DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

46 Pages « < 41 42 43 44 45 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> intrebare bujii

dr_mKe
post 23 Aug 2014, 08:35
Post #1261


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Exista nota de service Renault / Dacia in acest sens. Un fin cunoscator a citit-o tongue.gif Nu ma insel, nu ? blush.gif

Cat despre scapari, eu nu am remarcat la ale mele nimic semnificativ, pana acum. Mai am 2 randuri de poze cu celelalte seturi de la 16v, dar mi-e lene sa caut prin arhiva. Astea-s facute cu okos telefonu' si poate deranjeaza calitatea.

05.jpg ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 1078


This post has been edited by dr_mKe: 23 Aug 2014, 08:37


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 09:23
Post #1262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Herr YRX tocmai ăsta am spus și eu, cele originale beru au ținut mult și bine așa....poate este și de la regimul de mers, în afară eu nu scad sub 4500rpm


Zici de bosch mân? Pai am avut odata fr7ldc și au mers execrabil....nici 1000 km nu lam ținut, am scris pe aici

Și de ce va agitați pt bujii cu "t" electrozi, când dpdv al performantei cele cu 1 sunt mai bune (fav circulare amestecului și front de ardere mai bun); bujiile multi electrod sunt doar longlife și atat


@mke nu credeam sati mai scriu ceva dar...

Întâmplător eu îl cunosc pe ăla care a emis nota de care vorbești, de la Mioveni....la service no name unde lucrează prietenul tău geniu a ajuns telefonul fără fir....ok?


În sfârșit ai scris/făcut ceva folositor cu acele poze...

Greșeală ta și a celor cu iridium este ca va cramponati de electrodul central care rezista și uitați de cel lateral care e nikel ordinar și care uitate în ce hal este..

Pt a funcționa corect o bujie are nevoie de 2 electrozi...nu doar unul....înțelegi? Restul e marketing




--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 Aug 2014, 09:57
Post #1263


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La o bujie cu minim 2 electrozi de masa, in 60k de regula lucreaza (majoritatea timpului) doar pe unul dintre ei pentru ca inca nu s-a uzat suficient incat sa dea scanteie mai usor pe celalalt.

Varful subtire de la iridium face multe. Exista si variante mai scumpe, cu electrodul de masa ''nobil''. Parca alea se pun pe la Porsche, Jag, etc, samd.

Uite un Champion extras cu mare dificultate dintr-o Laguna 1.6 16v, de pe forum, Dumnezeu stie cate milioane de km a fost rulata, dar toate au iesit extrem de greu din cauza depunerilor mari de calamina de la varful bujiei/filetului. N-am rupt nici una, n-am deteriorat nici un filet in chiulasa. bujii.jpg ( Size: 637.53k ) Number of downloads: 1160
La astea au lucrat ambii electrozi de masa si sunt singurele la care am vazut asta. La cele schimbate la 60k nu am sa fi lucrat ambii electrozi. Uzura imensa a electrodului central, n-are rost sa o mentionam, plus calamina care atesta rualjul excesiv.

Nota respectiva de service, confidentiala de altfel, am citit-o la service si pe mail, capatata mai de sus, dupa patania cu Beru-n 4 craci. Nota a fost emisa la RENAULT, nu la Dacia.

Bosch fr7ldc astea le are un amic pe SN si este mega multumit de ele. Le foloseste de vre-o 400k ?

Cele mai bune sunt cele care nu scot nasul asa de mult in camera de ardere, dar mai rog, altii sunt experti NASA p-aci. Eu am facut multe poze cu minunile pe care le-am gasit la masina mea si la cele la care mi-am mai bagat nasul sau am asistat la diverse reparatii.

