DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fiabilitate/Calitate Dacia Nova, hai sa ne dam cu parerea, in functie de experienta

gorjeanul
post 6 Jan 2010, 15:35
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 30 September 05




TAI, poate ai dreptate in ceea ce priveste costul de achizitie al Novei.

Dar intretinerea este probabil mai ieftina la Logan / Clio pentru ca:
- se face de trei ori mai rar (15.000 km vs 5000 km - asa era la vremea aceea);
- nu mai schimbi ulei la cutia de viteze;

Si crede-ma, nu se mai strica alte piese: nu am auzit de rulmenti schimbati pana 100.000 km, termocuple, ventilatoare arse, temporizatoare stricate, toba gaurita, centuri de siguranta blocate, etc...

Poti sa pui la socoteala si timpul pierdut. Nu vei avea tot timpul chef de activitati de bricolaj, gen anulare contacte, schimbare piesa cu alta mai buna, etc. Vei avea chef sa bagi cheia in contact si sa te duci unde ai treaba, fara o vizita prealabila la service.


Totusi, imi aduc aminte cu placere de masina - m-a purtat asa cum a putut printr-o gramada de locuri frumoase... wub.gif



--------------------
RENAULT/DACIA LAGUNA/LOGAN 2008/2005 - B-xx-GORJ
L3, 2.0/16v, sedan
L1-Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 6 Jan 2010, 20:04
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




1.Colegul cu nova gt........te cred ca ai avut atatea probleme cu carburatia dar la injectie treburile sunt simple si nu-ti trebuie magazin de piese in porbagaj.

2.Nu puteti compara logan/clio cu nova.....cat costa una cat costa cealalta.....diferente majore la anii de productie,tehnologia pe masina, cost de achizitie.Daca ne luam asa cu vorba hai ca ma bag si eu: gaseste ceva comun intre un logan si un passat, golf etc.....nu o sa gasesti nimic ci exact diferenta dintre o nova si un logan.Am condus multe logan-uri care intr-adevar sunt superioare novei.....nici nu se pune problema...insa motorul 1.4 lenes cel de 1.6 satisfacator iar diselul placut, in afara zgomotului si a eventualelor costuri de intretinere mai ridicate.Dar nu mi-as lua niciodata aceasta masina deoarece la acel pret gasesc masini cu muuuuuulllllltttt mai bune.
Dar ceva e sigur:masina echipata cu motorul 1.4 8v(fie logan, fie clio) e mai inceata ca nova.Singurul atu al novei wink.gif


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 6 Jan 2010, 20:15
Post #93


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




lasa bre,ca s-ale noastre poate,azi am vazut un bmw X5 tras la sufa de un logan radmasa.gif ,

sigur sigur,.nu impingea x5-u loganu....ca era sufa textila radmasa.gif


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 6 Jan 2010, 21:07
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




mai ionut poate era inghetata sufa si il impingea sau poate loganu nu avea frane radmasa.gif radmasa.gif
si eu am tras cu aro un tiguan ramas in zapada si un golf 5


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 6 Jan 2010, 21:16
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




La modul practic vorbind nu stiu cu ce m-ar ajuta solenta sau logan ca la sn n-are rost sa ma bag cai acelasi lucru inafara de ce e sub capota? Pentru ce sa mai dau o gramada de bani? La fel imi fac nevoile si cu ce am acuma, nu-i bai ca rugineste ca nu o duc in cimitir cu mine, sau ca pateste ceva - nu-i bai ca nu-i o avere.
Eu o sa am grija de a mea si o s-o intretin si poate peste cativa ani buni cei care au avut masini mai noi sau mai straine merg cu ele la remat din diverse motive si mai dau o groaza de bani sa ia pe alta, mai sclipitoare ca sa stam bara la bara centru si incolonati pe dn-uri sau chiar autostrazi. In Romania se ajunge din punctul A in punctul B cam in acelasi timp aproape ca nici nu conteaza ce masina e, si referitor la defectiuni pana si alea straine cand le aduci in tara se fac varza.


