DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diorama lui PROGNOSIS, orasul din sufragerie

Prognosis
post 10 Nov 2008, 14:50
Post #31


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




10 noiembrie 2008

Un ultim scenariu cu cei 4 muncitori si o sapatura asa ca la carte, cum se face pe la noi, este gata si montat pe diorama... In asteptarea figurinelor premiu de la concursul foto, nu mai am ce face decat sa ma concentrez pe repartizarea ultimilor granule de vegetatie. Oare unde o sa le pun ???
Si daca pana azi, sincer nu am avut timp sa ma joc cu trenuletele, pur si simplu, acum cand diorama este terminata si ma pot juca cu ele in voie, nu am chef sa o fac. Parca imi lipseste activitatea... ma ard palmele sa fac ceva. Le invart de 10 ori pe zi pe diorama si apoi fac manevre manuale. De' ma specializez in "miscare"... Dar, dupa cateva ture, dupa ce dau inainte si inapoi, dupa agatat si schimbat vagoane intre ele, dupa ce rulez toate locomotivele pe care le am... ce mai pot sa fac ? Nimic ?!? Hmmm! Creierul meu refuza cu incapatanare sa intre in menopauza! Zac fara treaba de numai 2 zile si deja mor de plictiseala.... Ajuns la destinatie, iti dai seama ca "numai drumul e interesant"

th_IMG_0722.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 17 Nov 2008, 11:02
Post #32


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




lampa finala la un vagon greu cu coviltir

Trenul sponsorului format dintr-o Locomotiva Diesel G 1700 BB "OHE", 2 vagoane cu prelata, Ep V, CFL si 2 vagoane heavy cu coviltir, SNCF a fost semnalizat corespunzator cu lumina finala pentru a rula in siguranta la expozitia de la Brasov.

th_tren-sponsor-2.jpg
In paralel am inceput lucrul la CFR-izarea unor vagoane si la reconditionarea unor locomotive sosite pe comanda in atelierele PanArin. Va voi tine la curent si cu aceste operatiuni.

This post has been edited by Prognosis: 30 Nov 2010, 11:34


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 19 Nov 2008, 19:40
Post #33


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




19 noiembrie 2008

Am aparut in ziarul Independent pe prima pagina! Orasul din Sufragerie incepe sa se arate lumii!
th_independent-0.jpg
Am montat fantana arteziana in parc dar mai am de lucru la montajul electronic ce va comanda luminile fantanii. Cateva instantanee cu personajele noi puse pe diorama in diverse scenarii.
th_IMG_0959.jpg th_IMG_0960.jpg th_IMG_0964.jpg

This post has been edited by Prognosis: 30 Nov 2010, 11:37


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 19 Nov 2008, 20:30
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Ne poti spune cam cat consideri ca valoreaza diorama?
Daca nu, nu-i suparare. Dar am auzit in interviu ca vrei s-o vinzi si m-ai facut curios. smile.gif

in jur de 5000 de euro

This post has been edited by Prognosis: 30 Nov 2010, 11:48


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 20 Nov 2008, 11:34
Post #35


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Atat din motive de sanatate, cat si din motive financiare, nu mai pot continua lucrul la aceasta diorama. Drept urmare diorama va fi scoasa la vanzare


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 22 Nov 2008, 21:41
Post #36


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




@prognosis : Incearca te rog sa iti faci un nou prieten pe care sa il iubesti la fel de mult ca pe primul tau companion si ai sa vezi ca viata iti va alina din durere.... smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 23 Nov 2008, 09:40
Post #37


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




@radioman Norocul meu este ca mai am o catelusa, fiica celui decedat. Dar alaturi de acela am trait 12 ani. E grea si dureroasa despartirea de el chiar daca nu am ramas chir singur. Nu poti sa crezi ce este in inimamea cand catelusa ramasa umbla si-l cauta in toata casa plangand... Aseara nici nu a mancat! Plange dupa el si nu intelege saraca! Nici noi nu intelegm cum pot fi unii oameni atat de ... caini? Si cainii atat de umani! Sincer, cunoscand oamenii, ajungi sa iubesti cainii!