In plus, am recomandat doar ce am folosit si de ce am fost multumit. De iridium si de V-line am fost si sunt foarte multumit. Ca sa fim la subiect, de Michelin Energy am spus ca nu-mi voi mai cumpara a doua oara, de exemplu. Daca n-am folosit, n-am zis ca-i bun sau prost wink.gif

This post has been edited by dr_mKe: 23 Aug 2014, 10:10


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Aug 2014, 10:11
Post #1264


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 23 Aug 2014, 08:35)
Cat despre scapari, eu nu am remarcat la ale mele nimic semnificativ, pana acum. Mai am 2 randuri de poze cu celelalte seturi de la 16v, dar mi-e lene sa caut prin arhiva. Astea-s facute cu okos telefonu' si poate deranjeaza calitatea.
*
Le-am vazut cu ochii mei. Diferenta este ca toate pe care le-am vazut, nu erau scoase din Dacia/Renault.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 Aug 2014, 10:15
Post #1265


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Te cred. Eu nici o data n-am avut urme de scapari pe ele. La ce compresie / temperatura este-n motoarele astea, ar fi si culmea sa fie.

Cand dau pe la Arad, poate-mi bag nasul sa vad cum arata la Subaru, poate alea au.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 10:42
Post #1266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Exact explicatia pe care o dai tu referitor la cele cu 2,3,4 electrozi vine in sprijinul ca sunt longlife....si atat !...

Daca vrei performanta, conteaza calitatea ( adica core-ul electrozilor ) si nu cantitatea (nr de electrozi )....de aceea dublu cupru (central si lateral) sunt un compromise bun, mai ales la Logan.....daca as pomeni de argint sau aur palladiu, le cumpara careva?


La orice bujie mai conteaza si starea electrozilor.....adica daca acestia au suprafetele rotunjite, netede , e semn clar ca trebuie schimbate;

Muchiile trebuie sa fie cat mai ascutite, sa favorizeze arcul electric fara problem....la cele noi o sa vedeti ca muchiile electrozilor laterali sunt relative ascutiti, uneori chiar neslefuiti;

Problema asta o aratam si la iridium....varful de iridium ramane ascutit ( nu se topeste) insa electrodul lateral se topeste se rotunjeste....arcul electric va necesita voltaj crescut, de unde fortare in bobina ( cu incalzirea acesteia) fortare in fise ( voltaj crescut ) si chiar risc de rateu in conditii special de mers ( sa zicem sarcini mari, GPL, turatii medii/mari etc....)


De aceea unii folosesc electrod lateral de platina in comb cu iridium...sau dublu platina....acestea sunt longlife veritabile, insa doar atat !!
DPDV al performantei ( calitate scanteie si consistenta ) pe termen scurt si mediu vor fi usor depasite de bujii dublu cupru ( sau argint/aur palladiu) datorita calitatii electrozilor.....


Eu am scris celor de la NGK....mi-au raspuns ca ei nu folosesc cupru nici macar in electrodul central, daramite in cel lateral.....deci bujiile lor ( chiar iridium ) au baza (core ) electrodului central din nickel ordinar....varful poate fi din iridium/platina etc insa dpdv al calitatii, baza e nickel....


Sincer acum, avand in vedere toate astea.....voi ( invit pe mai multi sa scrie, sunt curios) ce ati allege: ciocolata ( core ) sau ambalajul ( iridium )? Ma refer dpdv al performantei



Referitor la cele care nu "scot nasul" in camera de ardere.....nu e clar la ce te referi; sa stii ca, cu cat o bujie este mai iesita in camera de ardere cu atat este considerate mai "calda"....bujiile cu electrodul central retras (non projected) sunt considerate mai reci..

