DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cumparare second hand Sandero, La ce trebuie sa fim atenti la cumparare

DaciaNovaGT1999
post 2 Apr 2013, 19:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 August 07
From: Satu Mare




Salutare!
In ultimele zile am decis ca cumpar o masina mai noua si mai buna decat Nova mea smile.gif cam la 5-60000km si max 4500 eu si 2007+. Pe forum am vazut multe Loganuri cu rugina ... si pur si simlu m-am speriat, si asi vrea sa stiu daca Sandero este mai bun decat loganul sau si ea are probleme cu rugina ?Am mai vazut pe forum ca sandero are foarte multe probleme cu ambreajul, este defect de model? Daca are cineva ceva info, poze. Ce motorizare merita?


--------------------
Dacia Nova GT 1999 1999 - ???????????
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 2 Apr 2013, 20:08
Post #2


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Referitor la rugina din pacate are aceleasi probleme ca si loganul.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 3 Apr 2013, 09:31
Post #3


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




In privinta ruginii te poti edifica singur, facind o examinare atenta, cu masina pe rampa, odata ce ai gasit un exemplar care ti se pare corespunzator criteriilor tale. E ok, o cumperi, nu, alta! Felul in care rugineste o masina difera destul de mult de la un exemplar la altul.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 3 Apr 2013, 09:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




sandero la aceleasi dotari cu berlina e mult mai scump , parca vreo 800 euro calculat la pretul de nou , asa ca mai bine iei berlina , teoretic e mai ieftina, portbagaj mai mare , loc mai mult la picioarele pasagerilor din spate , piese mai ieftine si mai usor de gasit pe la dezmembrari in caz de ceva accidente (bara, far , stop usi etc) . Rugina a cam lovit la primele modele, eu zic ca daca cumperi ceva 2008 - 2009 - 2010 n-o sa ai probleme , eventual il dotezi din prima cu ceva protectii aripi si aparatori de noroi .... si recomand 1,2 - 16 V ptr taxe , consum etc


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 3 Apr 2013, 10:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




eu am masina din 2008 si nu am rugina (bine, am pe traseul esapamentului, puncte pe jenti, etc, dar nu pe tabla, nici pe dedesubt nu am vazut). cu ambreiajul nu am avut niciun fel de problema, si nu vad de ce ar fi altfel decat pe logan... ca motorizare chiar nu stiu... cred ca tot 1.2 16v te sfatuiesc si eu. dar sa nu te astepti ca masina sa fie altfel decat lenesa (valabil si pt 1.4). in rest depinde de preferinta pt hatch/sedan, iar ca si exemplar, evident ca trebuie sa o inspectezi foarte atent.
corbex are dreptate cand spune ca nu ruginesc toate la fel, si, dupa parerea mea, cel mai putin ruginesc masinile cu care se merge mai des

This post has been edited by vic24: 3 Apr 2013, 11:01


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 3 Apr 2013, 11:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Eu am avut puncte de rugina pe partea interioara a hayonului si langa busonul de benzina, in spatele usitei. S-au remediat pe garantie. Masina este cumparata in vara lui 2008 si are 65000 km. Nu a vazut garaj niciodata.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 3 Apr 2013, 11:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




nici a mea nu a vazut garaj, nici zi de la Dumnezeu sa nu merg cu ea (poate in primul an, cand era zapada mare...). 100.000 km.


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Apr 2013, 16:46
Post #8


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(bobo77 @ 2 Apr 2013, 21:08)
Referitor la rugina din pacate are aceleasi probleme ca si toate modelele Dacia
*



Mi-am permis sa te corectez eu, un pic.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 3 Apr 2013, 20:42
Post #9


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@vic24 ai dat chederele de la geamurile usilor jos de curiozitate tongue.gif ? sa nu ai o surpriza...sau poate mai multe.

This post has been edited by bobo77: 3 Apr 2013, 20:43


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaNovaGT1999
post 3 Apr 2013, 21:17
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 August 07
From: Satu Mare




Da sigur trebuie verificat atent, da tot aici pe forum am vazut la logan niste posturi ( din 2005-2006) ca loganul avea rugina in portbagaj din cauza condensului si pe mai multe locuri... ca nova smile.gif. Si am chinuit destul cu nova smile.gif nu mai vreau o masina care din 5 in 5 ani trebuie izolat si etc, sincer de mult am vrut sa cumpar logan ca imi lace ca este spatios la pretul lui destul de dotat, da dupa ce am vazut ce scriau baieti pe forum ( http://www.daciaclub.ro/RUGINA-si-Loganul-...ina-t36746.html ) nu mai am curaju sa cumar una.


