DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Raliu, Modificari la motor,suspensii si aerodin

vanilla
post 3 Aug 2005, 10:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




excl.gif Desi sunt multe topic-uri asemanatoare,deschid acest topic cu speranta ca din cunostintele tuturor ,cei pasionati sa se inspire si sa se lase calauziti spre lungul drum pe care l-a urmat si maestrul Nicu Grigoras in urma cu multi ani.
Stiu ca tuturor ne plac Daciile,Viteza,si nostalgia anilor in care Dacia era prezenta in CNR,VTM,Raliul Prieteniei si altele.De aceea vreau cu ajutorul vostru sa readucem macar masinile,daca nu si spiritul acelor competitii demult apuse.
Prin aceste randuri tin sa va spun ca doresc sa reinfintez un raliu dedicat doar Daciilor.
Incep prin a va intreba despre Dacii care au fost in raliu,uitate prin garaje,care ne-ar putea fi de folos.Daca stie careva unde am putea gasi ingormatii despre Daciile ce au fost in raliu,in special masinile marilor pilotii (Marian Dumitrescu,Eugen Ionescu-Cristea,Aurel Puiu,Stefan Iancovici,Petre Verzeanu,Dorin Motoc,Ludovic Balint,Nicu Grigoras si altii)dar si despre alte Dacii modificate cu multa pasiune pentru viteza. excl.gif


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisupernova
post 3 Aug 2005, 11:51
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 October 04




QUOTE(vanilla @ 3 Aug 2005, 10:55)
excl.gif  Desi sunt multe topic-uri asemanatoare,deschid acest topic cu speranta ca din cunostintele tuturor ,cei pasionati sa se inspire si sa se lase calauziti spre lungul drum pe care l-a urmat si maestrul Nicu Grigoras in urma cu multi ani.
Stiu ca tuturor ne plac Daciile,Viteza,si nostalgia anilor in care Dacia era prezenta in CNR,VTM,Raliul Prieteniei si altele.De aceea vreau cu ajutorul vostru sa readucem macar masinile,daca nu si spiritul acelor competitii demult apuse.
Prin aceste randuri tin sa va spun ca doresc sa reinfintez un raliu dedicat doar Daciilor.
Incep prin a va intreba despre Dacii care au fost in raliu,uitate prin garaje,care ne-ar putea fi de folos.Daca stie careva unde am putea gasi ingormatii despre Daciile ce au fost in raliu,in special masinile marilor pilotii (Marian Dumitrescu,Eugen Ionescu-Cristea,Aurel Puiu,Stefan Iancovici,Petre Verzeanu,Dorin Motoc,Ludovic Balint,Nicu Grigoras si altii)dar si despre alte Dacii modificate cu multa pasiune pentru viteza. excl.gif
*