Umbrelute de gradina

Am lucrat in Corel cateva umbrelute pentru gradina cu care am decorat diorama. Nu este nevoie decat sa copiati imaginea si la printare sa aduceti la marimea dorita. Detalii si modelele sunt in pagina de umbrelute...
th_umbrelute.jpg

24 Nov 2008, 09:55:
Dragi prieteni!

Ma simt foarte controversat si nu stiu daca fac bine ceea ce fac. Tensiunea acumulata in ultima vreme, stresul cauzat de starea mea de sanatate, lipsa unui suport financiar pentru pasiunea mea, problemele din acest acest an cauzate de accidentul sotiei, situatia in care ma simt intretinut din pensia ei de invaliditate temporara de munca, supararea pricinuita de pierderea catelusului atat de apropiat de sufletul meu, toate acestea cred ca-mi influenteaza judecata. Am cantarit mult ceea ce mi se intampla. Presat de nevoile financiare si de lipsa posibilitatilor de a continua proiectul "Orasului din Sufragerie", am pus diorama pe un site de licitatie publica pentru vanzarea ei. In acelasi timp, dragostea ce o port acestei lucrari, pasiunea pe care o simt pentru modelism, dorinta de a continua acest proiect si de ce sa nu recunosc, posibilitatea afirmare pe plan modelistic prin prezentarea ei in cat mai multe expozitii si competitii, ma determina sa pun la indoiala rationamentul meu. Sunt eu sanatos psihic sau am o mare cadere? Am procedat bine incercand sa vand diorama sau mi-am taiat astfel posibilitatea de afirmare a talentului meu modelistic? Sa vand aceasta creatie sau sa lupt pentru continuarea muncii la acest proiect indiferente de situatie? Daca da, atunci cum sa obtin finantare pentru continuarea proiectului? Daca nu, atunci sa ma despart de acest vis al vietii mele? Ce altceva poate sa faca un handicapat respiratoriu care nu mai are alta sansa in viata? Sa continui cu acest proiect in ciuda faptului ca nu am cum sa ma finantez la nesfarsit din pensia sotiei sau sa vand si sa returnez familiei contributia mea pe ultimul an la bugetul acesteia? Iata intrebari la care imi dau seama ca nu pot raspunde. Sunt in mare dilema. Aproape ca ma consider irespondabil. Nu stiu daca am luat o buna decizie vanzandu-mi visul si ideile. Nu stiu daca e buna si ideea de a pastra diorama si de a continua acest proiect! Iata de ce supun constiintei voastre comune aceasta problema. Iata de ce va solicit spijinul! In speranta ca mai multe minti inseamna mai mult rationament corect, va rog sa dati (pentru iluminarea mea) un vot in aceasta testare. Un sfat de la forumul care a decis sa ma sponsorizeze pentru participarea la expozitie. Singurul meu sponsor! Conteaza enorm! Va rog, iertati-ma daca sunt exagerat, iartati-ma daca va stresez, dar ajutati-ma! Spuneti-mi parerea voastra, votati si lasati-mi sfaturi! Priviti si lucrarea mea si luati o decizie pentru mine! Va multumesc!Orasul din sufragerie
Votul dvs aici!

24 Nov 2008, 18:31:
Si pentru ca sirul neplacut de ghinioane sa nu se tremine prea brusc, si pentru ca linistea vizavi de plecarea la Brasov sa nu ma cuprinda, am aflat acum 20 minute ca persoana care trebuia sa mearga cu mine la Brasov, Razvan, nu mai poate sa mearga. Cum in camionul care va lua diorama nu mai este loc si pentru mine, va dati seama ca visul meu de a o prezenta lumii la Brasov s-a spulberat.... Nu am cum sa mai ajung acolo. Practic diorama am cum so duc, dar eu, nu am cu cine merege. Asa era si cineva care sa stea cu mine acolo caci camera era rezervata pentru doua persoane. E nevoie de doi oameni tot timpul la diorama. Mai ales ca plecarea la masa se va face in doua transe astfel incat sa nu ramana nesupravegheate... In fine!