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 7 Jan 2010, 13:41
Post #96


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




QUOTE(danciusergiu84 @ 6 Jan 2010, 21:16)
La modul practic vorbind nu stiu cu ce m-ar ajuta solenta sau logan ca la sn n-are rost sa ma bag cai acelasi lucru inafara de ce e sub capota? Pentru ce sa mai dau o gramada de bani? La fel imi fac nevoile si cu ce am acuma, nu-i bai ca rugineste ca nu o duc in cimitir cu mine, sau ca pateste ceva - nu-i bai ca nu-i o avere.
Eu o sa am grija de a mea si o s-o intretin si poate peste cativa ani buni cei care au avut masini mai noi sau mai straine merg cu ele la remat din diverse motive si mai dau o groaza de bani sa ia pe alta, mai sclipitoare ca sa stam bara la bara centru si incolonati pe dn-uri sau chiar autostrazi. In Romania se ajunge din punctul A in punctul B cam in acelasi timp aproape ca nici nu conteaza ce masina e, si referitor la defectiuni pana si alea straine cand le aduci in tara se fac varza.
*


aplauze.gif respekt.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Jan 2010, 14:04
Post #97


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




nu baga Loganul in aceasi oala, e o platforma mai noua si originala, cu solutii tehnice mai noi, si tabla mai buna, comparativ cu Nova/SN/Solenta care a fost facuta din tabla infecta si copiata dupa o masina din 1984. Solenta din 2004 cu aripi, praguri si oalele spate flenduri am vazut, dar Logan din 2004 nu. Vopseau sarita e altceva, dar nu sa ti se dezmebrze in drum.

Ia comparati cum se inchide usa la Logan vs Solenza, in primul caz sunetul e ca la masini straine, la la doilea trancanit infect de table ca la Dacie 1300, sau cum ar fi rezistenta caroseriei la torsiune, si multe asemenea amanunte care fac diferenta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 7 Jan 2010, 15:02
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




la incuietori la spatar am pus niste carpe mici, le-am trantit locului si nici vorba sa mai faca zgomot; la piciorusele placii pentru difuzoare le-am invelit cu izolier si nici cu alea nu am probleme; haionul: i-am reglat incuietoarea,se inchide mai greu dar face mai putin zgomot.


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Jan 2010, 15:03
Post #99


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(danciusergiu84 @ 6 Jan 2010, 21:16)
In Romania se ajunge din punctul A in punctul B cam in acelasi timp aproape ca nici nu conteaza ce masina e, si referitor la defectiuni pana si alea straine cand le aduci in tara se fac varza
Tu compatimeste-te, iar altora nu o sa le fie strugurii acrii cum iti sunt tie.

This post has been edited by IRONICK: 7 Jan 2010, 15:05


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 7 Jan 2010, 15:10
Post #100


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(danciusergiu84 @ 6 Jan 2010, 21:16)
....
*



Tu noaptea visezi la o MASINA si ziua te autocovingi ca totusi Nova e tot ce iti trebuie?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Jan 2010, 15:15
Post #101


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(driverx @ 7 Jan 2010, 15:10)
Tu noaptea visezi la o MASINA si ziua te autocovingi ca totusi Nova e tot ce iti trebuie?
Nu este singurul, daca te uiti si prin alte posturi mai sus ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 7 Jan 2010, 15:54
Post #102


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




QUOTE(argon @ 7 Jan 2010, 14:04)
Ia comparati cum se inchide usa la Logan vs Solenza, in primul caz sunetul e ca la masini straine, la la doilea trancanit infect de table ca la Dacie 1300, sau cum ar fi rezistenta caroseriei la torsiune, si multe asemenea amanunte care fac diferenta.
*


