DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samsung Galaxy S III, I9300

adrian.paul
post 11 Jul 2012, 10:31
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Diferentele sunt extrem de vizibile. Cele scoase de camerele samsung (cica alea mai bune ar fi sony) sunt supraexpuse.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Jul 2012, 10:36
Post #62


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Atat timp cat lumea isi cumpara S3 si nu Nokia Pure View, eu spun ca e clar ce vor oamenii de la un telefon. Am si eu un amic maniac cu camera de la telefon, are un Nokia N8, un N9 si un Sony Xperia Ray. N8 face cele mai bune poze, logic. I-ar placea un Pure View, dar stie si el ca telefonul e slab, doar camera e de el.

Nu neg ca e frumos ce face Samsung, dar asta cam fac toti. Mai bine sa spunem merci ca la noi operatorii nu sunt limitati la cap cum sunt in State. Si asa Vodafone limiteaza aplicatiile gen Viber...

Senzorul camerei de pe S3, modelul Sony, ar fi acelasi cu cel de la iPhone 4S.

This post has been edited by 2dor: 11 Jul 2012, 10:37


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Jul 2012, 11:27
Post #63


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Noap. Cel de pe S2, Sony, e identic cu cel de pe Iphone 4S. Vezi că a pus și Hack printscreen unde se vede clar.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Jul 2012, 13:07
Post #64


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Corect, iFixit si-a corectat afirmatia, si nu este aceiasi camera.

http://www.ifixit.com/Teardown/Samsung-Gal...Teardown/9391/2

Chipworks report that the camera has a Sony BSI sensor. Contrary to earlier reports, their initial inspection suggests it is a new sensor, and not the same one used in the iPhone 4S. The bond pad arrangement is not the same as the IMX145 found in the iPhone 4S nor is it the same as the IMX105 found in previous Samsung phones.

This post has been edited by 2dor: 11 Jul 2012, 13:11


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Jul 2012, 13:21
Post #65


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(A l e x @ 11 Jul 2012, 10:18)
Daca diferentele sunt minore si nu se vad decat facand un milion de teste, atunci chiar nu ma intereseaza...
*


Daca diferentele erau minore nu mai observa nici draq ca sunt camere diferite. Eh, daca treaba sta asa , samsung o sa remedieze problema si vom aveam aceeasi camera la un lot nou.Cum a zis si DragosP, este cam riscant sa-ti cumperi un produs nou lansat.Mai bine astepti putin si iti iei o versiune cu un soft mai bine optimizat, ceva hard schimbat, si de ce nu mai ieftin. Totusi de ce sa-ti cumperi acum S3 cand peste 4 luni (nu??? unsure.gif ) o sa avem un nou nexus si de ce nu iphone 5 tongue.gif

This post has been edited by M i h a i: 11 Jul 2012, 13:25


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Jul 2012, 13:49
Post #66


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




....
Daca o luam asa, nu mai cumparam nimic, ca la inceput nu e bine ca 'ie nou si poate ie defect', mai tarziu e prea tarziu si apare modelul nou.

This post has been edited by Liviu: 11 Jul 2012, 14:43


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 11 Jul 2012, 23:19
Post #67


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Sau asteptam sa apara Galaxy Note 2...


Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 14:15
Post #68


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Cat timp voi va plangeti de S3 ... ia uite ce fac baietii astia:
Samsung sold 6.5 million Galaxy S IIIs in Q2, to sell 15 million in Q3 2012

Cat timp cifrele alea sunt singurii indicatori dupa care se ghideaza Samsung, voi puteti sa strigati "rusine Samsung", numai sa nu sperati ca o sa va si auda.

