DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Transformator 12V-5V

bogdan_o
post 1 Aug 2004, 14:20
Post #1


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ideea mi-a venit din cauza ca nu am CD-player ci casetofon. Mi-am luat o caseta adaptoare si ascutam muzica la Discman. Problema era ca bateriile erau de tipul AAA si, pe langa faptul ca ma lasau cand mi-era lumea mai draga, costau si foarte mult. Primul transformator l-am adaptat dintr-un incarcator de telefoane mobile. Cand a trebuit sa mai fac inca un transformator nu am mai putut adapta nici un fel de incarcator si a trebuit sa o iau de la 0. Ce a iesit vedeti in schema atasata.

Tensiunea de iesire este de 5 volti. Discman-ul merge pe 4.5 dar accepta lejer si 5 volti. De asemenea circuitul poate fi folosit si pe post de incarcator de telefoane mobile mai ales pt Nokia, unde se gasesc usor mufe).

Circuitul e simplu si se bazeaza pe un 7805. Cand am fost sa caut piese nu am gasit condensator de 16V si 0.1 uF asa ca am renuntat la el. Merge bine si fara, desi daca il gasiti e bine sa-l integrati in montaj. Pentru economie (mai ales de timp, ca de bani nu poate fi vorba, costand foarte putin) se poate renunta si la led. Un lucru la trebuie sa aveti mare grija este 7805-ul care se incinge foarte tare si are musai nevoie de heatsink (eu am luat radiatorul de pe un circuit mai vechi).

Pentru alte voltaje se schimba doar 7805 cu altul, adecvat voltajului necesar.

In curand o sa postez si o schema cu potentiometru, pentru toate voltajele de la 12V la toate voltajele sub 9V. Eu cam am in cap ideea (care nu e foarte complicata), dar trebuie sa incerc sa vad daca functioneaza.

P.S. Nu stiu daca toate simbolurile pt piese sunt corecte, de-aia am si dat explicatii dedesubt. Eu de profesie sunt economist, deci aveti putina ingaduinta.


Attached thumbnail(s)
transformator.jpg ( Size: 63.86k ) Number of downloads: 3737


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 1 Aug 2004, 17:53
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Misto ideea, da nu inteleg altceva. Daca tot se poate folosi pe post de incarcator pentru Nokia (4.5 V) de ce nu iei un incarcator auto de Nokia (care intra la bricheta si costa 100-140K) si sa alimentezi CD-playerul?
Nu prea ma pricep la curenti, de aia intreb :?


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 1 Aug 2004, 20:26
Post #3


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Bogdane, hai cu transformatorul acesta si cu adaptorul de caseta joi la intalnire, o sa-mi aduc si eu mp3 playerul.. vreau sa vad daca imi mai gajaie.

Io am pe masina un amplif. home made 2x5W si cand alimentez player-ul cu o schema asemanatoare celeia de mai sus nu vrea sa mearga.. (mp3 player conectat la amplif. direct pe cablu - deci fara acea 'separare' a circuitelor oferita de caseta adaptor)


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thatsme
post 1 Aug 2004, 22:46
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 July 04
From: Baia Mare




Eu folosesc ceva asemanator pentru un CD-Rom de calculatoare, conectat in masina, la o statie .. si merge fara probleme.


--------------------
E rau cu raul, dar mai rau fara de rau ! (DACIA)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Aug 2004, 00:19
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Habar nu am cat scot incarcatoarele auto de Nokia. Ideea e ca am incercat sa conectez transformatorul asta la un Nokia (aveam si mufa) si a mers. Telefonul indica ca se incarca. Incarcatoarele auto s-ar putea (de fapt mai mult ca sigur) au un voltaj mai mare decat cei 5V pe care ii scoate transformatorul din schema de mai sus. Si atunci se prajeste Discman-ul. Asa daca foloseti tansf-ul de mai sus pe post de incarcator o sa incarce mai greu telefonul. Eu primul transformator asa l-am facut. Am luat un incarcator de telefon si i-am redus voltajul. Dar asa iesi mai scump (un incarcator costa cam 150k plus piesele care iti mai trebuie, te duce undeva la 220-250k). Schema de mai sus costa mai putin de jumatate din valoarea unui transformator adaptat dintr-un incarcator. Piesele consta in jur de 50-60k, mufa la bricheta mai costa si aia vreo 15-20k, iar mufa de Discman costa 30k (cam mult, dar mi-a trebuit o mufa mai rara pe care de-abia am gasit-o). Deci in cel mai nefericit caz scoti 100k din buzunar.