--------------------
Dacia Nova GT 1999 1999 - ???????????
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 4 Apr 2013, 04:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




chederul ala care e roata pe sus sau bagheta ? bagheta nu o dau jos nici mort, ca se stramba ca naiba cand o scoti

4 Apr 2013, 10:08:
m-am uitat. e perfect curat peste tot.

This post has been edited by vic24: 4 Apr 2013, 10:08

Attached thumbnail(s)
Image0430.jpg ( Size: 212.28k ) Number of downloads: 2317
Image0431.jpg ( Size: 200.39k ) Number of downloads: 2421


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Apr 2013, 10:16
Post #12


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@DaciaNovaGT1999 - la achizitionarea unei masini SH in general eu cred ca ar trebui sa verifici:
- actele masinii (sa o iei de la proprietar, sa bata seriile, sa aiba certificat fiscal, sa verifici daca se plateste timbrul de mediu sau nu, sa verifici cartea service - daca exista)
- starea generala a masinii (daca a fost lovita si cat de rau, daca a fost intretinuta corect, daca prezinta uzuri si ce cheltuieli suplimentare te asteapta - gen distributie, cauciucuri, placute frana, etc)
- functionarea masinii (batai suspensie, jocuri, eventual test la un service, functionare motor, functionarea dotarilor - geamuri, AC, oglinzi electrice, etc etc)
- in plus la o Dacia, cum au zis si colegii, trebuie sa fii atent si la rugina. La cele mai noi gen Logan si Sandero parerea mea e ca nu o sa fie probleme gen gaura in podea, insa posibil o sa ai mici puncte in anumite zone. Nu e o problema f grava, poti merge si asa in multe cazuri, sau poti rectifica usor. Asta ar fi si un motiv bun de negociere la pret.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 4 Apr 2013, 20:54
Post #13


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@vic24 nu acolo, sa fiu mai explicit la chederul tip bagheta pe unde intra geamul in portiera cand e actionat.Trebuie dat jos ca sa vezi si daca o faci vezi sa nu-l strici forma, ca am vazut la cineva si la ondulat...



This post has been edited by bobo77: 4 Apr 2013, 20:56


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 5 Apr 2013, 06:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




acolo poate sa fie cata rugina vrea, io pe ala nu il mai scot (l-am strambat o data, si a trebuit sa cumpar altul) smile.gif
si daca ar fi acolo ceva rugina, cel putin daca timp de 6 - 7 ani nu iese "la vedere", masina tot isi merita banii (vb de pretul de achizitie de nou, pt tinut 6 - 7 ani)
la sh, ar trebui cautate totusi masini cam pe la 3 ani vechime (vb de logan/sandero), ca sa fie o achizitie multumitoare.

This post has been edited by vic24: 5 Apr 2013, 06:36


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius 77
post 5 Apr 2013, 13:08
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 30 September 12




Referitor la rugină, există cazuri și cazuri.
Loganul meu din 2006 nu are nici un punct de rugină, însă, am văzut la alți colegi pe forum, Logan din 2011 cu început de rugină.


--------------------
Dacia Logan 2006 Prestige 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 5 Apr 2013, 21:13
Post #16


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




vic24 pai atunci cade varianta ca nu ai rugina din moment ce nu ai cotroboit peste tot tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 6 Apr 2013, 11:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




cade smile.gif
mai, da nu facem cam mult offtopic? tongue.gif


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megyes raul
post 8 Apr 2013, 10:48
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 October 11




