DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident! Airbag nedeschis!, Accident! Airbag nedeschis!

logan_bushit
post 12 Sep 2007, 15:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 September 07




salut,

o sa va postez cateva poze in zilele urmatoare sa va dati cu parerea daca ar fi trebuit sau nu sa se deschida airbag-urile la loganul alb.

loganul albastru a pierdut controlul pe soseaua umeda si daca nu era cel alb se ducea drept in prapastie fiind intors de fapt din socul loviturii. cea alba a fost impinsa dupa aceea la vale. caz clar de vinovatie loganul albastru.

la loganul alb, parbriz crapat, lonjeron, bara,masca ... ce nu se vde in poza este ca sasiul cu tot a fost miscat din loc, usa din dreapta fata nu se mai deschidea iar deasupra de usa acoperisul a fost indoit in jos de la lovitura, adica in mod normal si pt un om care circula pe autostrada cu masina inseamna avarie totala, nu insa si pt. dacia si service-urile lor care spun ca se repara doar pt. ca seful reprezentantei dacia e amic bun cu inspectorul de daune de la asigurare.

astept si opiniile voastre legate de acest accident.

POZELE POT FI VAZUTE >>>AICI<<<

This post has been edited by logan_bushit: 13 Sep 2007, 14:37


--------------------
dacia logan 1.5dci dacia 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2007, 15:58
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Asteptam pozele!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 12 Sep 2007, 15:59
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 4.516
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




A curs sange din vreun sofer? daca nu, inseamna ca nu era cazul sa se deschida. Daca da, e discutabil.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 12 Sep 2007, 16:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




asteptam poze pentru a intelege despre ce e vorba


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Sep 2007, 16:25
Post #5


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu esti nici primul si nici ultimul care va raporta asa ceva. Nu spun ca-s de forma airbag-urile alea, ca pana la urma erori de genul se intampla si la case mai mari. Ce-i mai dernajant la masina Logan este faptul ca usile sunt goale. Pe langa Pitesti a intrat unul cu Loganul intr-un parapet, a patruns frumos parapetul prin usa si i-a sectionat piciorul. Auzisem ca vrea sa dea uzina in judecata, insa normal ca n-are vreo sansa sa castige, pana la urma nici motivul nu prea e normal, ca trebuia sa se intereseze ce cumpara.
Criminal e faptul ca si un amarat de Tico are SIPS(parca asa se numea "sistemul") la fel si Cielo, masini concepute cu mult inaintea Loganului. SIPS, pe romeneste niste tevi in usi... icon_mrgreen.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 12 Sep 2007, 16:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




ai desfacut vreo data usile de la logan de vorbesti aiurea ? eu le am desfacut de multe ori si iti spun ca au ranforsari.adica o bara montata pe fata usii la interior.

This post has been edited by han_1.6 mpi: 12 Sep 2007, 16:31


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 12 Sep 2007, 16:37
Post #7


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




ontopic
cum e cu fotografiile ale cerute pe aici de mai multa lume ?
offtopic
imi arati si mie cam unde e ranforsarea aia asa ca pentru unul care a desfacut si el de mai multe ori fetele de usi ...
sau mai bine zis ce numesti tu ranforsare ...adica are ceva de genul dar nu are nimic de genul amintit mai sus din ce stiu eu...
http://img110.imageshack.us/img110/1130/pic0058kb0.jpg
(fotografia e luata de pe topicul cu insonorizarea)

Asta era pe Volvo S80
http://en.wikipedia.org/wiki/SIPS

E posibil sa gresesc si va rog sa ma corectati...

This post has been edited by avathan: 12 Sep 2007, 16:49


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2007, 16:42
Post #8


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




DSCN0072.jpg ( Size: 194.93k ) Number of downloads: 673
DSCN0075.jpg ( Size: 208.95k ) Number of downloads: 673


avathane, se vede chiar si in poza pusa de tine.

pic0058kb0.jpg ( Size: 298.45k ) Number of downloads: 557


Si daca credeti voi ca alte masini sunt mai destepte (Land Rover Discovery 3)sunt mai deosebite, luati de aici:

780.jpg ( Size: 111.91k ) Number of downloads: 829


Este normal sa ajunga teava aia pana in spate ? A ? Aud ? Si sa nu ma luati ca avea viteza domne ... Macar comparati sau studiati inainte ...

This post has been edited by IRONICK: 12 Sep 2007, 16:53


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 12 Sep 2007, 16:52
Post #9


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




Ironik e acelasi sistem ? adica are relevanta dupa cate ma duce pe mine capul...
Am si zis ca are o asa zisa ranforsare...dar "ranforsarea" respectiva transversala si la mine la un accident minor (am lovit intr-un stalp de parcare la ~5 km/h) s-a "cam"(nu mult dar se pare ca destul...) deplasat spre interior... nu dau cu kk in Logan dar asta e ...
daca ma iau dupa Euroncap atunci masina sta binisor mai ales ca atunci cand a fost testata nu avea airbag-uri laterale...

