DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Evacuarea performanta BORLA, Scade consumul la benzina??

cristio_79
post 20 Feb 2008, 14:08
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(sirrocco @ 20 Feb 2008, 06:57)
Montat ieri traseu complet. Din Pitesti la PilotAuto - 700lei cu manopera si tot. Asta pentru ca nu am vrut zgomot & stuff, sau performanta , altfel cred ca ma ducea peste 800 lejer.

Ma interesa din inox sa fie sa nu mai am probleme cu rugina. Dar vom vedea cum se comporta de acum mai departe.
*



Este de 45mm diametru,de 50 sau cel de 45 din otel inoxidabil feritic varianta constructiva cu material fonoabsorbant?
http://www.romcatborla.ro/gama_dacia5.htm

This post has been edited by cristio_79: 20 Feb 2008, 14:10


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sirrocco
post 20 Feb 2008, 20:04
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 19 April 06




B1. Varianta standard (traseu cu diametru tevilor Ø 45 mm). otel inoxidabil feritic varianta constructiva cu material fonoabsorbant
Pe asta am pus-o pe(sub) masina smile.gif

This post has been edited by sirrocco: 20 Feb 2008, 20:06


--------------------
Dacia Solenza - AG-11-ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Mar 2008, 00:55
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 14 Jan 2008, 20:43)
Da-mi voie sa-mi iau libertatea de a te declara prietenul meu !
Desi ai uitat de amplificatorul de scinteie, de colierele concentrice de inoz de la capatul tobei, de o a doua evacuare, falsa, montata in partea dreapta, de aditivul care face benzina de 115 octani si inca altele de care nu-mi amintesc acum. A, ba da, sigla "turbo" lipita pe spate !
*



Ma bucur ca va gasiti prietenii pe aici , dar uite ca eu nu sunt de acord cu parerea lui despre Dura Lube . Pentru ca acum sunt botezate , asta nu inseamna ca , candva nu au fost ok acele produse . Acel amplificator de scanteie nu cred ca putea fi montat la Solenza , deci este degeaba amintit aici , cat despre alte aprinderi electronice , unele sunt chiar facute cu cap si functioneaza ireprosabil . Despre restul de detalii sunt kitch-uri si nu au nici o legatura cu subiectul topicului .

QUOTE(gotronic @ 14 Jan 2008, 21:45)
Stie cineva altfel de tobe decat cele "de origine", si "connex", care sa nu sune , vibreze sub caroserie si sa fie fiabile? sa nu le schimb odata pe an. Nu ma intereseaza performante deosebite, sunt multumit de motor asa cum este el. Ma supara cand vibreaza toba si o simt sub pedalier, si imi "urla " pe la 2.000 rot/min in sus (mai mult sau mai putin).
De inox sau de ce o fi (groase sa fie banuiesc) si daca se poate dintr-o bucata smile.gif . Si un pret aproximativ?

Multumesc.!
*


Nu se poate sa nu sune icon_mrgreen.gif , stii , unora le place " jazz-ul " . La partea cu vibratul , daca schmbi tampoanele , prinderile si colierele le pui de DSN nu are de ce sa se mai auda nimic de genul . Daca simti toba sub pedalier eu sunt convins ca-ti atinge de scut cand acccelerezi mai puternic , iar acea vibratie la 2000 rpm si eu o aveam pana sa schimb traseul . Imagineaza-ti cum urla o evacuare Borla Sport pe 50 pe la 5000 rpm . Motorul respira altfel si nu vei mai auzi acea vibratie la 2000 rpm .
In nici un caz sa nu te gandesti sa fie dintr-o bucata sau sa-i pui sa ti le sudeze ! Traseul de misca f mult din cauza fortei motorului si a fortei de torsionare si daca ar fi dintr-o bucata toata evacuarea ar trebui sa aiba o marja f mare de miscare sub masina . Ideea este ca fiecare bucata din evacuare tinde sa se miste catre o anumita parte , in functie de unde are punctul de fixare . Si la mine imi atinge putin sub puntea spate si trebuie sa mai misc putin toba finala .

sirrocco - baga si tu impresii , poze ...

Nu mai tin minte daca am mai pus o data poza , dar uite ca am gasit-o . Cam asa arata a doua zi dupa montaj evacuarea mea . Intre timp am mai schimbat inca o data finala din cauza unui idiot tot cu una de la Borla , doar ca acum pe toate scrie Pilot si nu Borla , dar este identica cu cea veche si la greutate si la forma .