Eu am pus schema pentru ca nu toate Discman-urile se alimenteaza cu acelasi voltaj. Asa se schimba doar 7805-ul cu altul potrivit si ai un transformator functional pt ce iti trebuie tie, nu neaparat Discman. O sa pun in curand si o schema cu potentiometru, sa iti selectezi singur voltajul. Asta e buna pentru cei ce au nevoie de 3V, de 7V, de 1.5V (termometre digitale) si in general pt voltaje atipice. Stabilizatoare de tensiune mai mici de 5V nu am vazut si nu stiu sa existe, la fel cum nu gasesti valori intermediare.

Iuliane, eu am deja un transformator, adaptat dintr-un incarcator de telefon, tot pe 4,5V. Transformatorul a carui schema am pus-o aici e pentru Florin. Dar oricum joia viitoare venim amandoi, deci poti sa faci proba cu amandoua.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Aug 2004, 09:20
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ala nu e transformator nici daca il pici cu ceara. e un regulator de tensiune.
in loc de -12 si -5V trebuie trecut gnd sau masa care sunt comune ca nu ai separare galvanica (vezi transformator). intre +12 si -12 ai 24 de volti (daca ai autobuz).

pe iesirea regulatorului foloseste o bobinuta mica. ideal ar fi sa sti ce valoare pui dar cum la noi piesele sunt mai mult din dezmembrari pui orice si e bine.

incercati sa folositi condensatori de tantal pe langa cei electrolitici (C2, C3). asa zice datasheetul.

nu folositi incarcatoare de telefoane mobile pentru alimentarea cd-playerelor. marea majoritate folosesc un choper care baga paraziti in draci (principiul de functionare) si daca nu filtrezi cum trebuie mai bine folosesti magnetofon in masina sau vinyl.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Aug 2004, 18:00
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In fine, am aflat ca se cheama regulator de tensiune. Ar trebui sa modific titulul post-ului. Eu am folosit un incarcaor de mobil pt alimentarea unui discman (era un pic modificat incarcatoprul) dar nu imi baga nici un fel de paraziti. Se aude normal.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 3 Aug 2004, 19:22
Post #8


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Acum depinde si de incarcatorul de mobil. Eu am avut unul de Sagem care avea in el un zener si doi tranzistori. Oricum, s-ar putea ca un incarcator de mobil sa nu asigure suficient curent pentru cdplayer. Mai bine schema cu 7805-ul care duce 1A fara radiator.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Aug 2004, 22:58
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Alex, m-am mai documentat si eu in legatura cu caldura degajata de diferitele componente si am inteles ca o piesa merge bine atunci cand poti sa pui degetul pe ea fara sa te frigi. Am incercat montajul fara radiator si a inceput sa se incinga 7805-ul rau de tot. Mi-era sa nu crape cu consecinta ca Discman-ul s-ar alimenta la +12V. Am incercat si varianta alimentarii la +12V a Discman-ului (ceea ce nu v-as recomanda si voua) si am vazut ca merge. Insa am facut treaba asta pentru cateva secunde, mai mult mi-a fost frica. Singura modificare a fost ca LCD-ul avea un contrast mai mare.

In rest, sunt de acord ca e mai rentabila schema cu 7805 decat modificarea unui incarcator de mobil.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 3 Aug 2004, 23:10
Post #10


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Bogdan, faptul ca poti sau nu tine mana pe piesa este relativ. Singurul lucru dupa care te iei este ce scrie in datasheet. Daca producatorul scrie ca merge pana la 75 de grade Celsius atunci pana acolo merge. LM780x sunt niste integrate mai destpete decat par. In momentul in care temperatura creste "alarmant" au un circuit de protectie care le opreste functionarea. La fel daca curentul creste peste un anumit prag (scurt la iesire).
Referitor la alimentarea discman-ului de la 12V, ai riscat enorm. Iti recomand ca pe viitor sa nu mai faci experimente de genul asta.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 3 Aug 2004, 23:35
Post #11


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Bodane, diskman-ul a rezistat fiinca are diode inauntru care protejeaza la supratensiuni si probabil un circuit de rezistente care sa disipe surplusul.
Dar asemenea mici atentii fata de clienti se practica doar la produse scumpe - altfel, inca iti stergeai lacrimile acum 8)

Specific insa ca schema e buna la masina doar daca nu exista bucle de masa in sistem (la tine nu exista caci folosesti caseta pe post de adaptor + cass-ul are si el elemente de filtrare).
Cu o schema asemanatoare eu nu am obtinut rezultate sad.gif => http://daciaclub.ro/viewtopic.php?t=4559


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Aug 2004, 01:23
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu e deloc scump discman-ul. E un amarat de Thomson pe care am dat cam un milion si jumatate. L-am luat special pt masina. Alex, stiu ca am riscat mult, de-aia am si zis ca nu recomand la nimeni sa incerce asa ceva. Iti multumesc pentru pontul despre LM. Pentru mine orice informatie conteaza, eu nefiind de specialitate.