Ultima fotografie... am vazut-o a circulat pe mail acum cateva luni ... personal sunt 70 % convins ca e falsa...

This post has been edited by avathan: 12 Sep 2007, 17:02


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2007, 16:54
Post #10


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Mai erau si altele pe net. Tevi intrate prin compartimentul motor ... cu iesire tot pe langa sofer la mm.

Loganu are si el protectie laterala de banii pe care ii dai pe ea. Si nu vi se pare normal ca la alta masina, gen Volvo ... daca teava (sau parapetul respectivului de mai sus) nu se potrivea sa treaca prin protectia laterala sa ajunga peste pasager sau sofer ? Ori ca este teava, ori ca este un profil ...

EL. Nici mie nu imi este rusine sa dau in Logan ...

Niste poze cu Solenza ...

DSC00253.jpg
DSC00254.jpg
DSC00255.jpg
DSC00256.jpg

This post has been edited by IRONICK: 12 Sep 2007, 17:05


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 12 Sep 2007, 16:59
Post #11


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




o teava la o viteza suficient de mare poate gauri si blindajul unui tanc daca e s-o luam asa...
plus ca e o diferenta considerabila de latime intre un parapet si o teava...
Ironik sa inteleg ca ceea ce este montat pe Logan este totusi SIPS?
Nu gasesc ceva cu sigla Renault sa ne convingem daca au ceva mai "serios" pe masini mai scumpe...

This post has been edited by avathan: 12 Sep 2007, 17:09


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 12 Sep 2007, 17:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




pai atunci mai bine sa nu ne urcam la volan ca daca doamne fereste se intampla ceva nasol. sa ne bagam in pat inconjurati de perne si sa vegetam acolo.


zicala cat dai atata face se potriveste si la masini. cat costa volvo si cat costa dacia ?


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_bushit
post 12 Sep 2007, 17:06
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 September 07




la poza cu suv-ul, daca nu avea viteza, nu intra asa de mult. nu din cauza tevii cat din cauza celor verticale. ca sa intre asa a rupt cateva tevi verticale.
destul de multe minim 3 cred dupa cum se vede in poza.

in fine. masina mea a fost cumparata in martie anul trecut si am avut surprize neplacute cu service-ul din resita (Auto Group) care de ex au taxat 238 de ron pt o cursa calculata de dacia asistenta si recalculata de 160 ron (cursa pe platforma)

din cauza asta masina in loc sa intre imediat in reparatie respectiv la desfacut mi sa spus ca prin octombrie. nu stiu insa inca nimic (locuiesc in bucuresti)

de la Dacia raspunsul a fost, desi le-am cerut sa verifice obligatiile de afaceri (registrul firmei privind intrarea masinii si lista de intrari la reparatii, de ce ma lungesc atat pt ca am platit ca fraierul 238 de ron in loc de 160?) ca ei nu au ce face ca asa pe dincolo. Actual o cunostinta care lucreaza la ei mi-a zis ca masina mea nici nu se mai afla la ei in curte si ca sa uitat peste tot. a fost dusa dar nu stie unde si de catre cine.
in fine. maine cand am laptopul va pun pozele de la locul accidentului. cei de la asigurari mi-au zis ca daca se deschidea airbag-ul / airbag-urile costul era mult mai mare si intra direct la daune totale insa nu a fost sa fie.

chestia este ca in octombrie sunt deja 18 luni trecute. adica exact perioada de garantie (de asta probabil nu a vrut nici Dacia sa solutioneze problema initiala). ce o sa fie dumnezeul stie. cert este ca le voi intenta 3 procese atat Dacia cat si reprezentantei lor din Resita, Jud. Caras-Severin. Cei de pe acolo NU VA DUCETI LA EI! DL. Fanaru, patronul, minte minte minte. Am dovezi si martori rog administratorul sa nu stearga postul. Pot dovedi cele spuse!



