DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Portbagaj

DSops
post 13 Feb 2003, 19:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Pentru ca de pe forumul celalalt mi-au cerut poze si nu cred ca se poate, pun pozele aici.

Pe scurt, am incercat fara succes diverse variante si pana la urma am luat o decizie dura. Am cumparat un portbagaj Thule kitul 416, 417, 419 (3.800 KLei), am dat 8 gauri de 6 in tavan si am rezolvat problema.

Daca cineva vrea sa incerce, urmatoarele indicatii pot ajuta:

- kitul vine cu tot ce trebuie, in afara de gauri;
- trebuie masurat foarte bine inainte de a da gaurile;
- portbagajul trebuie prins cat mai la margine, unde rigiditatea este sporita;
- caucuicurile de la kit nu lasa apa sa treaca, dat putin silicon nu strica;
- dupa demontarea centurilor fata si a plasticelor se ubserva doua fante ovale special prevazute pentru prindere portbagaj;
- distanta dintre bare sa fie fix 650 mm, pentru a putea monta accesorii standard (eu am reusit la 700 mm, dar este foarte greu de montat fara degete lungi si subtiri);
- in caz de renuntare se gasesc dopuri de cauciuc rigid gri inchis, care nu arata tocmai rau.

Rezultatul este peste asteptari, portbagajul este foarte rigid, rezista 100 KG / bara fara probleme, caroseria este si ea foarte rigida la margine. Singurul inconvenient este un usor zgomot de vant la peste 120 Km/h.


Attached thumbnail(s)
thule.jpg ( Size: 393.18k ) Number of downloads: 1685


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 17 Feb 2003, 14:30
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Eu am reusit sa gasesc o solutie mai ieftina, dar pe acelasi principiu radical, si anume gauri: smile.gif
Iata solutia mea:
1) se cumpara 2 bare din acelea care merg la masinile cu raingutter cum se zice, dar cu suporti de metal!!! Neaparat. Acestea se gasesc in Vitan, cu 150k bucata.
2) cu respectivele obiecte am purces la unul dintre atelierele de montat alarme si alte chestii, am fost la ultimul de pe randul din stanga, daca ajuta pe cineva, si am gasit imediat pe cineva dornic sa faca respectiva operatie.
Cost: 100k.
Cum s-a desfasurat?
A scos suruburile si suportii de prindere de "raingutter", apoi a dat cate 2 gauri in masina cu bortmasina, cam in zona unde ar trebui sa se prinda, intre usa si caroserie. Apoi a dat gauri si in suportii barelor, si apoi cu suruburi, bagate in masina.
Pe ele eu am pus niste suporturi de 6 skiuri.
Tine excellent si lal 140 km/h testate, cu 6 perechi de schiuri + un rucsac legat de ele. smile.gif

Cost total: 400k.


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssulea
post 19 Feb 2003, 16:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 11 June 02
From: Bucuresti




La ce foloseste broasca aia care se vede in poza?
Se pot da suportii jos fara sa desfaci suruburile de prindere pe caroserie? Din poza mi se pare sa suportul ar fi din 2 bucati.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 19 Feb 2003, 18:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Suportul este din duraluminiu, are o singura bucata + cauciuc de sprijin. Broasca inchide compartimentul cu suruburi, pentru ca sa se poata fura mai greu (daca il montezi pe sina, asa cum este conceput, poti destrange suruburile si il poti scoate usor).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 03:27
Forum Renault