DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> temperatura ridicata la motor, racire insuficienta

cristianrobert
post 16 Jun 2009, 20:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




salut am si eu o problema cind temperatura urca peste 30 de grade afara si merg in oras bara la bara imi urca temperatura la motor pe rosu. este normal specific ca am o dacie pe injectie si are ventilator pe curea nu electric, este normal ca astazi sa-mi urce la inceput pe zona rosie,la traficul din bucuresti,daca este sub 30 grade sta la 2 mm de linia de mijloc,specific ca merge pe antigel care in toamna l-am facut foafte concentrat sa reziste la -40grade credeti ca ar trebui sa trec pe apa?din cite am auzit apa este mai eficienta pt racire decit antigelul.mai specific ca anuil trecut aveam o scurgere mica la radiator si am bagat de doua ori solutie de astupat gaurile credeti ca poate fi de vina pt racirea defectuoasa?

16 Jun 2009, 20:32:
si este normal sa traga prost motorul adica parca nu mai avea vlaga in el cind era temperatura pe rosu?

This post has been edited by cristianrobert: 16 Jun 2009, 20:32


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 16 Jun 2009, 21:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




Posibil stop leak-ul sa fi obturat o parte din traseele radiatorului. Eu as zice totusi ca este normal, asta e unl din inconvenientele daciei: instalatia de racire subdimensionata pentru nivelul de trafic urban actual.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mar10may
post 16 Jun 2009, 21:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 20 February 08
From: slobozia




ca sa reziste la o temperatura cat mai joasa antigelul nu trebuie sa fie cat mai concentrat,ci trebuie sa fie in proportie de 50 % diluat cu apa.nu folosi niciodata numai apa pentru racire.este gresita aceasta idee.


--------------------
dacia 1310 berlina 2000 - IL17EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 17 Jun 2009, 08:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pai la antigel i-am facut proportiile dupa cum scria pe sticla in functie de temperatura la care vrein sa reziste,iar antigel am bagat de chimopar, multumesc pt raspunsuri.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lunaticul
post 17 Jun 2009, 11:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 December 07
From: Iasi




Cristianrobert, sper sa nu te superi ca ma bag peste topicul tau, dar am o problema asemanatoare. Numai cand e destul de cald afara (tot cam peste 30 de grade) imi creste temperatura numai cand fortez masina la deal. Problema e ca nu se opreste inaintea de zona rosie. Daca urc doi km mi se aprinde rosul la apa. Cum dau de drum drept scade frumos la jumatate. Asa face si cu termostat si fara. Radiatorul l-am curatat vara trecuta cand aveam aceleasi probleme si este curat. Sa nu asigure pompa de apa un debit suficient ? Un electroventilator m-ar salva de probleme ?


--------------------
Dacia 1310 L 1996
In orice situatie, ceea ce este cel mai dificil de facut, este, deobicei, ceea ce trebuie facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jun 2009, 12:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




se poate pune un electroventilatior suplimentar?am vazut la cineva ca si-a montat la un break mai vechi intre radiator si masca din fata un electroventilator suplimentar.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 18 Jun 2009, 13:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




Pune un electroventilator clasic si renunta la paleta de pe pompa de apa, o sa faca fata cu brio, dar cauta un ventilator de calitate.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jun 2009, 14:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pai nu trebuie sa schimb si radiatorul? stiu ca astea cu electroventilator au radiator cu termocupla montatat in el si daca scot paleta ce fac cu axul unde este montata ramane in aer?


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jun 2009, 14:54
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.778
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Domnilor, raspunsurile la probleme dumneavoastra se gasesc pe acest topic: http://www.daciaclub.ro/Montarea-unui-elec...-t14591-s0.html


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 18 Jun 2009, 15:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ca fost proprietar de Dacie 1310 Li, pot sa-ti spun ca nu s-a supraincalzit niciodata. Are radiator mare, nu are electro-ventilato, am avut si circuitul usor infundat dar nu s-a supraincalzit niciodata. Si am mers cu ea in aglomeratii mari, pe caldura mare, fara probleme. Ah... si nu am scos niciodata termostatul vara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kindeeru56
post 19 Jun 2009, 12:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 27 November 07




si eu am patit la fel si am rrezolvat problema in felu urmator; am facut rost de un radiator de la un prieten care stiu ca nu avea probleme cu suprancalzirea in trafic ca sa nu cumpar degeaba unu si am masurat cantitatea de apa care intra in el si am constatat ca intra 2.6L, acuma am facut aceiasi opereatie si cu al meu de pe masina surpriza 1.5l amandoua find radiatoare mari, acuma sunt doua chesti de facut ori mers la dezmembrari si luat altu 50lei sau daca al vostru ste de alama sau cupru se desfac capacele si se desfunda (lampa gaz,2buteli 10lei ) si dupaia se cositoresc inapoi cu atentie ,mie mia reusit figua asta dar cu multa munca cam o zi .succes