24 Nov 2008, 18:56:
Gata! Am rezolvat. S-a oferit domnul Gabi Sbingu din Ploiesti sa ma duca-aduca si sa si stea cu mine acolo cele doua zile!

This post has been edited by Prognosis: 24 Nov 2008, 17:56


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Nov 2008, 17:57
Post #38


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




up.gif
Unde anume e prezentarea din Brasov ? (sau nu am citit destul ?)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Nov 2008, 13:41
Post #39


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Am reusit in sfarsit sa inscriptionez trenul sponsorului. Au sosit autocolantele drept pentru care multumesc lui Cosmin pentru efortul de a alerga prin Bucuresti sa mi le faca si sa mi le trimita! Multumesc si sponsorului pentru minunatul trenulet.
th_tren-sponsor-4.jpg
Imi pare rau ca nu mai am fonduri sa iau doua seturi de masinute Reno ca sa le pun in vagoanele ce cara masinute!
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=H451628

This post has been edited by Prognosis: 25 Nov 2008, 13:41

Attached thumbnail(s)
reno16.jpg ( Size: 16.67k ) Number of downloads: 1583


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Nov 2008, 12:57
Post #40


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




27 noiembrie 2008

Astazi, a sosit si atat de mult asteptatul autobuz scolar, alaturi de prima cursa cu turisti care viziteaza Blumenberg. Suntem gata de drum. Am demontat diorama, totul este bagat la cutiute si pregatit. Am mari emotii pentru cum se va desfasura transportul si cum voi ajunge cu diorama la Brasov. Sper sa fie timp bun si sa ajungem intregi si sanatosi.
th_27-11-2008-1.jpg th_27-11-2008-5.jpg
Ne vedem la Brasov! Asa sa ne ajute Dumnezeu tuturor!

http://trenulete.info/diorama-la-expo-bras...8nov-1dec-2008/

This post has been edited by Prognosis: 30 Nov 2010, 11:55


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 27 Nov 2008, 13:03
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Bafta!


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius97fer
post 28 Nov 2008, 09:12
Post #42


Membru cu IQ :)


Group: Members
Posts: 208
Joined: 12 October 06




Felicitari pentru ceea ce faci.

Sa tii capul sus e vital pentru tine, priveste orizontul si nu-ti dori sa il atingi... bucura-te de drumul pana la el.

Sunt multi cei care citesc dar nu se opresc macar sa spuna ca au vazut ceva interesant.

Nu abandona ceea ce te face sa simti ca traiesti. Multa bafta.

Marius.


--------------------
Opel / Rover Astra / 25 2000 / 2001 hecibec
nu sunt inteligent
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FireChief
post 29 Nov 2008, 09:06
Post #43


Ut ameris, amabilis esto * Fii amabil si o sa fii iubit


Group: Members
Posts: 683
Joined: 3 September 06
From: Bucuresti




domnule...ai tot respectul meu worship.gif
sper din toata inima sa lupti in continuare pentru ati implini visele si pentru pasiunea ta
respectul meu pentru toti colegii nostri care dau o mina de ajutor si respectul meu total pentru administratorii acestui forum
bravo domnilor aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci, 100 cp , Luxe Privilege ,Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 1 Dec 2008, 14:40
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




worship.gif


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DiMaggio
post 1 Dec 2008, 22:13
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




Am fost la BV la expozitie si am vb. cu dl. Panait.

Concluziile sunt cele asteptate de toatea lumea.

