DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pasapoarte cu date biometrice, Sunteti de acord ?

Sunteti de acord cu introducerea pasapoartelor cu date biometrice ?
 
DA [ 30 ] ** [45.45%]
NU [ 36 ] ** [54.55%]
Total Votes: 66
Guests cannot vote 
bendix
post 26 Feb 2009, 14:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Va rog, daca este posibil, sa argumentati alegerea !


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 26 Feb 2009, 22:00
Post #2


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




NU,cele clasice sunt suficiente.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 26 Feb 2009, 22:37
Post #3


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




tunele cu gauri negre, pasapoarte catre iad... what next ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 27 Feb 2009, 00:48
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




am votat nu, desi mi-e cam indiferent

io cam asa vad lucrurile:

contra pasaport nou:
- este mai scump
- valabilitate de numai 5 ani
- termen de eliberare 20 zile lucratoare (o luna), fara urgente (trebuie sa faci doua vizite la ei una cind depui cererea si alta cind te duci sa-l ridici). cel vechi se elibera in max. 7 zile sau 2 ore in regim de urgenta (asta la Bacau)
- nu cred ca era neaparata nevoie ca impresiunile digitale sa fie stocate

pro pasaport nou:
-elementele de siguranta

This post has been edited by kaspersky: 27 Feb 2009, 00:56


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 27 Feb 2009, 23:06
Post #5


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Categoric nu. Vechiul pasaport avea suficiente elemente de siguranta. Vechiul pasaport costa mai putin iar la urgenta ti-l facea in 24 de ore.

Daca este adevarat ce spune Kaspersky cu termenul de 20 de zile inseamna ca eu personal am incurcat-o. mad.gif Vream sa vin in RO de Paste cateva zile pentru ca oricum trebuia sa le fac repede copiilor pasaport (nu mai merge sa fie trecuti pe pasaportul parintilor). Le vor lua si lor amprentele? mi se pare o aberatie porcaria asta americana cu cipul biometric.

Pe cand si o fotografie din profil?



--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2009, 23:25
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(yO_ @ 27 Feb 2009, 23:06)
Categoric nu. Vechiul pasaport avea suficiente elemente de siguranta. Vechiul pasaport costa mai putin iar la urgenta ti-l facea in 24 de ore.
*

Daca il faceai la Iorga, la urgenta era gata in 2 (doua) ore. Altfel era gata in 4 (patru) zile


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Feb 2009, 00:03
Post #7


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




- copiii sub 6 ani nu sint amprentati iar pasapoartele lor vor avea o valabilitate de 3 ani
- daca vrei pasaport in regim de urgenta (adica ai nevoie de el mai repede de 20 zile) ti se elibereaza unul provizoriu valabil pina il manufactureaza pe cel biometric (dar banuiesc ca asta nu te ajuta prea mult). Citisem prin ceva ziar ca va exista si posibilitatea sa ti-l trimita pe cel nou la domiciliu atunci cind va fi gata (personal nu cred ca se vor complica cu asa ceva)
- din cite am inteles deocamdata astea biometrice se elibereaza doar pt. Ilfov si celelalte judete trebuie sa inceapa sa le elibereze cel tirziu in 30 iunie. Vad ca esti din Tirgoviste, deci s-ar putea sa scapi si prin aprilie sa mai dea de alea veci. Io o sa sun la BC la pasapoarte sa-i intreb cind incep eliberarea celor noi ca vreau si eu unul de asta vechi in regim de urgenta (tot de paste)

PS: formulare tipizate, sa nu mai pierdeti timpul acolo cu completatul

This post has been edited by kaspersky: 28 Feb 2009, 00:13


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Feb 2009, 10:58
Post #8


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Nu, pur si simplu nu-i vad rostul, cele vechi sunt ok.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Feb 2009, 11:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nici eu nu ii vad rostul.Deci:NU.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 28 Feb 2009, 21:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




daca esti persoana importanta, si ti-l uiti pe masa la birou, un nenea cu un scanner vede oportunitatea, iti copiaza ampretenle si ?amprenta irisului?. Daca-ti deschizi laptopul cu degetul aratator sau cu scanner de ochi te-ai supt.

noi muritorii de rand nu cred ca face o diferenta, sansele sa ne insceneze cineva sunt 0, numai ideea ca de amprente cineva ar putea face rost relativ usor de ele te pune pe ganduri.


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 28 Feb 2009, 22:26
Post #11


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Kaspersky, multumesc mult pentru informatii, sper sa mai mearga cu pasapoartele vechi.