Si la berlina trebuie sa se inchida usa fara trancanit de table, daca e reglata corect si are cheder bun. La mine de exemplu, la berlina din semnatura, usa din dreapta-fata se inchide fara troncanit de tabla, usile stanga-dreapta spate se inchid cu un troncanit moderat, acceptabil zic eu, iar usa de la sofer - fiind cea mai uitilizata, are un usor troncanit, dar e in limite acceptabile. Oricum, usa de la pasager dreapta - cea despre care ziceam ca se inchide bine, se inchide cu 1 deget. wub.gif Sper sa le reglez si pe celelalte si sa schimb chederele la primavara. smile.gif Totusi are aproape 17 ani masina.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 7 Jan 2010, 19:54
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Nu va ofensati ca am pomenit de logan sau alte marci pentru ca au fost folosite ca termen de comparative anterior si deasta mi-am permis, respect optiunile, investitia de bani si munca a dumneavoastra si nu am spus ca-s rele masinile respective, deci cei care arunca cu noroi in masinile ieftine sau scumpe, romanesti sau straine i-as ruga sa ne respectem reciproc.
Eu mi-am sustinut punctul meu de vedere care e personal, nu trebuie sa fie si al dumneavoastra sau vice-versa. La momentul ACTUAL NOVA e tot ce am nevoie, bineanteles asta dupa ce am apucat s-o aranjez cat de cat, nu spun ca am fost multumit de la inceput cu ea sau ca nu mi-a mancat energie, bani si nervii, dar poate tocmai din cauza acestor trasaturi feminine nu m-as putea desparti curand de ea, plus nu mi se pare justificata difernta de bani pentru alta masina asta fiind la valoarea “rabla” si tot o dacia noua cu un motor care sa faca diferenta (1,6 sau diesel) e de 10x mai scumpa si cum romanul nu are atatia bani de buzunar o mai plateste inca odata in rate, si toate astea pentru ce? Ca drumurile is proaste si aglomerate in general, doar pe cateva sute de km de autostrada poti merge cu suta constant, in rest frane si demaraje si daca tot veni vorba la fel de bine circulam cu totii la limita legala, nu?
Nu vad care e problema ca m-am obisnuit modest si nu ma deranjeaza sunetul, confortul sau fiabilitatea masinii (ex. table, motor...)
Eu nu va tai din multumirea ,mandria sau orgoliu de a avea masina noua sau straina ca nu ma intereseaza deoarece “am fost acolo” (logan, bmw, audi, peugeot, seat) eu doar doresc sa fac loc pe strada masinilor de “10 ani”, pentru ca, de multe ori, vin alea mai smechere, se baga in fata, si stau acolo de incurca, nu se duc mai departe, si toate astea pana vin vreumuri nasoale gen ninsorile de acuma cand masina de 10 ani se “chinuie” sa depaseasca coloane de zeci de masini 90% mai smechere ca ea, ca se plictiseste, asa doar de distractie… dar din spate nu mai vine niciuna, doar o masina emo tradata de comportamentul sinucigas gata sa faca poc, nici chiar pe autostrada A3 care e noua, sa fie de vina faptul ca sa albit asfaltul?
Povestea este adevarata si are rolul de a arata ca nu conteaza masina, ci mai mult decat asta conteaza soferul, omul fara viata e mort, la fel si masina fara sofer, soferul este cel care con-DUCE masina nu invers! Asta ca sa ne dam seama ca nu are importanta ce masina avem ci cum conducem.


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 7 Jan 2010, 23:53
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




a pei tu nu-i stii pe astia ma? cum te prind cu o greseala sau cu o exprimare mai altfel cum incep sa "muste" din tine..ei fiind trecuti prin multe in viata si plictisiti de romani ca noi..desteptii forumului biggrin.gif


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Jan 2010, 08:03
Post #105


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




obiectia mea era ca ai pus in aceasi oala Solenza cu Loganul , cand face parte din categoria Nova.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 8 Jan 2010, 08:48
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Imi pare rau, pentru mine toate sunt din gama dacia, pe acest criteriu am exemplificat in mod personal, nu la nivel colectiv.
Stiu ca difera platforma, dar daca vreau sa mi se inchida usile ca la masini straine o sa optez pentru una straina, si nu cred ca voi opta vreodata pentru o masina noua, un studiu arata ca se pierde 20% din valoare intr-un an si cand ma gandesc la reteaua de service garantie, sistemul de rate si multe alte chestii prin care doar imitam occidentul sau orientul mi se taie cheful sa fiu la cheremul lor, mai bine fac investitia in ceva pe viata cum ar fi sa ma mut de la bloc la casa si nu mai treaba cu nimeni (asta in cazul meu e o idee mai atractiva).