Deci o bujie rece (sau mai rece ) ar fi mai buna, insa depinde pt ce anume....la logan nu e cazul, este sufficient ce a recomandat producatorul ( bujiile fabricii RFN58LZ si RC87YCL sunt ambele double copper/dublu cupru) sau daca vreti exista dublu cupru cu vf iridium/platina insa nu la NGK


Bujiile reci ( de care zici tu ) sunt frecvent folosite in racing ( acelea au electrodul retras rau de tot).....insa unii (champion) spun ca si un electrod care este iesit in camera de ardere ( projected) da performanta deoarece scanteia este mult mai expusa amestecului( a se citi pe site la champion la tech info)

Pe principiul acesta ( electrod central "avansat" in camera de ardere) cei de la Lamborghini folosesc bujii proprii ( design-ul lor a devenit patentat- lambo style- fiind preluat ulterior de cei de la Brisk USA la seriile racing si M6 produs din 2007-2008 daca nu ma insel...)

Revenind la oile noastre si usor de produs dpdv al experimentului....la "troaca" de logan, o sa observati ca, daca folositi bujii cu 2 electrozi ( gen eyquem rfc58lz2e sau ngk bkr6ek sau champion rc8dmc) o sa para un pic mai bine fata de cele cu un singur electrod...

De ce? este doar o parere, insa ea se simte practic...din cele scrise mai sus, cele cu 2 electrozi au centralul patruns in camera de ardere mai mult si de aici scanteie mai expusa, senzatie de demaraj imbunatatit

Acest lucru era mai demult observat si notat aici, chiar de colegul Ironick....mia placut idea si am completat cu explicatii....

La logan....standardul la bujiile cu 1 electrod este ca acesta sa patrunda in camera de ardere cam 1.5mm; la cele cu 2 electrozi (projected) distanta este dubla, 3 mm.....nu spun eu asta, luati si documentativa de pe net ( cautati champion eyquem tech info, cataloage).... si mai ales uitati-va la bujii atent cand le alegeti, conteaza si forma acestora, nimic nu e la intamplare


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 Aug 2014, 10:51
Post #1267


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu as fi in stare sa-mi iau iridium / platina daca s-ar face pentru 1.6 16v biggrin.gif

Bobinele sunt cele originale (BERU) dupa 225.000 km si nu au dat rateuri pana acum. Regula este ca nu prea ajungi la 100.000 km cu toate bobinele OEM, pentru agregatele astea Reno. Singura explicatie sunt iridiumurile folosite, care reduc solicitarea pe bobina, pe langa norocul de a avea BERU in loc de Sagem sau Denso.

Pe langa cati mm protruzioneaza in camera de ardere, conteaza si alti factori vis a vis de clasa termica a bujiei.





--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 10:59
Post #1268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(dr_mKe @ 23 Aug 2014, 10:51)
Eu as fi in stare sa-mi iau iridium / platina daca s-ar face pentru 1.6 16v  biggrin.gif

Bobinele sunt cele originale (BERU) dupa 225.000 km si nu au dat rateuri pana acum. Regula este ca  nu prea ajungi la 100.000 km cu toate bobinele OEM, pentru agregatele astea Reno. Singura explicatie sunt iridiumurile folosite, care reduc solicitarea pe bobina, pe langa norocul de a avea BERU in loc de Sagem sau Denso.

Pe langa cati mm protruzioneaza in camera de ardere, conteaza si alti factori vis a vis de clasa termica a bujiei.
*




Se face iridium/platina chiar cu miez de cupru in ambii electrozi (dublu cupru)- vezi champion....vezi Denso (tough) si altii..

Sagem/eyquem sunt subsidiare ale Beru....adica Beru frantuzesc deci....


Denso este mult mai bun decat NGK.....fordul inclusive la diesel foloseste exclusive doar Denso si niciodata NGK



--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 Aug 2014, 11:14
Post #1269


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Uhm ? Eu nu am depistat pana acum pentru 1.6 16v blink.gif Denso ofera un singur tip, Champion se pare ca deloc . . . . .


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 23 Aug 2014, 12:15
Post #1270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




User123, multe din informatiile postate de tine sunt fie eronate, fie nefundamentate. Se impun cred cateva explicatii, ca invatatul asta dupa ureche e cam pagubos.