1. Respect pentru munca, e foarte greu de realizat asa ceva.

2. Domnul Panait e in realitate exact asa cum ma asteptam sa fie. Ce cuvinte as folosi pentru al caracteriza? Trist, lipsit de speranta, obosit, politicos, neincrezator in viitor.

Sincer ii doresc toate cele bune in continuare, sper ca starea lui de sanatate sa se imbunatateasca. Ah, si sper sa gaseasca forte pentru alta diorama!



--------------------
Renault Megane RS 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 1 Dec 2008, 22:25
Post #46


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




smile.gif

Attached thumbnail(s)
IMG_1432.JPG ( Size: 1021.35k ) Number of downloads: 1790
IMG_1451.JPG ( Size: 988.74k ) Number of downloads: 1762
IMG_1428.JPG ( Size: 1.14mb ) Number of downloads: 1715


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 1 Dec 2008, 22:34
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.579
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




pe cuvant de nu pare adevarat!


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 2 Dec 2008, 11:07
Post #48


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 2 Dec 2008, 14:51
Post #49


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




S-a incheiat cu succes participarea mea la Expozitia de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II- "COLECTII SI COLECTIONARI" - expozitie cu tematica feroviara, ce a avut loc in perioada 28.11.2008 - 01.12.2008 la CENTRUL CULTURAL REDUTA , Sala ARCADIA

Si gata...! S-a terminat! A fost frumos, obositor dar frumos. Probabil ca imi va trebui un timp ca sa cern informatiile acumulate cu aceasta ocazie. Pentru mine, a fost prima iesire in lume cu diorama si prima iesire in tara dupa muulti ani de izolare la domiciliu. Problemele mele respiratorii nu-mi permit eforturi de calatorie dar pot sa spun ca a meritat. Am cunoscut multi modelisti talentati si pasionati, pe care ai stiam de pe forumuri, am cunoscut multi pasionati din toata tara si am fost bucuros sa ma intalnesc cu ei. Bogdan, organizatorul, merita toate laudele pentru efortul depus. La fel si dl Balteanu Corneliu reprezentantul Centrului Cultural Reduta , un om care chiar daca nu are nici o legatura cu trenuletele a avut incredere in noi si ne-a acordat tot sprijinul pentru a face aceasta expozitie un eveniment unic la Brasov.
th_5-trenulistii-2-30-11-2008.jpg

Impresiile, fotografiile si filmele facute cu aceasta ocazie

<span class='edit'>2 Dec 2008, 18:37:</span>
Am mai postat inca 30 de poze primite de la prietenul meu Iasmin

th_ExpozitiedemacheteferoviareBraso-10.jpg th_ExpozitiedemacheteferoviareBraso-7.jpg th_ExpozitiedemacheteferoviareBraso-2.jpg

This post has been edited by Prognosis: 30 Nov 2010, 11:56


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 3 Dec 2008, 20:06
Post #50


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Am prelucrat si postat primul film de la Brasov, facut de prietenul Iasmin.
th_film-iasmin.jpg


Cateva filme facute de mine la Expo Brasov


Si cateva fimari facute de Razvan TT


Grupul Dacia-Reno la Brasov

This post has been edited by Prognosis: 30 Nov 2010, 11:59

Attached thumbnail(s)
4_grupul_dacia_reno_30_11_2008.JPG ( Size: 150.96k ) Number of downloads: 1650


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 7 Dec 2008, 12:35
Post #51


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Cateva poze facute de domnul Ferenc Hamori, redactor sef al revistei de modelism Indohaz din Ungaria.

th_Indohaz-01.jpg

8 Dec 2008, 09:24:
Concursul de fotografii, FAZA FINALA se va premia cu produse in valoare de 100 EURO Participa toate pozele premiate anul trecut. Si eu particip cu poza lunii octombrie. Sper sa castig si sa mai fac cate ceva la diorama !