This post has been edited by Liviu: 12 Jul 2012, 14:16


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 12 Jul 2012, 14:19
Post #69


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Mda, niște nerușinați...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 12 Jul 2012, 14:30
Post #70


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Treaba asta este valabila si pt ip 4s .Cat timp oamenii de pe aici au zis ca este un telefon de cocalar cu un os infect ei au cam rupt norma la vanzari.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 14:37
Post #71


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Liviu @ 12 Jul 2012, 15:15)
Cat timp voi va plangeti de S3 ... ia uite ce fac baietii astia:
Samsung sold 6.5 million Galaxy S IIIs in Q2, to sell 15 million in Q3 2012

Cat timp cifrele alea sunt singurii indicatori dupa care se ghideaza Samsung, voi puteti sa strigati "rusine Samsung", numai sa nu sperati ca o sa va si auda.
*



Bine, dacă ne punem ochelarii de cal și evaluăm un telefon după numărul vânzărilor, cred că putem spune de exemplu că Galaxy Nexus e un telefon de vreo 4-5 ori mai prost decât S2. De S3 nici nu mai zic, nu? happy.gif

Samsung a copiat marketingul de la Apple iar rezultatele se văd smile.gif

This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 14:40


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 14:43
Post #72


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu evaluez telefonul pe care mi-l cumpar INAINTE de a-l cumpara. Si cand il cumpar il cumpar pentru niste puncte forte dar neignorand punctele slabe .. altfel spus, e o decizie constienta si luata in urma unei analize. In felul asta orice telefon mi-am cumparat in ultimii 5 ani a fost unul cu o durata de utilizare de cca 1an, dupa care a fost inlocuit cu altul.
Niciodata nu am vandut un telefon la foarte scurt timp dupa ce l-am luat pentru ca nu am fost surprins negativ de diferite chestii.

Asa ca, oi fi avand eu ochelari de cal formati din defecte profesionale .. dar asta nu ma impiedica sa analizez obiectiv un telefon (repet si subliniez, obiectiv din punctul meu de vedere).

Oricum, concluzia ramane ... Galaxy S3 este un telefon facut pentru mase, la fel ca iPhone 4S ... daca vrei un telefon mai deosebit, te orientezi spre altceva.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 14:49
Post #73


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Mă bucur că evaluezi telefonul inainte de a-l cumpăra. Însă, din păcate, practica asta, nu e cu succes in cazul de față. Precum s-a lămurit, pe S3 sunt două camere. Ce te faci dacă tu testezi telefonul sau citești pe net și vezi că are cameră belea și când il cumperi, primești un exemplar care face fotografii mizerabile, pentru că Samsung din n motive, a decis ca pe la unele telefoane să pună alt senzor? Nu în cele din urmă, vorbim de Android, un sistem de operare care pe telefoane identice se comportă diferit. Adică testezi un S3 in magazin, merge perfect, și tu când primești acasă exemplarul tău, vezi că merge ca un cur. Și cred că sunt și pe acest forum o groază de posesori de Android care pot confirma asta. De fapt chiar și tu confirmi asta când spui că ție îți merge foarte bine.


Cât despre asta:
QUOTE(Liviu @ 12 Jul 2012, 15:43)
obiectiv din punctul meu de vedere

Te ajut eu cu ceva:
QUOTE
OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care există în afara conștiinței omenești și independent de ea.


Deci obiectiv nu poți fi. Ci doar subiectiv și să precizezi că aia e doar părerea ta smile.gif La fel ca la moderare, știi doar, nu? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 14:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 15:00
Post #74


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ma mir ca spui asta ...

Tu unde erai cand HTC-ul a schimbat brusc ecranele din anumite serii de la AMOLED la SLCD pe motiv ca Samsung nu mai facea fata cu productia ?
Unde erai cand Samsung a schimbat ecranele la Nexus S din AMOLED in SLCD pentru acelasi motiv ?

Care piete au fost afectate prima oara de schimbarile de mai sus ? ... nu cumva Rusia, China si Europa de Est ?

Ce credeai ca se va intampla in cazul unei crize similare in cadrul altui produs ?



12 Jul 2012, 16:07:
Ca un ad-on la cele de mai sus ... cel mai inteligent lucru este sa NU cumperi un produs cand exista doar ca pre-order pe cateva situri ... mai stai o luna ca nu lesini .. si citeste review-uri profi si ultimile stiri smile.gif ...

This post has been edited by Liviu: 12 Jul 2012, 15:07


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 15:12
Post #75


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Păi exemplul cu Nexus și HTC nu e relevant. Acolo se preciza clar pe cutie ce tip de ecran are. Nu e cazul cu S3.