QUOTE(user123 @ 23 Aug 2014, 10:23)
Greșeală ta și a celor cu iridium este ca va cramponati de electrodul central care rezista și  uitați de cel lateral care e nikel ordinar și care uitate în ce hal este..
*



QUOTE(user123 @ 23 Aug 2014, 11:42)
Daca vrei performanta, conteaza calitatea ( adica core-ul electrozilor ) si nu cantitatea (nr de electrozi )....de aceea dublu cupru (central si lateral) sunt un compromise bun, mai ales la Logan.....daca as pomeni de argint sau aur palladiu, le cumpara careva?

Problema asta o aratam si la iridium....varful de iridium ramane ascutit ( nu se topeste) insa electrodul lateral se topeste se rotunjeste....arcul electric va necesita voltaj crescut, de unde fortare in bobina ( cu incalzirea acesteia) fortare in fise ( voltaj crescut ) si chiar risc de rateu in conditii special de mers ( sa zicem sarcini mari, GPL, turatii medii/mari etc....)

DPDV al performantei ( calitate scanteie si consistenta ) pe termen scurt si mediu vor fi usor depasite de bujii dublu cupru ( sau argint/aur palladiu) datorita calitatii electrozilor.....

Sincer acum, avand in vedere toate astea.....voi ( invit pe mai multi sa scrie, sunt curios) ce ati allege: ciocolata ( core ) sau ambalajul ( iridium )? Ma refer dpdv al performantei
*

Fara suparare, dar sirul asta de afirmatii eronate denota ca tu ai inteles prea putin legat de functionarea bujiilor sad.gif

Miezul de cupru (fie la electrodul central fie la cei laterali) se foloseste doar pentru conductivitatea termica crescuta a cuprului, deoarece permite o racire mai buna si realizarea unei bujii mai reci. Faptul ca electrodul este de cupru, otel sau nichel nu influenteaza deloc functionarea bujiei din punct de vedere electric. Rezistenta electrica mai mica nu conteaza absolut deloc, oricum aceasta rezistenta este neglijabila in raport cu rezistenta serie de deparazitare sau cu rezistenta interna a bobinei de inductie.
Apropo, o rezistenta prea mica a circuitului (obtinuta prin scoaterea rezistentei de deparazitare) poate duce la inrautatirea scanteii electrice.

Varful electrodului central se confectioneaza din aliaj pe baza de iridium doar pentru cresterea duratei de viata a acestui electrod si implicit a bujiei. Iridiumul rezista mai bine la temperaturi inalte si se uzeaza mai greu, ceea ce permite si micsorarea diametrului acestui electrod (la bujiile DENSO acest electrod are un diametru de doar 0,4mm), cu efecte benefice asupra initierii scanteii.
Din punct de vedere electric iarasi nu conteaza daca electrodul este din iridium, platina sau nichel.


Pentru a intelege mai bine ce se intampla, trebuie amintita importanța polaritatii tensiunii aplicate bujiei. De aici rezulta de ce materialul din care sunt realizati electrozii laterali este mai putin important decat materialul electrodului central.

Pe electrodul central se aplica o tensiune negativa in raport cu masa. Aceasta inseamna ca electrodul central (negativ) este mult mai supus uzurii fata electrozii laterali. De aceea este important ca electrodul central sa fie facut dintr-un material cat mai rezistent, in timp ce electrozii laterali pot fi facuti in continuare din aliaje pe baza de nichel sau similare. Astfel electrodul central si cel lateral se vor uza cam la fel in timp.