This post has been edited by marius80_eugen: 2 Mar 2008, 00:58


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 2 Mar 2008, 08:26
Post #94


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Am trimis si eu un mail la "Borla" acum "Pilot", sa-mi recomande un tip de tobe ptr. Solenza 2003. Mi-au recomandat varianta sport de fi 50 la pretul de 700 lei + 50 lei manopera (la ei) sau trimise prin courierat rapid.(Nu au reprezentanti directi in Tg. Mures, sau dealeri, iar daca ar avea, probabil tot cu courierat-ul e mai ieftin). Pacat ca nu stiu vreo Solenza prin zona, cu asa ceva pe ea, sa aud si eu cum suna.!!! sad.gif Mi-au spus ca se obtine un plus de cca 5% in putere blush.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 2 Mar 2008, 11:33
Post #95


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




700 tot traseul sport??? Intreb pentru ca sirrocco zice alt ceva.

This post has been edited by TBonu: 2 Mar 2008, 11:34


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 2 Mar 2008, 12:23
Post #96


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Da da. Toba evacuare, detenta si intermediara.! Eu zic ca merita, tinand cont ca in 4 ani sunt la al 3-lea rand de esapamente (toate de la catalizator pana la finala). Plus ca tembelii de le service de fiecare data cand imi schimbau esapamentul, mai zgariau caroseria pe dedesupt cand atingeau cu chei, surubelnite.... (sa-si faca "parghii" de lucru) post-336-1110552439.gif

This post has been edited by gotronic: 2 Mar 2008, 12:29


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 2 Mar 2008, 12:52
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Am gasit si eu o finala de inox in Constanta,inscriptionata cu "Pilot Auto",la pretul de 310 ron cu tot cu montaj.Nu am cumparat-o si nici nu am avut timp sa intreb daca este de 45 sau 50,dar mi-au spus ca pot aduce si trasee complete.Cei care aveti montate,cam la ce pret ati luat finala?


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 2 Mar 2008, 14:08
Post #98


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Eu nu am cumparat dar am auzit preturi aproximativ lafel pt finale din inox.
gotronic: daca ai degand sa iti cumperi din pitesti vorbesti cu mine ca te duc in acel loc, ca sunt si eu curios.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 2 Mar 2008, 15:01
Post #99


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Nu renteaza pentru mine sa vin pana in Pitesti, (doar ca plimbare). Am schimbat esapamentele acum un an (in primavara), dar "desteptii" de la dacia service, mi-au facut o gaura de fi 5 in finala, pentru "condens". Culmea ca, in loc sa mi-o faca jos, mi-au facut-o sus in esapament (fara rezultate). In toamna am "picat" testul de gaze la itp, pe motiv ca nu sunt tobele etanse.!!!!(nici nu au vrut sa ma testeze) Am sunat la cei de la Dacia si i-am facut cu oua si cu otet, din cauza asta, ca nu mi-au spus, sa le spun si eu mai departe la cei de la itp. Bineinteles dupa ce am mai platit odata am fost reprogramat (si a trecut testul pe bune, ca de, doar 40.000 aveam, era culmea !!!) blush.gif
(mama lui de net)

This post has been edited by gotronic: 3 Mar 2008, 08:13


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Mar 2008, 23:27
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




gotronic - nu cred ca am inteles , mai spune o data ! radmasa.gif

QUOTE(gotronic @ 2 Mar 2008, 08:26)
Am trimis si eu un mail la "Borla" acum "Pilot", sa-mi recomande un tip de tobe ptr. Solenza 2003. Mi-au recomandat varianta sport de fi 50 la pretul de 700 lei + 50 lei manopera (la ei) sau trimise prin courierat rapid.(Nu au reprezentanti directi in Tg. Mures, sau dealeri, iar daca ar avea, probabil tot cu courierat-ul e mai ieftin). Pacat ca nu stiu vreo Solenza prin zona, cu asa ceva pe ea, sa aud si eu cum suna.!!! sad.gif  Mi-au spus ca se obtine un plus de cca 5% in putere blush.gif
*



Se obtine ... dar mai trebuie sa faci ceva modificari , o admisie si poate chiar un cip . Dupa ce schimbi se simte instantaneu castigul de putere , atat pot sa spun .
Parerea mea : faci un drum pana la ei si ti-l monteaza cum stiu ei ca fac treaba buna acolo si nu te mai agita tu in fata blocului din cauza a 50 ron ! Este posibil sa nu nimeresti chiar cum trebuie si iti troznesti altele pe sub masina .

