DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> activare alarma BCM C1A, activare alarma BCM

mvochin
post 4 Jan 2022, 10:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 March 16




Salutare, A adus mosul noul CMF-B pe 24 dec si doresc sa activez alarma perimetrica integrata. Din pyren/ddt4all se pot seta sa semnalizeze avariile sau faza lunga la deschidere, insa nu am reusit sa identific deocamdata pin-ul din BCM C1A ce da masa la claxon pentru releu - pe Logan 2/Clio IV era pin-ul B2 din terminal S2 de pe conti T4:
https://youtu.be/T52Yww2JpUg

Acum platforma are un BCM C1A Conti/Marrelli. Are cineva un pinout?https://a.allegroimg.com/s1920/11141d/6b47280745539235bd53214685d3/RENAULT-CLIO-V-2019-MODUL-BCM-NOWY


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - B31TXK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 4 Jan 2022, 18:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Asa cum ti-am raspuns pe celalalt topic unde ai postat acelasi lucru, despre metodele prin care se poate trece pana acum de gateway la Logan3 (si nu numai) plus pinout UCH ClioV (exista dar nu stiu pe unde l-am gasit,sunt user si citesc foarte multe forumuri).
Referitor la “Cu ddt4all am probleme- crapa la lansare si am folosit de fapt pyren m-am conectat la fel ca la logamul 2 - db din 2019 aveau LJI" as mai adauga aici (acolo suntem offtopic putin cu asta) ca daca pentru ddt4all folosesti Python3 acesta are cateva buguri si destul de probabil ca de aceea “crapa”, dar pana acum nu stiu ca cineva sa fi trecut de CGW fara token cu DDT sau derivatele sale cu Passthru CLiP si derivate insa da (in modurile prezentate), grija totusi si la baza de date pe care o folosesti (plus ca asa cum am scris sunt si fisiere modificate pentru asta), altfel nu poti modifica nimic in softul masinii (inclusiv alarma perimetrala).

PS: reiterez ca orice discutie pe tema asta o consider interesanta si utila.

This post has been edited by Gil26: 4 Jan 2022, 18:21


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvochin
post 4 Jan 2022, 18:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 March 16




Daca gasesti pinout-ul ar fi grozav.


This post has been edited by mvochin: 5 Jan 2022, 12:06


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - B31TXK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitza83
post 5 Mar 2023, 21:35
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 18 May 07
From: Pitesti




exista varianta sa te legi de linia can L si H de la bcm cand faci diagnoza si nu de mufa obd normala. atunci o sa sari peste faimosul Gateway si poti face ce vrei din ddt la modelele noi Dacia/Renault

am facut asta deja la Fiat, nu vad de ce nu ar merge si la Dacia/Renault...


--------------------
Renault Megane MK3 / Duster Ph2 / BMW 320D / PGT 4007 2011 1.5 DCi EDC / 2015 1.5 DCi 80KW 4x4 / - AG-83-WTF
chei auto, biciclete si altele :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Mar 2023, 05:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Da, dar pentru asta asa cum a scris si initiatorul trebuie pinout–ul de la BCM C1A Conti/Marrelli, eu nu l-am mai gasit, insa poate vreun coleg il are si poate sa il ofere (cu multumirile de rigoare).
Dar asa cum a scris si @ DFA acum vreo doua saptamani:
QUOTE
Trecerea peste SGW nu mai este necesară - practic - la toate mașinile care trec prin service li se aplică din Ianuarie 2023 OTS 0E03 - care lasă OBD2 deschis la citire parametri și ștergere erori (dar nu se poate scrie nimic).

se poate conecta si sa se foloseasca programele de diagnoza pentru citire \stergere erori, citire parametri si monitorizari fara a se putea face modificari, iar din ce in ce mai multi colegi cu L&S3 XJI au inceput sa faca asta, ex si atasat:


Attached thumbnail(s)
Logan3.png ( Size: 216.38k ) Number of downloads: 63


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:12
Forum Renault