Pe Sandero de-a lungul timpului s-au pus motoarele 1.4mpi, 1.6mpi, 1.2 16v, dci-urile de 1.5 si pe sfarsit 1.6 16v. Cele de 1.6 16v sunt clar foarte putine, deci putine sanse sa gasesti ceea ce doresti si cu acest motor. Dci-urile sunt recunoscute prin problemele la injectie, plus pretul mai ridicat, deci nu as alege varianta asta(poate daca e dupa 2010 cand au fost 'modificate' aceste motoare) Din restul 3 vei gasi destule, dar eu as alege 1.2 fiind ~1.4, dar are taxe mai mici etc. 1.6 mpi consuma mult si ofera putin mai mult decat 1.2(83CP in varianta E5 fata de 75CP pt. 1.2).
Trebuie sa fi atent la caseta de directie(Sandero este recunoscut pt. aceasta problema) care 'troncane' la linii de tramvai, viraje stranse etc, prezenta barii stabilizatoare (daca aceasta este sunt slabe sansele sa aiba probleme cu caseta), rugina. Locurile predispuse ruginirii sunt muchiile aripilor spate, zona busonului rezervorului si muchiile tuturor portierelor. De asemenea, starea interiorului nu va reflecta numarul real de km al masinii(in cazul in care nu a avut huse) deoarece acesta va arata ca la o masina de sute de mii de km si masina poate avea doar vreo 50 de mii.
In rest, cam tot ce este plastic este de proasta calitate (se zgarie de la unghii), "cromul satinat" se cam duce cu timpul-manerele exterioare(daca nu sunt vopsite in culoarea caroseriei), iar pentru infiltratiile de apa pe la usile spate singura rezolvare este ca masina sa fie parcata pe teren drept cand ploua afara(sau in garaj).
Personal, nu am avut mari probleme cu masina, este din 2010 cu motor de 1.2 si am ~16 mii km (la km astia nici nu prea ar avea ce se strica): tapiseria scaunului soferului s-a deteriorat destul de urat, fetele de usi sunt zgariate in ultimul hal, manerele exterioare le am vopsite in culoarea caroseriei, deci nu se exfoliaza, iar despre mecanica numai cuvinte de lauda, volanul este imbracat in 'piele' ,deci nu se exfoliaza(o alta problema foarte cunoscuta a Daciei), am si bara stabilizatoare(si e de 1.2 motorul=> am spulberat mitul cum ca doar cele puternice au bara), iar cu rugina nici un fel de problema. Apa mai intra pe la usile spate, dar nu imi bat capul cu asta(am garaj , covoare tip tavita), caci masina ramane de putine ori afara in ploaie.Per total sunt multumit de masina, dotari are suficiente si merge bine.

Ps: Atentie la masinile cu motoare 1.2 16v fabricate in 2010 deoarece a fost un lot cu probleme la chiulasa(semiconurile supapelor). A mea a fost rechemata in service pt. verificare, dar nu facea parte din acel lot.


--------------------
Dacia/Ford Sandero/Focus Black Line 1.2 16V-2010/Trend 1.6 16v-2006 - AR**JGN/AR**RGH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 8 Apr 2013, 13:08
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




nu stiam despre "recunoasterea" lui sandero pentru probleme la caseta de directie blink.gif nu am vazut nicio muchie (fie ea si ramasa la grund, din motive de luat vopseaua prin lovitura) cu urma de rugina, si nu stiu in ce mergi tu imbracat/ce tapiserie ai, dar la mine la 100.000 km scaunul soferului este doar putin decolorat (mai degraba prafuit), si nu a avut niciodata husa.
"cromul satinat" e ca in prima zi, si tin piciorul (genunchiul) sprijinit mereu de consola (nu se vede nicio urma de matuire sau etc).
manerele exterioare s-au patat in schimb destul de rau la o spalatorie care probabil a avut spuma prea concentrata sau au lasat-o prea mult.


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 8 Apr 2013, 13:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Pana acum din 2009 de cand e sandelul meu nu am avut apa in spate, rugina are doar vreo 3 puctulete la incuietoarea de la portbagaj. La manerele de exterior am vazut ca vopseaua s-a dus mai tare dupa ce am fost la o spalatorie unde cine stie ce spuma activa aveau(dar am in plan vopsirea manerelor cum sa facut din 2010 incoace). In rest masina e foarte ok.

This post has been edited by bogdan_dsn: 8 Apr 2013, 13:53


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 8 Apr 2013, 18:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




CUM A AJUNS TOPICUL ASTA LA DUSTER ?!?!?!?!?!?


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaNovaGT1999
post 8 Apr 2013, 20:38
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 August 07
From: Satu Mare




radmasa.gif


--------------------
Dacia Nova GT 1999 1999 - ???????????
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 Apr 2013, 21:33
Post #23


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(megyes raul @ 8 Apr 2013, 11:48)
1.6 mpi consuma mult si ofera putin mai mult decat 1.2(83CP in varianta E5 fata de 75CP pt. 1.2).

*


Spui prostii ca sa nu spun altfel, 1,2 este mult mai slab fie el E4 sau E5 decat 1,6 la aproape la orice mai putin consumul in oras, sa nu mai vorbim de 1,6 16v...

This post has been edited by bobo77: 8 Apr 2013, 21:33


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 8 Apr 2013, 22:09
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




O fi si 1.2 ok dar nu se compara sub nici o forma cu 1.6 sau 1.6 16v. Consuma putin in oras, dar in rest... Am avut fabia cu 1.2 12v, in oras motoarele sunt ok, dar daca bagi talpa in ele consuma cat 1.6 sau chiar putin mai bine.