QUOTE(TBonu @ 2 Mar 2008, 11:33)
700 tot traseul sport??? Intreb pentru ca sirrocco  zice alt ceva.
*



Acum vre-o 2 ani era 7 mil + 50 ron montajul ... deci ma astept sa fi crescut putin . Mai credibil este 800 ron cu totul .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 3 Mar 2008, 08:23
Post #101


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Nu stiu ce nu ai inteles, 5% inseamna 3,75 CP. (asa mi-au scris cei de la Borla, sau Pilot ...) daca schimbi si cip-ul ajungi cu o crestere de putere pana la 10CP. Iar eu nu schimb nici macar apa de la stergatorul de parbriz in parcare.!!! Pretul este de 700lei+50 lei manopera ptr. esapament sport complet (pret valabil saptamana trecuta) Nu de bani ziceam ca nu se merita , ci de drum si timp. Si nu cred sa fie mare filosofie schimbarea unui esapament la Dacia service.! (chiar daca mai "belesc" cate ceva pe sub masina) huh.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sirrocco
post 3 Mar 2008, 08:30
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 19 April 06




Nu am zis chiar altceva , pretul e cam acolo .. l-am zis si eu rotunjit.
La mine a fost 680 si un pic cu tot cu manopera - deci vreo 650 strict piesele, cele sport nu erau mult mai scumpe, dar nici nu am facut calcul.

Daca omu zice ca a intrebat saptamana trecuta si i-a zis 700 .. atata e smile.gif.


--------------------
Dacia Solenza - AG-11-ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Mar 2008, 11:58
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(gotronic @ 3 Mar 2008, 08:23)
Nu stiu ce nu ai inteles, 5% inseamna 3,75 CP. (asa mi-au scris cei de la Borla, sau Pilot ...) daca schimbi si cip-ul ajungi cu o crestere de putere pana la 10CP. Iar eu nu schimb nici macar apa de la stergatorul de parbriz in parcare.!!! Pretul este de 700lei+50 lei manopera ptr. esapament sport complet (pret valabil saptamana trecuta) Nu de bani ziceam ca nu se merita , ci de drum si timp.  Si nu cred sa fie mare filosofie schimbarea unui esapament la Dacia service.! (chiar daca mai "belesc" cate ceva pe sub masina) huh.gif
*



Deci preferi sa dai 7,5 mil pt 3,5 CP , dar complet inutil sa mai dai 1,2 mil pe admisia sport si 2,5 mil pe chip-tuning /flash-tuning . Ai dreptate , ce rost mai are sa dai inca vre-o 4 mil max pe inca 5-6 CP . icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 4 Mar 2008, 12:24
Post #104


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Poate nu m-am facut inteles, sau poate nu s-a citit din urma.!! Eu nu vreau nimic in plus de la masina asta. Imi place cum merge asa cum este. Ma "streseaza" esapamentele astea care se "termina" cam repede si suna urat. Masina are 4 ani si 3 luni, si sunt la al treilea rand de tobe. Toate "de origine" montate in service. Daca fac socoteala la bani si timp pierdut "ies mai bine" cu un esapament de inox, care nu mai am treaba inca pe atat.! (daca nu dublu).!!!!


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Mar 2008, 00:58
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Din punctul asta de vedere , o evacuare cat-off ( adica de la catalizator pana la coada ) de INOX te tine mai mult decat restul masinii ! Garantia initial a fost de 7 ani , apoi a ajuns vre-o 5 , eu am 3 ani pe acte . Nu se intampla nimic la ea pentru ca nu are ce sa se intample ( nu rugineste , nu se gaureste , nu se mananca , nu oxideaza ... ) . Singurul lucru sa ai grija la accidente si la deformarile mecanice , ca pierzi acea garantie .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 6 Mar 2008, 15:10
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Ce hartii se primesc in momentul achizitionarii?In afara de factura.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 10 Mar 2008, 16:08
Post #107


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




In afara de baietii de la borla nu mai face nimeni in bucuresti trasee inox? am finala, dar nu am timp sa ma duc pana la borla... urasc colentina (trafic). in plus nu stiu daca 500 lei merita traseul de la catalizator pana la finala..