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zimtelro
post 8 Jan 2010, 11:43
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 January 09
From: Zimnicea




Eu zic sa comparam costul de intretinere dintre nova-supernova-solentza-logan, atunci cand se strica, sau atunci cand sunt lovite sau zgariate, si costul pieselor de schimb, si atunci vom vedea care sunt avantajele si dezavantajele.....si va spun eu ca la drumurile pe care le avem noi in tara....la telescoape si la pivoti si la directie nu cred ca sunt masini care nu le schimba....poate cele care stau in garaj si ies de pasti si de craciun...si apropo de interior in special de bord, nu cred ca am vazut undeva la vreo masina straina sa fie bordul incomplet(fara torometru, sau alti indicatori) cum este la supernova, solentza, logan....in al doilea rand combustibilul, la noi lasa de dorit, benzina cu apa si motorina la fel, cu impuritati, la nova cureti carburatorul la celelalte injectoare, si cred ca mai repede cureti carburatorul, zic eu, diferenta de pret la pompa de benzina la nova si la celelelate masini este? ziceti voi eu nu ma pronunt...cu respect pentru cei care isi intretin masinile indiferent cat de vechi sunt si ce marca sunt....


--------------------
Dacia Nova GT 2000 - TR-12-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Jan 2010, 11:56
Post #108


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu vă mai îmbătați cu apă rece. Nova a fost o mașină care a costat 42 milioane (cel puțin a mea) nouă. Nu o mai comparați cu mașini de 10.000 euro că nu se compară, nu mai zic de altele mai scumpe... De ajuns din punctul A în punctul B poți să o faci și pe jos la urma urmei... Dar nu e foarte obiectiv să ridici Nova în slăvi, când cu alte mașini poți ajunge mai rapid, mai relaxat, într-o siguranță mai mare, în același loc...

Dacă s-a inventat Nova nu înseamnă că restul mașinilor nu mai au sens, indiferent cât ar costa...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zimtelro
post 8 Jan 2010, 12:30
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 January 09
From: Zimnicea




Nu ridica nimeni in slavi nova, dar facem o comparatie intre nova si masinile, care au fost construite la uzina dacia, dupa ea tinand cont de pretul intretinerii, eu nu laud nova dar dupa parerea mea este mai avantajoasa la pretul pieselor de schimb fata de celelalte masini, gandindu-ma la buzunarul din ziua de astazi....


--------------------
Dacia Nova GT 2000 - TR-12-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 8 Jan 2010, 12:35
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Tocmai din motivul ca lucrurile evidente nu trebuie demonstrate, nu este cazul sa se mai faca atata reclama la masini, realitatea nu o schimbam prin cuvinte.


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Jan 2010, 12:56
Post #111


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Degeaba sunt piesele ieftine, dacă sunt proaste... De multe ori am căutat în zadar piese mai scumpe pentru Nova, în speranța că vor fi și BUNE... Degeaba... Iar când pleci undeva cu gândul de a ajunge acolo, de a-ți proteja cât mai bine familia pe drum, când pe drumuri e plin de teribiliști, Nova e puțin mai bună decât Berlina, adică nu e zero, e unu, din punctajul maxim de 100...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 8 Jan 2010, 16:27
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




In viatza nu poti fi doar castigator, fiecare avantaj are si un dezavantaj.

As fi curios daca si-ar da nota fiecare pe masina daca ar ramane cineva corigent biggrin.gif mi s-ar mai interesant topicu - masina & nota acordata de proprietar - novistilor deocamdata avem nota 0,1 pe o scara de la 1 la 10, da cineva mai mult ? cu atat mai interesant ar fi sa vedem ce note isi acorda ceilalti posesori si pe ce tongue.gif



--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmi&g
post 8 Jan 2010, 17:25
Post #113


mmi&g


Group: Members
Posts: 290
Joined: 4 October 07
From: buc




Hai sa spun au niste note realiste(atat cat se poate).
-Fiabilitate--6--si asta in mare din cauza platinei si tot ce mai e pe acolo.In rest in peste 2 ani am schimbat:capac pompa apa,releu alternator si electroventilator,2 capete bara,repartitor frane,2 flanse amortizoare,reparat electromotor,chit ambreaj(am luat masina la 77k si acum am 112k km)
-Cost intretinere 10+--toate cele mentionate+ce am mai uitat =cca 1500 ron
-Siguranta -0--spre norocul meu deocamdata nu am atins-o si merg in infernul tarii.
-Confort -1---poate din cauza obisnuintei ii dau nota asta

Nus la ce sa mai dau nota,dar e clar ca sta cat de cat bine la ceea ce inseamna masina adik sa te duca din A in B si ffff rau la toate celelalte capitole.


