DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RCA la ASIROM in grup, poate se obtine o reducere substantiala

EL_BGD
post 9 Dec 2005, 11:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Dupa ce am analizat problema, (putin, dar intentia conteaza smile.gif ), m-am gandit ca ar fi bine ca atunci cand facem RCA pe 2006, sa mergem in grup caci trebuie sa obtinem astfel o reducere. Poate spalam masina cu banii respectivi smile.gif .
Asa ca:
Cine are RCA la ASIROM, sau care vrea sa incheie la ASIROM RCA pentru 2006, pentru un an intreg, sa posteze aici, vedem care cum ne strangem si dam un telefon spre final sa vedem ce obtinem (ca sa stim concret care ar fi beneficiile, ca pentru 10ron nu se merita bataia de cap).

Ce ziceti?


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 9 Dec 2005, 21:53
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Asiguratorii sunt autorizati prin lege sa acorde reduceri fata de tariful prorpiu comunicat oficial, in cazul parcurilor auto, dar aceste reduceri se pot obtine doar atunci cand toate masinile sunt inmatriculate pe acelasi nume (firma sau persoana fizica). Legal, alte reduceri nu se pot acorda (cu exceptia celor pentru pensionari si handicapati). Daca v-am stricat elanul imi cer scuze, daca va "descurcati" de vreo reducere bravo voua. Atentie insa ca pe polite sa fie inscris tariful oficial comunicat de respectivul asigurator, ca altfel e motiv de refuz al despagubirilor. Succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 10 Dec 2005, 03:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Am inteles..... sad.gif Citisem intr-un articol de la topicu; de RCA ca pentru grupuri se poate face reducere; era chiar printre ultimele propozitii; speram si eu.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oache81
post 10 Dec 2005, 10:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 30 December 04




Eu sunt agent sau cum ii zice ,in fine fac RCA-uri pentru o societate de asigurari si pot sa va zic ca se poate obtine reducere foarte greu si trebuie multe masini.Asa va pot oferi si eu reducere in sensul ca daca sunteti multi atunci pot sa dau un pic din comisionul meu care si asa nu e foarte mare,v-ar iesi sa zicem o bere,nu e vorba de sume foarte mari,pe majoritatea de aici va costa in jur de 2 milioane pe an rca-ul nu prea aveti cat sa castigati.
Daca va intereseaza va dau niste tarife informative pe un an
pentru 1.4 costa 184,8 Ron
1.5 dCI si 1.6 benzina 211,2 Ron
Asta daca sunt inscrise pe persoana fizica,daca sunt pe firma atunci e cu vreo 50 la suta mai mult asta fiind valabil si pentru masinile in leasing.Putem sa stabilim o intalnire daca va hotaratzi mai multzi va dau o bere (dar fara alcool).smile.gif


--------------------
citroen c4 2.0 HDI VTR Pack 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d3m3ntzial
post 30 Dec 2005, 22:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 222
Joined: 3 December 05
From: Vrancea




eu am un "prieten" la o firma de asigurare si fac RCA-ul la el ,pentru motor de 1,4 cu 1.510.000 lei ,fata de 1.780.000(parca),deoarece imi acorda reducere(acel comision).


--------------------
Renault Clio Extreme 2006 1.4,16v
Renault Grand Scenic III (2015) Bose Edition
Clio Bicorp Extreme - Ian' 2006 - 1,4 98 Cp,climatronic,vopsea metalizata : Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 31 Dec 2005, 02:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




QUOTE(EL_BGD @ Dec 10 2005, 03:11 AM)
Am inteles..... sad.gif  Citisem intr-un articol de la topicu; de RCA ca pentru grupuri se poate face reducere; era chiar printre ultimele propozitii; speram si eu.

pai poti! dar scazi din comisionnul tau! dar pretul teoretic ramane acelasi... adica pe politza va fi inscris tariful oficial! (eu am luat o asigurare de la un prieten... si dar acesta si-a scos comisionul si am platit mai putin... )


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 31 Dec 2005, 18:03
Post #7


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




@oache81

facut astazi asigurare la reno, pe 6 luni. suma reala /an este de 192RON la BCR-asigurari pana in 1600cmc, insa omul meu mi'a dat de la el jumatate din comision.
comisionul celor care fac RCA este de cca 15-20%, depinzand si de firma la care faci (daca firma are o cota mai mica la RCA va da si comisioane mai mici la cei care le incheie..)
asa ca oache... daca vin 100 de oameni de pe forumul reno la tine, scoti de pe urma lor cam 1000euro, iar tu le dai cate o bere fiindca nu se poate altfel? blink.gif rushinica.

later edit: fiti atenti la cei care fac asigurari prin piete sau aiurea. sunt unii care au declarat pierdute/furate/draqu stie chitantierele, politele, tot, iar in momentul cand vi le incheie ele sa fie nule de drept. practic, atat banii platiti cat si politele nu vor mai ajunge deloc la societatile de asigurare.
mi sa spus ca prin obor mai gasesti polite ptr dacii chiar si pe la 110RON. pai nici daca ar veni cu bani de acasa cei care le incheie n'ar putea oferi un asemenea pret. asa ca take care! ph34r.gif

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 11:56


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladoiui
post 5 Jan 2006, 22:38
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 11 August 05




Sunt intru totul de acord cu Strumfuadi.Mie la Asirom aveam un comision de 10%,la Astra de 15%,la BT Asigurari de 15%.Suma minima a fost sau este la Asirom de 1510000 pe an la masini pina la 1400cc.Deci comisinul minim a fost de 150000.Deci treaba cu "o bere" pe cap de forumist este o mare rusinica.Nu te supara dar nu asa se cistiga nista banuti mai ales ca noi facem o suplimentare la venitul familiei nu traim din asta.Ce pot sa va spun este ca anul asta pe strada au circulat si vindut foarte multe polite ciudate (ex fara stampila) care sub pretextul unor sume de genul scris mai sus pacalesc destui naivi.Ptr cei care fac asigurari printre noi.....prideti firme mari cu parcuri auto si in citeva ore va scoateti cadoul de Mos Craciun.Eu nu fac la persoane fizice ptr ca nu imi place sa ma haituiasca politia ca nu am autorizatie de stat pe strada (asta se ia de la primaria de sector si se da pe ciubuc greu)CHIAR DACA AM DE AGENT, CU ECUSON.Asa ca ma multumesc cu doua parcuri auto unde negociez si las din comisionul meu (nu poti din banii socitatii de asigurare).Asa ca bafta si ochii mari.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:21
Forum Renault