DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Upgrade la sistemul de franare Dacia

hecbv
post 10 May 2005, 00:38
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




in legatura cu frana de motor o folosesc concomitent cu frana de picior daca intelegi ce vreau sa zic franez sa zic 50% si inacelasi timp folosesc si frana de motor e o senzatie super mai ales la intrarea in curba smile.gif


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 6 Jul 2005, 23:30
Post #62


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Vai ochilor mei, ce aberatii le-a fost dat sa citeasca!
Definitii savante care n-au nici o legatura cu realitatea.
Si ala care si-a scos repartitorul de frana, vai soarta lui.
Cica are frane mai bune, asta poate doar in mintea lui neinstruita care habar n-are de fizica elementara.
Si in curbe, teoria chibritului cu frana de motor.
Si calul naravas de sub capota pe care nu-l poate starni nimeni.
Prietene, ma lasi?!
Pune mana pe o carte de fizica, sa nu te mai faci de ras si prin alte parti.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 7 Jul 2005, 13:09
Post #63


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Oameni ca tine care insulta fara sa dea argumente imi provoaca scarba pe acest forum !

S-a mai trezit un destept, bagator de seama,cu experienta mult peste a noastra, maiestru in fizica, pilot profesionist de meserie, care sa ne face prosti pe toti, fara sa argumenteze.

Ce pragatire ai ? ai 3 facultati, si esti student la a-4-a? Daca esti asa destept, in loc sa ne insulti, nu crezi ca ar fi mai inteligent sa ne explici unde gresim? Dar cu argumente, care sa iti sustina ideile crete!

La Fotbal, si la masina Dacia, se pricep toti romanii !

Nu fac dialog cu tine, nu ma intereseaza ce o sa scrii in continuare,chiar daca o sa continui sa ma insulti, eu nu o sa iti mai raspund.





--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 7 Jul 2005, 16:05
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




La frinare puternica transferul maselor duce cam 80% pe puntea din fata. Rotile spate sint delestate si daca forta de frinare e prea mare, se blocheaza cu consecinte urite asupra tinutei de drum si anume masina va derapa chiar daca merge drept (care de fapt e un ~drept).

Insa omul nu stie ca masina ta e lasata puternic plus ca suspensiile sint intarite violent ceea ce limiteaza transferul maselor fata spate la frinari puternice. Cu eliminarea repartitorului nu sint de acord, insa stiu ca alea de dacie sint proaste si oricum au tendinta sa ramina blocate intr-o pozitie. Ideal ar fi sa gasesti un sistem functional de la alta masina, pentru ca nu e indicat sa ti se blocheze spatele la frinari puternice sau cine stie cum te prinde in curbe.

Si ca tot vorbim de upgrade cu ocazia schimabrii placute fata la un 3xx E46 am observat o chestie foarte interesanta. Are fante de racire special pentru frine, dar nu ce visam eu cu furtune ca la curse aduse din fata pina pe etrier. Pur si simplu e un canal intre bara fata si pasajul rotii fata, cu asezare putin oblica astfel incit curentul de aer sa se duca direct inspre etrier si disc. Asta mi-a dat o idee excelenta, mai ales ca am gauri de la proiectoare si e mai indicat decit sa leg cine stie ce furtune pe etrier dry.gif (solutie cel putin dubioasa la cit de mult se misca roata la o masina de strada).

This post has been edited by EvilOne: 7 Jul 2005, 16:15


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-12-VVV
post 7 Jul 2005, 21:19
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 19 December 04




salut baieti ... nu prea am postat mare lucru pe acest site dar ma deranjeaza cand cineva ia la misto pe altii ... domnu "vis a vis" daca vrei sa predai fizica vezi ca se plateste o taxa pentru a putea da meditatii (asta legal) ... nu mai lua la misto baietii care se straduiesc sa faca ceva la daciile lor si le mai si iese ceea ce vor ei sa faca ... bravo lor ... sa stii ca nu toti inventatorii de diverse lucruri au fost fizicieni .. asa ca pastreaza-ti parerile si daca tot vrei sa raspunzi si vezi ca altii gresesc incearca sa le explici cum ar fi mai bine din pct tau de vedere.. nu critica.. ca la asta sunt toti buni.. critica..... salut SGM .. bravo tata esti no 1.. tine-o tot asa cu daciutza ca ai facut o super treaba... uite atasez si o poza cu o dacie a unui tovaras de-al meu din constanta care a avut discuri pe spate.. cred ca o stiti si voi... nu se vad f bine discurile .. nu stiu de la ce masina au fost luate .. o sa-l intreb..