This post has been edited by bogdan_dsn: 8 Apr 2013, 22:13


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 9 Apr 2013, 05:04
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




ce cuplu aveai la 1.2 12v (nu cumva mai mic decat la 1.2-ul dacia, care e in 4 cilindri) ?


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 9 Apr 2013, 08:09
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Cuplu la 1.2 12v era de 112nm pe cand la 1.2 16v stiu ca e 107nm.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megyes raul
post 9 Apr 2013, 21:40
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 October 11




Ma refeream la cromul satinat din exteriorul masinii, de pe manere si alte ornamente exterioare(Stepway). Am vazut multe Sandero cu manerele acestea 'sterse'.
Tapiseria s-a distrus pe lateral(nu am airbag-uri laterale, deci e vinilin pe lateral), dar nici partea textila nu mai era ok. Este tapiserie Tussalo(aproape complet neagra, cu cusaturi albe), iar hainele de servici sunt intr-adevar mai aspre, dar in vechea masina nu au 'ranit' tapiseria.
Nu am spus ca 1.2 este mai bun ca 1.6. Este si logic ca 1.6-le sa fie mai puternic, insa daca punem si diferenta de pret la achizitie, taxele cosiderabil mai mari, mai merita pentru doar vreo 8Cp?(Desi nu contest ca nu conteaza si acei cai). Sunt sigur ca unii chiar au nevoie de acel plus de putere, daca as locui in zona montana nici nu as fi discutat despre 1.2.
1.6 16v este probabil cel mai bun, nu se poate compara cu nici unul dintre celelalte motoare puse pe Sandero.
Vorbind de achizitia de Sandero SH, oricare din motoarele pe benzina sunt bune, rezistente si fiabile, fiecare si-l ia dupa preferinte , masina in ansamblu este buna, la serviciile din unitatile Dacia ar fi multe de imbunatatit, dar nimeni nu este obligat sa-si faca reviziile la ei.

This post has been edited by megyes raul: 9 Apr 2013, 21:47


--------------------
Dacia/Ford Sandero/Focus Black Line 1.2 16V-2010/Trend 1.6 16v-2006 - AR**JGN/AR**RGH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 10 Apr 2013, 05:13
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




@bogdan_dsn suna bine... cam cum se comporta motorula ala in 3 cilindri? tragea ok?
@megyes raul am inteles. da, ti-am spus, si la mine s-a deteriorat cromul de pe manerele exterioare... interesant e ca nici eu nu am airbaguri laterale dar tapiseria este textila in intregime. cred ca e vorba de anul de productie, sau ceva...
cu motoarele nu stiu ce sa spun... intre legendarul dar gurmandul 1.6 16v si 1.2 TCe, parca l-as prefera pe cel din urma. te rog sa ma crezi ca, desi au motoare moderne, si noua generatie sandero este un mare pas in fata, eu personal nu cred ca le voi mai fi client, pur si simplu din cauza c nu au (inca?) un motor p gustul meu. vreau un benzinar. cel de 1.2 nu ma intereseaza (am 1.4 si nu mai vreau, vreau ceva mai puternic, cat de cat), iar 0.9, desi ma uimeste pe hartie, se pare ca nu este ce s-a dorit. de-asta zic ca astept posesorii...
p.s. - fiesta 2012, 1.25 benzina, la 170 kmh pe autostrada are consumul instant de 8.2%. asemanator (din ce se vehiculeaza momentan) cu consumul lui 0.9 TCe la 120 kmh biggrin.gif ph34r.gif ceva nu se leaga deloc

This post has been edited by vic24: 10 Apr 2013, 07:46


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 10 Apr 2013, 11:16
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Polizorul in 3 cilindri in oras tragea al dracului de bine, dar rapoartele cutiei erau foarte scurte. Cu consumul era mai problema...in cluj aveam si 11l/100km. Dar atat eu cat si alti prieteni care am avut motorul asta nu il prea recomandam din cauza consumului mare. Poate cel de la dacia e mai ok ca si cel din gama vag. Singurul lui avantaj era distributia pelant


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 4 Jan 2014, 00:11
Post #30


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




intrebare:
Sandero fabricat in 2012 cu motor 1,2 16V, 75cp este euro 4 sau euro 5?
sau pot fi si euro 4 si euro 5?
multumesc.


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:01
Forum Renault