) astept raspunsurile/sugestiile voastre ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex27Buc
post 27 Jul 2006, 17:01
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 25 August 04




QUOTE(kent99 @ 27 Jul 2006, 14:13)
Salut,

Vin si eu cu o intrebare (repet intrebare asa ca va rog sa nu aruncati cu pietre). Stiti furtunul acela negru si gros aparent dintr-un material textil care intra in filtrul de aer (mai exact pe unde trage aer motorul) ? Intr-o zi (alaltaieri cred pe caldura aia) dupa ce am ajuns acasa am ridicat capota la masina si am pus mana pe el si am constatat ca era foarte fierbinte as putea spune (nu stiu exact dar as putea sa aproximez a avea cel putin 50-60 de grade). Ma gandesc eu ca el fiind cald aerul care tras de motor automat se incalzeste si el atunci cand trece pe acolo (asta doar daca la interior nu are vreo izolatie termica). Drept urmare m-am gandit ca ar fi bine daca i-as aplica eu o izolatie pe exterior pentru a mai reduce din temperatura ridicata pe care o preia de la motor si de la capota incinsa de soare. Ce ziceti ar avea vreun efect (pe principiul aer mai rece => aer mai mult) ? Am stat si m-am gandit si cu ce material sa il infasor (tb sa fie ceva rezistent la temperaturi mari) asa ca dc aveti vreo idee astept ! In speranta ca nu am zis vreo prostie si ca nu s-a mai discutat problema asta (am cautat inainte dar nu am gasit nimic legat de asta) astept raspunsurile/sugestiile voastre !  icon_mrgreen.gif
*



ai sonda de temp undeva la filtrul de aer... stie sa dozeze amestecul dupa ce citeste sonda aia deci nu iti bate capul


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 27 Jul 2006, 17:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Eu zic ca ideea e foarte buna, chiar am vazut o poza la un coleg de forum care a facut asa ceva (a izolat cu niste material din ala care se foloseste la izolat tevile de la centrala) !
Eu merg si mai departe cu rationamentul si propun izolarea intregii cutii a filtrului de aer, sau macar partea de jos, ce spuneti ?
La toate acestea priza de aer sa fie undeva sub far si cred ca masinuta ar merge mai bine !

This post has been edited by spiridon: 27 Jul 2006, 17:06


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 27 Jul 2006, 17:05
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Pierderea de putere e cam de 1CP la 10 grade C in plus pentru aerul care intra in motor. Cred ca mai bine tragi aer mai rece de undeva. De sub far nu prea e bine cand treci prin balti.

This post has been edited by cristidb: 27 Jul 2006, 17:06


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kent99
post 27 Jul 2006, 17:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




Alex27Buc nu inteleg ce ai vrut sa zici prin afirmatia ta dar poate vei detalia.
QUOTE
Pierderea de putere e cam de 1CP la 10 grade C in plus pentru aerul care intra in motor
Pai eu zic ca la cat de putin timp/resurse iti ia ar merita efortul fie chiar si pentru un calut amarat in plus laugh.gif . Unde as putea gasi izolatie din aia de se foloseste la tevile de caldura si cam cat ar costa (cum se vinde la metru la bucata) ?


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 27 Jul 2006, 17:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Chiar azi am pus mina pe cutia filtrului si e foarte foarte calda ; Pierderea "temporara" a 3-4 cp ma motiveaza sa incerc izolarea tubului de admisie aer si a filtrului !

Apropo, eu am scos tubul din piesa de plastic si l-am strecurat pe sub masca de faruri imediat deasupra radiatorului, si acum vine exact sub buza capotei ! Se simte, se infinge altfel !

Izolatia "aia" se gaseste la orice magazin care vinde piese pentru centrale termice; se gaseste sub forma unor tuburi lungi de 2 m ! Tai pe lungime, infasori pe tubul de admisie aer si legi cu niste bride de plastic sau cu multa banda izolier din plastic !