Iar S3-ul eu l-am luat chiar la o lună după ce a apărut. Lucru care s-a dovedit totuși o greșeală. Că era made in china și avea camera de trei lei. S2-ul l-am luat din prima zi disponibil, a venit făcut in Coreea, cameră Sony de Iphone 4s și nu Fujistu, deblocat. Primul lot, calitate maximă. Nu avuseseră timp să dea drumul la producție în china.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Jul 2012, 15:15
Post #76


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da-l inapoi daca nu-ti place.

LE Mi-a scapat asta, sorry.

This post has been edited by R19/16v: 12 Jul 2012, 15:17


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 15:16
Post #77


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Păi am scris mai devreme, l-am vândut a doua zi.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 15:16
Post #78


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Asta a fost o scapare Samsung .. teoretic ar fi trebuit sa nu iti dai seama de diferenta de senzor caci ar fi trebuit compensata din soft. Oricum, vorbim de Samsung .. o companie care, din punctul meu de vedere, este geniala in hardware dar mediocra in software.

Repet ce am zis mai sus ... in mod cert va aparea un fix software care sa compenseze diferenta de senzori ...

Si mai repet inca o data ceea ce am spus de zeci de alte ori (nu numai pe daciaclub): Nu iti cumperi un smartphone pentru camera foto pe care o are. Daca faci asta, nu iti trebuie smartphone ci o smart-camera ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 Jul 2012, 15:18
Post #79


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Pai am citit ca ar fi aparut un patch pentru camera deja la S3...

Paradoxal la One X, al meu facut in Shanghai e mai calitativ decat alea facute in Taiwan. Vorbesc de primul lot.

This post has been edited by 2dor: 12 Jul 2012, 15:18


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 15:27
Post #80


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




De acord. Dar îți lipsește un cuvânt din afirmație. Nu îți cumperi un smarphone DOAR pentru camera foto pe care o are. Il cumperi ȘI pentru camera foto pe care o are. Iți cumperi un smarphone pentru multitudinea de lucruri pe care le poți face cu el. Inclusiv făcut poze. Și te aștepți ca un telefon de top, de fapt miezul din dodoașcă la ora actuală, să fie la un nivel ridicat la toate lucrurile pe care le face.

Dar atunci când face poze precum un telefon de 10 ori mai scump, evident că nu poți spune, eh asta e, imi iau dslr. E ca și cum ți-ai cumpăra S-Class și ai observa că aerul condiționat la modelele de România nu face față la temperaturile de afară. Ce ai spune, că deh, nu mi-am luat S-Class pentru aerul condiționat? Bine, dacă ești vreun cocalar care se expune pe la cafenelele din Bucureștiul vechi, poți spune și asta. Dar dacă ți l-ai luat pentru pachetul intreg și experiența completă pe care ți-o oferă mașina, evident că vei fi nemulțumit când ceva nu merge, nu decent, dar mult sub nivelul așteptat. Simple as that smile.gif

Eu, spre deosebire de tine, nu mă declar deontolog obiectiv, ci recunosc că sunt cât se poate de subiectiv, iar mi-e pozele alea de pe S3 mi s-au părut mizerabile, fiind un motiv in plus care m-a făcut să renunț la telefon. Nu singurul. Așadar, e opinie mea pur subiectivă. De ce totuși te chinui de două pagini să mă convingi că fotografiile nu sunt importante și că Samsung nu mai poate de părerea mea despre ei?

QUOTE(2dor @ 12 Jul 2012, 16:18)
Pai am citit ca ar fi aparut un patch pentru camera deja la S3...


Soluția e alta, precum se poate citi și in ultimul post de pe xda al topicului dedicat
QUOTE
i just ordered the Sony module from eBay.
I'm going to replace the crap Samsung module.
This is the only solution i can think of.


This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 15:30


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 15:37
Post #81


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(ssilviu @ 12 Jul 2012, 16:27)
De ce totuși te chinui de două pagini să mă convingi că fotografiile nu sunt importante și că Samsung nu mai poate de părerea mea despre ei?
*



Eu stiu ca am probleme cu exprimarea si ca ma fac greu inteles .. dar nici chiar asa.
Eu incerc sa te conving de 2 pagini ca daca tu vinzi telefonul a doua zi dupa ce l-ai luat pe motiv ca face poze "mizerabile" inseamna ca nu ti-ai cumparat produsul care trebuie ori nu stii cum sa iti alegi sau ce sa faci cu un produs din clasa asta.