Attached thumbnail(s)
P1010017.JPG ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 1074


--------------------
dacie dacie - CT-12-VVV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Jul 2005, 23:46
Post #66


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Hai sa va iau babeste, poate intelegeti.
Pui frana, masina tinde sa deplaseze inainte, rezultanta tuturor fortelor va fi catre inainte, adica pe rotile din fata. Rotile din spate avand un rol minor, dar nu de neglijat. Cu cat frana este mai brusca, cu atat puntea spate va avea o aderenta mai mica. O frana eficienta se bazeaza pe rotile din fatza, solicitate pana la un procent peste 90%.
Scotand acel nenorocit de repartitor, care are si el rolul lui, scazi drastic eficienta sistemului de franare.
Poti face niste teste simple: Faci un test fara repartitor. Mergi cu o viteza constanta si la un punct fix pui frana, ideal sa nu se blocheze rotile, dar sa fie la limita.
Masori (merge si cu pasul) distanta de oprire.
Pui repartitorul si reglezi cam pentru un procentaj intre 70-30% fata-spate si 80-20%. Masori iar distanta de franare. Normal distanta trebuie sa fie mai mica.
Domnule SGM, nu am vrut sa va insult, doar sa va starnesc. V-am citit pe forum si apreciez(admir) munca dvs. Dar ca fiecare din noi, mai aveti multe de invatat wink.gif
Daca sunteti interesati, va explic cum sta si cu frana prin curbe, fie ea de picior sau de motor.
Sper sa-mi mai scrii, ranchiunosule tongue.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-12-VVV
post 8 Jul 2005, 09:14
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 19 December 04




uite domne vezi ca se poate... parca suna mai frumos asa.. tongue.gif vorbim frumos ne contrazicem elegant.. bafta baieti si spor la daciutze !!! scuze e putin off topic dar ma bucur ca nu se mai cearta lumea !!!


--------------------
dacie dacie - CT-12-VVV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 10 Jul 2005, 09:29
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




Ma bag si eu in seama... smile.gif
Treaba cu repartitorul...hm,multe de spus.SGM eu am un principiu.aia de au facut masina,nu au pus degeaba repartitorul.am citit ce spui,cu stilul de condus,etc.Repartitorul asta e precursorul ABS-ului,ceva simplist care urmareste un lucru:sa nu se blocheze rotile spate>pina aici toata lumea cred ca este de acord.Problemutza care apare e ca repartitorul asta nenorocit de dacie,nu e bun,lasa sa intre aer pe circuit,si asta de cand il iei.Normal ca senzatia cand il anulezi/scoti e ca ai frane super,Plus ca forta de franare creste pe spate si la franari usoare iar ai senzatia,reala,ca frina e mult mai eficienta.Din mica mea experienta:nici mie nu imi tineau franele egal.M-am muncit o saptamina la ele,am curata cilindrii,etc,etc,etc.Tot nu erau egale,pe stand.Iar am umblat la reglaje,cu f mare grija insa,si am marit presiunea pe spate din repartitor.Rezultatul a fost bun.Oricum,am vazut cu ochii mei,masini straine noi,BMW,mercedes la care nu tineau egal franele pe spate.Nu erau diferentele de la dacie,dar nu erau egal,punct.Revenind,dupa ce am modificat repartitorul crescand presiunea,asta pt revizie,l-am lasat asa si am avut surpriza sa pun frane bruste,luat prin surpirndere,la viteze mari si...una doua s-a blocat spatele.Noroc ca tineau cat de cat egal.M-am enervat si l-am reglat iar putin in sensul ca am redus presiunea pe spate.
Treaba cu discurile pe spate.M-a preocupat f mult si pe mine,ca fapt divers am proiectat un sistem de prindere a discurilor existente pe puntea spate,nu e ceva f complicat,dar implica costuri.Etrierele,port etrierele,frina de mana.Mult mai elegant e sa ai puntea aia de care tot aud,o pui si rezolvi problema.Observatie:am vorbit cu cineva care avea masina cu discuri pe spate,tot cu punde de r17.Atentie,repartitorul era prezent si inca mi-a spus ca un cunoscut care avea tot puntea cu discuri a facut accident pt ca nu era reglat bine repartitorul.Avantajele discurilor sunt mici,chiar daca cei ce au fac mare caz,ma refer la condusul normal si usor sportiv.Avantajele sunt ca placutele stau mult mai aprope de discuri,imediat frineaza masina,racire buna,mase in miscare mai mici...Masinile cu pretentii sport,au obligatoriu discuri,dar.....e si un dar,merg f bine si tamburii,la o masina care nu prinde mai mult de 150,cum e dacia mea.Eu curent merg cu 130 si nu am probleme,chiar nu am greturi deloc,ca sa zic asa.O 140 am prins doar ocazional,si simt ca masina e deja fortata.Ceea ce intradevar cred si vreau sa aflu de la cei ce au facut,e schimbarea servofrinei.Se pare ca conteaza mult,nu neaparat la eficienta frinarii,la modul cum simti pedala.apropo SGM,ai scris ceva de tija din servo,te refereai la cea din fata,care atinge pistonasul din pompa centrala?Vezi ca toleranta la lungime e de 0,5 mm.Spun din experienta,daca o lungesti un mm,deja gata ai deja putina presiune in circuit si placutele vor merge usor atinse.
M-am luat cu vorba,scuze