In legatura cu amprentarea, mi se pare o idiotenie sa amprentezi un copil de 6 ani, ale carui degete sunt de vreo trei ori mai mici decat ale unui adult.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 28 Feb 2009, 22:40
Post #12


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(yO_ @ 28 Feb 2009, 22:26)
In legatura cu amprentarea, mi se pare o idiotenie sa amprentezi un copil de 6 ani, ale carui degete sunt de vreo trei ori mai mici decat ale unui adult.
*



Asta e irelevant... forma impresiei amprentei ramane aceeasi de-a lungul vietii. In afara de cazul in care suferi vreo taietura mai serioasa, amprenta e aceeasi si la o zi, si la 100 de ani.


Cat despre intrebare... parerile mele sunt foarte impartite. si cum nu pot vota asa-si-asa...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 28 Feb 2009, 23:29
Post #13


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




stiu ca pattern-ul nu se modifica insa dimensiunile variaza mult in copilarie. Acuma eu nu stiu care sunt metodele de identificare, s-ar putea sa ai dreptate ca e total irelevant, insa daca programele se bazeaza "ca in filme" pe o simpla suprapunere a amprente;lor, fara scalare si alti algoritmi, sigur nu va mai fi valabila amprenta peste cativa ani.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Feb 2009, 23:40
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Are cineva siguranta ca in "chip" sunt numai amprentele, nu si alte date? Fie ele si codate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Mar 2009, 00:18
Post #15


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@yo_: cu placere, si eu vreau sa-mi iau pasaportul de paste cit mai usor ca stau la TM si merg acasa destul de rar asa ca daca mai aflu ceva o sa postez aici.

@klaus:
directia generala de pasapoarte zice asa:
QUOTE
Cipul include datele personale existente în fila informatizată: nume, prenume, data nașterii, codul numeric, termenul de valabilitate al documentului, organul emitent, cetățenia. De asemenea, acesta va conține imaginea facială și impresiunile digitale a 2 degete pereche de la ambele mâini, cu excepția minorilor cu vârsta sub 6 ani și persoanelor pentru care prelevarea amprentelor digitale este fizic imposibilă

pe mine m-ar interesa daca RFID-ul respectiv este read-only (eu zic ca asa ar trebui sa fie din moment ce pasaportul trebuie refacut dupa 5 ani). In cazul in care e R/W treaba incepe sa fie dubioasa rau de tot.
Banuiesc ca o sa aflam mai multe detalii dupa ce apar la scara larga icon_mrgreen.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 1 Mar 2009, 10:20
Post #16


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




nu, cele vechi sunt suficiente atat ca siguranta cat si ca termen de eliberare. ideea e ca idiotii nostri cred ca trebuie sa fim in rand cu lumea si introducerea acestor idiotenii e solutia la cate probleme avem. si mai zic odata "nu" din cauza numarului ala idiot si din cauza americanilor ca numai idei dinastea au.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 1 Mar 2009, 10:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(yO_ @ 28 Feb 2009, 23:29)
stiu ca pattern-ul nu se modifica insa dimensiunile variaza mult in copilarie. Acuma eu nu stiu care sunt metodele de identificare, s-ar putea sa ai dreptate ca e total irelevant, insa daca programele se bazeaza "ca in filme" pe o simpla suprapunere a amprente;lor, fara scalare si alti algoritmi, sigur nu va mai fi valabila amprenta peste cativa ani.
*



Cum poti sa crezi identificarea se face pe o suprapunere a amprentelor?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 6 Mar 2009, 23:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am lasat intentionat sa treaca o saptamana de la initierea poll-ului pana am votat si eu, caci nu am vrut sa influentez in vreun fel. Acum cred ca pot sa ma comport ca oricare participant la vot si nu ca initiator de topic.

Asadar, am votat NU.

Argumentele mele sunt urmatoarele:

