DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> alarma dsn clima, probleme frecventa + raspunsuri

just_horia
post 14 Feb 2013, 17:12
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 7 October 11
From: Galati




Imi puteti arat intr-o poza unde vine piesa din chenar. Am cautat unde scrie in descrire dar nu gasesc. Am DSN Clima 2001


Attached thumbnail(s)
Alarma.JPG ( Size: 63.69k ) Number of downloads: 241


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
0721 176 172
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 14 Feb 2013, 22:02
Post #212


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




just_horia ia uite ce scrie,subliniat cu rosu,adica pe intelesu tau
sub aeroterma

Attached thumbnail(s)
Alarma.JPG ( Size: 109.86k ) Number of downloads: 241


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Feb 2013, 06:09
Post #213


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La picioarele pasagerului fata dreapta ai gura de ventilatie pentru picioare. Scoti grilajul de plastic si o sa vezi alarma sub aeroterma. Este cam greu de scos pe acolo. Eventual scoti panoul acela de plastic cu totul.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_horia
post 15 Feb 2013, 10:09
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 7 October 11
From: Galati




QUOTE(nikuniku @ 14 Feb 2013, 23:02)
just_horia ia uite ce scrie,subliniat cu rosu,adica pe intelesu tau sub aeroterma



Tu ce zici, eu am citit ce scrie acolo sau eu ca un prost am pus poza CU TOT CU DESCRIERE? Ala a fost locul unde am cauta dar afurisitul de UCE nu e de gasit, Nu am 2 ani ca sa stiu a citi doar poze.

QUOTE(Maskatu @ Today, 07:09)
La picioarele pasagerului fata dreapta ai gura de ventilatie pentru picioarel.


Acolo am cautat. Am scos tot de acolo. Am scos plasticele din ampele parti cine stie poate, poate. O sa mai insist. Multumesc


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
0721 176 172
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Feb 2013, 10:30
Post #215


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Dar ce vrei mlsa faci mai exact?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_horia
post 15 Feb 2013, 10:49
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 7 October 11
From: Galati




Nu imi functioneaza alarma si vreau sa o fac sa mearga. Primul pas identificarea componentelor ca sa verfic daca mufele sunt scoase sau la capat oxidate, cabluri intrerupte intelegi tu metoda pas cu pas.


Cum am idetificat toate componentele mai putin UCE-ul tind sa cred ca am gasit prima problema a nefunctionarii alarmei.


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
0721 176 172
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 15 Feb 2013, 11:10
Post #217


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




just_horia daca nu este acolo inseamna ca cineva la scos,sau nu ai avut deloc
nu ai zis ca tia mers alarma si acum nu mai vrea
daca 2 tiau zis sa cauti acolo si nu este,tu ce crezi?in alta parte nu are unde sa fie ca din fabrica acolo vine trasa mufa


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_horia
post 15 Feb 2013, 11:16
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 7 October 11
From: Galati




Asa e nu am zis ca imi functioneaza sau nu. Eu am intrebat doar unde se afla UCE poate eu sunt cascat si nu il vad. Citind in cartea ei am identificat locul, am cautat si prin hocus pocus a disparut. Prin ce mi-ai zis tu si Maskatul mi-ati confirmat ca nu nu am cautat in locul gresit asa ca am gasit problema NU EXISTA UCE.


Multumesc de ajutor


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
0721 176 172
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 15 Feb 2013, 11:42
Post #219


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




dar nu este o problema grava asta,poti sai pui tu o alarma cu inchidere si folosesti motorasele existente pe masina


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_horia
post 15 Feb 2013, 12:15
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 7 October 11
From: Galati




Asta ma gandeam sa fac numai ca ar trebui sa pun blreloc la cheie nu e asa? App ca tot am zis de cheie, cei care aveti DSN Clima, in carcasa cheii ar trebui sa fie cipul in partea stanga a lamelei. Nici pe asta nu il gasesc. Ma gandesc ori a facut IMO OFF ori se gaseste in alta parte cipul, sa pie pe placuta de inchidere?


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
0721 176 172
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11pi
post 9 Apr 2013, 10:53
Post #221


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 March 13




Salut,

Schema firelor de la alarma o pot gasii pe undeva? vreau sa schimb alarma stoc, clima 2002.

Multumesc


--------------------
Dacia SuperNova 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen261
post 11 Apr 2013, 16:27
Post #222


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 13 March 07




acum cam o luna alarma din fabrica a inceput sa sune din senin, un electrician auto a rezolvat problema pe loc, a taiat firele de la difuzor. Ajung la alt electrician, scoate alarma de la picioarele pasagerului si imi spune:" pregatestete de vreo 250 lei, o sa te lace si 'uce'. alarma nu am folosit-o decat un an deorece nu functiona pe usi si alte "pasarele" montant una ambientala,raspuns la usi, cu mod de cautare in parcare....., mofturi.Concluzia:alarma din fabrica sa dus nefolosita si ma pregatesc ptr. uce


--------------------
Clio Symbol 1.4/8V 2008 - br00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fcsupernova
post 29 Sep 2018, 20:36
Post #223


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 November 15




<span class='edit'>29 Sep 2018, 20:43:</span>
QUOTE(Maskatu @ 14 Apr 2009, 15:22)
Asa si care e problema tehnica????  huh.gif  huh.gif  huh.gif
Eu ma chinui de 3 zile sa activez semnalul acustic de armare/dezarmare si nu reusesc.... Astia sunt pasii pentru activare, eu am incercat de n ori dar dupa ce fac de 3 ori contactul pe m , mi se aprinde 3 secunde, apoi cand dau iar pe m, nu clipeste de 2 ori cum ar trebui, ci doar o data pe secunda adica cum era si inainte... nu reusesc sa activez modul cu avertizarea acustica la inchidere, deschidere.