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 10 Jul 2005, 19:59
Post #69


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ok mai spun ceva destul de important care nu trebuie neglijat!LICHIDUL DE FRANA!cumparti unul de calitaTE cu o temperatura de fierbere ai ridicata pt a preveni fenomenul de vapour-lock!unul de "racing" ar fi perfect!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 11 Jul 2005, 20:03
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




Da,ai dreptate,de lichid nici nu mai vb cat conteaza.Eu acum vreo 3,am completat lichidul cu acelasi tip,lifrom,singurul care cica ar fi bun.La putin timp am inceput sa nu mai am frina.Dar deloc.am aerisit,dupa doua zile la fel,am dat pompa jos,am facut-o dumnezeieste,zic ca ma pricep(asta ca sa fiu modest).am facut figura de vreo3,4 ori.Am consumat reo 2 litrii de lichid,am anulat circuitul spate,am schimbat repartitorul,degeaba.si totul a aparut brusc.Dar nu am realizat atunci ca e de la lichid.era cred un lot tampit pe piata.In final am luat si pompa noua,din asta cu diametru de 20,6,poate gresesc cota,aveam de 19,din aia cu 4 tevi.Plus,aici e important,lichid strain,2+2.De atunci,trei ani,nu mai stiu ce e aia sa ai vreo problema cu frana.Am coborit pante lungi cu franat mereu de a iesit fum de placute si vaselina de rulmenti,am frinat violent,etc..nici o problema.Nu doar ca nu face vapor lock,pur si simplu e lichid de frana.NU face bule,nu fierbe,in borcam culoarea e la fel ca la inceput,nu ca la cenzuratul ala de lifrom care dizolva garniturile de ajungea negru.Am dorit de atunci dar nu eram sigur cat de bun si etans e circuitul,sa pun lichid castrol.Sper sa fie compatibil cu garniturile.Ca pret nu e diferenta mare,mai ales ca nu e ceva consumabil.Una la mana,e castrol,adica marca,doi la mana,parca am asa o satisfactie sa stiu ca am lichid frana,ulei,antigel,bujii de marca.PLus ceva tobe,plus cauciucuri.Sa fie cat de cat si rahatul asta de dacie masina


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 12 Jul 2005, 10:37
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Din ce inteleg eu, daca scoti repartitorul de frana pierzi din calitatea franarii nu pentru ca ar creste forta de franare pe spate si ar bloca rotile,ci pentru ca pur si simplu acea forta e luata de la rotile din fata,si deci scade forta de franare pe FATA!Cred ca sunteti de acord ca e mult mai importanta franarea pe rotile din fata decat cea pe spate!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 12 Jul 2005, 20:20
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