1. Mereu modelele nou aparute vor avea diverse probleme, hardware sau software.
2. De cele mai multe ori un neajuns se corecteaza in cca 8 saptamani dupa descoperire.
3. Cand ceva dintr-un conglomerat de "ceva-uri" nu merge bine, nu arunci conglomeratul, ci incerci sa fixezi ceva-ul cu probleme. Daca asta esueaza, atunci da, poti considera sa arunci intregul.
4. Daca nu esti constient de punctele 1-3 atunci poate ca nu ar trebui sa iti mai cumperi produse din clasa asta.

Cat despre deontologia pe care o percepi tu nu pot spune decat ca e cauzata de profesia pe care o practic si de cunostintele pe care le-am acumulat practicand-o ... asta e ... sunt defect. Poti alege sa ma ignori.

QUOTE
This is the only solution i can think of.

"Ignorance is a bless" cum ar zice americanul.

P.S.: Exemplul cu aerul conditionat este prost ales .. de ce? pentru ca importanta aerului conditionat la o masina (fie ea C-classe sau Megane) este mult mai mare decat importanta calitatii pozelor intr-un smartphone (pe scara mea de valori, evident).

This post has been edited by Liviu: 12 Jul 2012, 15:42


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 15:44
Post #82


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Tu nu vrei să citești ce scriu și tot o ții pe a ta. Ți-am spus că m-am documentat destul de mult, am testat și telefonul. Și acasă m-am trezit cu o cameră proastă și un sistem de operare care mergea prost. Și asta nu sunt singurele motive care m-au făcut să renunț la telefon. Așadar, fundamentarea deciziei a fost una cât se poate de bună, în realitate, Samsung mi-a dat țeapă. Și inainte să iau telefonul dar și după ce l-am luat, m-am documentat și pe xda destul de mult, am incercat să repar din acele defecte. Nu se poate. Tu nu vrei să înțelegi că problema la cameră e una de ordin hardware in primul rând, tu tot speri la updateul ăla de soft. E un defect profesional la fanii Android. Tot o dau cu softul personalizabil, custom rom-uri, cu soft care repară probleme. Și au trecut ani intregi și nici acum nu găsești în magazine un telefon cu Android care să se miște impecabil scos din cutie.

Cât despre asta:
QUOTE
2. De cele mai multe ori un neajuns se corecteaza in cca 8 saptamani dupa descoperire.

Ce pot să zic, avem un nou Moore între noi și nu știm să-l apreciem smile.gif

QUOTE(Liviu @ 12 Jul 2012, 16:37)
pe scara mea de valori, evident


Bingo. Atunci un mic sfat: nu mai aplica scara ta de valori la modul în care alții evaluează un telefon happy.gif Sau cel puțin nu o generaliza pentru a da formă lui average joe. Nu vrei să faci parte din average joe, nu? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 15:48


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 15:49
Post #83


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ok ... ai castigat ... ma dau batut ...

Sa concluzionam ideile de baza (pe care de acum le voi sustine si daca ma intreaba cineva "de ce" il voi directiona spre tine si postarile tale):

- Samsung galaxy S3 este un telefon prost.
- Samsung va trage teapa. Nu cumparati S3.
- Camera face poze mizerabile
- Sistemul de operare se misca prost



--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 15:51
Post #84


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Departe de mine asemenea generalizări de grădiniță. Dacă citești, nu pot spune din nou, că mi-ai demonstrat că nu ai acordat mare atentie posturile mele (tu o ții înainte cu ideile tale fixe), o să vezi că nu am făcut nicio generalizare. Din contră. Am spus mai sus, am testat telefonul in magazin, mergea foarte bine. Am pus poze cu un S3 de america, ce arată foarte bine. Am spus-o de mai multe ori că nu doar din cauza camerei am renunțat la telefon, dar tu tot nu vrei să pricepi.