This post has been edited by paul_p: 23 Aug 2014, 12:44


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 12:46
Post #1271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(paul_p @ 23 Aug 2014, 12:15)
Fara suparare, dar sirul asta de afirmatii eronate denota ca tu ai inteles prea putin legat de functionarea bujiilor sad.gif

Miezul de cupru (fie la electrodul central fie la cei laterali) se foloseste doar pentru conductivitatea termica crescuta a cuprului, deoarece permite o racire mai buna si realizarea unei bujii mai reci. Faptul ca electrodul este de cupru, otel sau nichel nu influenteaza deloc functionarea bujiei din punct de vedere electric. Rezistenta electrica mai mica nu conteaza absolut deloc, oricum aceasta rezistenta este neglijabila in raport cu rezistenta serie de deparazitare sau cu rezistenta interna a bobinei de inductie.
Apropo, o rezistenta prea mica a circuitului (obtinuta prin scoaterea rezistentei de deparazitare) poate duce la inrautatirea scanteii electrice.

*



Fara suparare din partea mea pt cineva care citeaza termini tehnici din DEX ( stii la ce topic ma refer) pt repararea unui motor

Ce am scris eu mai sus, este ceea ce stiu de la altii care se ocupa cu asa ceva sau de pe site-uri consacrate (champion NGK denso Brisk USA).....adica profesionisti - se poate verifica oricand, un singur search/mail la respectivii

Daca tu ii contrazici, este strict parerea ta, treaba ta....

Bineinteles ca folosirea cuprului are si avantaje "termice".....insa aici intervine si compozitia si forma izolatorului - insa a spune ca dpdv electric nu este nici o diferenta intre metale e chestie de Bula....tu crezi ca de tampiti fac ei electrozi centrali din Argint sau Aur (palladiu)?

La o masina precum logan-ul poate nu se simt diferente...insa nu inseamna ca nu exista


QUOTE(paul_p @ 23 Aug 2014, 12:15)

De aceea este important ca electrodul central sa fie facut dintr-un material cat mai rezistent, in timp ce electrozii laterali pot fi facuti in continuare din aliaje pe baza de nichel sau similare. Astfel electrodul central si cel lateral se vor uza cam la fel in timp.
*



Daca ar fi asa de ne-important electrodul lateral, nu l-ar mai face din platina pt bujii premium nu? Sau poate chiar fara electrod lateral, s-ar face multa economie (exista variante racing fara electrod lateral)

Toti producatorii recomanda schimbarea bujiilor atunci cand electrozii ( oricare ar fi ei, inclusive lateriali) isi rotunjesc muchiile insa dupa tine ar trebui tinuti pana cand se topesc definitv nu? Pt ca oricum important e doar electrodul central, ceilalti pot fi facuti din orice, sunt in plus pusi pe bujie....


P.S observ ca la tine orgoliul e mare....de la episodul "DEX" nu ti-a trecut deloc, oarecum la fel cum nu-I trece nici lui "16V";

Daca tot tii mortis sa contrazici, macar fa-o cu argumente documentate tehnic ( nu DEX ) si ai grija sa nu contrazici producatori....daca esti capabil, poti pune eventual si un link, in care sa arati cat de ne important este materialul constructive al bujiei dpdv electric......dupa tine, poate fi facuta din orice, in fond sarcina bujiei e doar conductivitate termica, racire si nicidecum scanteie, nui asa? biggrin.gif



@ mke : pune mana si documenteaza-te serios ca champion are bujii pt 16v din ceea ce iti doresti tu ( dublu cupru la core si iridium platina la exterior)....vrei sa iti dau eu codul?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 Aug 2014, 12:51
Post #1272


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Dupa cum spuneam, eu nu am reusit sa dau de el.

Am sa ma supar foarte rau tongue.gif daca mi-l dai


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 12:58
Post #1273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Ai mai jos configuratorul, unde gasesti tot ce vrei de la Federal Mogul ( au cumparat Champion) pt masina ta...de la bujii la piese motor;

Il atasez si pt ceilalti care sunt interesati, daca as pune doar un cod nu ar fi ok fata de ei

Mura in gura, codul pt tine la bujii Champion iridium/platina este RC8WYP4 (OE179)


http://www.fmecat.eu/selProd2.asp?make=139...sVer=&engseal=0


EDIT

Daca vrei sa stii de ce si mai ales ce inseamna codurile champion, lasami un pm pt link - ca sa nu se considere reclama

This post has been edited by user123: 23 Aug 2014, 13:00


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 23 Aug 2014, 13:11
Post #1274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




User123, am aratat aiurelile pe care le spui nu pentru ca am ceva cu tine, ci pentru ca nu cumva sa le ia de bune cineva care nu are timp sa se informeze.