Iuliane, am citit link-ul tau. Nu exista LM 7804. De-aia spuneam ca un potentiometru pentru LM ar fi bun pt valori intrmediare. Poti pune potentiometru pe 7805, dar nu direct pe iesire, ca nu ai facut nimic. Eu am luat un potentiometru de 1.3k si am testat cu el la iesire. Merge pt un led, dar pentru altceva nu. Asa ca eu zic ca ar trebui montat pe iesirea din LM. Se ia un potentiometru mono (merge si stereo, dar o linie va ramane nefolosita) si se leaga un piciorus de iesirea din LM. Apoi piciorusul de langa el se leaga la plusul condensatorului C3. Asa vei putea obtine un voltaj final mai scazut. Stai cu multimetrul la iesire si invarti de potentiometru pana ajungi la valoarea dorita. Asta e principiul in mod sigur. Dar nu stiu daca ajunge un potentiometru de 1.3k. S-ar putea sa fie nevoie de unul mai mare. Inca nu am testat montajul asta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 4 Aug 2004, 09:30
Post #13


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Pai ce zici tu e un divizor de tensiune care merge pentru leduri (caci unui led ii sunt suficient 20mA ca sa se aprinda si atunci potentiomentru de 1K3 isi face treaba) dar diskmanul cred ca are nevoie de vreo X00mA, si atunci tie ti-ar trebui un potentiometru de cativa zeci de ohmi maxim.

Pentru tensiune mai mica, eu am reusit sa obtin cu LM317 acela din postul meu, cu conditia ca rezistenta fixa sa fie mica (<300ohmi). Dar n-am scapat de vajaieli.. Lasa ca o sa vin joi la intalnire cu mp3player-ul, si sa vad cum merge pe cassul tau (din pacate cred ca ajung pe la 21:30 joia asta sad.gif )


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 4 Aug 2004, 09:47
Post #14


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Foloseste cu incredere un LM317. Ti-am atasat catalogul lui.

Attached File(s)
Attached File  LM317.pdf ( 84.38k ) Number of downloads: 736


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutdrg
post 22 Aug 2004, 13:56
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 18 August 04
From: Bucuresti




salut,
vreau si eu un convertor din 12V in 3.3v-3.8V(max) la 2500 mA.
cine are schema il rog sa mi-o trimita si mie.
mersi.


--------------------
Dacia SOLENZA - B-**-DRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 23 Aug 2004, 08:57
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Bai nu va mai complicati , sa vad cum postez o schema cu un tzener , un 2N3055, si o rezistenta ....merge superr, numa ca trebe un final pentru 2n


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 23 Aug 2004, 09:06
Post #17


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




pt un cdplayer merge binemersi si un incarcator de telefon, de orice fel, il desfaceti, luati schema de la stabilizator <sau ce-o fi ala, un integrat micut>, gasiti un application note si o sa vedeti ca tensiunea e stabilita de niste rezistente, modificati rezistentele pana la valoarea pe care vreti s-o obtineti (in sarcina evident) si gata.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 23 Aug 2004, 09:25
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ma..voi puteti vorbi si romaneste?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 23 Aug 2004, 11:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




[quote]Bai nu va mai complicati , sa vad cum postez o schema cu un tzener , un 2N3055, si o rezistenta ....merge superr, numa ca trebe un final pentru 2n[/quote]

OK.. eu vreau sa alimentez o unitate CD de calculator...am observat ca daca ii pun mufa de alimentare de la PC si introduc un cd audio in unitate.. apasind butonul de avans.. in mufa de casti se aude semnalul de pe cd.. pe asta l-as introduce in casetofon..si as avea doua "scule"..problema este... trebuie alimentarea dubla? adica si 12 V si 5 V? sau doar 12 V?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 23 Aug 2004, 12:10
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Pentru un cd'player de calc, trebe 12v si 5v, amandoua surse stabilizate , deoarece tu la masina nu ai 12 ci 13~15v, treaba simpla de realizat cu 2 tzeneruri de 11v, si 5v , doua tranz 2n3055, si 2 rezistente ,


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 23 Aug 2004, 12:20
Post #21


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




2N3055 facut de ST este 32.000 lei
Doua diode Zener sunt 5.000 lei
Doua rezistente sunt 1.000 lei
Total 70.000 (fara condensatoare)
Rezulta o strutocamila imensa datorita celor doua tranzistoare carora le trebuie neaparat radiator.
Un LM7805 impreuna cu un LM7805 costa maxim 30.000 lei. Mai punem niste condensatoare de 20.000 lei si ajungem la maxim 50.000 lei. Iese un adapror elegant (doar LM7805 are nevoie de un radiator).
Oare de ce se complica oamenii?