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 Mar 2008, 23:19
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am primit factura + certificat de garantie + certificat RAR . I-am batut la cap cu ala de RAR ca mi-era frica de zgomot , dar nu-mi pare rau ca l-am luat , desi nu face atata zgomot pe cat credeam .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin
post 13 Mar 2008, 15:17
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 22 May 03
From: Bucuresti




mi-am pus traseu de 45 la curtea de arges in 2006 vara
l-am pus la producator in curte
pret cu tot cu montaj 505 ron
garantie 5 ani

de ce l-am pus?? pentru calitate si garantie si pentru ca nu vroiam sa schimb o toba la 15.000 km
finala s-a rupt la 52.000 km iar intermediara era pe jumatate taiata. pe atunci 60% din km ii faceam pe DN1, in localitati cu 80 si afara cu 150km/h. maxim am dus acul de kilometraj la aproape 180 intre buzau si ramnicu sarat. benzina numai OMV95.

in 3 ani am facut 52.000 km. dar din iarna 2006-2007 am de la servici un audi a4 1.9 TDI deci nu am mai facut decat 14.000 km intr-un an si 5 luni. ce am observat ldupa aceasta schimbare:
- aspect placut
- din spate nu se mai vede toba finala (este mai mica si montata putin mai sus)
- gaura de evacuare placuta ca design, nu e tips ci este dintr-o bucata cu finala. unii au crezut ca e tips si au tras de ea sa o fure, rezultat: mi-au rupt tampoanele
- nu mai exista zgomotul de la 1900-2000 rpm (zgomotul ala tehnologic)
- sunet putin diferit, se poate spune ca un pic mai placut peste 4000 rpm, clar diferit pe decelerare
- consum identic

daca vreti cu adevarat o schimbare in bine, foarte evidenta incercati cauciucuri continental ecocontact3 175/70R13. creste un pic consumul dar franarea este inbunatatita cu cel putin 20% (parerea mea). cum se simt - acolo unde matadoarele incep sa alunece continentalele au inca aderenta. si inca ceva mai intai fluiera usor si apoi se blocheaza roata (deci sti cand ai ajuns la limita). nu le recomand iarna de loc.
PS: ulei numai elf 5W40

13 Mar 2008, 16:19:
mi-am pus traseu de 45 la curtea de arges in 2006 vara
l-am pus la producator in curte
pret cu tot cu montaj 505 ron
garantie 5 ani

de ce l-am pus?? pentru calitate si garantie si pentru ca nu vroiam sa schimb o toba la 15.000 km
finala s-a rupt la 52.000 km iar intermediara era pe jumatate taiata. pe atunci 60% din km ii faceam pe DN1, in localitati cu 80 si afara cu 150km/h. maxim am dus acul de kilometraj la aproape 180 intre buzau si ramnicu sarat. benzina numai OMV95.

in 3 ani am facut 52.000 km. dar din iarna 2006-2007 am de la servici un audi a4 1.9 TDI deci nu am mai facut decat 14.000 km intr-un an si 5 luni. ce am observat ldupa aceasta schimbare:
- aspect placut
- din spate nu se mai vede toba finala (este mai mica si montata putin mai sus)
- gaura de evacuare placuta ca design, nu e tips ci este dintr-o bucata cu finala. unii au crezut ca e tips si au tras de ea sa o fure, rezultat: mi-au rupt tampoanele
- nu mai exista zgomotul de la 1900-2000 rpm (zgomotul ala tehnologic)
- sunet putin diferit, se poate spune ca un pic mai placut peste 4000 rpm, clar diferit pe decelerare
- consum identic

daca vreti cu adevarat o schimbare in bine, foarte evidenta incercati cauciucuri continental ecocontact3 175/70R13. creste un pic consumul dar franarea este inbunatatita cu cel putin 20% (parerea mea). cum se simt - acolo unde matadoarele incep sa alunece continentalele au inca aderenta. si inca ceva mai intai fluiera usor si apoi se blocheaza roata (deci sti cand ai ajuns la limita). nu le recomand iarna de loc.
PS: ulei numai elf 5W40