NU padual,gresit.Nu iei nici o forta de la rotile din fata.Pur si simplu blochezi rotile


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bitterman
post 15 Jul 2005, 12:25
Post #73


legal driver


Group: Members
Posts: 14
Joined: 18 June 04
From: Iasi




teoretic nu ar trebui pentru niste frane bune sa fie 40-60% fata spate sau chiar 30-70% ? consider ca daca se franeaza mai mult pe fata masina se ridica de fund si e inutila frana de pe spate pe cand daca se franeaza mai violent pe spate se va lasa implicit si pe fata si cei 30% de pe fata vor deveni 40-45% (pe acolo pe undeva). Judencad dupa comportarea masinii, am emis si eu o teorie (cea de mai sus). Daca sunt pe dinafara ma scuzati. Numai bine si spor la teste si treaba.


--------------------
Opel Kadett (1991) Opel Astra (2003) na - IS xx RUX
"|D|aca |A|i |C|ap |I|-ati |A|lta"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 15 Jul 2005, 12:53
Post #74


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Hai, ca sa n-o dau iar in ironii, ca deja vad ca se abereaza la greu p-aci.
Propun sa va va uitati sambata, duminica la cursele de touring car si altele.
Veti observa ca discurile si etrierii pe fata sunt mult mai mari in dimensiuni ca cei de pe spate. Dupa cum bine se stie, la curse se testeaza viitoarele componente ce vor dota masinile de serie. Daca fortele de franare ar fi fost ideal repartizate 50-50% atunci de ce sa fie sistemul de franare asa disproportionat fata-spate?

In alta ordine de idei, majoritatea masinilor de curse, in special cele de circuit, au tractiune spate pentru ca fortele la acceleratie se repartizeaza cu precadere pe puntea spate.

Concluzie: Franarea se bazeaza pe rotile din fata, pentru ca la decelerari rezultanta fortelor este undeva catre puntea din fata, iar tractiunea eficienta este pe rotile din spate, pentru ca la accelerare rezultanta fortelor este undeva catre puntea spate.

This post has been edited by vis-a-vis: 15 Jul 2005, 17:22

Attached thumbnail(s)
300px_1901.jpg ( Size: 14.6k ) Number of downloads: 985
lux1.jpg ( Size: 17.56k ) Number of downloads: 815
f1brake.jpg ( Size: 63.06k ) Number of downloads: 854
brakesys2.jpg ( Size: 24.49k ) Number of downloads: 826


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 16 Jul 2005, 09:36
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




uff,chiar ca se abereaza la greu si din pacate ne-am indepartat de la subiect,adica ungrade la frana daciei.Frana ideala nu e 50-50.asta pt simpliu motiv ca nici repartitia maselor nu este 50-50.Deci din start frana pe spate,trebuie ajustata cu greutatea,conform acelei formule din clasa a 9-a:F-mi x N.Si asta se face,ma refer la repartitia fortelor de franere,de fapt e gresit spus,a presiunii,din marimea pistonaselor,a pistoanelor etrierelor spate.Care normal ca sunt mai mici,trebuind din start sa asigure o presiune mai mica decit pe fata.Dar,pt ca este si un dar,in mom franarii,repartitia maselor se modifica dramatic,greutatea pe puntea spate putind ajunge pina la zero,adica masina se ridica,asta in caz extrem.Pt ca rotile sa nu se blocheze intervine repartitorul.Restulk teroriei se stie.Repet,repartitorul are un rol f bine determinat,e de fapt precursorul mecanic al abs-ului,dar,iar e un dar,calitatea celui fabricat la noi e slaba,de unde rezulta o frana elastica,etc si deci parerea ca fara repartitor frana e mult mai buna.Vad ca SGM nu a mai comentat nimic la ce s-a spus,mai ales ca el a ales varianta fara repartitor smile.gif Din cate stiu,masinile de raliu,nu au abs,in schimb au un repartitor comandat din interior.
Ca fapt divers si aiurea,spun un lucru banal si peste care trecem cu vederea mai mereu:MERGETI CU MARE GRIJA PE STRADA.Important e sa ajungi si sa te intorci.spun asta pt ca ierinoapte am venit de la buc spre bv si am vazut multi morti.Plus un camion ,un tir enorm,care ma depasit claxonand violent,si la cateva minute un alt camion care ducea cartofi,a scapat din spate saci cu cartofi pe drum,tirul a franat violent,si a derapat spre dreapta,Asta fiind pe timis.A rupt zidul ala gros pe cel putin 50 de metrii si a cazut in apa.NImic nu a mai ramas din cabina,venise salvarea,apa curgea cu spume si nu era nimeni in cabina.Cine stie cati pasageri erau,baieti tineri, fete frumoase cu viata inainte.Si asta din cauza unor cartofi scapati pe strada de un imbecil si grabei si inconstienta unui sofer de tir.Deci...atentie mare.Iertatima daca am fost prea didactic si moralist