Ce vrei tu este laudabil, eu am incercat asta tot timpul, dar din pacate la noi nu exista cultura pt asa ceva. Intre trecut si prezent nu a existat continuitate si pastrarea valorii. Majoritatea masinilor pe care le cauti nu mai exista, din simplul motiv ca nu a mai existat interes pt ele. Stiu ca mai exista Dacia Sport cu care Constantin Miu a alergat la circuit si la coasta ( omul a alergat in perioada cand Grigoras dezvoltase deja Dacia Turbo si cea cu motor aspirat incepand din 88 - motorul cu axa cu came in chiulasa), dar masina este fara motor si cutie, este doar caroseria usurata cu elemente din Al. Restul e greu...mi-ar fi placut si mie sa mai gasesc Renault-ul 8 Gordini gr.2 al lui Genu Cristea ( ce mi-a povestit de masina aia este exceptional), Dacia 1300 gr. 1,5 a lui Buerebista Ursu (INMT), Dacia 1300 gr.2 a lui Stefan Iancovici - cea galbena poreclita " Papagalul ", Dacia Sport a lui Victor Nicoara, Dacia 1300 gr.2 a lui Werner Hirschvogel ( singura masina care tinea piept Daciei Turbo a lui Grigoras - extraordinar resiteanul, am tot respectul pt el, a infiintat Scoala de VTM resiteana, Lucien Hora ii calca pe urme) si exemplele ar putea continua. Cand am fost cu ceva timp in urma la cehi, intr-un showroom Skoda, langa modelele noi era expusa si titrata ( castigatoare a campionatului de turisme in 1981) Skoda 130 RS - O BIJUTERIE a vremii, stiuta de cunoscatori din Raliul Dunarii, cand facea probleme lui Ferjancz ( R5 Turbo Tour de Corse), Bublewicz ( Polonez 2000) si rusilor ( mi-amintesc de fratii Bolshih cu extraordinara Lada 1600 VFTS - 180 cp). Si asta spune multe deja. Du-te la noi la Dacia si intreaba de Grigoras...No comment.
Din cei enumerati de tine pt mine a reprezentat f mult Marin Dumitrescu, un pilot exceptional, multiplu campion national, preparatorul Daciei 1300 Special...de asemenea si Eugen Ionescu Cristea.
As putea scrie non stop referitor la ce vrei tu, dar este mai bine sa ma opresc. Este f greu sa se intample, pt ca Dacia de competitii presupune in primul rand f mult spirit, lucru care este pe cale de disparitie.


--------------------
dacia supernova - B 24 MWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 3 Aug 2005, 14:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(valisupernova @ 3 Aug 2005, 11:51)
dar masina este fara motor si cutie, este doar caroseria usurata cu elemente din Al. Restul e greu...mi-ar fi placut si mie sa mai gasesc Renault-ul 8 Gordini gr.2 al lui Genu Cristea ( ce mi-a povestit de masina aia este exceptional), Dacia 1300 gr. 1,5 a lui Buerebista Ursu (INMT), Dacia 1300 gr.2 a lui Stefan Iancovici - cea galbena poreclita " Papagalul ", Dacia Sport a lui Victor Nicoara, Dacia 1300 gr.2 a lui Werner Hirschvogel ( singura masina care tinea piept Daciei Turbo a lui Grigoras - extraordinar resiteanul, am tot respectul pt el, a infiintat Scoala de VTM resiteana, Lucien Hora ii calca pe urme) si exemplele ar putea continua.
*


mare imi este mirarea ca mai exista asemenea cunoscatori in materie de curse...
hora de unde sa fi invatat si el, daca nu de la Hirschvogel?
dar ce spui tu sunt vise... masina lui grigoras dupa ce acesta a fugit, am inteles, ca a fost gasita fara motor si cutie. se povestesc multe, dar o parte din ele sunt si brasoave. daca vreti sa mai reconstituiti ceva incercati sa dati de mecanicii acelor masini. am incercat eu si cam lipsa de la adresa...
lista poate continua dar nu se rezolva nimic.
cineva imi spunea odata: "caii putere conteaza cel mai putin". legendele olimpului.
problema este ca in prezent se incearca sa se faca bani din sportul cu motor nu performanta. lumea vrea sa-si faca ambitii nu un nume. cine conduce federatia deviaza de la subiect si se face de ras...
cine stie cu adevarat motoare, ori nu are bani sa faca ceva ori este rau intentionat, ori nu se baga.
ah si inca ceva grigoras era intr-adevar un mare smecher dar si un bulangiu notoriu.
edit:o mare parte din cei care alergau inainte acum au cazut prada alcoolului si lipsurilor financiare, asta este...
plus ca echipa de uzina s-a desfiintat...iar de acolo veneau multe talente.

This post has been edited by motorsport_2005: 3 Aug 2005, 14:59


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisupernova
post 3 Aug 2005, 15:31
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 October 04




Nu m-am facut inteles corect...nu se pune problema gasirii acelor mecanici, in ce ma priveste nu duc lipsa de cunostinte in domeniu, pe mine ma doare lipsa spiritului si interesului de atunci.