Programare mod 2 de functionare:
1. Se deschide capacul de la sigurante.
Se scoate siguranta de la antiintruziune (S6 pentru SN din 2002, daca e din 2001 si nu stii care e, ma intrebi si ma uit in manual).

2. Se pune la loc siguranta (dupa ce a stat scoasa cel putin 10 sec). LED-ul martor de la alarma clipeste o data, confirmand bransarea corecta

3. Astepti intre 5 si maxim 20 de sec de la clipirea de confirmare a "punerii sigurantei" , pui contactul de 3 ori consecutiv pe pozitia M (adica in pozitia unde se stinge ledul de antidemaraj, dar nu il lasi sa se stinga).
LED-ul se aprinde petru 3 secunde apoi se stinge.

4. Pui iar contactul si il lasi pus pana cand LED-ul martor (al alarmei) clipeste de 2 ori. Iei contactul.

5. Dupa luarea contactului LED-ul va clipi de 2 ori in doua serii - asta inseamna ca operatiile anterioare efectuate, au fost corecte.

6. Se tine apasat butonul de inchidere centralizata aflat in interiorul masinii (cel de langa avarii si dezaburire) . Usile trebuie sa se inchida si apoi sa se deschida singure.

7. iesi din masina si apesi pe butonul cheii. Usile se vor bloca, iar ledul martor va incepe sa clipeasca, confirmand ca sistemul antiintruziune a fost activat

8. Se apasa din nou pe butonul telecomenzii RF - usile se vor debloca, iar ledul martor antiintruziune va trebui sa se stinga .
*




Modul 2 de funcționare a sistemului de alarmă (armare/dezarmare) la Dacia SuperNova.

Programare mod 2 de functionare:

1. Se deschide capacul de la sigurante din habitaclu (sub volan în stânga).
Se scoate siguranta de la martorul antiintruziune și lumină plafonieră (S6 pentru SN din 2002, daca e din 2001 informeaza-te).

2. Se pune la loc siguranta (dupa ce a stat scoasa cel putin 10 sec). LED-ul martorului antiintruziune (martorul de la alarma) clipeste o data, confirmand bransarea corecta.

3. Astepti intre 5 si maxim 20 de secunde de la clipirea de confirmare a "punerii sigurantei", pui contactul de 3 ori consecutiv pe pozitia M (adica in pozitia unde se stinge ledul de antidemaraj, dar nu il lasi sa se stinga), aceasta operatiune fiind de tipul on/off.
ATENTIE ca acest LED antidemaraj pe timpul cat recunoaste cheia se aprinde pentru 2-3 secunde si apoi se stinge. Cat timp pui contactul de 3 ori, trebuie ca timpul de fiecare data a punerii contactului sa fie sub 2-3 secunde, astfel incat operatiunea de recunoastere a cheii sa nu fie completa.

4. Dupa punerea de 3 ori a contactului de tipul on/off, ledul martor antiintruziune se aprinde pentru 3 secunde apoi se stinge.
Pui iar contactul pe pozitia M si il lasi pus pana cand LED-ul martor antiintruziune (al alarmei) clipeste de 2 ori. Imediat iei contactul (de 2 ori inseamna modul de programare 2 – asa cred).

5. Dupa luarea contactului, LED-ul martor antiintruziune va clipi de 2 ori in doua serii - asta inseamna ca operatiile anterioare efectuate, au fost corecte.

6. Se tine apasat, pe pozitia inchidere, butonul de inchidere centralizata aflat in interiorul masinii (cel de langa avarii si dezaburire). Usile trebuie sa se inchida si apoi sa se deschida singure.
Imediat dupa deschiderea usilor, martorul antidemaraj se va aprinde continuu pentru 5-10 secunde.

7. Imediat iesi din masina, inchizi usa, si pe timpul cat martorul antidemaraj este aprins continuu, apesi pe butonul cheii pentru inchidere. Usile se vor bloca, iar ledul martor antiintruziune va incepe sa clipeasca, confirmand ca sistemul antiintruziune a fost activat.

8. Se apasa din nou pe butonul telecomenzii RF - usile se vor debloca, iar ledul martor antiintruziune va trebui sa se stinga sau se va stinge la punerea contactului si recunoasterea cheii (in situatia in care nu mai ai sirena functionala sau deloc).

This post has been edited by fcsupernova: 29 Sep 2018, 20:44


--------------------
Dacia SuperNova 2002/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:52
Forum Renault