DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fiabilitate motor 1.5 DCI 110 cp - Duster

melimeli
post 1 May 2010, 21:14
Post #31


Are we there yet?


Group: Members
Posts: 6
Joined: 1 May 10




Na si pana la urma la cati Km se schimba injectoarele, pompa de motorina si kitul de ambreiaj? Ca am citit tot pana la capat si n-am vazut niciunde... huh.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - TM-26-AUM
I never said it would be easy, I only said it would be worth it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 1 May 2010, 22:33
Post #32


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pai nu este o regula, nu este ceva fix... se schimba doar daca pica


This post has been edited by slider2: 1 May 2010, 22:33


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 2 May 2010, 00:39
Post #33


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




QUOTE(melimeli @ 1 May 2010, 21:14)
Na si pana la urma la cati Km se schimba injectoarele, pompa de motorina si kitul de ambreiaj?
*


in carte spune ca la revizia de 150Kkm, eu iti recomand sa le schimbi la 100Kkm daca nu vrei sa ai probleme legate de fiabilitatea motorului mai tarziu wink.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 May 2010, 17:54
Post #34


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da ce masina este asta de trebuie sa schimbi "injectoarele, pompa de motorina si kitul de ambreiaj" la 100.000km? De unica folosinta?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 2 May 2010, 20:09
Post #35


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Pana sa-mi iau megane diesel am avut in observatie si un megane 1 1.9dti din 2000 luat nou, al unui fost coleg. Acum masina are undeva in jur de 250k si nu a facut la ea decat revizii, deci nici urma de schimb de injectoare sau ppa de injectie sau ambreiaj. Sfatul lui a fost sa-mi iau acelasi motor insa pretul echiparii Privilege acum un an tot mare era.


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 May 2010, 20:46
Post #36


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(membru_DC @ 2 May 2010, 01:39)
in carte spune ca la revizia de 150Kkm, eu iti recomand sa le schimbi la 100Kkm daca nu vrei sa ai probleme legate de fiabilitatea motorului mai tarziu  wink.gif
*


Hai ca ai fost tare cu schimbatul injectoarelor si a pompei de injectie biggrin.gif , cine conduce si mere puturos cu un 1.5 dci atunci sa se astepte mult mai devreme la schimb de turbina si injectoare.
Dupa unii cred ca dupa 250 de mii de km ar trebui sa schimbe si motorul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
limeandmint
post 3 May 2010, 02:42
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 2 May 10




vorbeati mai devreme de passat cu componente de turcia, china, afganistan... pai am inteles ca intre masinile ce au piata de desfacere europa de vest, europa centrala si europa de est este o mare diferenta, in sesul ca cele cu destinatia europa de est sunt praf ( inclusiv merturile, bmw audi etc), cele cu dest europa centr sunt cat de cat ok, iar cele cu destinatia europa de vest sunt asa cum ar trebui sa fie, adica impecabile ( cel putin masinile germane). asa ca imi zicea si mie cineva ca dc vrei sa iti iei o masina ca lumea du-te in germania si comand-o acolo, ca dc nu te alegi cu mert produs pt romania, adik iti cade si motoru dupa el (am auzit unii care urlau ca le-a murit motoru de x5 la 50-60k si pe astia de la reprez din rom ii durea in pix trebuia sa comande nu stiu ce piesa in germania care venea peste 6 luni. altu cu octavia 2 noua de 6k avea pb cu cipu la motor i se oprea periodic si la reprez iau zis k ii fac comanda de alta masina pt k reparatia costa peste 50 % din val masinii parca si at iti dau ei una noua cel putin asa am inteles eu din ce povestea). zicea cineva pe forum ca noi inca sutem priviti ca lumea a 3-a (realitatea din pacate confirma asta) si se aplica si in cazul importatorilor auto si felul cum suntem priviti de vest


--------------------
nu nu - 6556515
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 May 2010, 10:06
Post #38


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




ceva urme de adevar sunt in ceea ce zici tu. multi producatori aduc pe pietele din est, modele fabricate in tari asemanatoare. de exemplu ford focus sedan se produce in spania si turcia. la noi se vand cele din turcia...
acelasi lucru se intampla si pe la renault, si daca nu ma insel si la honda cu civic sedan...

teoretic ar trebui sa fie aceeasi calitate, practic mai difera unele chestii. la renault stiu sigur ca difera, si am exemple clare... dar nu tin de motor sau alte chestii mecanice...