--------------------
dacia 1310 87 - b-45-trl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 21 Jun 2009, 18:05
Post #12


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nu mai bagati trompete gen:stop leak si altele.
mai bine completezi cu apa pana repari instalatia,decat cu prafuri din astea;))


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gti98
post 23 Jun 2009, 21:41
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 700
Joined: 12 November 05




E adevarat ca multi aditivi sunt "trompete" ( de la fr. "tromper"= a insela, a pacali), dar StopLeak e unul din putinele care isi face treaba: astupa porii si NU INFUNDA instalatia.
Eu am folosit cu acest rezultat, si am pus 2 cutiute!
Pentru a intelege, sa explicam un pic functionarea: materialul ala e mentinut in suspensie in lichidul de recire (se depune doar o pojghita subtire, care SE SPALA; unde e gaura, e antrenat si se depune la uscarea lichidului fierbinte (cald).
Dovada: daca inlocuiti lichidul "murdar", "urat", in scurt timp curge iar!

Am mai scris si altundeva: mi se incalzea apa, indiferent de solicitarea motorului (inlocuisem termocontactul original, marcat 115 cu altul marcat 95; cred ca 95 e mult mai util ca temperatura de atentionare decat 115 grade, cand lichidul, fie si presurizat, fierbe deja!) Dupa scos termostatul, spalat radiatorul de 3 ori, cu solutie de detartrant, spalat blocul cu jet (in interior), nici un rezultat. In final, tot eu (habarnistul de daciot!) si nu mecanicii lu' peshte, am gasit buba: iarna se umblase la avans, si era dat la FOARTE mic! Dupa reglajul ala stil 1940, cu beculetul si volanta la semn, s-a rezolvat cu supraincalzirea!!

Spor la lucru!


--------------------
Dacia Nova GTI GTI 98 - IS 57 ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 23 Jun 2009, 22:38
Post #14


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Si cateva mici cpmpletari: instalatia de la Daciile 1300 cu radiator mic, da, era subdimensionata. de cand s-a trecut pe radiator mare (si presupunand ca tot circuitul e in stare cat de cat decenta) nu ar mai trebui sa ai probleme cu racirea.
Da, e normal sa nu aiba vlaga cand fierbe motorul.


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wellerwells
post 23 Jun 2009, 22:44
Post #15


wellerwells


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 November 07
From: Focsani City




QUOTE(cristianrobert @ 16 Jun 2009, 21:21)

<span class='edit'>16 Jun 2009, 20:32:</span>
si este normal sa traga prost motorul adica parca nu mai avea vlaga in el cind era temperatura pe rosu?
*




ceva asemanator am patit si eu. am mers mult timp asa si motorul nu mai tragea. am ramas fara lichid de racire si s-a ovalizat chiuloasa. ai grija! mergi la un mecanic.


--------------------
Dacia 1310 1995 - VN 01 XPC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 24 Jun 2009, 23:04
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




intr-adevar daca se merge cu motorul supraincins va trage greu in primul rand din 2 motive si anume: 1.aerul de sub capota va fi aproape fierbinte(se rarefiaza in oxigen) diminusnd puterea exploziilor din camera de ardere, si inca un motiv tot pe calea aerului ar fi cand este absorbit de motor in loc ca aerul trecut prin filtru sa raceasca in timpul admisiei(motorul se raceste cu antigel dar si aerul aspirat) pe admisie intra aer fierbinte si motorul se va incalzi si mai tare cu aerul cald.
2.piesele din motor cuzineti, arbore, camasi, bolturi, pistoane, se dilata atat de mult incat se strang si ajung sa frece fier pe fier si nici uleiul nu mai unge calumea ca si asa isi pierde vascuozitatea si/iar in momentele alea se pot produce deformatii, si sa nu mai zic de uzura prematura a pieselor asta daca scapati "teferi" din experienta fara garnitura de chiulasa impuscata cel putin sau chiar chiulasa "ovalizata"

Concluzie: NU trebuie sa se mearga cu motorul supra-incins sub nici o forma, cand vedeti ca se duce spre rosu deschideti caldura(pentru a se mari circuitul iar apa trecuta prin calorifer se va mai raci iar apoi ajunge in motor si raceste) sau opriti motorul se asteapta cu capota deschisa un 15 minute si pana sa se merge mai departe, se verifica sa nu fie termostatul blocat dar si colierele sa fie stranse mai ales acela mare de la furtunul gros si sa se faca aerisire.