--------------------
dacia logan 1.5dci dacia 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2007, 17:07
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(avathan @ 12 Sep 2007, 17:59)
Ironik sa inteleg ca ceea ce este montat pe Logan este totusi SIPS?
O teava sau un profil bagat in usa nu consider ca este super mare protectie. Iar sips-ul este consider ca are cateva procente comerciale bune ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Sep 2007, 17:08
Post #15


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu desfacusem niciodata o usa de Logan insa povestea o auzisem de la unul dintre mai marii unui service cu renume din Pitesti, care lucreaza si cu Dacia. Ma gandeam ca stie ce vorbeste, mi s-a parut si un pic aiurea sa aiba airbag-uri dar sa le fie lene sa bage niste tevi in usi. Stie cineva sigur daca SIPS-ul il au toate modelele?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_bushit
post 12 Sep 2007, 17:09
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 September 07




exact unde se imbina aici elementele rosii, axact acolo s-a indoit acoperisul la mine!

http://www.daciaclub.ro/galerie/albums/upl...03/DSC00255.jpg


--------------------
dacia logan 1.5dci dacia 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 12 Sep 2007, 17:12
Post #17


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




daca ceea ce a aratat Ironik e SIPS,si de care eram constient ca exista in portiera, da cred ca au toate a mea fiind printre "doamne" deja la varsta (2004).
si mai e o treaba legat de ce ziceam de deplasare stalpul ala a intrat destul de adanc...in portiera mea si totusi in interior nu s-a "simtit" nimic ...
Si se pare ca e pentru ca exceptand fotografiile cu Volvo nu am gasit altele cu altceva mai "evoluat"

Ironik ai inteles gresit eu nu vreau sa dau ... ca sunt destui care dau si cam degeaba...

logan_bushit pune fotografiile alea sa le vedem daca tot ai deschis topicul si ne-ai atatat ...preturile din service de la Dacia no comment astea sunt...

later edit
le-a pus se pare smile.gif o data postul meu ... ba nu le-a pus ...

e normal sa se indoaie pentru ca a preluat socul ... ca sa ai tu ce sa ne povestesti acum...
uite aici
http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx

This post has been edited by avathan: 12 Sep 2007, 17:28


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 12 Sep 2007, 17:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




@logan_bushit: cum adica nu se stie in momentul de fata unde iti este masina ? adica proprietatea cuiva este ratacita asa de usor prin service ???


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 12 Sep 2007, 17:26
Post #19


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




logan_bushit

Ai mecla in culorile curcubeului? Nu cred. Probabil pomeneai pe langa reperele duse la masina, reperele remodelate de la mecla ta.
Ai mecla in forma de volan? Nu cred. Probabil pomeneai pe langa reperele duse la masina, reperele remodelate de la mecla ta.

De ce mama naibii sa se fi deschis airbag-urile? Ca amu sa ai pansament la nas, si eventual unul mai mic? Ai cumva nasul mare si dintotdeauna iti doreai sa il ai mai mic? Sau care e problema?

P.S. Scuze ca am zis mecla. Nu am spus-o in sensul rau.

This post has been edited by driverx: 12 Sep 2007, 17:26


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Sep 2007, 17:29
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




cred ca ai vrut sa zici logan_bullshit blush.gif

fara poze topicul e fix degeaba dry.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2007, 18:04
Post #21


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(avathan @ 12 Sep 2007, 18:12)
daca ceea ce a aratat Ironik e SIPS,si de care eram constient ca exista in portiera
Jmecheria este sa nu ne bazam niciodata pe ele, ca dinamica accidentelor este foarte variata. Si mai tine si de noroc ... daca exista. Prudenta ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 12 Sep 2007, 19:34
Post #22


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




eu sunt printre aia tampiti care pretinde ca 3 stale sau 5 stele sau 100 de stele conteaza mult prea putin de la un punct in colo...cineva de sus trebuie sa te pazeasca pe langa prudenta... si da sunt speriat de bombe daca comenteaza careva...


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 12 Sep 2007, 20:16
Post #23


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Mie mi-e frica sa nu scoata astia de la dacia airbagurile din dotarea masinilor, asta bazat pe precedentul consumului instantaneu (daca intelegeti unde bat...). Sau sa nu le faca sa se deschida din orice c*cat...

Uite, de ex. am un coleg de serviciu care, dupa ce a facut flenduri un Logan (nici lui nu i s-au deschis airbagurile, dar legitim, nu era cazul, a busit-o lateral, dupa un derapaj. El n-a avut nici pe draq...) si-a luat VW Bora (irelevant, si TDI rolleyes.gif ). A busit-o si pe asta, nu mare lucru, dar, desi nu ar fi fost deloc cazul - i s-au deschis airbagurile, amandoua.

El zice ca ar fi fost nu's ce senzor de deformare pe care l-a atins, dar eu stiu ca nu se prea mai foloseste asa ceva... Fara flame va rog icon_mrgreen.gif
Bineinteles huh.gif ca omu' n-are CASCO si acu' cauta pe nus'unde airbaguri, ca la service i-au cerut 2000 ron pe ele, amandoua...

This post has been edited by GoGu: 12 Sep 2007, 20:22


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 12 Sep 2007, 20:58
Post #24


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(GoGu @ 12 Sep 2007, 21:16)
....ca la service i-au cerut 2000 ron pe ele, amandoua...
*



Ba, da' se pare ca li s-a facut mila de omu' tau. Eftin...