This post has been edited by spiridon: 27 Jul 2006, 17:14


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 27 Jul 2006, 17:18
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Aerul are densitate mai mica la temperatura mare. Masa de aer care intra in motor cand aerul este cald este mai mica. Cantitatea de benzina injectata va fi si ea mai mica. Mai putin amestec -> mai putina putere. Sub capota temperatura e cu 15-20 de grade mai mare decat afara.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kent99
post 27 Jul 2006, 17:32
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




QUOTE
Tai pe lungime, infasori pe tubul de admisie aer si legi cu niste bride de plastic sau cu multa banda izolier din plastic !
blink.gif Banda izolier din plastic? Nu stiu ce sa zic dar nu as incerca nu am chef sa vad cum ia foc biggrin.gif Trebuie sa existe si niste banda adeziva rezistenta la temp mai mari (zic eu ca 150 de grade ar fi de ajuns). Ma intreb powertape pana la cat rezista ?


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 27 Jul 2006, 17:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Nu ia foc GARANTAT !, eu am de 1 an pusa, cei drept fara material izolant ! La mine furtunul asta gudronat se cam desfacuse si i-am pus banda la greu sa nu ia aer cald direct de linga motor !


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 27 Jul 2006, 17:49
Post #10


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Daca tot vreti sa reduceti temperatura aerului de sub capota, cel mai bine e sa va faceti o priza de aer...si puneti furtunul ala sa traga aer de acolo...io asa am facut. wink.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 27 Jul 2006, 17:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Eu sunt cel cu pitici pe creier, care mi-au soptit cum ca in motor trebuie musai sa ai aer rece la intrare(am pus si intercooler), tot eu am izolat furtunul de admisie. Solutia eleganta de lipire e cu prenandez---de la ce firma iti pofteste inima, cu conditia sa respecti instructiunile de lipire cu adezivi de contact. Cu scoci iese naspha...

This post has been edited by george_slz: 27 Jul 2006, 21:22


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kent99
post 27 Jul 2006, 20:51
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




QUOTE
la intrare(am pus si intercooler),
173.gif 173.gif 173.gif 173.gif INTERCOOLER ? cum cum da mai multe detalii te rog biggrin.gif ???? ca si pe mine ma batea gandul asta smile.gif stau si ma gandesc prenadezul ala nu e afectat de caldura ? si inca o cehsti nu pra vrau sa stric furtunul ca cine stie poate ma razgandesc. Ideea cu priza de aer e buna dar nu pt mine nu vreau sa fac nici un fel de modificari in tabla sau sa prelungesc furtunul !!!


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 27 Jul 2006, 21:24
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Cum sa pui intercooler la motor aspirat? E aberant.
intercoolerul are rolul de a raci aerul care intra in motor dupa ce a trecut prin turbina, unde s-a incalzit pentru ca a fost comprimat si pentru ca turbina e destul de calda. Schimbul de caldura se produce intre aerul la temperatura de afara si aerul cald care vine din turbina. Adica tu iei aer de afara si il treci printr-un intercooler sa-l racesti cu aer la aceeasi temperatura? Care-i faza? Sau iei aer de sub capota si il racesti cu aer de afara? In cazul asta mai bine iei aer de afara...


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 27 Jul 2006, 21:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




E simplu ce trebuie sa faci tu. Sa masori diametrul furtunului si lungimea lui, sa scoti mansonul de cauciuc de la capatul dinspre filtru.
Tai dintr-o foaie de izolator/izopren un dreptunghi cu lungimea=lungimea furtunului de aer si cu latimea egala cu diametrul acelui furtun la care adaugi 5-7 cm , pt a avea suficient spatiu ca sa lipesti(se obtine un cilindru) si apoi imbraci conducta. Dupa aia iti capsezi la loc mansonul ala pe furtun si gata.

Intercoolerul merge bine intr-un sistem turbo....altfel e putin util(cazul meu).


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kent99
post 27 Jul 2006, 21:40
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




Ok m-am mai linistit cu intercooleru ala. O sa pun doar izolatie pe furtun. Mai am o rugaminte dac se poate sa puneti o poza cu materialul sau un link sa vad cum arata sa stiu dupa ce ma uit smile.gif 10x !