--------------------
dacia supernova - B 24 MWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 4 Aug 2005, 02:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Ma bucur ca ati avut intentia de a va dezvalui pasiunea pentru trecutul glorios al Daciilor.
De azi ma apuc de cautat informatii despre pilotii si masinile ce au facut istorie.Daca are careva dintre voi pile la ACR,FRAK,FRA,si ne poate ajuta cu informatii pe care aceste institutii le detin este binevenit sa dea o mana de ajutor celor pasionati de acest subiect.
Mi-ampropus sa merg la noi in oras la ACR sa vad daca cei de acolo stiu ceva,apoi voi merge la biblioteci,caci este posibil ca acolo sa gasesc publicatii auto din acele vremuri.
Va urez multa bafta si cat mai multi cai sub capota. cool.gif


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 4 Aug 2005, 10:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




erau alte vremuri pe atunci...
se traia greu.
si intotdeauna exista loc de mai bine...


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DB77AAA
post 4 Aug 2005, 11:06
Post #7


DB77AAA


Group: Members
Posts: 175
Joined: 4 August 05
From: targoviste




erau alte vremuri pe atunci...



dar uzina de ce nu se mai implica
acum cu loganul....


--------------------
ex: oltcit, dacia 12 TRS, 1325 1996, 1995 - DB77AAA, DB05PHZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 4 Aug 2005, 11:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




asta stie renault-ul...pai daca se vinde bine masina, nu are rost sa fie promovata.
dar daca mai fac aia din germania vreo doua teste, s-ar putea sa avem surprize smile.gif
as muri de ras sa vad "golanii" pe speciale.
later: sa vezi ce o sa se mai rastorne laugh.gif

This post has been edited by motorsport_2005: 4 Aug 2005, 11:19


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 4 Aug 2005, 15:29
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Am inceput acest forum nu cu ideea de a huli Daciile ci cu ideea de a le ridica la nivelul la care au fost ele odata.Daca credeti ca prin a rade de tot ceea ce e romanesc deveniti occidentali va inselati.Mai bine v-ati gandi la faptul ca daca voi ati fi capabili sa faceti ceva mai bun decat cele actuale romanesti,atunci nu ati mai rade.Daca spuneti ca Loganul nu e masina buna,de ce nu v-ati dus voi la Pitesti la fabrica sa le spuneti ca voi sunteti mai capabili decat inginerii lor.Poate ca voi acestia care vorbiti de rau Daciile sunteti aceia care fac cu mana si cand fac o simpla pana de cauciuc,caci nu stiti in ce parte se desfac piulitele de pe prezoane.Mai bine ati vorbi despre alte lucruri care va caracterizeaza nu despre masini si motoare modigicate.Prea putini sunt cei care au cunostinte despre masini si despre istoria automobilismului ,dar ei merita cu adevarat stima si respectul,caci ei sunt cei care inca va tin in spate cu ideile si spiritul competitional care le-a ramas in sange. 184.gif


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 4 Aug 2005, 16:01
Post #10


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Asa vrei tu sa aduni adepti?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisupernova
post 4 Aug 2005, 18:00
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 October 04




QUOTE(vanilla @ 4 Aug 2005, 15:29)
Am inceput acest forum nu cu ideea de a huli Daciile ci  cu ideea de a le ridica la nivelul la care au fost ele odata.Daca credeti ca prin a rade de tot ceea ce e romanesc deveniti occidentali va inselati.Mai bine v-ati gandi la faptul ca daca voi ati fi capabili sa faceti ceva mai bun decat cele actuale romanesti,atunci nu ati mai rade.Daca spuneti ca Loganul nu e masina buna,de ce nu v-ati dus voi la Pitesti la fabrica sa le spuneti ca voi sunteti mai capabili decat inginerii lor.Poate ca voi acestia care vorbiti de rau Daciile sunteti aceia care fac cu mana si cand fac o simpla pana de cauciuc,caci nu stiti in ce parte se desfac piulitele de pe prezoane.Mai bine ati vorbi despre alte lucruri care va caracterizeaza nu despre masini si motoare modigicate.Prea putini sunt cei care au cunostinte despre masini si despre istoria automobilismului ,dar ei merita cu adevarat stima si respectul,caci ei sunt cei care inca va tin in spate cu ideile si spiritul competitional care le-a ramas in sange. 184.gif
*



Excelent spus. Stiu ca esti injurat, dar nu conteaza.