Invit toti simpatizantii mei sa vada poza autor Arin Panait.
th_25-08-2008-05.jpg

8 Dec 2008, 12:23:
8 decembrie 2008

Am studiat atent ceea ce s-a scris in chestionar. Daca nu am reusit sa vand diorama nu disper. Voi continua munca la ea. Oricum, aceasta lucrare este in prezent singura mea ratiune de a mai trai. Forta pe care mi-o da acest orasel nu se poate explica in cuvinte. Am si sustinerea sotiei si a fiului, asta imi da curaj si putere de munca.

Am inceput sa fac proiectele de modificari ale dioramei pentru a ma prezenta cu ea la concursul din vara din strainatate. Intentia era de a vinde diorama si de a face alta impreuna cu Razvan, pe scara TT... Cum insa nu am reusit sa vand diorama, am decis sa continui munca la ea si asa cum voi putea sa o imbunatatesc. Voi tuna cladirile si le voi imbatrani, voi restaura trenuletul mehano de calatori primit in dar tot de la cineva pe forum (doreste anonimatul) th_8-dacia-reno-11.jpg, voi incerca introducerea unui circuit pe sosea in care sa ruleze un vehicul. Voi reface o parte din circuitele de cale ferata, in zonele de oprire, astfel incat sa incapa trenuri mai lungi. Voi construi o mica linie de intretinere pentru locomotive. Voi reface legaturile intre cele doua tronsoane si voi modifica instalatia de automatizare astfel incat circuitele sa interactioneze si sa rulez trenuri in ambele sensuri de mers in mod automat. Voi introduce zone de franare graduata si plecarea se va face tot in trepte. Totul in sistem analog. Voi demonstra ca se poate, mai ales ca la Brasov multa lume s-a indoit ca voi fi in stare sa fac asa ceva. S-au mai indoit ei chiar la inceput, atunci cand le-am spus ca voi face automatizare in analog. Au ras de mine... Dar a vazut toata lumea la Brasov ca diorama mea a functionat fara intreruperi, fara deraieri si fara accidente cate 12-14 ore pe zi. Ma mandresc cu asta! Mai ales ca am lucrat singur, cu un buget foarte mic, cu resurse in marea majoritate din materiale reciclate. Am rulat trenulete vechi, reconditionate de mine. Singurul tren nou in totalitate a fost cel de la voi. Voi prezenta diorama mai multor firme in speranta unei sponsorizari. Astept si sugestiile voastre. Asta pentru ca va consider prietenii mei, voi cei ce m-ati sustinut si incurajat. Conteaza enorm sa stii ca cineva te sustine si te incurajeaza. Citesc atent toate sugestiile voastre si multe din ele au fost extraordinare. Oricine vrea sa se implice alaturi de mine in acest proiect este bine venit.
Pentru finantare voi vinde toata colectia mea de masinute si cele mai mari dar si cele mai mici. Voi face poze si voi posta la vanzare poate voi gasi iubitori de masinute.

Voi continua si acest an, cu ajutorul lui Dumnezeu sa postez pe situl meu lucrarile ce le voi face. Nu stiu daca voi mai posta pe unele forumuri... Multumesc tuturor celor ce au fost alaturi de mine! Asa sa-mi ajute Dumnezeu!

8 Dec 2008, 13:42:
Am uitat sa multumesc celor ce mi-au trimis e-mailuri! Incurajarile voastre imi dau curaj sa merg mai departe!