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 16 Jul 2005, 15:45
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




trebuie sa ne mai aminteasca cineva ca viata e scumpa si nu merita sa ne lasam ciolanele printre niste fiare contorsionate!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 23 Jul 2005, 23:41
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




e adevarata faza cu lichidul de frana vreau si eu mai multe pareri pls eu am lichid romanesc si garniturile din pompa de franare sunt de o masina straina sincer nu stiu de care dar sunt foarte bune am avut setu dinainte ma tinut 10ani si inca erau bune dar am vrut eu sa le schimb smile.gif


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musti
post 26 Jul 2005, 08:32
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 10 July 05




QUOTE(hecbv @ 23 Jul 2005, 23:41)
e adevarata faza cu lichidul de frana vreau si eu mai multe pareri pls eu am lichid romanesc si garniturile din pompa de franare sunt de o masina straina sincer nu stiu de care dar sunt foarte bune am avut setu dinainte ma tinut 10ani si inca erau bune dar am vrut eu sa le schimb smile.gif
*



Din pacate afirmatia ca lichidul romanesc e bun a ramas doar o legenda. Destul de tarziu mi-am dat seama si eu de asta. Probabil ca multa lume pateste fenomenul de incenzuratre a pedalei, mai ales la iesirea din primavara, cand dau primele calduri. Si, la fel, posesorii de Dacia au inceput sa se obisnuiasca cu schimbatul garniturilor de frana anual ori chiar mai des. Ei bine, de cand am decis sa schimb marca de lichid, nu mai stiu ce sunt alea frane proaste. Nefiind eu foarte sigur ca tocmai lichidul imi face figuri (desi eliminasem orice alte cauze posibile), am ales un lichid nu foarte scump: 2+2. Asta se intampla acum 3 ani. De atunci nu mai stiu ce-i aia pedala moale, aerisire sau garnituri proaste.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI - BH-10-MUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musti
post 26 Jul 2005, 08:40
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 10 July 05




Ha, ha, ha! Asta da eficienta a cenzurii! in postul de mai sus am folosit un cuvant cuminte din DEX si ia uite ce-a iesit: incenzuratre. laugh.gif

Era vorba de fenomenul in care se inmoaie pedala.



--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI - BH-10-MUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 26 Jul 2005, 22:54
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




ok mersi pt sfat golesc instalatia si 2+2 pun. (adica 4 glumeam biggrin.gif)


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 12 Aug 2005, 19:07
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Aveti idee cam cat de eficienta este inlocuirea servofranei(pompa) standard de 1310 cu una de papuc.Am inteles ca ar merge de pe Ford Transit(microbuz) pusa si se simte diferenta.Are cineva idee de asa ceva?

Alta intrebare:Cam cat se poate imbunatatii un sistem de franare fara ABS?Ma refer la cazul franarii de urgenta cand pur si simplu infigi piciorul cat mai tare in pedala.Pun aceasta intrebare deoarece ma gandesc ca daca se blocheaza rotile in momentul respectiv inseamna ca le fel se vor bloca si cu discuri mai mari,alti etrieri sau mai stiu eu ce,deci distanta de franare mai ramane sa o stabileasca gradul de uzura al cauciucurilor.E vre-o logica in ce spun?Ma contrazice cineva?