--------------------
dacia supernova - B 24 MWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 5 Aug 2005, 10:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




sau nu, dar nu conteaza.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 5 Aug 2005, 10:45
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Stiu ca cele scrise de mine nu sunt agreate de unii,dar mai stiu si ca adevarul doare.Nu am de gand sa ma cobor la nivelul celor care ma injura si dispretuiesc pentru ca vreau sa fac un lucru ce macar din punctul meu de vedere e remarcabil.
Daca voi cei care va simtiti capabili ii veti ignora pe acesti stimabili inculti,atunci vom avea pace in acest topic.
In legatura cu daciile:am de gand sa cumpar o 1300,chiar frantuzeasca daca gasesc si sa incep sa o modific.Am de gand sa o usurez,sa ii intaresc lonjeroanele,sa ii imbunatatesc sistemul de franare si apoi sa ma apuc de motor.Vreau sa pun pe ea un motor de nova gt de 1.6,pe care sa ilsupraalimentez,sa ii pun turbo,sa ii fac un sistem de aprindere logaritmic(precum la actualele masini de raliu).La partea de inceput ma descurc,dar la partea cu motorul sunt sigur ca voi avea nevoie de ajutor.Stiu principiul de functionare al unui motor,dar nu stiu micile detalii legate de axa cu came,rapoarte de compresie,si alte mici secrete.Daca doriti sa ma ajutati va rog sa scrieti pe topic,pentru a avea si altii ocazia sa se informeze.
Sper ca ,cu ajutorul vostru sa reusesc sa imi ating visul : Sa reinfintez o cupa de raliu doar pentu Dacii,in care sa puteti lua startul toti cei care sunteti cu adevarat patrunsi de microbul vitezei.
Va doresc multa bafta si la cat mai multe idei bune.


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 6 Aug 2005, 19:49
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Ideea mi se pare excelenta. Problema, din pacate, ramane cea financiara.
Eu as propune altceva. Noi, astia cu Daciile in sanga si care le dorim de raliu, sa ne aliniem la start in campionatul de Viteza pe Traseu Montan. Apoi, daca o sa creasca numarul Daciilor in raliu, vom putea infiinta o cursa numai pentru ele.
Ma bucur ca mai exista oameni care vor sa-si pregateasca Dacia de raliu si nu apeleaza la Golf-ul II sau Opel-ul Astra sau Kadet GSI.
Pentru Dacia de Raliu aveti toata sustinerea mea. BRAVO.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 6 Aug 2005, 19:53
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Imi aduc aminte cat de greu mi-a fost sa ma apuc si eu de preparatul Daciei mele. Dar cu incredere de pasiune (si ceva bani nu strica) se poate. Stiu ca daca vrei cu adevarat, poti. Nu va fi usor dar cine a spus ca marile satisfactii si realizari se fac usor? Eu am mai avut o tentativa de topic care se chema "Dacia, masina de ralu". Daca o facem, hai s-o facem sistematic sa inteleaga toata lumea. Poate ca vom stabili si intalniri a astora cu Daciile modificate. Schimbam impresii si poate cate un mic secret de crestere a performantelor.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 7 Aug 2005, 00:02
Post #16


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




o parte din generatia veche, respect!