This post has been edited by Prognosis: 8 Dec 2008, 12:42


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 10 Dec 2008, 08:37
Post #52


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Licitatia pentru vanzarea dioramei se desfasoara aici

Ca sa sustin diorama si tratamentul meu am mai scos la vanzare si doua lucrari religioase din secolul XVIII, detinute de familia mea. Detalii despre lucrari!
Lucrarile se pot vedea aici th_carti-rel-01.jpg

Credite pentru promovarea licitatiei le pot obtine din click pe licitatzii.gif

Concursul de fotografii, faza finala, se desfasoara aici Poza autor Arin Panait

10 Dec 2008, 13:55:
Am postat un anunt de vanzare a unei locomotive superbe in topicul deschis aici:
http://reno.ro/-VAND-Locomotiva-BR-01-Reko...H0-t133165.html

This post has been edited by Prognosis: 10 Dec 2008, 12:55


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 11 Dec 2008, 20:03
Post #53


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Ca sa finantez participarea mea pe mai departe la competitii cu Diorama de la Slobozia, am postat un anunt pentru executarea de mini-diorame la comanda !


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 15 Dec 2008, 14:45
Post #54


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




15 decembrie 2008

Am fost invitat de colegii bulgari, modelisti de dincolo de Dunare, sa particip la o expozitie ce va avea loc in Bulgaria. Ca atare trebuie sa ma pregatesc cu noi si noi lucruri la diorama. Am inceput prin a comanda placutele de imbinare intre module, asftel incat sa-mi fie mult mai usor la cuplarea si decuplarea celor doua module. Placutele sunt extraordinare si au o precizie fantastica.
th_placute-0.jpg
Dupa ce am montat luminile la noua mea BR 218, am dat o tura pe circuitele refacute dupa calatoria de la Brasov...

Vor urma noi suprize in ceea ce priveste automatizarea in analog. Am idei care vor revolutiona lumea analogului...
th_new-BR218-03.jpg

15 Dec 2008, 16:05:
Imbunatatiri BR 218 Piko

Noua mea locomotiva BR 218, a primit in dar de "Mos Niculae", un set de lumini alb-rosu in functie de directia de mers. Luminile sunt pe baza de LED-uri. Cele albe sunt super-luminoase.

Am folosit sistemul de ghidaj al luminii original. Am montat direct pe placa firele astfel incat sa poata functiona iluminatul si in analog dar si in digital. Nu sunt multe de spus. O lucrare simpla, usoara si eficienta. Efectul este foarte realist

th_BR218-lumini-06.jpg

This post has been edited by Prognosis: 15 Dec 2008, 15:05


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 17 Dec 2008, 10:41
Post #55


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Programul Rabla in Blumenberg

17 decembrie 2008
th_Trabant-02.jpg th_Trabant-03.jpg

Parcul auto din Blumenberg intră și el într-o revizie susținută. Asta datorită implementării programului "Rabla" și la nivelul comunității din Blumenberg. Programul a debutat aseară cu tunarea unui Trăbănțel cumpărat la Brașov

Prognosis vă urează Sărbători fericite! th_bradulet.gif


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 18 Dec 2008, 19:53
Post #56


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Motorizarea automotorului VT 135

Asteptand motoarele pentru remotorizarea unui E11, am hotarat ca este timpul sa revin asupra proiectului de motorizare al automotorului Piko VT135. Frumoasa si batrana jucarie a trecut prin numeroase incercari. Detalii despre reusita mea in motorizarea acestui vagon fara a ocupa spatiul de interior, vedeti in pagina VT135
th_VT135-2-09.jpg th_VT135-2-10.jpg


Urmeaza o profunda documentare pentru a recrea interiorul automotrului, iluminatul farurilor si al interiorului.

In pagina este si un film cu automotorul in testul filmat astazi 18 decembrie 2008.


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 20 Dec 2008, 10:14
Post #57


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Pentru partea de iluminat ofer consultanta gratis si poate si ceva materiale. Doar sa spui smile.gif


De fapt, vad ca folosesti leduri, intra pe zexstar.com, vezi ce-ti foloseste de acolo si transmite-mi. Vreau sa te ajut, pentru ca am multe echipamente care ti-ar fi de folos. Considera tot ce iti comanzi de la noi pt Oraselul din Sufragerie cadou din partea noastra.

