DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Clio 5, RS Line

Epurus
post 5 Dec 2019, 10:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 March 16
From: Bucuresti




Sunt membru pe forumul asta de ceva vreme (de pe vremea cand aveam o Dacia 1310 pe care ma gandeam s-o reconditionez) dar n-am apucat pana acum sa am un Renault.

1.jpg ( Size: 279.16k ) Number of downloads: 301


In ultimii 2 ani m-am dat cu un E36 320i iar acum tocmai ce am dat comanda (am platit avansul acum cateva zile) de un Clio 5 RS Line 1.0 TCe care ar trebui sa ajunga in Martie/Aprilie (cu putin noroc).

Ca dotari extra (peste ce vine pe RS Line), am ales:
- scaune incalzite;
- cotiera centrala (cu frana de mana electrica);
- senzori parcare fata/spate + camera marsarier;
- jante de 17 RS Line;
- podea falsa portbagaj;
- culoare Rouge Flamme;

Initial, sa fiu sincer, am vrut sa iau alta masina SH, pe la 8 - 10,000 euro, dar dupa ce am verificat vreo 10 masini (le-am rulat VIN-ul prin tool-uri de verificat istoricul) am dat de 6 cu probleme la kilometri mari sau busite grav si reparate. Celelalte 4 erau okay, dar tot aveau undeva la 200mii km, asa ca am decis la un efort (mai mic sau mai mare) sa iau ceva nou.

Pot spune ca nu voiam Clio pentru ca am crezut ca acel motor de 1.0 nu ar fi suficient dar dupa un test-drive m-am convins. Trage binisor pentru ce e si consuma nimic (in comparatie cu antichitatea mea din '95).


Attached File(s)
Attached File  a2da4c38_1544_42fc_85cb_f81e9b285a03.pdf ( 507.75k ) Number of downloads: 80


--------------------
Dacia 1310 1988, TLX - TR02HAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Epurus
post 10 Apr 2020, 17:47
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 March 16
From: Bucuresti




Dupa ce mi-au dat astia o mini-teapa, ca dura prea mult sa vina masina din cauza COVID, am decis sa iau un Megane pe la sf. lui Ianuarie (am masina de pe data de 30 ianuarie).

De atunci am facut vreo 4500km si pot spune ca's destul de multumit de ea, consuma putin. A avut initial o problema, ca crestea nivelul de ulei in baie, dar dupa un remap s-a rezolvat.

E model Business SL, deci coaja, cu motorul de 1.3 TCe de 140 de cai. De cand am luat-o am facut mici modificari:
- jante de 17 Japan Racing JR3, Candy Red;
- presuri Megane GT;
- pedale custom metal;
- footrest Megane GT;


Attached thumbnail(s)
IMG_0573.jpg ( Size: 3.09mb ) Number of downloads: 171
IMG_0647.jpg ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 162
IMG_0845.jpg ( Size: 4.73mb ) Number of downloads: 159


--------------------
Dacia 1310 1988, TLX - TR02HAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 14:45
Forum Renault