Eu doar am vrut să trag un semnal de alarmă: Pe S3 se montează două tipuri de camere foto. Una dintre ele face poze mai slabe, mult mai slabe din punctul meu de vedere. Din punctul tău de vedere, face doar poze mai altfel. Fiecare e liber să se documenteze asupra problemei și să tragă și singur concluzia pe care o dorește smile.gif

This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 15:56


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 16:16
Post #85


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(ssilviu @ 12 Jul 2012, 16:51)
Am spus mai sus, am testat telefonul in magazin, mergea foarte bine.
*



Si in afara de camera au mai schimbat si altceva la S3-ul tau fata de cel din magazin? Sau mergi pe ideea prafuita si snoaba ca "vezi dom-le .. e facut in China .. nu e deloc ca cel facut in Corea .. nu nu ... alea din china sunt niste rahaturi"

QUOTE(ssilviu @ 12 Jul 2012, 16:51)
Am pus poze cu un S3 de america, ce arată foarte bine.
*


Ai pus niste poze facute de niste PROFESIONISTI si le-ai comparat cu niste poze facute de "average joe" in timp ce mergea pe strada, cu soarele in fata. Buna comparatie ...

QUOTE(ssilviu @ 12 Jul 2012, 16:51)
Am spus-o de mai multe ori că nu doar din cauza camerei am renunțat la telefon, dar tu tot nu vrei să pricepi.
*


Eu nu te-am vazut plangadu-te decat de camera ... sincer .. ATAT. Creierul meu defect si obosit asta a compilat din ultimile pagini ... "e camera proasta asa ca am vandut telefonul a doua zi". De parca intr-o zi iti poti da seama de calitatea unui produs.

QUOTE(ssilviu @ 12 Jul 2012, 16:51)
Eu doar am vrut să trag un semnal de alarmă: Pe S3 se montează două tipuri de camere foto. Una dintre ele face poze mai slabe, mult mai slabe din punctul meu de vedere. Din punctul tău de vedere, face doar poze mai altfel. Fiecare e liber să se documenteze asupra problemei și să tragă și singur concluzia pe care o dorește smile.gif
*


Domeniul in care lucrez ma aduce in contact cu baza tehnologiei. Am facut cu mana mea senzori si module si lucrez zilnic cu ele. STIU (nu speculez, nu ma bazez pe articole din presa, asta fac ca sa imi iau salariul) cum functioneaza componentele electronice dintr-un chip de siliciu, dintr-un senzor foto CMOS si pot intelege motivele si nevoile unui producator de a face ceea ce a facut Samsung.
Cand iti spun ca senzorii sunt doar altfel iar pozele pe care le vezi tu sunt doar niste produse postprocesate de un software crede-ma ca ma bazez pe niste informatii reale (bine, e optiunea ta sa nu ma crezi ... dar eu am zis ce am avut de zis si nu consider ca trebuie sa iti arat informatii confidentiale ca sa imi sprijin ideile).

QUOTE(ssilviu @ 12 Jul 2012, 16:51)
Fiecare e liber să se documenteze asupra problemei și să tragă și singur concluzia pe care o dorește smile.gif
*



Nimic mai adevarat ... esti liber sa te documentezi ... incepe de aici: http://www.imec.be/esscirc/papers-97/11.pdf

Asta o sa iti arate cum functioneaza un senzor foto CMOS (generalitati) si poti chiar sa intelegi de ce am spus ca senzorii sunt doar diferiti ...

12 Jul 2012, 17:31:
Si pentru ca mi s-a atras atentia, trebuie sa adaug ceva:
Ceea ce a facut Samsung fac aproape toti producatorii care au volum foarte mare de vanzari. Faptul ca nu la toti se vad problemele astea este datorat faptului ca altii s-au pregatit mai bine si au testat si dezvoltat mai bine platforma software, ceea ce se stie (si am spus si mai sus) ca Samsung nu prea poate.
Toate produsele samsung cu suport software samsung pe care le-am detitnut in domeniul device-urilor mobile au avut probleme mari la patforma sistemului de operare. De ce S3 ar face exceptie?
E de asemenea adevarat ca au corectat macar partial majoritatea problemelor aparute.

