DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> reglaj cursa ambreiaj, cursa ambreiaj

VyRuZ
post 7 Dec 2009, 01:49
Post #61


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Menționez că l-am reglat "la feeling", deoarece reglajul de fabrică (30 mm cursa furcii, fix) era suuus de tot. Acum stă bine-merci un pic peste jumătate.

Întrebarea mea e - dacă tot ce se modifică în realitate este cursa pedalei și dacă ambreiajul ține la mijloc, se poate defecta ceva dacă reglajul nu este "de fabrică"? Logica spune că nu, de moment ce la capăt de cursă ambreiajul este decuplat complet și furca, la capătul superior al cursei pedalei, are libertatea să se întoarcă 100% în poziția "cuplat". Poate mă lămurește cineva. smile.gif

This post has been edited by VyRuZ: 7 Dec 2009, 01:52


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 7 Dec 2009, 17:51
Post #62


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




salve!la solnita mea nu i-am umblat pana acum niciodata (are 62000km) la ambreiaj.i-am masurat zilele trecute cursa aia pe cablul de ambreiaj si mi-a dat 35mm.cupleaza bine,decupleaza la fel,schimb usor vitezele.ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu cei 35mm?


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P3riculoS
post 14 Jan 2010, 15:52
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 10 January 09
From: London United Kingdom




Buna tuturor .. andr3y_yoo ms man pt staf .. tie si la toti de pe acest forum ca uite aja mai ne rezolvam si noi singuri micile problemele sa nu mai dam banii la servisuri .. multumiri la toti


Numai Bine

14 Jan 2010, 16:54:
cum se masoara cursa .. la 29 mm ? de unde masurati

This post has been edited by P3riculoS: 14 Jan 2010, 15:54


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi 150 eco2 Dynamique TomTom 5Dr FAP - MK 60 OXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 14 Jan 2010, 17:41
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




treaba asta nici eu nu am inteles-o.imi pare rau ca sunt pe aici oameni care au postat cum au stiut ei mai bine dar mie tot nu mi-a iesit.eu l-am schimbat la 53 mii km acum am 68 de mii si imi tine un pic mai jos de jumatate.reglat tot de mine orientandu-ma dupa urmele lasate de piulite de cand a fost reglat din fabrica.DACA ARE CINEVA RABDARE , PLACERE, SI BUNAVOINTA SA EXPLICE MAI ''ca pt tarani'' rog sa ne ajute.am invatat multe de pe urma acestui forum am desfacut pompa de benzina definitiv , injectoarele s.a.m.d. dar cu asta nu mi-a iesit.cum se face cu pedala calcata cu ea libera cum , ce , si unde se masoara , intre piulite si furca partea de cablu care iese din manson, ?????.VA MULTUMESC ANTICIPAT. eventual si foto


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 15 Jan 2010, 11:54
Post #65


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Pentru reglarea cursei ambreiajului mai este nevoie de inca o persoana (care sa apese pedala de ambreiaj). Ma voi folosi de imaginea postata la inceputul topicului de i96nds:

Pentru inceput, se masoara distanta intre cele doua parghii negre din poza (cea cu piulite si cea cu suportul cablului), cu pedala libera. Notati valoarea obtinuta.
Rugati ajutorul sa apese pedala pana la capat, si masurati din nou distanta intre parghii.
Se scade valoarea a doua din prima valoare, iar rezultatul este cursa ambreiajului.
Daca valoarea este mai mare de 29 mm, se infileteaza piulita 3 de pe capatul cablului. Strangeti contrapiulita si refaceti masuratorile (si cu pedala libera si cu ea apasata). Se reface reglajul pana cand rezultatul scaderii celor doua valori este 29 mm.
Nu uitati sa strangeti bine contrapiulita la final.
P.S: In loc de prima masuratoare, puteti masura direct portiunea de cablu fara praf dintre cele doua parghii. Dupa primul reglaj, este nevoie de masuratoarea in doi pasi (pedala libera - pedala apasata).


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 15 Jan 2010, 13:56
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




MULTUMESC FOARTE MULT BOGDANE.in sfarsit acum am inteles.raman dator cu berea.ce bere consumi?