This post has been edited by slider2: 3 May 2010, 10:07


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 3 May 2010, 15:16
Post #39


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Dupa iarna ce a trecut am vazut mai multe dieseluri cu fum negru dupa ele si nu erau numai logan, clio, megane ci si opel, audi, vw, bmw (o sk. octavia a unui cunoscut frecata mult in oras ca taxi care a iesit din oras a ramas fara turbina la 8 km de la plecare) etc. chiar mai multe.


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 May 2010, 16:30
Post #40


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pai la noi exista mania subturarii. cred ca mai subturat ca la noi in tara nu se merge nicaieri... asta este principalul motiv pentru care in special dieselarii au probleme. afla si ei au ditai galeata de cuplu motor sub capota si nu o tureaza ca sa nu consume, dar habar n-au ca turbina merge optim numai intre anumite turatii...

acum vreo 2 saptamani am mers cu cineva cu un focus asemanator cu al meu. tipul nu mergea la consum, il durea undeva de asta, ca nu era masina lui, dar mergea foarte prost cu masina... ii dadea a 5a la 60km/h... in timp ce eu la acelasi motor ii dau a 5a la 110km/h... rezultatul el avea consum in oras 9.4%. masina am condus-o si eu tot in oras vreo 3km. dar am mers corect din punct de vedere al turatiilor si in doar 3km, consumul a scazut la 8.4%... pe urma am plecat la drum lung. la iesirea din bucuresti deja aveam 7.5% (la aceeasi viteza medie de 19km/h)...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rovercraft
post 3 May 2010, 21:44
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 2 May 10




lui membru_DC: informatia este incorecta. Siemens este cel mai mare concern german, a avut o divizie (VDO) pt. diverse subansamble pt. industria de automobile. Aceasta divizie a fost vanduta acum aproape trei ani firmei Continental, Siemens are in continuare patentele.
Referitor la VW, ei au fost primii (si singurii) care au introdus pompa-injector la motoarele Diesel, deoarece asigura presiuni mai mari in cilindru (implicit ardere mai buna si economie mai mare de carburant) fata de sistemul Commonrail (FIAT-Bosch). Dar aceste motoare sunt perceptibil mai zgomotoase si cu mai multe vibratii, acest dezavantaj a dus la decizia VW de a adopta sistemul Commonrail, care asigura o ardere mai putin violenta. Intre timp si acest sistem asigura presiuni mari de lucru (cca. 1800 bar), acum cativa ani numai cca. 1400 bar, pompa-injector insa in jur de 2000 bar. Tehnica la pompa-injector este mult mai complicata si mai nefiabila decat la Commonrail (o pompa, o teava de cumul si injectoarele). Deci problemele la motoarele cu pompa-injector sunt in primul rand de ordin tehnic, la care se adauga sensibilitatea crescuta fata de calitatea combustibilului. Aceste motoare se mai monteaza pe un ele modele de Skoda, care tine de VW.


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI LPG Laureate, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 3 May 2010, 22:08
Post #42


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




QUOTE(rovercraft @ 3 May 2010, 21:44)
lui membru_DC: informatia este incorecta.
*


blink.gif serios?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rovercraft
post 3 May 2010, 22:28
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 2 May 10




da, intamplator lucram la Siemens atunci cand s-a vandut VDO la Continental. Dupa ce au fost fericiti ca au cumparat de la Siemens, au inceput sa dea oamenii afara, nu tocmai placut pt. cei care lucrau acolo. Acum cca. un an Continental a fost la un pas de a fi cumparata (fara voie, la bursa) de o alta companie germana (cea mai mare la subansamblurile pt. automobile), dar, din cauza crizei financiare mondiale n-au mai avut in final resurse, fiind ei insisi obligati sa se restranga, mii de oameni au ramas fara lucru...