Attached thumbnail(s)
02.jpg ( Size: 53.38k ) Number of downloads: 4842
03.jpg ( Size: 43.89k ) Number of downloads: 4979
04.jpg ( Size: 50.09k ) Number of downloads: 4899
01.jpg ( Size: 44.47k ) Number of downloads: 14383
13.jpg ( Size: 82.65k ) Number of downloads: 14849
Dacia6.jpg ( Size: 7.61k ) Number of downloads: 13982
Dacia_turbo.jpg ( Size: 14.83k ) Number of downloads: 14072
Dacia_Turbo_2.jpg ( Size: 20.26k ) Number of downloads: 13976


Attached image(s)
Attached Image


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 7 Aug 2005, 00:08
Post #17


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Dacia Nova

Attached thumbnail(s)
16.jpg ( Size: 72.53k ) Number of downloads: 2985
17.jpg ( Size: 73.54k ) Number of downloads: 2067
18.jpg ( Size: 77.19k ) Number of downloads: 1774
19.jpg ( Size: 66.8k ) Number of downloads: 1779
20.jpg ( Size: 36.79k ) Number of downloads: 1957
pic_0031.jpg ( Size: 49.44k ) Number of downloads: 1854
pic_0035.jpg ( Size: 49.18k ) Number of downloads: 1667
pic_0047.jpg ( Size: 54.41k ) Number of downloads: 1771
pic_0077.jpg ( Size: 60.42k ) Number of downloads: 2025
pic_0078.jpg ( Size: 48.64k ) Number of downloads: 2384
pict.jpg ( Size: 44.04k ) Number of downloads: 2659
porcisteanu_01.jpg ( Size: 44.65k ) Number of downloads: 3176


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 7 Aug 2005, 12:15
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Imi place ideea de a intra in VTM cu mai multe Dacii,de aceea ma gandesc sa caut sponsori pentru la anu' ca sa am logistica necesara.O idee mai buna ar fi sa facem echipe,pentru ca asa ne-am descurca mai usor din punct de vedere financiar.
Va rog sa imi spuneti daca stiti,unde as putea gasi daciile nova ce au concurat acum cativa ani in raliu?Acele Dacii erau formidabile,insa datorita avansului tehnologic nu au mai putut face fata celorlalti competitori,dar daca ne-am apuca sa le imbunatatim din nou,cred ca am reusi sa le aducem in top.
Daca stiti vreun Renault 12 Gordini (sau un motor de Gordini) de vanzare va rog sa imi spuneti ca as fi dornic sa achizitionez o asa frumusete.
Vreau sa va multumesc pentru ca va implicati in acest topic,si ca o faceti cu atata pasiune,si mai doresc ca,cu ajutorul vostru sa readucem Daciile in raliu.
Tinetio tot asa .
Vlad worship.gif


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 7 Aug 2005, 17:18
Post #19


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Requesting info:Ce este o aprindere logaritmica?Cum functioneaza?Este electronica si programabila?


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 8 Aug 2005, 12:16
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(ABG @ 6 Aug 2005, 19:49)
Apoi, daca o sa creasca numarul Daciilor in raliu, vom putea infiinta o cursa numai pentru ele.
*


cursa? o grupa cred ca ai vrut sa spui.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 8 Aug 2005, 13:07
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Intradevar am vrut sa spun o grupa,nu o cursa,dar si asta ar putea fi posibil.Aprinderea logaritmica este comandata elecronic de un microchip,care primeste instantaneu informatii de la axa cu came sau vibrochen.Principiul consta in primirea de informatie de la un senzor ce este pus pe axa sau vibrochen,apoi acea informatie e procesata in timp real,dupa care este trimisa spre un ruptor electronic.Prin acest sistem se poate controla avansul in orice moment,si se poate decala la diferite turatii(in jurul turatiei de relanti,si in jurul turatiilor la care se face schimbarea vitezei).Acest sistem de aprindere se foloseste la masinile de curse moderne,pentru ca permite o mai buna sincronizare a scantei in raport cu pozitia pistonului,si prin asta un cuplu mai mare.
Sper sa intelegi in ce consta acest tip de aprindere,iar daca cineva observa vreo greseala il rog sa mi-o comunice,caci nici eu nu stiu toate detaliile despre acest sistem.