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Jul 2006, 23:40
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kent99
post 28 Jul 2006, 07:41
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 March 06
From: B




Mersi klaus pentru link. Acum ca tot mi l-ai dat icon_mrgreen.gif si am vazut ceva acolo mai am o intrebare grila aceasta : http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=29960 de la solenza lui george se potriveste oare si pe DSN ? M-a interesa sa imi pun si eu una ! rolleyes.gif


--------------------
Dacia Super Nova - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jul 2006, 08:31
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da, se potriveste. Eu am avut pe DSN.
Doar ca trebuie trase prin ea furtunele de stropitoare de parbriz (ori dai o gaura, ori le faci mai lungi si le treci prin caroiajul ala liber)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 25 Jul 2010, 18:31
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




vad ca e vechi topic-ul asta, dar o sa subscriu la ideea de mai sus cu izolarea furtunului. mi-am izolat si eu furtunul cu o fasie de izopren pe care am prins-o cu banda izolatoare si soricei. abia astept sa vad cum se comporta. rau nu are cum sa ii faca. as merge un pic mai depart prin a izola un pic zona din care se trage aerul, pe langa baterie. as izola peretii dinspre motor, in asa fel incat aerul sa vina doar din fata si de desesubt.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 25 Jul 2010, 18:39
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




nu isi prea are rostul izolarea furtunului, ca nu e de plastic ca sa se incalzeasca tare

o treaba buna ar fi izolarea partii de sub filtru, pt a nu se mai incalzii carcasa asa de mult


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 25 Jul 2010, 19:26
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Preferabil ar fi sa se modifice traseul incat sa traga din afara compartimentului motorului are. Carcasa si furtunul sunt din materiale care izoleaza destul de bine termic. In mers aerul circula cu viteza destul de mare pe acolo si nu se incalzeste. Chiar daca are tabla aia si nu trage chiar din spatele radiatorului, e preferabil sa se traga aer din fata radiatorului sau de sub aripa.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 25 Jul 2010, 19:44
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




eu am pus mana pe furtunul ala dupa ce am ajuns acasa si se incinge foarte tare, deci nu cred ca izoleaza asa de bine, aerul care trece pe acolo e destul de incalzit.
nu am studiat pana acum si varianta izolarii carcasei filtrului. la prima vedere se poate. oare a incercati cineva asta pana acum?
oricum e clar, masina merge mult mai bine si mai "lin" cand aerul aspirat e ceva mai rece.
o intrebare, sa nu radeti de mine: daca montezi un ventilator pe gura furtunului de aer care ar forta(/ajuta?) patrunderea aerului in motor e o idee proasta ?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 25 Jul 2010, 19:52
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




sa pui unul de calculator

dar nu cred ca e prea buna ideea, eventual ar trebui facut sa scada/creasca turatia lui in functie de cat accelerezi sau odata cu turatia motorului, ca atunci cand motorul are turatie mica nu are nici nevoie de aer mult, dar nu prea ar avea vreun efect bun
incearca si vezi cum e daca chiar vrei


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 25 Jul 2010, 19:52
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




E o idee foarte proasta. La turatie motorul trage mult mai mult aer decat poate baga ventilatorul si practic ventilatorul franeaza aerul.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 25 Jul 2010, 19:59
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




pai nu il pui in cap la furtun ca pe un capac se poate pune langa fara sa incurce aspiratia motorului si facut un fel de aparatoare sa dirijeze aerul catre intrarea pe furtun


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 25 Jul 2010, 20:02
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




abia astept filtrele astea, daca se vor produce vreodata...

http://www.impactnews.ro/News/Filtrul-de-a...asc%C4%83-22050

http://www.corneliugroup.ro/


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 25 Jul 2010, 20:10
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Nicio pocnitoare de ventilator nu o sa faca nimic bun. Singurul mod in care poti introduce aer fortat in motor e cu o turbina sau un compresor.
Au fost testate pe clubopel filtrele alea minune. Rezultat zero.
Exista filtre sport facute de firme serioase. Imbunatatesc raspunsul motorului si cresc puterea cu 1-3%.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 25 Jul 2010, 20:13
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




de ce a mai luat atatea premii daca nu functioneaza?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 25 Jul 2010, 21:17
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti






--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_i_t_z_a
post 25 Jul 2010, 23:51
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 8 May 09
From: The Land Of Opportunities




Peste cateva zile,mai exact in data de 6 august o sa va anunt cum functioneaza unu dintre urmatoarele filtre

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=E-1250
Sau

http://www.greenfilters.co.uk/m64/DACIA/p2...oduct_info.html

A....si apropo,incercati sa scurtati furtunul de aer,cu cat mai putine coturi cu atat mai bine


This post has been edited by B_i_t_z_a: 25 Jul 2010, 23:54


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - BH-85-BIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:17
Forum Renault