DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> distanta intre aripa si capota, dupa reparatie

Marin89
post 7 Dec 2008, 18:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 7 December 08




Salut vin si eu la voi cu o intrebare legata de tinichigerie,am o solenza care a fost lovita insa a ramas intr o parte distanta mai mare intre aripa si capota decat in cealalta parte e practic dublu distanta...se vede usor ca a fost lovita si as vrea sa o centrez capota sa fie distanta egala stanga dreapta intre aripa si capota,se poate un astfel de reglaj?Multumesc anticipat....


--------------------
DACIA SOLENZA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Dec 2008, 13:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Capota este centrata pe mijloc sau este fugita NUMAI din incuietoare ? La balamalele capotei s-a umblat ? A fost schimbata capota ?
Aripa schimbata a fost corect montata ? Cum se aliniaza la usa si la bara ?
Daca aripa a fost corect montata si singura problema e la capota , trebuie slabita din balamale , corectata pozitia si apoi stransa . Ciocul de prindere al capotei dupa cate stiu se poate misca putin , astfel incat sa fie ok inchiderea .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 8 Dec 2008, 17:43
Post #3


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




daca au fost schimbate aripi ( aripa ) si capota se prea poate ca si aripa sa fie prost montata nu numai capota. da-ne detalii despre ce s-a inlocuit la masina apoi putem sa tragem o concluzie mai aproape de realitate


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marin89
post 8 Dec 2008, 18:32
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 7 December 08




Capota a fost chituita ,aripa stanga schimbata iar spatiul mai mare intre aripa si capota este pe stanga unde a fost aripa schimbata,pe dreapta e ok distanta dar pe stanga este dublu fata de partea dreapta..

8 Dec 2008, 18:37:
ma intrebam daca se poate regla usor ,sa fie egala distanta ca la o masina normala nu as vrea la milimetru dar totusi...ma intreb de ce nu au facut cei din service asta la tinichigerie la reparatia masinii....Eu asa am luat masina second

This post has been edited by Marin89: 8 Dec 2008, 18:37


--------------------
DACIA SOLENZA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 8 Dec 2008, 18:48
Post #5


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




ok. in cazul tau sunt sigur ca aripa nu a fost bine montata. daca deschizi capota vei vedea ca aripa are un unghi de ambutisare mai mare la cea din stanga si mai mic la cea din dreapta. tinichigii astia meseriasi nu stiu sa " inchida " acel unghi astfel incat sa apropie partea superioara a aripii de capota. aceleasi probleme erau intalnite si la daciile berlina. daca luftul din dreapta dintre capota si aripa dreapta este egal de sus si pana jos si nu este mai mare ca la o solenza nelovita, atunci problema este cea pe care am enuntat-o.
rezolvarea este demontarea aripii inchiderea acelui unghi si apoi remontarea corecta cu respectarea latimii luftului dintre capota si aripa pe toata lungimea lui.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 07:17
Forum Renault