This post has been edited by Liviu: 12 Jul 2012, 16:31


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 16:32
Post #86


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Liviu @ 12 Jul 2012, 16:49)
Ok ... ai castigat ... ma dau batut ...


Of of, păi cum rămâne cu asta ....Ziceai că gata. Acum vii să ne bagi placa aia cu "trust me i'm an engineer". Și mai devreme mă făceai pe mine Băse. Se pare că tu spui că faci una și pe urmă te răzgândești ... tongue.gif.

PS: Dar apropo de faptul că tu ai priceput că eu doar din cauza camerei am renunțat la telefon. Uite ce ziceam:
QUOTE(ssilviu @ 10 Jul 2012, 12:38)
Eu am vândut S3-ul a doua zi după ce l-am luat. Camera era doar una din multele probleme pe care le avea.
*


E o ditamai propoziția foarte clară. Din primul post in care am spus că am vândut telefonul. Dar ți-am zis, nu mă aștept să citești cu atenție ceva, tu le ții doar pe ale tale. Deh, obiectivisim. Uite, eu renunț aici. Și eu mă țin de cuvânt smile.gif Nu simt nicio nevoie să conving neapărat pe cineva de ceva.

This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 16:39


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 16:43
Post #87


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(ssilviu @ 3 Jul 2012, 09:09)
Este Android, nu trebuie să aveți așteptări ridicate.[...] Momentan se mișcă mai slab ca un S2 cu un soft pertinent. Dar așa și S2 la inceput se mișca mai slab ca un S1.
*


QUOTE(ssilviu @ 3 Jul 2012, 09:26)
De fapt nici hardware nu e cine știe ce. [...]Și pus lângă un S2, mi se par că toate culorile în general sunt mai anemice.
*


QUOTE(ssilviu @ 10 Jul 2012, 10:12)
Rușine Samsung!
*


QUOTE(ssilviu @ 10 Jul 2012, 11:39)
Se pun două tipuri de camere pe S3, iar una dintre ele e mizerabilă.
*



Ai dreptate ... Nu numai camera ti-a displacut. Imi cer scuze oficial ca te-am acuzat de asa ceva.
Probabil ti-a displacut ca nu era ce ai visat tu ca ar fi Galaxy S3 ... ca de fapt e un fel de galaxy nexus si nu galaxy S .... si odata pornit pe ideea "nu imi place" l-ai vandut ... dar pe ultimile pagini tot o tragi cu camera in sus si in jos. Iti recomand sa iti iei iPhone .. ca arata si hardware si sofware cam la fel de cand a aparut promul model, acum multi ani.

This post has been edited by Liviu: 12 Jul 2012, 16:45


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 12 Jul 2012, 17:12
Post #88


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Cateva poze facute cu S 3-ul dupa ce i-am facut update-ul de soft pentru camera, din pacate nu am poze, facute in conditii similare, cu firmware-ul vechi pentru a putea face comparatie:

20120711_083043__1280x768_.jpg ( Size: 177.07k ) Number of downloads: 522
20120711_083052__1280x768_.jpg ( Size: 180.2k ) Number of downloads: 579
20120711_083104__1280x768_.jpg ( Size: 177.07k ) Number of downloads: 571


This post has been edited by Hack: 12 Jul 2012, 17:12


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2012, 19:08
Post #89


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Contrast OK ... culori OK ... zgomot inexistent ...
Deci se pare ca updateul de software a cam rezolvat problemele, cel putin la nivel de "vazut cu ochiul liber".


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Jul 2012, 22:06
Post #90


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




De unde știi că nu are cameră Sony? Că uite ce a spus mai devreme

QUOTE(Hack @ 10 Jul 2012, 12:35)
eu aveam firmware GDFD06 iar dupa update am GDFE01.
*



Ăsta e firmware pentru cameră Sony. Nu pentru camera Samsung, aia cu problema. Deci, iar superficial? Iar nu citești posturile de dinainte? Nici pe xda nu ți-ai aruncat ochii, nu? Acolo scrie clar că firmware-urie cu G scot poze bune. Încă mai ești convins că le știi pe toate by default, că doar ești inginer, nu?

This post has been edited by ssilviu: 12 Jul 2012, 22:30


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:02
Forum Renault