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeVAG
post 13 Feb 2010, 17:03
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 20 January 10




Sunt blond nu inteleg.cu pedala libera cablul de ambreiaj are 50mm .cu pedala la fund imi raman 20 mm afara.adik distanta este de 30mm.si imi tine ambreiajul FOARTE sus.

TREBUIE SA LAS 30MM DE CABLU DE AMBREIAJ INTRE CELE 2 PARGHII K SA IL REGLEZ CUM TREBUIE???

EXPLICATIE CU MAI MULTE POZE.VA ROG


--------------------
Dacia Solenza 2004 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 15 Feb 2010, 19:23
Post #68


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Ai zis bine, cursa ambreiajului, la tine, este de 30 mm.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeVAG
post 15 Feb 2010, 20:51
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 20 January 10




Imi tine ambreiaju foarte foarte sus si mi se pare k ar si patina de asta am intrebat. E buna distanta??? Sau trebuie sa mai il strang?

Multumiri anticipate


--------------------
Dacia Solenza 2004 Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 18 Feb 2010, 19:37
Post #70


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Păi... lumea zice că cea mai sigură cursă e cea de fabrică. Și mie-mi ținea sus cu aia de fabrică (29 mm), așa că am reglat eu ambreiajul din ochi ca să țină mai jos. smile.gif De alunecat nu-mi alunecă, și am cam 84-89000 cu ea (estimez, că juma' de an am mers fără vitezometru funcțional, din motive de lene să iau senzor pt. cutie).


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 23 Feb 2010, 08:10
Post #71


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




M-am luat si eu dupa distantele astea gen 30-40mm dar pana la urma tot dupa bunul plac l-am reglat. Mai toata lumea se plange ca isi da cu genunchiu in gura cand debraiaza asa ca va recomand sa il reglati la ochi, cum va place, nu e absolut nici o problema. Numai sa nu fie cum ati luat piciorul putin de pe pedala apasata la fund sa si plece masina pt ca e prea aproape discul si e posibil sa va agate la schimbatul treptelor. Dar se poate regla fara probleme pana sub jumatatea pedalei. Desfaceti piulitele alea apoi testati cum pleaca si tot asa, nu trebuie 10 oameni pt asta.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 26 Feb 2010, 09:34
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




sal. ieri la serviciu am incercat sa reglez ambreiajul dupa metoda explicata de bogdanmardare si mi-a dat din nou cu VIRGULA , adica:pedala libera , masuratoarea dintre cele 2 furci este de 85 mm.cu pedala apasata la fund , cablul de ambreiaj intrat tot in camasa , distanta DINTRE FURCI de 57 mm.am mai strans piulita pana am obtinut senzationala distanta de 56mm cu pedala apasata, SI ATAT.deci din 85mm daca scadem 56mm raman 29mm fix.singura valoare scazuta din 85 care sa dea 29mm este56mm.aceasta este distanta CARE TREBUIE SA RAMANA INTRE FURCI CAND PEDALA ESTE APASATA??????????.orice masuratoare cu pedala libera este de 85mm.astept rasp . MULTUMESC.


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 26 Feb 2010, 17:44
Post #73


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Da, om bun!!! Măsori distanța cu pedala pe liber, măsori distanța cu pedala la UN CENTIMETRU de fund, scazi din prima distanță pe a doua și ce rămâne trebuie să fie = cu 29 de mm. Asta ca să reglezi de fabrică. Dacă îți ține prea sus cu acest reglaj, mai desfă tu piulițele până ÎNCEPE SĂ CUPLEZE pe la jumătate. Nu-l lăsa, cum a zis și Daedalus, să prindă cum ridici piciorul, că are să-ți agațe la schimbat treptele și ai să faci muci sincroanele.