This post has been edited by Costin: 13 Mar 2008, 15:19


--------------------
Dacia Solenza 1.4 80CP Grafit, clima - B-31-ETA
Dacia Solenza 1.4 Grafit
80CP, Traseu Evacuare BORLA, cauciucuri Continental, becuri Philips, bord si schimbator de Sandero :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Mar 2008, 17:18
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. nu inteleg de ce ai scris de doua ori .
2. franarea nu se imbunatateste nici cu ABS cu 20% !
3.vrei o franare si mai buna ? Baga 185/60/13 !
4. un pic mai mult placut este la evacuare pe 50mm peste 3000 rpm ! smile.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 13 Mar 2008, 18:04
Post #111


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




" buna ziua,
sistem cat-back inox pt Solenza avem varianta sport pe fi50 la 700 RON (TVA inclus). Montajul costa 50 RON. Traseul include detenta, toba finala si teava intermediara. Produsele sunt pe stoc. Aportul total de utere al acestui sistem este de cca. 5%
Coord. Service PILOT"


"curierat, livrare in 2-3 zile,plata ramburs
Coord. Service PILOT"


Asta am primit eu raspuns, de la producator. Are cineva asa ceva? si cum se "aude", ca eu nu prea vreau sa se auda. (din pacate) sad.gif

This post has been edited by gotronic: 13 Mar 2008, 18:07


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 13 Mar 2008, 20:21
Post #112


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




gotronic: daca citesti mai sus iti vei da seama ca Marius Eugen are asa ceva si nu se aude foarte tare decat la turatii mari.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 13 Mar 2008, 21:59
Post #113


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Am citit, dar nu-mi place ce aud. Eu vreau una normala dar mai groasa sa nu sune, nici la turatii mari cand merg in afara sau pe autostrada.! E posibil sa deranjeze la drum lung.! (daca nu esti FAN de sunet sport) Si se pare ca "normale", ptr. Solenza Scala din 2003 (decembrie) nu sunt. sad.gif

This post has been edited by gotronic: 13 Mar 2008, 22:00


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Mar 2008, 09:57
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Atunci iei de grosime 45 si nu mai suna!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yogi72cj
post 23 Mar 2008, 00:54
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 9 August 07




eu am pe solenza exac tevacuare borla,si nu stiu daca puterea a crescut sau consumul a scazut dar stiu sigur ca suna MULT mai tare decat toba originala
la 2000 de ture suna ca la 4000 inainte
le-am cumparat pt ca m-am saturat sa tot schimb tobe in fiecare an


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B86Mco
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chriss80
post 23 Mar 2008, 11:34
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 25 March 07




Salut...eram sa pic testul la rar cu toba mea finala...e cam ruginita si poate si un por. Intrebare...de la acel por sa fie zgomotul asta? la 120km/h deja nu mai aud muzica sad.gif. Ce pot sa fac? Sa o schimb cu...una de fabrica,ca am inteles ca e mai silentioasa sau Borla de care se tot vorbeste? Tin sa precizez ca toba mea e sudata cap-coada...cea intermediara fiind d inox si mi se pare mie ca nu sta prinsa ea ca lumea(masina e la al doilea propietar,eu) si cred ca si prima...de la catalizator la intermediara e tot de inox(dar asta nu sunt sigur). ce ma sfatuiti? Sa schimb tot cu produse de fabrica?


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 23 Mar 2008, 12:34
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Schimb-o cu una de inox (nu conteaza marca ci calitatea) pentru a nu mai avea probleme un timp mai indelungat.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 28 Mar 2008, 12:56
Post #118


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




ieri montat traseu complet inox de 50 diam cu 2 mm carne de la borla pe sos stefanesti de la catalizator pana la toba finala care o luasem separat.

demontat, monteat sudat, coliere noi, tampon la toba confectionat = 600 roni, deconteaza si tva daca vreti pe firma + toba 250 powerfull

foarte silentioasa acum, i-am facut si remapare intre tiomp, si trage mai a "RS" ma bucur ca i-am facut cadoul asta solenzei mele smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 28 Mar 2008, 13:28
Post #119


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Eu am vazut zilele trecute prin oras un Logan 1,4 (Taxi) cu esapament sport (cred ca de inox, dupa teava ce se vedea la spate). Suna ca o Dacia berlina cu tobele sparte. Daca e asa cu astea sport NU-MI TREBUIE.! sad.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Davala23
post 28 Mar 2008, 15:12
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 19 February 08




Am inteles ca la evacuarea performanta borla poti sa si canti ca la o trompeta.Se si aude la fel..wink.gif

This post has been edited by Davala23: 28 Mar 2008, 15:12


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:44
Forum Renault