--------------------
dacia nova gt 1999 gt - b 08 mmj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinHR
post 7 Feb 2010, 01:04
Post #114


Membru pe doua roti


Group: Members
Posts: 91
Joined: 27 December 09
From: Miercurea Ciuc




Intr-adevar nu se compara Dacia nova GT cu GTi.Unchiul meu are un gti de 5 ani am umblat mult cu masina aia si mi se pare foarte buna!!Putere stabilitate viteza confort sunt masini foarte reusite asa zic eu!Daca ai grija de ele si le dai la timp ce trebe sunt masini perfecte!!In schimb alea cu carburator sunt dezastru am vrut sa cumpar una care avea numai 45.000 km in fine zicea el ca atat are am mers cu el da nu mi sa parut deloc buna apasam aceleratia parca mergea inecat relantiul odata mare odata mic trepida troncanea si asa mai departe!!Pana la urma am luat o dacia berlina tot de 1.6 si mi se pare mult mai buna decat Nova GT.In fine eu am o parere foarte proasta despre GT dar poate cu grija si atentie sunt masini bune!Cei care au luat-o de noua poate au opinii diferite caci ei le cunosc cel mai bine!Masina perfecta pentru mine e Solenza mi-as vinde sufletul pentru una imi plac foarte mult sunt masini extraordinare!!Sper ca in viitorul apropiat sa achizitionez una!!Numa bine!!


--------------------
Renault,Yamaha 19 1721 Ph1,XJ 600 1991,1992 - HR-90-ALN,HR-04-UBD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Janel
post 7 Feb 2010, 09:52
Post #115


;))


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 May 08




Decat solenta mai bine logan,e alta masina si la preturile actuale chiar nu se mai renteaza solenta.Nu stiu ce va incanta asa mult in comparatie cu nova ca e aceeasi conserva doar ca are cheita.


--------------------
Dacia Nova GT GPL '98 - AG 04 KJL
Merge cu gaz, deci e aragaz!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_electric7
post 7 Feb 2010, 11:13
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 February 10
From: Sibiu




QUOTE(C a t a l i n @ 18 Sep 2009, 18:17)
Nova nu e o mașină proastă. Nova a fost un pas mare înainte de la Berlină. Din păcate posesorii nu au avansat în același ritm, rămânând cu mentalități bolnave.

Nu există Nove proaste, există posesori proști de Nova, care și-au bătut joc de întreținerea lor. Drept răsplată, Nova își bate joc de nervii lor.
*


nova nu e o masina proasta e o masina FOARTE proasta (ca posesor de nova) mau costat toate reparatile peste 5000ron, si pana acum de 4 ori am ajuns pe langa drum. prima data cu 80km/h dar si cu 30 si 50 dar cea amai tare a fost cu 10 km la ora din cauza ghietei. si nu exista drum sa nu ma lase cate ceva la ea . dar nu o las o repar mereu


--------------------
dacia nova 1999 - OT 03 KXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Feb 2010, 17:58
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(C a t a l i n @ 19 Sep 2009, 08:15)
Sigur, e mai ușor să spui că mașina e proastă și nefiabilă, decât să recunoști că nu știi cum se reglează, nu mai vorbesc de reparații...
*



In septembrie 1998 am fost la Pitesti impreuna cu o cunostinta sa-si cumpere o Dacia Nova GTi, printre primele cu injectie. De cum a ridicat masina de la dealer, a intrat greu in marsarier si in treapta 1, cand a inceput ploaia pe autostrada s-a trezit ca nu sunt stranse bine stergatoarele si ca nu pleaca de pe loc, seara cand a ajuns acasa a constatat ca nu se mai inchide hayonul (a zis bodaproste ca n-a patit asta pe drum, altfel mergea 350 de km asa), in ziua urmatoare a constatat urme de ulei pe asfalt, a ridicat capota si a constatat pierderi de ulei pe la sonda de ulei, apoi nu a mai putut sa incuie capota.
Proprietara respectivei masini era o doamna care din pacate nu se pricepea sa regleze timonerii, sa foloseasca o cheie fixa, sa schimbe o garnitura la o sonda sau sa-si regleze hayon-ul. Asadar regreta ca nu si-a intretinut masina asa cum scriu membrii forumului pe aici. Bine ca a schimbat-o cu un Matiz 3 ani mai tarziu, scapand de toate bataile de cap.
Cam astea au fost peripetiile pe primii 500 de km de utilizare a unei dacia nova achizitionate in rate pe 5 ani. Daca cineva considera Nova masina buna, eu sigur nu sunt printre ei, atata timp cat aveam pe atunci Oltcit care in primii 5 ani nu a cerut decat benzina si revizii. Ca dupa aceea piesele romanesti si mecanicii lautari si-au spus cuvantul, aia e.