This post has been edited by VyRuZ: 26 Feb 2010, 17:45


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 27 Feb 2010, 10:08
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




revin cu noutati.ieri am mers la sibiu si pe parcursul drumului ma constatat ca ambreiajul se comporta mai bine ca niciodata.nu agata , cupleaza foarte bine , DAR parca cupleaza un pic cam repede , cand incep sa ridic pedala aproape ca a si inceput sa plece.din cate am citit nu prea este normal, cursa este de 29mm ca la carte.maine o sa ma intorc in buc si mai vad care este treaba.daca mai aveti ceva de adaugat va rog sa o faceti.referitor la acel centimetru dintre pedala si podea :dupa ce pedala este apasata la fund intre ea si podea mai ramane 1cm sau trebuie lasat acel cm din actionare adica sa nu o apas de tot????.


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 28 Feb 2010, 18:35
Post #75


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Pedala nu trebuie apăsată la fund, ci trebuie să rămână un centimetru între ea și podea. În fabrică acest lucru se realizează cu o cală care se pune între pedală și podea.
Nu e bine să cupleze așa de repede ambreiajul. Sigur ai măsurat cum trebuie? Dacă e prea jos, poți să agăți sincroanele de la cutie și dai din lac în puț.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 12 Apr 2010, 15:03
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




eu mi-am reglat la simt sa spun asa pedala de ambreiaj...adica am desfacut piulitele alea 2 pana cand debraia pe la jumatate...mai exact in prima jumatate cum salt picorul...numai ca in treapta a doua(atunci simt eu...poate face si in alte trepte...nu-mi dau seama) se simte cateodata o mica smucitura exact ca la motociclete cand bagi a I-a ca nu e sincronizata cutia...e posibil sa-l fi slabit prea mult?

banuiesc ca-mi agata sincroanele?

eu acum am vazut ca pedala trebuie sa stea la 1 cm mai sus fata de fund atunci cand reglezi cursa pedalei...my bad...daca il reglez foarte putin peste jumatate sa debraieze are ceva?...nu foarte mult astfel incat sa patineze....sariti peste faza cu 29 mm ca din fabrica ca are 60000 km masina si nu o sa ma fie tot 29 mm...

am vrut azi sa mai strang un pic piulitele dar pauza de masa...n-am nici o cheie de 10...culmea ca nu a avut cine sa-mi dea...maine cumpar una:D...bine ca sta in parcare masina si nu merg cu ea

si inca o mica problema desi s-a tot discutat...cand nu merg cu masina sa zicem vin seara si pana dimineata nu plec pedala de ambreiaj zici ca e de WV...dupa ce merg vreo 5 km in Bucuresti incepe sa debraieze in trepte si scartaie...sa-nteleg ca trebuie schimbat cablul de ambreiaj?

astept pareri...multumesc

This post has been edited by canea_dragos: 12 Apr 2010, 15:11


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 13 Apr 2010, 17:37
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




ON-TOPIC: am facut azi rost de 2 chei de 10 si am strans putin piulitele...debraiaza putin mai sus de jumatate...e bine zic eu...intra frumos in orice viteza...am incercat chiar sa scot repede din a I-a si sa bag marche-arriere si nu a carait..bineinteles masina era oprita dar nu am asteptat nici o secunda(in carte zice vreo 3 )

OFF-TOPIC: am insa o problema: de fiecare data cand dau de tot drumul la ambreiaj(masina fiind in viteza bagata,necontand treapta de viteza...la toate face la fel) se aude un clonck....de asemenea pe liber daca dau un sprit la acceleratie pana pe la 1000 rot/min cand revine la relanti masina vibreaza cam rau de zici ca smuceste si schimbatorul se misca 1 cm...sa-nteleg ca am dusa rau bieleta antibasculare alaturi de tamponul de sub baterie?...stiu ca s-a mai discutat problema asta dar la mine bieleta nu e rupta si de-aia sunt in ceata...nu mai zic ca are abia un an de cand am schimbat toate tampoanele motor si cutie(3 adica)


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgecny
post 24 Jun 2010, 07:30
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 May 10




salut.am si eu o mica problema;ambreajul imi cupleaza prea brusc.adica daca nu accelerez mai tare cand plec de pe loc motorul se opreste.ambreajul cupleaza si decupleaza tocmai aproape de podea.ce trebuie sa fac?se mai strang piulitele de la cablu sau sa le mai desfac?astept ceva sfaturi.multumesc