Nota! Dupa un timp in lamelele radiatoarelor se aduna musculite care mor acolo si blocheaza circulatia aerului prin radiator,si de aici se poate incinge, recomandat ar fi ca la spalatorie sa se puna jetul cu apa calda cu presiune pe radiator intre tablitele alea multe curbate(mare atentie sa nu udati chiulasa cu apa rece caci ar putea crapa(soc termic)

This post has been edited by panter1: 25 Jun 2009, 01:14


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 24 Jun 2009, 23:18
Post #17


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




poate sa si traga aer..pa la spartura/fisura aia...

antigelu trebuie 50/50 antigel/apa.....antigelu combinat cu apa..fierbe mai greu ca apa.. in jur de 110/120 grade.....apa la 90 de grade..deja clocoteste.. testat de mine cu 2 termostate..de 87 grade,..apa borborosea in ibric..si termostatu.abia sa deschis..vorba aia..nu termostate de dacia..

voi nu stiti ce e aia sistem sub presiune!


sofer1.gif


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 25 Jun 2009, 01:16
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(ct-03-tvy @ 24 Jun 2009, 23:18)
poate sa si traga aer..pa la spartura/fisura  aia...

voi nu stiti ce e aia sistem sub presiune!
sofer1.gif
*



Lumineaza-ne smile.gif


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 25 Jun 2009, 11:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




ok multumesc pt raspunsuri,ce ma enerveaza mai tare este ca daca merg normal cu ea nu se incinger foarte tare ci doar la mersul aglomerat din oras cu multe franari si accelerari probabil ca n-are nimic este logic avand ventilator care depinde de turatia motor ,mai bun fiind cel electric.

This post has been edited by cristianrobert: 25 Jun 2009, 11:19


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 25 Jun 2009, 14:26
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




Vezi daca cureaua este intinsa bine , si vezi daca ai ceba pe findul radiatorului , s-a intomplat din cauza antigelului prost sa faca depunere (un fel de mil ) care atupase jumatate din celule (cele din partea de jos , mai poate fi depunerea de piatra pe celule daca se foloseste apa fara antigel
problema mea si rezolvarea

This post has been edited by bygy007: 25 Jun 2009, 14:27


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jul 2009, 09:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




gata am rezolvat problema cu supraincalzirea motorului, am fost aseara la mecanic si mi-a scos termostatul si mi-a zis sa-l pun la loc la toamna, si acum temperatura sta pe linia din mijloc oricit de rau as merge in oras, doar iarna statea asa in rest in sus deci este foarte simplu de rezolvat.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 18 Jul 2009, 09:40
Post #22


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




ai o mare problema!!! daca tie motorul ti se incalzeste asa fara termostat e grav... motorul de dacie pe injectie nu se incalzeste repede fara termostat si calculatorul sesizeaza si ti se aprinde becul in bord plus limitare in turatie!!!
mecanicul care tia "rezolvat" masina e vai de capul lui... mergi intrun service calumea si pune inapoi termostatul si rezolva problema masinii. daca nu o rezolvi faci praf motorul!!! ai mare grija!


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jul 2009, 09:47
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pai ca sa ajunga la liniuta am parcurs azi 6km cred ca se inclzeste destul de greu


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 18 Jul 2009, 09:48
Post #24


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




si nu ti sa aprins becul din bord?!!


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jul 2009, 09:58
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




nu s-a aprins merge bine motorul,macar sa merg asa cu ea putin ca plec la mare si mi-era frica ca-mi fierbe motorul si cind ma intorc il pun la loc


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 18 Jul 2009, 10:01
Post #26


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




tu vrei sa faci ce eu unul nu as face in situatia asta... problema supraincalzirii se poate agrava oricand si poate sa iti faca o bucurie muult mai mare decat un drum catre mare facut cu alt mijloc de transport.
daca vrei sa imi urmezi sfatul bine daca nu nu... dar sa nu zici dupa ca nu team avertizat...


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jul 2009, 10:02
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




ok multumesc


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 18 Jul 2009, 10:03
Post #28


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




apropo... zicea nu stiu cine pe forum ca e un service care face o diagnosticare a masinii gratuit... ai incercat sa mergi la ei sa vezi si alta opinie?? decat a mecanicului care habar nu are ce e o dacie pe injectie


L.E. era vorba de autocobalcescu! eu as incerca macar sa vad ce zic si ei

This post has been edited by tester: 18 Jul 2009, 10:08


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 18 Jul 2009, 10:09
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




ok


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 18 Jul 2009, 20:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(tester @ 18 Jul 2009, 11:01)
tu vrei sa faci ce eu unul nu as face in situatia asta... problema supraincalzirii se poate agrava oricand si poate sa iti faca o bucurie muult mai mare decat un drum catre mare facut cu alt mijloc de transport.
daca vrei sa imi urmezi sfatul bine daca nu nu... dar sa nu zici dupa ca nu team avertizat...
*


si eu am fost la mare si ca sa nu se incalzeasca am deschis caldura si nu am depasit 90-100 Km/h
si afara erau peste 35 grade laugh.gif nasol rau , nevasta statea cu picioarele pe geam , mai nasol pentru mine ,
acum o sa fie o placere la racoare smile.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:24
Forum Renault