- Amprentarea si furnizarea de informatii personale lovesc in demnitatea umana.
- Nu exista posibilitatea de a alege un alt tip de pasaport daca din motive religioase sau de constiinta, nu il putem accepta pe cel biometric. Desi pasaportul este optional, totusi el este necesar in anumite tari. Asadar, democratic ar trebui sa existe posibilitatea alegerii.
- Prin amprentare este incalcata prezumtia de nevinovatie. Fiecare om este privit ca un potential infractor. In loc sa se concentreze atentia autoritatilor asupra celor care incalca legea, atentia este distribuita la marea majoritate a populatiei si la bazele uriase de date care vor decurge din aceasta operatiune.
- Pasaportul biometric este ultimul pas inainte de buletinul biometric, cand cu adevarat intreaga lume va fi inregimentata fara vreun drept de apel la noul sistem. S-ar putea astfel sa fim ultima generatie care se mai poate opune.
- Poate cea mai grava masura este inregimentarea copiilor. Acestia vor fi invatati de mici cu amprentarea din 3 in 3 ani. Cuvintele libertate si intimitate s-ar putea sa fie golite de sens pentru cei care ne vor urma.
- Nu in ultimul rand este pretul de "lux" al noilor pasapoarte: 280 de lei. Nu numai ca o familie de 2 adulti si 2 copii vor trebui sa scoata din buzunar 1120 lei, dar din 3 in 3 ani (pentru copii minori) vor trebui sa mai scoata din buzunar alti 560 lei. Sa fie asta un inceput al ingradirii dreptului la libera circulatie in lume ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 7 Mar 2009, 01:29
Post #19


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




bendix, eu cam zic ca ai dreptate, insa pregateste-te sa fii desfiintat.

A'propos, imi amintesc ca prin '94 a venit vara-miu din state si ne-a aratat cardul lui cu SSN (social security number). Imi amintesc consternarea generala: "-Cum mai, tu esti un numar acolo???". Aducea parca cu numerotarea din lagarele fasciste. Intre timp ne-am obisnuit, ne-am "inregimentat"...


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 7 Mar 2009, 03:51
Post #20


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bendix @ 6 Mar 2009, 23:14)
Am lasat intentionat sa treaca o saptamana de la initierea poll-ului pana am votat si eu, caci nu am vrut sa influentez in vreun fel. Acum cred ca pot sa ma comport ca oricare participant la vot si nu ca initiator de topic.

Asadar, am votat NU.

Argumentele mele sunt urmatoarele:

- Amprentarea si furnizarea de informatii personale lovesc in demnitatea umana.

poate poti sa detaliezi un pic. in vechiul pasaport aveai vorba ceea citeva "informatii personale" de ex: inaltime, culoare ochi, culoare par, data nasterii, bla bla bla, astea nu lovesc in demnitatea umana?
QUOTE
- Nu exista posibilitatea de a alege un alt tip de pasaport daca din motive religioase sau de constiinta, nu il putem accepta pe cel biometric. Desi pasaportul este optional, totusi el este necesar in anumite tari. Asadar, democratic ar trebui sa existe posibilitatea alegerii.

hm, neoficial, din cite stiu, va exista posibilitatea de a avea un pasaport "nebiometric", dar daca o tara va conditiona intrarea cu pasaport biometric, asta ramine la latitudinea ta, vrei sa intri, o vei face cu pasaport biometric, n-ai pass biometric, nu intri, ce-i asa greu de priceput.
QUOTE
- Prin amprentare este incalcata prezumtia de nevinovatie. Fiecare om este privit ca un potential infractor. In loc sa se concentreze atentia autoritatilor asupra celor care incalca legea, atentia este distribuita la marea majoritate a populatiei si la bazele uriase de date care vor decurge din aceasta operatiune.

nu cred ca daca cineva este amprentat este automat calificat ca si vinovat
QUOTE
- Pasaportul biometric este ultimul pas inainte de buletinul biometric, cand cu adevarat intreaga lume va fi inregimentata fara vreun drept de apel la noul sistem. S-ar putea astfel sa fim ultima generatie care se mai poate opune.

care ar fi problema?
QUOTE
- Poate cea mai grava masura este inregimentarea copiilor. Acestia vor fi invatati de mici cu amprentarea din 3 in 3 ani. Cuvintele libertate si intimitate s-ar putea sa fie golite de sens pentru cei care ne vor urma.

de ce legi amprentarea de lipsa de libertate si intimitate????


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Mar 2009, 08:39
Post #21


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si pana la urma, care ar fi problema daca ar fi amprentata toata lumea?
Atunci vei stii ca daca faci o infractiune ai mai multe sanse sa fii prins. Ar usura mult munca politiei si justitiei. N-au decat sa ma amprenteze din an in an daca au chef, totusi m-ar deranja sa pierd vreo 4 ore pe acolo. Asa ce votez pentru.