Acum, daca as mai cumpara o masina la care, pe primii km, in loc sa ma bucur de ea si sa ma plimb cu prietenii, stau sa o reglez si mai stiu eu ce, ii dau producatorului cu firma-n cap. Daca fiecare posesor de Dacie ar fi rezolvat in garantie toate problemele pe care le-a avut cu masina lui, ba inca ar si si sesizat OPC-ul, firma Dacia ar fi fost demult falimentara inainte de a apuca francezii sa mai vina la Pitesti.

Pentru mine, intretinerea unei masini in primii 3-4 ani si minim 50 de mii de km, normal se rezuma la schimb ulei, filtre, verificat tren de rulare si atat. Daca necesita mai mult de atat masina, inseamna ca are o problema.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 7 Feb 2010, 20:08
Post #118


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




QUOTE
nova nu e o masina proasta e o masina FOARTE proasta (ca posesor de nova) mau costat toate reparatile peste 5000ron, si pana acum de 4 ori am ajuns pe langa drum. prima data cu 80km/h dar si cu 30 si 50 dar cea amai tare a fost cu 10 km la ora din cauza ghietei. si nu exista drum sa nu ma lase cate ceva la ea . dar nu o las o repar mereu

Si e de vina masina sau soferul care nu e in stare sa o controleze la 10km/h????


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 7 Feb 2010, 23:04
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




QUOTE(dj_electric7 @ 7 Feb 2010, 11:13)
nova nu e o masina proasta e o masina FOARTE proasta (ca posesor de nova) mau costat toate reparatile peste 5000ron, si pana acum  de 4 ori am ajuns pe langa drum. prima data cu 80km/h dar si cu 30 si 50 dar cea amai tare a fost cu 10 km la ora din cauza ghietei. si nu exista drum sa nu ma lase cate ceva la ea . dar nu o las o repar mereu
*



a deci tu esti ala care te intreceai cu bmw'ul ala la semafor?

eu am nova de 2 ani si.. am schimbat numai consumabile si recent kitul ambreaj..si ghici ce? merge ok in conditiile in care nu o fortez si nu ma intrec cu bmwu' si da...i-am dat 165 fara sa se "rupa" in doua.


Astia de mai sus sunt fenomene deja; cum se face ca la ei se rupe masina si la noi restul nu ne plangem.
Eu am nova pentru ca e ieftina. Si ajung pana la banca in acelasi timp cu vecinul meu care are CLK.
Spui ca nova e proasta? Atunci de ce o ai? Pentru ca ai avut doar 40 de milioane.


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
POWERbyDAciaVsWERo
post 8 Feb 2010, 00:45
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 6 January 08
From: Giurgiu




hai sa ma bag si eu ...
nova.. la achizitionare am dat 25 mil .. la 120 000 km ..bun..
de pornit porneste de consumat consuma...
problemele incep sa apara. carburator dublu care era parainfundat
direct schimbare.... portbagaj se incuie fffff greu si daca plec dupa loc la un metru sa descuiat si zdrangane FFFFFF rau ..
maneta de viteze.. belea... trag de ea sa intre in R de ma sparg !
am avut berlina 2 ani ... o ruginatura care nu mia creat atatea probleme in 2 ani cat mia creat nova in 4 luni ! stie cineva dc ?


--------------------
dacia Nova Gt 1998 - GR 30 SOR
Sa N`ai incredere`n femei si`n franele de DrACIE :)
Ai dacie ?? .. se vede !!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:13
Forum Renault