Repet, tu citezi chestii pe care nu le intelegi. Iei franturi de informatie si le postezi aici intr-un context gresit.

La fel si cu afirmatia ta de aici:
QUOTE(user123 @ 21 Aug 2014, 21:54)
apoi am cumparat NGK ( cu miez de fibra optica, daca nu ma insel) dupa cateva conversatii pe forumuri si cu anumiti mecanici (USA) pe motiv ca au printre cele mai scazute rezistente ( le depasesc doar cele facute de MSD, MSD sunt nr 1 in materie de fise, mai ales in USA)
*

De fapt nu e vorba de fibra optica ci de fibra de sticla acoperita cu carbon. Si scopul nu este realizarea celei mai mici rezistente, ci realizarea unei rezistente distribuite. E posibil ca tu sa nu intelegi termenii.

Am aratat mai sus din ce motive se face electrodul central din materiale mai rezistente. Pentru durabilitate. Avand materiale mai rezistente sa poate face un electrod central mai subtire, cu efecte pozitive asupra initierii scanteii.

Am aratat si de ce din punct de vedere al functionarii electrice al unei bujii nu conteaza daca miezul este din cupru sau aliaj de nichel. Miezul de cupru ajuta doar la racire si atat.

Eu doar ti-am spus ce greseli faci, mai departe e treaba ta daca vrei sau nu vrei sa te informezi si sa te corectezi. O sa te ajut cu cateva link-uri. Sper ca nu te incurca daca sunt in limba engleza.

http://www.globaldenso.com/en/products/aft...tion/index.html
http://www.globaldenso.com/en/products/aft...tion/index.html
http://www.ngk.com.au/spark-plugs/technica...nge-explanation
http://www.ngk.com.au/spark-plugs/technica...tal-spark-plugs

This post has been edited by paul_p: 23 Aug 2014, 13:23


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 13:28
Post #1275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





@paul_p

Daca tu crezi ca eu am timp sa raspund la flame-uri si la orgolii toata ziua te inseli....imi ajunge ca il am pe "herr mke" pe cap, nu mai am nevoie de inca unul wink.gif


Referitor la fise, este posibil sa fie eroare letrica ( de scris ) al celor de la NGK, ti-am scris mai sus ca inclusive eu am ramas uimit de ce anume mi-au scris "optic fibre".....deci "optic fibre" nu fiberglass care inseamna fibra de sticla........bine?

Sunt foarte atent la chestiile astea pt ca ma intereseaza direct, personal, nu pt altii...iar cu limbile straine ma descurc relative din moment ce lucrez si merg saptamanal dincolo....nu crezi?


Linkurile care le-ai pus tu nu contrazic cu nimic din ce am spus eu....da colegule stiam de conductivitatea termica a cuprului, orice metal conduce termic....


Uite mai jos, link al celor de la Brisk racing USA in care arata conductivitatea electrica si termica in parallel ( vezi tabelul ) a metalelor folosite la bujii...precum si cateva explicatii......

http://www.briskracing.com/brisk-racing-lgs-spark-plugs


A se vedea ca iridium platina si nickelul sunt pe ultimele locuri dpdv atat termic cat si electric......