This post has been edited by dizzy: 7 Mar 2009, 08:40


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Mar 2009, 11:45
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Utilizarea amprentelor de catre stat este o actiune exclusiva (deocamdata) de identificare a infractorilor. Nu are alta utilitate.
Amprentarea "in masa" e pe principiu cum faci o infractiune cu amprente, cum te depistam.
Aici sunt de acord ca prezumtia de nevinovatie (avand in vedere scopul amprentarii) nu mai este. Se pleaca de la prezumtia ca poate in viitor va fi vinovat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 7 Mar 2009, 20:45
Post #23


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




280lei costa unu?...o galagie de bani.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 7 Mar 2009, 20:46
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Mai e ceva important aici. Marile infractiuni, marile crime, marile incalcari ale drepturilor omului au aparut de-a lungul istoriei din interiorul "aparatelor" de conducere ale statelor si nu din randul cetatenilor simpli. Cu alte cuvinte, nu ca il scuz pe Jack Spintecatorul pentru ce a facut, dar a fost un mic copil pe langa un Stalin, sau un Hitler.
In asta consta puterea democratiei. Poporul vegheaza ca asemenea conducatori sa nu mai apara vreodata. Daca vom fi inregimentati, amprentati, ascultati, urmariti, cine se va mai putea opune eventualilor tirani ? Stiu ca ceea ce spun pare utopie (si sper sa ramana asa), dar stati sa vedeti cand vor pune partidele la punct ( la inceput in sate si in orase mici) dispozitive care vor citi amprentele de pe buletinele de vot si vor afla exact cum a votat fiecare (consultand bazele de date ale amprentelor de la evidenta populatiei). Este ca in acel moment, dreptul la intimitate va incepe sa devina sinonim cu libertatea ?!


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Mar 2009, 21:48
Post #25


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Precizare: Adolf Hitler a ajuns in functia de cancelar (1933) cat se poate de democratic, in urma alegerilor din 1932, cand nazistii au dispus de cel mai numeros grup parlamentar. Fireste, nu ca ar fi fost mai breaz ca Stalin.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 7 Mar 2009, 22:06
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Problema nu este ca viitorii dictatori ajung mai mult sau mai putin democratic la putere. Problema este ca odata "instalati", s-a terminat cu democratia si cu alegerile libere. Acolo e momentul sensibil. Societatea civila este destul de puternica pentru a apara democratia si o eventuala alternanta la putere, sau nu ?!


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Mar 2009, 22:41
Post #27


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ce e aia "societate civila"? Cu ce e ea mai buna decat masa de amarati cu drept de vot care populeaza Romania?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 8 Mar 2009, 08:32
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Societatea civila e constituita din "amarati" smile.gif ,dintre care fac parte si eu de altfel wink.gif , care nu sunt inregimentati politic si nici nu au destui bani pentru a reprezenta o influenta financiara in stat. Cu alte cuvinte, este compusa din cetatenii simpli, care se constituie in formatiuni apolitice. Forumurile daciaclub si renault, cu acceptul moderatorilor smile.gif ar putea fi o forta a societatii civile.

This post has been edited by bendix: 8 Mar 2009, 08:33


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 9 Mar 2009, 03:49
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Am votat NU, si iata din ce motive:
1. Intimitate: Odata intrat un RFID in documentele de identificare ti se poate urmari deplasarea (exista destule locuri unde TREBUIE sa prezinti un act de identitate) si in consecinta, vor fi locuri unde tu nu va trebui sa ai acces, pentru ca asa a dorit cineva care are acces la baza de date cu documentele de identificare: deci ID-ul din documentul tau nu va fi acceptat si astfel nu vei intra decat acolo unde iti este permis. In anumite magazine ti se va restrictiona accesul, pentru ca nu cumperi regulat de o anumita suma minima, si deci incarci inutil personalul cu prezenta ta. O sa fie cool, nu?
2. Sa revenim la domeniul auto: daca se plaseaza chip in permisul tau de conducere (din 2009 si la noi huh.gif ) si in componenta caroseriei masinii, 2 cititoare sincronizate orar si plasate pe marginea unui drum national, de ex, iti vor atribui exact amenda de care ai _nevoie_ cand ai depasit chiar milimetric viteza legala, nu conteaza motivul. Nu o sa poti circula decat pe anumite trasee, pe unde iti este permisa intrarea (altfel vei primi acasa o amenda adevarata + suspendari de permis sau chiar dosar penal intocmit, ca ai trecut pe undeva pe unde puteai pune in pericol siguranta statului). Daca asta credeti ca este o exagerare, sa imi spuneti si mie de ce au fost retinuti si pedepsiti cei care au gasit CD-urile cu ceva harti militare si le-au predat, in loc sa fie pedepsiti cei care le-au pierdut. Asta in Romania, an 2007 daca nu ma insel. Daca, de exemplu, ii vine unui cap sec ideea ca tu, ca si membru al unei galerii de fotbal, nu trebuie sa fii la meci, ca instigi, chipurile, la violenta, daca o pornesti catre stadion, la un moment dat vei fi oprit si amendat pentru simpla prezenta in jurul stadionului, chiar daca nu intentionai sa faci ceva ilegal. Si scenariile ar putea continua.
3. Motive medicale: se stie de multi ani ca radiatia electromagnetica este implicata in aparitia multor forme de cancer (vezi arhicunoscuta poveste cu telefoanele mobile). Orice dispozitiv de tip RFID presupune si emisie de radiatie, pe langa cea receptionata, tot mai aproape de tine. O sa avem un bonus de factori de risc pentru cancere, ca deh, o sa avem la indemana datele medicale esentiale pentru noi in caz ca suntem in coma undeva blink.gif . In plus, daca legea eutanasiei si a donarii prezumate de organe va fi adoptata, atunci cand o comisie _obiectiva_ de medici va stabili ca esti mai valoros la bucata decat intreg, atunci vei fi trecut pe profit, adica descompletat, pentru ca asa cere legea, chiar daca tu esti impotriva (la discutie in Belgia si Olanda aceste aspecte). La animalele care au fost inmatriculate cu astfel de cipuri s-a ajuns ca bolile maligne (cancer) sa fie prezente la 10% din totalul animalelor marcate. Si animalele nu mananca atatea E-uri si nici nu vorbesc la telefon sau stau ca nebunele la calculator/internet ca oamenii, ca sa aiba surplus de factori de risc pentru cancer.