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI LPG Laureate, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 May 2010, 17:36
Post #44


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(limeandmint @ 3 May 2010, 03:42)
vorbeati mai devreme de passat cu componente de turcia, china, afganistan... pai am inteles ca intre masinile ce au piata de desfacere europa de vest, europa centrala si europa de est este o mare diferenta, in sesul ca cele cu destinatia europa de est sunt praf ( inclusiv merturile, bmw audi etc), cele cu dest europa centr sunt cat de cat ok, iar cele cu destinatia europa de vest sunt asa cum ar trebui sa fie, adica impecabile ( cel putin masinile germane). asa ca imi zicea si mie cineva ca dc vrei sa iti iei o masina ca lumea du-te in germania si comand-o acolo, ca dc nu te alegi cu mert produs pt romania, adik iti cade si motoru dupa el (am auzit unii care urlau ca le-a murit motoru de x5 la 50-60k si pe astia de la reprez din rom ii durea in pix trebuia sa comande nu stiu ce piesa in germania care venea peste 6 luni. altu cu octavia 2 noua de 6k avea pb cu cipu la motor i se oprea periodic si la reprez iau zis k ii fac comanda de alta masina pt k reparatia costa peste 50 % din val masinii parca si at iti dau ei una noua cel putin asa am inteles eu din ce povestea). zicea cineva pe forum ca noi inca sutem priviti ca lumea a 3-a (realitatea din pacate confirma asta) si se aplica si in cazul importatorilor auto si felul cum suntem priviti de vest
*


O comparatie similara am vazut si eu intre opelu meu pe care l-am cumparat din germania direct de la uzina realizat ma rog pentru vest si acelasi opel vazut la noi in romania ... era mare diferenta al meu are discuri de frana si pe spate asta romanesc nu , la mine imi afiseaza eletronic parametri etc la asta mult mai putini pana si la antifonare stau mai bine.
slider2 referitor la consum ce ai spus ca ai facut comparatie intre stilul tau de condus si al celuilalt e adevarat turbina intra de la 1800 de ture in sus si cum mult merg la 1500 de oxigen pentru a arde si a propulsa mai bine caruta daca ala nu-i da talpa.
Multi la dci-uri au impresia ca atunci cand o calca mama zic ca si-au luat zborul datorita cuplui ca de la 1300 nu au simtit asa ceva si zice lasa ba ca merg batraneste la 1500 ca nu o fi foc si dupa aceea cine polueaza atmosfera si da din buzunar pentru reparati de injectoare si turbina... nea caisa.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 4 May 2010, 20:52
Post #45


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




QUOTE(membru_DC @ 3 May 2010, 23:08)
blink.gif serios?
*


Compania cumparata la sfarsitul lui 2007 de catre Conti se numea Siemens VDO Automotive AG. Deci...wink.gif stiai bine...90% macar...


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 5 May 2010, 20:25
Post #46


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




era la gluma.... stiu toata povestea de acum 5 ani pana in zilele noastre (am ceva prieteni care lucreaza pe la Conti SB si TM)

acelasi lucru s-a intamplat si cu Lucas care cu ajutorul guvernului si a constructorilor de autoveh. din Franta cand a dat de greu a fost "plasat" la Delphi, etc.

This post has been edited by membru_DC: 6 May 2010, 04:36


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melimeli
post 8 May 2010, 21:03
Post #47


Are we there yet?


Group: Members
Posts: 6
Joined: 1 May 10




Mersi de raspuns!

Aveam si eu nelamuriri pentru ca fix motorizarea asta mi-am comandat-o eu pe Duster, si astept sa vina... Oricum nu prea ma pricep asa ca ma ajuta sa va citesc smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - TM-26-AUM
I never said it would be easy, I only said it would be worth it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaianti
post 8 May 2010, 21:25
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 24 March 09




am avut un megane 2 cu motoru de 1.5 si am mers 110 k fara probleme , am un logan 1.5 dci am cu el 70 k . mi-am comandat un duster 1.5 110cp si daca tine ca si celelalte sunt f multumit ( stiu taximetrist cu 400 k la logan 1.5 fara mari bube )


--------------------
logan si duster dacia 2010 - b-50-uuu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 May 2010, 22:23
Post #49


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(rovercraft @ 3 May 2010, 21:44)
Dar aceste motoare sunt perceptibil mai zgomotoase si cu mai multe vibratii, acest dezavantaj a dus la decizia VW de a adopta sistemul Commonrail, care asigura o ardere mai putin violenta.
*

Umbla un zvon mic si deranjant ca de fapt sistemul pompa injector nu prea poate fi adaptat la normele EURO 5, si ca asta ar fi adevaratul motiv. Ca treaba cu zgomotul la VW se cam rezolvase, asa cum o dovedesc Audi-urile, solutii pentru aia exista.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zomby666
post 9 May 2010, 16:26
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 May 10




QUOTE(membru_DC @ 2 May 2010, 00:39)
in carte spune ca la revizia de 150Kkm, eu iti recomand sa le schimbi la 100Kkm daca nu vrei sa ai probleme legate de fiabilitatea motorului mai tarziu  wink.gif
*




interesant de vazut acest pasaj din carte care spune asemenea chestie ciudata!!!!