--------------------
dacia1310 berlina berlina 1996 - bz.o5.any
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 24 Jun 2010, 09:55
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




SI eu reglasem la 29mm fara sa pun cala. Ma surprinde ca dupa ce mi-au schimbat ambreiajul era pedala foarte moale si debraia cum am vazut la masini noi, adica avea acel joc format de cala. Dupa un timp mi-a disparut jocul (s-or fi slabit suruburile de la sine) si asa am ajuns sa nu mai pot regla cum trebuie pt ca nu foloseam cala.....Maine ma apuc ca astazi e sarbatoare...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 24 Jun 2010, 10:26
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




georgecny mai desfa cele 2 piulite de 10 de pe cablul de ambreiaj de la furca si o sa vezi ca o sa urce pedala de ambreiaj si o sa tina mai sus...il reglezi in asa fel incat sa prinda pe la jumatatea cursei...sau cu o rigla masori sa ai cei 29 mm


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgecny
post 24 Jun 2010, 14:17
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 May 10




sincer sa fiu nu prea sunt de acord cu ideea de a slabi piulitele pentru a ridica pedaua.este ceva logic.desuruband piulitele automat cablul devine mai slab ,deci ell actioneaza mult mai tarziu furca ambreajului.la mine daca ambreajul cupleaza si decupleaza f jos slabind piulitele risc ca atunci cand apas pedaua la fund ambreajul sa nu-mi decupleze ptr a baga in viteze.asta e logica mea.daca gresesc va rog sa ma contrazioce-ti ..dar vreu explicatia cum e posibil ca slabind piulitele pedauua sa-mi cupleze si decupleze mai sus fata de acum.


--------------------
dacia1310 berlina berlina 1996 - bz.o5.any
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 24 Jun 2010, 14:42
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




scuze...eram obosit cand am scris...mai strange piulitele si astfel se va mai ridica pedala de ambreiaj si va cupla mai pe la jumatate


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pro155
post 4 Sep 2010, 18:04
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 December 09




La mine cursa furcii este de 25 mm iar ambreiajul este foarte sus si cupleaza foarte sus.Care este cauza?


--------------------
dacia dacia 1996 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 5 Sep 2010, 09:58
Post #84


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la solenza sau la bacia break???daca ai solenza am un manual de intretinere si ti-l pot trimite...acolo gasesti toate chestiile bune de facut la solenza...

This post has been edited by ramsen: 5 Sep 2010, 09:59


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pro155
post 5 Sep 2010, 15:44
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 December 09




dacia break 1996.Schimbarea asta la ambreiaj mi s-a parut ca s-a intamplat intr-o singura zi.Inainte mergea mai bine.


--------------------
dacia dacia 1996 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 5 Sep 2010, 23:32
Post #86


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




sint mai multe de facut la dacia break pentru reglat ambreiajul...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipsvx
post 22 Sep 2010, 09:07
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 5 May 04




Mi-am schimbat si eu ambreiajul, cel vechi m-a tinut 125.000 km, merge bine vreau insa sa-l reglez sa tina mai jos. Nu o sa ma orientez insa dupa distanta aceasta specificata aici de 29 mm ci voi face la ochi. Ce trebuie sa fac ca sa tina mai jos si nu asa sus cum tine acum si cum tinea si ambreiajul vechi? Sa strang piulitele alea 2 sau sa le desfac? multumesc

This post has been edited by Cipsvx: 22 Sep 2010, 09:07


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 22 Sep 2010, 09:35
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




Salut,,

desfa-le astfel pedala o sa coboare.



--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 22 Sep 2010, 17:06
Post #89


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




corect...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipsvx
post 24 Sep 2010, 14:03
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 5 May 04




Multumesc de sfaturi, am rezolvat! Masina merge f. bine, are demaraj, nu mai patineaza. Cateodata intra mai greu in viteza I si am o intrebare pt cei care au mai schimbat kit-ul: la mine se apasa mai greu pedala de ambreiaj fata de cum o aveam din fabrica cand se apasa foarte usor, asa este normal, adica se mai "lasa" in timp dupa cateva sute de km si devine apasarea mai usoara ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:48
Forum Renault