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 8 Aug 2005, 13:21
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




din cate stiu eu ca sa faci o grupa era nevoie de 5 masini. daca la o cursa nu vine una, adio grupa. deci este cam greu. macar sa vina cateva dacii...
la vtm veneau 2 nove cu alte motoare, dar dacia de la anul nu stiu daca mai are omologare (parca nu), deci grupa va fi H. spor la treaba... smile.gif


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 9 Aug 2005, 18:26
Post #23


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Vanilla,banuiam eu ca asa este,de aceea am intrebat daca este programabila-adica avans programabil. Multumesc pentru informatii!!!!

Bafta baieti....

P.S.:am nevoie de un intercooler....nu doneaza nimeni?Sau la un pret simbolic.....


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 11 Aug 2005, 11:46
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Sunt curios in privinta unui lucru:In orice eveniment automobilistic desfasurat in tara trebuie sa fie implicata si FRA?Daca o alta organizatie non profit sau asociatie sportiva doreste sa desfasoare un eveniment automobilistic si primeste acordul de la un Consiliu local,Primarie si Politie,atunci mai e nevoie de implicarea FRA sau ACR?
Daca cursele ar putea fi organizate de orice asociatie, atunci ar fi simplu sa creem curse dedicate doar Daciilor.
Stie cineva cum sta treaba cu Axa cu came cu alte unghiuri decat cele originale(de la ce masina se potriveste la Dacia,daca se poate modifica,cum se modifica,etc.).
Stiu ca multi dintre voi aveti vaste cunostinte in domeniul mecanicii,asa ca va rog sa publicati macar o mica parte din ele,pentru a-i ajuta si pe cei ce sunt incepatori si dornici de a invata,dar nu au de unde.
Cu stima Vlad.


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 11 Aug 2005, 15:29
Post #25


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Pentru inceput s-ar putea micsora diametrul partii de "stand-by"(nu stiu exact cum se numeste) a fiecarei came.Ma refer la portiunea care nu impinge tachetul(de aceea i-am spus stand-by).Asa vei obtine o cursa un pic mai mare a tachetului,cred ca va dati voi seama de ce.Dar nu stiu cum se poate strunji/freze/nu stiu ce numai pe 260-300 grade(cred ca atat este portiunea de stand-by) dintr-un ax.
Poate stie SGM, ca el a mai copiat sua facut niste axe....

Dar totusi nu cred ca vei simti nici o diferenta........trebuie neaparat alte unghiuri..

This post has been edited by Ciumonk: 11 Aug 2005, 15:31


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 11 Aug 2005, 15:37
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Din cate stiu eu, axele cu came se fac pe masini de copiat. Ai nevoie de model si de un brut.
Apar de aici 3 probleme. Unde mai gasesti masina de copiat? Unde gasesti axa bruta? Cine iti imprumuta axa sa o copiezi?
Mare lucru nu poti sa faci din una standard.

This post has been edited by cristidb: 11 Aug 2005, 15:37


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 11 Aug 2005, 17:22
Post #27


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




-nu ai nevoie de axa bruta
-poti modifica una standard foarte bine
-masina de copiat exista si in bucuresti

- daca vreti o axa super tare pt Dacie, uitati-va la Bursa. Nu se poate merge cu ea in oras, dar pt competitii este foarte buna.Pana nu am bagat axa asta intr-un motor nu am crezut ca un motor de dacie poate sa faca peste 10.000 ture in sarcina.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 12 Aug 2005, 12:06
Post #28


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Cum modifici ,mai exact,o axa standard care este pe cat?280 grade?Intr-una pe 320-335 grade?Cum maresti avansul si intarzierea la o axa standard?Cum modifici pozitia camei?


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 12 Aug 2005, 12:09
Post #29


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Prin prelucrari mecanice


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 12 Aug 2005, 13:08
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




o asemenea axa ii da sangele pe nas la motor... dar smile.gif


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:04
Forum Renault