12 Sep 2007, 22:05:
QUOTE(avathan @ 12 Sep 2007, 20:34)
eu sunt printre aia tampiti care pretinde ca 3 stale sau 5 stele sau 100 de stele conteaza mult prea putin de la un punct in colo...cineva de sus trebuie sa te pazeasca pe langa prudenta... si da sunt speriat de bombe daca comenteaza careva...
*



Ce ma distreaza cand unii pozeaza cu tampenii de altfel...foarte adevarate dar complet degeaba. Pai cine a spus ca noile masini te-ar proteja dupa acel "punct in colo"? Ha? Cine?

Totusi, masinile din ziua de azi ajung la punctul in care pot salva vieti la un procent mare de accidente, binenteles nu la vitezele smecherasilor, agentilor de vanzari si tot felul de joabe dinastea "dinamice" in care nu mai conteaza nimic, doar sa iti faci norma si a altor zmei, la care, oricat te-ar proteja masina, tot ai zeci, suta de km/h vs. cativa zeci de cm de tabla de facut acordeon. In final tot ajungi o carcasa de organe lichefiate, chiar daca masina nu ti-ar deranja nici un fir de par. Pana nu se inventeaza ceva anti-inertial...pana atunci mai murim in orice masina.

Trebuie educatie pentru a circula cu viteze mai umane, si acolo unde totusi intervine accidentul, protectia sa se faca tot mai bine. Tu cand faci un lucru nu vrei sa il faci cat mai bine? Seful la jobul nu are pretentia de la tine sa iti faci treaba cat mai bine?

This post has been edited by driverx: 12 Sep 2007, 21:05


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebi4fc
post 13 Sep 2007, 00:09
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 13 October 06
From: Cluj-Napoca




O sa postez azi niste poze cu logan lovit cu airbagurile sarite ca sa facem comparatia intre loganul din pozele mele si cele alea colegului daca posteaza pozele.


--------------------
logan preferance 1.4MPI-verede cameleon 2005 - cj 82 ebi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Sep 2007, 07:59
Post #26


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da' tu crezi ca o asemenea comparatie are macar o doza micaaaa micaaa de relevanta? Sa fi vazut cu arata conserva mea, si nu s-au deschis. Da' multumesc zeilor pe aceasta cale, ca nu aveam absolut deloc nevoie de ele. Am fost departe rau de volan. Depaaaaarte. De sareau, imi trageau un upper-cut absolut degeaba.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 13 Sep 2007, 08:52
Post #27


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




E de condamnat ca nu se deschid baloanele mereu, dar... "certatatorii britanici" (vorba cuiva) au facut cateva teste si in caz de accident, centura este singura care te protejala.
Procentele parca erau asa 80-90% centura, restul airbagul.
Si mai spuneau baietii ca aibagul "folosit" fara centura poate deveni chiar periculos in anumite situatii, ochelari, tigara...


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Sep 2007, 08:56
Post #28


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(tribunul @ 13 Sep 2007, 09:52)
....
Si mai spuneau baietii ca aibagul "folosit" fara centura poate deveni chiar periculos in anumite situatii, ochelari, tigara...
*



Io ma tem ca in mai toate cazurile cand viteza e mai maricica airbagul e periculos cand nu ai centura. De ce? Pentru ca hoitu' continua sa mearga catre bord cu viteza aproximativ egala cu cea pe care o avea masina in momentul impactului, mecla la fel, dar ea repede v-a face cunostinta cu airbag-ul, dupa care v-a zbura violent in spate. Oricum, probabil deja coastele s-au lovit rau in volan si organele deja is pe pedale, asa ca nu mai conteaza ca (,) capul a zburat in spate iar gatul e probabil rupt....

This post has been edited by driverx: 13 Sep 2007, 09:55


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Sep 2007, 09:00
Post #29


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Ceea ce lumea nu intelege e ca airbagurile nu se deschid la orice impact, ci la un impact care provoaca o deceleratie mai mare decat una prestabilita.
Ma gandesc ce ar fi sa sara airbagurile daca lovesti o pubela facand o parcare mai "violenta".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Sep 2007, 09:04
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Illusi0n

Lumea nu prea are ce sa inteleaga chestii dinastea de rocket science, atata timp cat o gramada din ei nu pricep diferenta intre VITEZA(mare, mica, cum o fi ea) si DECELERATIE. Multi zic ca viteza i-a omorat, dar habar nu au in ce eroare imensa se afla. Deceleratia i-a omorat (din cauza ca masina i-a strivit, sau leziuni interne cauzate exact de DECELERATIE)

This post has been edited by driverx: 13 Sep 2007, 09:04


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:10
Forum Renault