--------------------
Dacia Logan Kiss/2007 - 666
DOORWAYS TO SATAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l_stoian79
post 13 May 2010, 10:58
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 19 April 10




QUOTE(slider2 @ 3 May 2010, 11:06)
ceva urme de adevar sunt in ceea ce zici tu. multi producatori aduc pe pietele din est, modele fabricate in tari asemanatoare. de exemplu ford focus sedan se produce in spania si turcia. la noi se vand cele din turcia...
acelasi lucru se intampla si pe la renault, si daca nu ma insel si la honda cu civic sedan...

teoretic ar trebui sa fie aceeasi calitate, practic mai difera unele chestii. la renault stiu sigur ca difera, si am exemple clare... dar nu tin de motor sau alte chestii mecanice...
*



partial ai dreptate...
modele diferite se produc pe linii de asamblare diferite (in fabrici diferite) DAAAAR, nici un producator din lumea asta nu are si nu va avea in veci in ACEEASI FABRICA din ACEEASI TARA ptr ACELASI MODEL 2 linii de asamblare diferite in functie de destinatia livrarii. Pur si simplu nu este rentabil economic.

Cazul Megane ca tot vorbeai de el:

Megane SEDAN se produce in Turcia...si da, a avut si are probleme de fiabilitate, dar care nu se datoreaza calitatii asamblarii, ci mai degraba sunt probleme de concept/design (concept si design care este facut in Franta smile.gif )
Megane HATCHBACK se produce in FRANTA....

deci nu exista o fabrica in franta care sa produca pe o linie de asamblare Megane Sedan ptr Europa de Vest si inca o linie de asamblare cu Megane Sedan ptr Europa de EST.

Motivul ptr care un producator is deschide mai multe fabrici in locatii diferite nu este de a produce masini ptr zona respectiva (geografic vorbind). Normal ca exista studii de piata care stabilesc ca un anumit model se vinde mai bine intr-o anumita zona geografica, si atunci ptr a reduce costurile de livrare (si cele de productie poate) se deschide o fabrica care sa produca un anumit model intr-o anumita zona. Proiectul este absolut identic (nu exista Megane Sedan proiectat ptr Vest si alt proiect ptr Est). Normal ca avand fabrici in locatii diferite se vor cauta si furnizori de piese cu locatii cat mai apropiate (din nou costurile de logistica) si de aici pot aparea mici diferente de calitate.

Adica Megane Hatch asamblat in Franta poate avea o pompa de injectie facuta de Bosch in Germania (fiindca e mai aproape), iar un Megane Sedan asamblat in Turcia va folosi ACELASI MODEL de pompa Bosch, dar care e produsa de Bosch poate tot in Turcia, sau in Romania, sau in Bulgaria.... Numarul reperului si designul este absolut identic, doar ca se produce in locatii diferite, si crede-ma ca este absolut imposibil sa obstii 2 repere absolut identice daca sunt produse in locatii diferite (este chia rimposibil sa obtii 2 repere identice pe aceeasi linie de productie dar facute in schimburi diferite).... De aceea fiecare reper are un cod de bare prin care se poate urmari tipul produsului, unde a fost produs (codul locatiei fabricii), data/ziua productiei, lotul/schimbul si numarul serial....astfel oricine poate sti cand si unde s-a produs piesa...
faptul ca 2 repere sunt putin diferite nu inseamna ca unul e mai prost decat celalalt, atata timp cat diferentele se incadreaza in limitele/tolerantele prescrise de design-er...iar acesta crede-ma ca nu va face 2 design-uri diferite (cu cote si tolerante diferite).

peace!

