DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> despre consun combustibil

radu35rou
post 14 Jan 2018, 23:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 14 January 18




Salut,
Sunt proprietar de Dacia din aug.2017 și am o întrebare despre consum. Modelul meu este un Logan Stepway 1,5 d,90ps an 2017.Acum mașina are 11 000km. De când am mașina am observat ca consumul este cam 7-7.1 l urban,6-6.1 ext și cam 6.6 mix.Nu știu care este consumul normal la acest model(nu știu care este consumul dat de Dacia)
Precizez ca locuiesc in Germania și mare parte din km făcuți sunt pe autostrada.
Respect,Radu D.


--------------------
dacia logan mcv 1,5 d 2017 - vk-db-78
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 17 Jan 2018, 14:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Consumul oficial il gasesti pe site-ul Dacia, pe care-l gasesti cu Google.
Oricum, cred ca esti constient ca, consumul depinde de multi factori si ca cel oficial e obtinut in conditii relativ ideale. Enumar aici cativa factori:

- viteza medie - prea mica inseamna ca mergi in aglomeratie, rezulta consum mare - prea mare rezulta ca mergi la viteze mari, deci consum mare
- durata drumurilor - drumuri scurte => motor rece, consum mare

Cu alte cuvinte, fara sa faci niste masuratori urban si extraurban si sa dai date complete de consum (adica sa includa si viteza medie), atunci e irelevant.

Consumul de exterior e optim pe la 90km/h, daca mergi cu 130 atunci vei avea consum mai mare, daca mergi cu 160 atunci vei avea un consum mult mai mare.

PS: Indicatiile afisate de calculatorul de bord nu sunt intotdeauna corecte, compara si cu consumul la pompa (plin la plin).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:29
Forum Renault