Deci exista o diferenta.....esti multumit acum?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 23 Aug 2014, 13:42
Post #1276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.717
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Hai sa va mai descretesc fruntile putin.
Bujiile voastre de platina iridiu si diamante sunt caca maca pe langa alte inventii.
Tuning vintage, de pe vremea Fordului T. Si atunci erau cativa cu imaginatie bogata biggrin.gif

317694.jpg ( Size: 31.95k ) Number of downloads: 1144

318120.jpg ( Size: 58.6k ) Number of downloads: 1038


Unii care se lauda cum distribuie bujiile lor scanteia.

comment_EnGIXhXkDAEaBc82CYp9UKCQEY95HYHb_w400.jpg ( Size: 14.37k ) Number of downloads: 1032


Si viitorul de la Federal Mogul - plasma - zic ei ca o sa le lanseze in curand.

ACIS.jpg ( Size: 66.64k ) Number of downloads: 273


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 13:54
Post #1277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Cei de la Pulstar le-au luat-o inainte celor de la FM....


https://www.youtube.com/watch?v=ZrQM-PRT4ds



Toti isi lauda produsele...pana nu le incerci, nu ai de unde sa stii cum sunt; pe unele motoare pot merge, pe altele nu...

Iti dai seama plasma pusa pe Logan radmasa.gif ........aici suntem inca in stadiul de "toate bujiile sunt la fel" sau "x,y,z marca rullz pt ca merg eu cu ea", adica extreme.....si tu mai vrei plasma....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 Aug 2014, 16:10
Post #1278


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Codul ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Aug 2014, 17:08
Post #1279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Vezi post 1273 de pe acest topic! Tiam răspuns de atunci


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 24 Aug 2014, 09:54
Post #1280


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Electrodul ala de masa arata foarte ok dupa 60.000 km rulati.

Cat despre documentari, am pus destul de multe pe forum, nu doar povesti. Iti amintesc ca-n prima faza ai desconsiderat si luat in balon defectele care apar la 1.6 16v cand se folosesc bujii cu 3 sau 4 electrozi de masa, dupa care ai spus ca-l cunosti pe individul care a emis nota confidentiala de service, de la Mioveni, cand ea a fost emisa de RENAULT cu mult timp in urma.

Despre alte afirmatii vis a vis de tehnicalitatile legate de bujii te-a sanctionat regulamentar paul_p.

Cuprul are rol principal ca termoconductor. Clasa termica a bujiei este determinata de elementele constuctive, nu doar de cat patrunde in camera de ardere, pentru ca acest lucru este extrem de limitat.

Pana una alta eu raman la NGK Iridium, asa ''ordinare'' cum sunt, la Motul 300V, Brembo, Ferodo, etc, samd.

Mai exista o vorba care spune ca fiecare vrea s-arate ceea ce nu are. Tu faci foarte multa galagie vis a vis de nivelul de cunostinte tehnice / mecanice.

Mie doar imi place sa iau in balon un anumit gen de colegi de forum.

This post has been edited by dr_mKe: 24 Aug 2014, 09:55


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Aug 2014, 11:21
Post #1281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Eu nu am făcut altceva decât sa vorbesc despre ce am pățit cu fisele mele....apoi tu și cu prietenul tău v-ati băgat ca....undeva, fără nimic obiectiv și ați deviat de la subiect...


Insiști intro prostie cu nota aceea, ea e data numai pt dacia, nu și Renault....înțelegi? La Renault nu sa întâmplat așa ceva


Eu nu am nimic de demonstrat și drept mărturie stau posturile mele rare însă la obiect și numai pe secțiuni tehnice....tu scrii aiurea peste tot și faci doar circ ieftin...


Dacă nici după ce am postat tabelul din link ul de la brisk racing USA nu se înțelege care are conductivitate electrica și termica mai buna, e ok....El rămâne postat pt cei care sunt open minded...


Din partea mea, te poți lua de mana cu prietenul tău care repara motoare cu DEX ca faceți echipa ideala....tu cu serpentine/deshidratare/ngk iar el cu ce știe din dex;

Nu va faceți griji, e loc suficient pt voi, stii cum se zice....păduchii ies mereu în frunte..