This post has been edited by l_stoian79: 13 May 2010, 10:58


--------------------
Opel Astra Classic2 & Toyota Land Cruiser LJ73 2006 & 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 13 May 2010, 22:22
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




la cat se schimba injectoarele?kitul de nu stiu ce?
opel astra clasic elegance 2.0 tdi 2003 luat din belgia la 120k acum 385k,,motorina din peco,(oricare peco)...o singura reparatie,,,am luat o groapa mare in bucuresti si am dus un pivot,,atat,,,aaaaaaaaa,,si cosumabilele schimbate la timp poate chiar si mai devreme


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 14 May 2010, 22:02
Post #53


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(l_stoian79 @ 13 May 2010, 10:58)
DAAAAR, nici un producator din lumea asta nu are si nu va avea in veci in ACEEASI FABRICA din ACEEASI TARA ptr ACELASI MODEL 2 linii de asamblare diferite in functie de destinatia livrarii. Pur si simplu nu este rentabil economic.

si cine a zis asta??

Cazul Megane ca tot vorbeai de el:

Megane SEDAN se produce in Turcia...si da, a avut si are probleme de fiabilitate, dar care nu se datoreaza calitatii asamblarii, ci mai degraba sunt probleme de concept/design (concept si design care este facut in Franta  smile.gif  )
Megane HATCHBACK se produce in FRANTA....

atunci explica-mi de ce manerele de pe usi de pe sedan se cojesc mai repede decat cele de pe hatcback, si de ce la unele imbinari ale bordului si ale altor elemente de plastic, exista niste diferente enorme?? explica-mi de ce symbol ph4 avea partea de sus a bordului decalata cu 5mm fata de partea de jos, diferenta vizibila pe consola centrala deasupra radio-cdului; toate astea tinand cont ca acest model asamblat in turcia, avea acelasi bord ca si clio 2, model care nu suferea de aceleasi hibe??

deci nu exista o fabrica in franta care sa produca pe o linie de asamblare Megane Sedan ptr Europa de Vest si inca o linie de asamblare cu Megane Sedan ptr Europa de EST.

cand o sa gasesti tu la vanzare (in showroom) in europa de vest (germania, franta, italia, etc) megane sedan, focus sedan, astra sedan, symbol, fabia sedan, 206 sedan, c4 sedan, etc; sa ma anunti si pe mine...


Adica Megane Hatch asamblat in Franta poate avea o pompa de injectie ...iar acesta crede-ma ca nu va face 2 design-uri diferite (cu cote si tolerante diferite).

daca citeai cu atentie ceea ce am spus eu, observai ca am spus ca diferentele acestea de calitate nu tin de motor sau partea tehnica...

*




QUOTE(shade4free @ 13 May 2010, 22:22)
opel astra clasic elegance 2.0 tdi 2003

ce am colorat eu cu verde denota credibilitatea informatiei pe care tu ai expus-o
*




--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 15 May 2010, 16:04
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




QUOTE(slider2 @ 3 May 2010, 10:06)
de exemplu ford focus sedan se produce in spania si turcia. la noi se vand cele din turcia...
*


Focusul se fabrica in Spania (Valencia), Germania (Saarlouis) si Rusia (Vsevolozhsk). In Turcia se fac doar transit si transit connect. wink.gif


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_anp
post 30 May 2010, 10:29
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 May 10




Poate cineva sa-mi spuna care este diferenta intre un 4X2 si un 4X4?
Multumesc


--------------------
renault renault 2000 - B86COP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 30 May 2010, 11:54
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




fata de ce e evident (4x4) motoare euro5 (la 4x4) fata de euro4(la 4x2) (la 1,6 16v si 1,5 dci 85 cp), pe aceleasi motoare cutie in 6 trepte(la 4x4) fata de 5 trepte la 4x2. PLus suspensia independenta spate la 4x4, fata de cea clasica la 4x2.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 31 May 2010, 15:09
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Motorizarea de 107 cai are cutie cu 6 trepte, este euro 5 si tractiunea este 4x2....


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 31 May 2010, 15:35
Post #58


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




6 viteze are numai 4x4.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 31 May 2010, 15:41
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Conform dacia.ro are 6 trepte, cutie tip TL4 043 . La 4x4 este tip TL8 000 .


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ygi_17
post 31 May 2010, 16:29
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 2 February 09




Cine ma ajuta si pe mine cu o informatie va rog:
la ce foloseste ( cum se manifesta) suspensia independenta spate la 4X4?


--------------------
Renault Clio II - Symbol 2003 / 8V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:10
Forum Renault