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 23 Aug 2004, 12:34
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Oare de ce nu ma complic eu ...........
Eu ziceam de pesele alea , pentru ca se gasesc in "troacele" oricarui electronist amator, si poti sa le iei de la cineva pe o bere ........
Io nu ma complic de loc , pentru ca am un cutie , cu pesele alea..............
Imi cer scuze dar eu gandeam la modul de a face ceva cu niste pese care se gasesc "aruncate " prin cine stie ce cutie..........


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djmarck
post 25 Aug 2004, 14:41
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 July 04




stie vreo careva exact ce trebuie schimbat la un incarcator de masina sa pot obtine un 4-5v,am citit ce sa scris anterior si am vazut ca s-au mai facut chestii de astea,nu postam,dar am 2 incarcatoare pt tel la masina,unde vine bricheta,dar nu le-am numerit la voltaj.Cand le-am pus la mp3player merge cat merge si se mai inchide si am si aceeasi problema cu parazitii,am sa caut chestia asta pe la dioda.Deci concluzia e ca as vrea sa-mi spune-ti exact ce sa schimb la incarcatoarele pe care le am ,sa micsorez tensiunea...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 25 Aug 2004, 14:56
Post #24


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




QUOTE
nu folositi incarcatoare de telefoane mobile pentru alimentarea cd-playerelor. marea majoritate folosesc un choper care baga paraziti in draci (principiul de functionare) si daca nu filtrezi cum trebuie mai bine folosesti magnetofon in masina sau vinyl.

Cumperi frumos un LM7805 si niste condensatoare (ca in imaginea de mai sus, valorile nu sunt critice), desfaci alimentatorul, scoti circuitul din el, pastrezi firul si pul 7805-ul in el.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 27 Aug 2004, 11:31
Post #25


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pana la urma am vazut ca LM-ul se ininge destul de tare. In 15 minute deja se incinge atat de tare incat se opreste. Nu se strica, dar nici nu mai functioneaza. Radiatorul pe care l-am folosit eu era destul de micut si cred ca nu face fata. Nu exista scurt pe nicaieri, totul e facut ca la carte, dar se incinge. Sa fie LM-ul busit?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 27 Aug 2004, 11:50
Post #26


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Incearca cu un Winston sau cu un Pall Mall! :inger:
Scuzoaiele mele, nu m-am putut abtine. :worship:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AC
post 27 Aug 2004, 13:49
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 11 March 04
From: Iasi




Nu cred ca e busit integratul. Sunt 2 explicatii: ori curentul e prea mare, ori radiatorul prea mic. Se opreste cand se infierbanta deoarece are protectie termica.


--------------------
Dacia 1310 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 27 Aug 2004, 14:01
Post #28


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Nu e LM-ul busit. Se opreste pentru ca are protectie la temperatura. Foloseste un radiator special facut pentru tipul acela de capsula.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 27 Aug 2004, 14:37
Post #29


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Bogdane, poate tu chiar folosesti LM-ul acela la limita, de se incalzeste asa de mult. Poate incerci o schima de stabilizare in care LM-ul sa fie de fapt un regulator de tensiune care sa deschida un tranzistor de putere mare. Acolo te doare in pix ce curent trece...

Si imi amintesc ca il tineai intr-o capsula de plastic inchisa ermetic, si ti-am sugerat sa o gauresti. Ai gaurit-o ?


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Aug 2004, 19:04
Post #30


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Neah, eu prefer Marlboro rosu. :wink:

Si acum on-topic. Schema este cea prezentata mai sus. Circuitul alimenteaza un amarat de discman, care absoarbe un curent de 350 mAh, deci nu e foarte mult. O sa incerc cu un radiator mai mare, dar nu prea e loc. Intr-adevar il tineam in capsula de plastci de la un incarcator auto de tel. mobile. De gaurit nu stiu daca e gaurita, ca nu eu folosesc nazbatia. dar am primit reclamatii ca se tot incinge. Daca nu merge cu gaurirea capsulei si nu pot sa gesesc un radiator mai micut atunci o sa incerc varianta cu LM-ul care sa deschida un tranzistor, dar iar ajung la nevoia de radiator. of, of, mai, mai. 10X de ajutor tuturor.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 14:27
Forum Renault