Mai exista si partea, cam SF azi, cu controlul populatiei prin acele cipuri implantate. Am citit undeva cum ar functiona teoretic asa ceva. Iata ce zic respectivii: Creierul uman are anumite lungimi de unda predominante in functionare (unde alfa, beta, delta etc - de care am auzit toti), caracteristice fiecare pentru o anumita stare (de veghe, de somn, de relaxare etc). Daca acestui RFID din apropierea noastra i se pot emite semnale care sa il faca sa raspunda cu o astfel de lungime de unda, de suficient de multe ori, apare fenomenul de obisnuire, apoi de dependenta a organismului uman la aceste lungimi de unda. Simpla lor intrerupere face sa apara asa-numitul sindrom de sevraj. Is curios cati dintre noi, de pe forum, constientizam ca suntem dependenti de Internet/calculator ? Eu cam is dependent, si asta se vede cand ma lipsesc de mail si internet sa zicem 5-10 zile. Trec ca naiba de incet zilele alea. La voi nu? Sa revin: daca se va dori asocierea cumpararii unui anumit produs cu senzatia de relaxare/multumire etc, atunci cand intri in zona produsului, de exemplu sau a magazinului, se va emite din antena zonei lungimea de unda care trebuie. Asa o sa ajungem inconstient sa preferam anumite lucruri/magazine/partide - care ne vor produce placere. Clar cine va profita nu? O sa devenim o haita de caini ai lui Pavlov. Asta se doreste de la noi: sa cumparam ce ni se cere, adica ce aduce profit, si sa nu miscam in front. Si sa muncim tot mai mult si tot mai ieftin. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa ne convinga (poate sa avem cu ce cumpara _starea de bine_ ?)

This post has been edited by radu_vasile59: 9 Mar 2009, 03:51


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomashardy
post 9 Mar 2009, 10:03
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 4 November 08
From: BH




Am votat nu,deoarece consider ca statul nu trebuie sa aiba control absolut asupra nici unei persoane, indiferent ca e cetatean al acelui stat sau nu...cu
atit mai mult la noi in RO_flag.gif !

[QUOTE]daca se plaseaza chip in permisul tau de conducere (din 2009 si la noi huh.gif ) si in componenta caroseriei masinii... Orice dispozitiv de tip RFID presupune si emisie de radiatie, pe langa cea receptionata...
Cred ca o solutie ar fi...ecranarea cipurilor!Exista port-carduri speciale,(si huse pentru telefoane) ecranate
ce nu pot fi citite nici de la 1mm distanta... biggrin.gif de ce nu s-ar putea 'rezolva' si
cipurile noastre, atunci cind vor fi obligatorii? nedumerire.gif



Cu stima,HT

This post has been edited by thomashardy: 9 Mar 2009, 10:06


--------------------
DACIA Logan1.6 16v MCV. LOGAN MCV:30.07.2010 - BH...
PDA : Mio A501
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:10
Forum Renault