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 14 Aug 2005, 06:56
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




si eu mi-am pus tot lichid 2+2 si exact cum a zis cineva,nu mai stiu ce e aia frana slaba.am schimbat si pompa atunci,toate garniturile fata spate,dar oricum erau bune.La fel ,tarziu am realizat ca lichidul poate conta atat de mult.NU doar cand se incalzeste puternic frana,ci mereu.Asta romanesc am senzatia ca efectiv spumeaza(adica exact ceea ce nu trebuie sa faca) si in plus si maninca garniturile.Mereu era lichidul negru in rezervorul de frana.Culmea ca mai toti te sfatuiesc sa nu pui strain ca ala ar ataca garniturile,ca e dot4 si nu e bun,etc.Si pe mine ma intereseaza o servo mai eficienta,poate are cineva vreo moodificare concreta si ceva rezultate.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 14 Aug 2005, 12:19
Post #83


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




servo de papuc


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 20 Aug 2005, 22:23
Post #84


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




Si eu am pos tot servo da papuk pe pompa dublu circuit pe brek si sunt foarte multumit AM SUPER FRANE SI M-AU SCOS DIN MULTE ACCIDENTE!!! ohmy.gif (nu prea pastrez distanta regulamentara happy.gif ) dar: excl.gif ATENTIE cu apasatul tare al frinei ca papuk-ul are conducte mai groase si pistonase mai mari si la berlina (brek sau sport) ar putea sa cedeze ceva....


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGM.MYKE
post 2 Sep 2005, 15:25
Post #85


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




Salut
Pe viitor cand o sa am si eu masina mea, as vrea sa ii fac alta modificare.
Sa nu ma chinui sa gasesc punti de R18 Turbo, ci sa pun puntile de papuc cu 5 prezoane si tractiune fata, ca si alea au tot discuri ventilate. Singura problema ar fi cu adaptarea tamburilor de spate pe puntea de berlina, sa vad daca e vreo diferenta la diametrul axului.(asta din cauza ca nu prea agreez solutia flanselor)
In plus cred ca jentile pe 5 prezoane dau destul de bine la imagine. smile.gif


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 3 Sep 2005, 01:25
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




succes la modificare si sa ne dai si nou de veste daca ai reusit


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 3 Sep 2005, 09:30
Post #87


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Jantele in 5 prezoane au in general diametrul mare, de la 15" in sus.
Degeaba pui disc ventilat, cu cat placutele de frana sunt mai departe de marginea cauciucului, cu atat franarea e mai ineficienta.
Smecheria e ca discul sa aibe diametrul mare, sa fie undeva foarte aproape de marginea interioara a jentii si talonul pneului sa fie cat mai mic, pt. o frana eficienta.
Pentru dacie, jentile pe 13" sunt ideale.
Aici sunt niste jenti care mi-au placut.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 4 Sep 2005, 07:32
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




Salut
Hai sa incercam sa sintetizam cam ce s-a scris aici,mai ales cu parerile celor care au si facut modificarea pe care o propun
1.lichidul de frana--inlocuit cu unul de calitate,se pare ca nu sunt probleme cu garniturile,chiar dimpotriva,le menajeaza mai bine.Asta poate face oricine fara eforturi mari
2.servofrina--inlocuita cu una de papuc.se pare ca merge usor,fara modificari majore.Probabil noua are un pretz maricel,dar..e noua.Din ce stiu eu,nu ajuta propriuzis la franare,dar simti si dozezi altfel frana cand servo e mai buna
3.placute de frana de calitate-- nu am retinut ce marca buna gasim pt dacia berlina,sa completeze careva

Completati cu ceea ce stiti ca s-a facut si da rezultate bune.Si apoi o sa vb si de modificari gen discuri pe spate,punte de r18,etc.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AAlpine1
post 4 Sep 2005, 09:41
Post #89


Nothing Beats Cubic Inches !!!


Group: Members
Posts: 833
Joined: 7 February 04
From: Drumul Taberei Customs




pompa de frana de papuc diesel - are pistonu interior mai mare
etrieri de nova - pistonu interior e mai mare


--------------------
. . .
929y

ma urmareste vis-a-vis :))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 6 Sep 2005, 00:26
Post #90


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




O servo de bellina noua este 50 lei noi una de papuk e 70-80 lei noi si sincer va spun cu servo de papuc se schimba frinele radical !!!


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:44
Forum Renault