Iti uram toate cele bune, multa putere de munca si succese maxime la viitoarele competitii. Astept comanda.

This post has been edited by Dsign: 20 Dec 2008, 10:43


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 20 Dec 2008, 17:21
Post #58


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Mai intai vreau sa-ti multumesc. Cum nu am reusit sa vand diorama, voi lucra in continuare la ea, atat cat ma vor tine puterile si finantele si voi incerca sa ma prezint la cat mai multe competitii. Sunt inca multe de facut la aceasta diorama. dar nu vreau ca pasiunea mea sa devina o povara pentru familie. Si asa sunt un paria... Referitor la LEDU-ri de la firma mentionata de tine, iti las cateva linkuri la ceea ce ar trebui pentru diorama si pentru materialul rulant de pe diorama.

http://www.zexstar.com/product_info.php?in...176---20mA.html
acestea sunt ideale pentru faruri si iluminatul interior al vagonelor. imi trebuiesc cat mai multe... cate se poate...


apoi spui ca ai multe echipamente, la ce te referi mai concret?

imi trebuiesc relee reed cat mai mici de tipul acesta:
http://www.vassamatic.com/product-05.htm
relee de 12 volti cat mai mici si cu cat mai multe punti de contacte
imi mai trebuiesc diode led smd rosii din cele cu fanta laterala ca aici: http://www.hgd.ro/l002.html
mai imi trebuiesc vreo 10-15 leduri verzi punctiforme ca aici: http://www.hgd.ro/l001.html

mi-ar mai trebui 4 condensatoare mari cat mai mari la capacitate ca sa fac pornirea si oprirea treptata

in rest, motorase electrice de 12 volti cat mai mici, roti dintate, pinioane, roti melcate, angrenaje, orice ai de genul acesta. rezistente de 500-800 ohmi cat mai mici...

This post has been edited by Prognosis: 20 Dec 2008, 17:25


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 30 Dec 2008, 16:35
Post #59


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Depoul PanArin scoate la vanzare o locomotiva electrica E 42 (142) Piko H0 - chilipir - Piesă de colecție (nu se mai fabrică) realizată de Piko în anii de aur. Vanzarea acesteia sustine continuarea lucrarilor la diorama pentru concursul din Ungaria.

Locomotiva este tunată și îmbunătățită. Are lumini pe leduri, roșu-galben în funcție de direcția de mers. Cabinele sunt amenajate și are mecanic în postul 1. Motorizarea este pe toate osiile. Cate un motor pe fiecare boghiu. Motoarele sunt cele originale dar sunt recondiționate și îmbunătățite de mine și lucrează perfect.

th_E142-30.jpg th_E142-33.jpg Pret 300 RON

Fă-ți un cadou de revelion. Îl meriți din plin!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 4 Jan 2009, 15:56
Post #60


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Salutare si La multi ani tuturor!

Anul trecut, de Craciun, am castigat concursul foto organizat de trenulete.ro asa ca Moșul a trecut in Ajun și mi-a adus premiul. Printre altele mi-am ales un vagon de marfa descoperit Tilling Sachsen Modelle DB ep. V model 76441 th_76441.jpg pe care intentionez sa-l CFR-izez dupa modelul Eanos th_Eanos.jpg căci se potrivesc foarte multe la cele două vagoane...
Am mai ales un set de Calatori grabiti si bagaje, un set de Copii care se joaca, un set de Copii venind de la scoala si un set de animale domestice. Toate isi vor gasi loc pe diorama in cursul lunii viitoare. Nu am mai lucrat nimic in aceasta perioada la diorama. Am lenevit dar revin in forta anul acesta! Am de gand sa fac multe schimbari pe diorama, inclusiv sa pun in practica un proiect prin care sa pot manevra in regim automat trenuri care merg in analog in sensuri diferite si care franeaza si pleaca treptat.
th_SantaFoto-02.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:21
Forum Renault