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 24 Aug 2014, 11:32
Post #1282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(user123 @ 24 Aug 2014, 12:21)
v-ati băgat ca....undeva, iar el cu ce știe din dex;

Nu va faceți griji, e loc suficient pt voi, stii cum se zice....păduchii ies mereu în frunte..
*

Mai user123, nu fi si țăran, ca eu nu te-am jignit.
Nu te-am facut paduche, analfabet, prost pregatit si in toate bagator, asa cum ai merita.

Ti-am atras atentia cat se poate de civilizat ca spui prostii si ti-am explicat si unde gresesti. Insa din cauza cunostintelor tale limitate se pare ca nu ai inteles nimic.

Tu fugi de DEX ca dracul de tămâie. Ca orice analfabet.
Si ca orice taran incepi sa jignesti cand nu mai ai argumente. Adica cam de fiecare data.

This post has been edited by paul_p: 24 Aug 2014, 11:37


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Aug 2014, 11:48
Post #1283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Sigur ca da, tiai dat Aramă pe fata la fel Cum fac toți cei ca tine....tia luat cam mult timp, probabil Teai mai educat puțin intre timp...

Pe înțelesul tău...ce are dex dea face cu mecanica și reparațiile?

cred ca mă confuzi cu propria persoana și fabulezi...unde mam băgat eu mai? Eu doar am scris ce am pățit, fără nici o indicație....nu am zis sa cumpărați aia sau cealaltă și de fiecare data am precizat ca este PĂREREA Mea...

Cine a început cu mizeriile? Tu și cu prietenul tău....și culmea e ca scrii aici când probabil tu nici măcar nu ai logan...

Și vreți sa tac în fata unora ca voi doi, care habar naveti ?veziti de oile turma și dexul tău ca oricum nu esti capabil de altceva si lasă mă pe mine în apele mele


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 25 Aug 2014, 16:05
Post #1284


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




argue.gif lurk0000.gif


052.gif radmasa.gif 053.gif 10412898.gif 10561582.gif alcoholic.gif gun3.gif post-336-1110552475.gif bash.gif boxing.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 25 Aug 2014, 22:33
Post #1285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




N-ai cu cine smile.gif

https://www.youtube.com/watch?v=lbyvWdrgkg4


This post has been edited by paul_p: 25 Aug 2014, 22:39


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 14 Nov 2014, 01:01
Post #1286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Astazi am revenit la fisele OEM deoarece am descoperit ca fisele tesla nu izoleaza perfect(fura curent)
Interesant faptul ca desi fura curent la greu pe tester nu da nici o eroare nici macar rateu.....spre deosebire primul set OEM care lam schimbat pt ca fisele erau intrerupte(si dadeau rateu) acestea fura curent insa pana acum nu au dat rateu...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 14 Nov 2014, 10:09
Post #1287


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Cum stii ca fura current? Scantei de la fisa la masa?


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 14 Nov 2014, 14:32
Post #1288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Da si am si provocat putin ca sa fiu sigur


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Nov 2014, 20:19
Post #1289


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am schimbat astazi bujiile DENSO Iridium la Logan. Desi nu am mai pornit motorul de ceva timp (si nici masina folosita), pornea greu. Nu stiu cum s-a consumat in asa hal electrodul central. Cred ca aveau gap de 1.5 mm ..., nu avea nici o treaba cu o distanta normala. Am schimbat si fisele, Beru. Bujii am pus BERU cu 4 electrozi. Singurele cu care motorul merge foarte bine.

This post has been edited by IRONICK: 27 Nov 2014, 20:23


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 27 Nov 2014, 22:40
Post #1290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





La ei pe site (denso) ziceau ca gama power tine maxim 20 000 km....totusi nu ar fi trebuit sa aiba problemele de care zici- eu nu am avut asemenea probleme la denso, inca am iridium

Fise ai pus Beru aftermarket sau originale? ( stiu ca originalele sunt tot Beru insa insist asupra acestui aspect)


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
46 Pages « < 41 42 43 44 45 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:46
Forum Renault