DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum mai mare, putere redusa

hoffa21
post 27 Dec 2016, 16:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 May 16




Buna ziua!

De aprox 2 luni mi se pare ca masina nu mai trage ca inainte si consuma mai mult.
Am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna si ma asteptam sa consume cu 0.5-1l/100km mai mult, dar... imi consuma cu aprox 3l mai mult si nu inteleg de ce. (aprox 10l/100km pe A2 la 110-120km/h)

Mi se pare ca nu mai "trage" la fel. Si, la drum lung, intr-o depasire am avut surpriza ca la 4000rot sa mi se infraneze brusc. (am incercat sa repet situatia, dar nu am reusit)

Am citit pe google o multitudine de variante, de la geometrie, presiune roti, injector partial infundat sau infundat pana la fisura EGR... dar sper ca poate a mai avut cineva pe aici aceeasi problema si stie unde ar putea fi problema.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.6 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 27 Dec 2016, 18:12
Post #2


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(hoffa21 @ 27 Dec 2016, 17:17)
... fisura EGR...

sa nu fie de la egr!


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FRATELLO
post 28 Dec 2016, 09:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 920
Joined: 7 November 06
From: PLOIESTI




@ Hoffa21 : Masina din semnatura (1.6 8V) nu are EGR ... O diagnosticare poate ar evidentia ceva probleme.


--------------------
DACIA LOGAN old 1.5 dCi-E4 ; now 1.2 @ 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hoffa21
post 28 Dec 2016, 13:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 May 16




QUOTE(zanzie @ 27 Dec 2016, 19:12)
sa nu fie de la egr!
*




QUOTE(FRATELLO @ 28 Dec 2016, 10:42)
@ Hoffa21 : Masina din semnatura (1.6 8V) nu are EGR ... O diagnosticare poate ar evidentia ceva probleme.
*




Da, EGR e doar pe 1.5dci. Spuneam doar ca am citit diverse. Oricum, o sa o urc pe tester la anu sa vad care e treaba.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.6 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 9 Jan 2017, 19:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




QUOTE
De aprox 2 luni mi se pare ca masina nu mai trage ca inainte si consuma mai mult.
Am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna si ma asteptam sa consume cu 0.5-1l/100km mai mult, dar... imi consuma cu aprox 3l mai mult si nu inteleg de ce. (aprox 10l/100km pe A2 la 110-120km/h)

Mi se pare ca nu mai "trage" la fel. Si, la drum lung, intr-o depasire am avut surpriza ca la 4000rot sa mi se infraneze brusc. (am incercat sa repet situatia, dar nu am reusit)


In perioada asta(ian2017) si eu ma confrunt cu problema de consum mai mare ,motor care trage mai greu si consum mai mare... , dar :

Avand in vedere ca ai postat la 27 decembrie (si scazand cele 2 luni aprox de cand ai sesizat problema) cred ca SEZONUL RECE poate fi o cauza naturala fara a putea exclude probleme tehnice...
Evident ca la temperaturi negative de -5,-10 (sau -20 la ora care scriu eu) motorul nu se comporta(sau nu se aude si nici nu trage) ca la 10-20 grade ,motorul fiind mai rece consumul poate creste considerabil daca adaugi si calitatea proasta a unor sortimente de benzina de 95 .
Canistra(butelia) de carbon crapata poate fi o cauza a cresterii (FIRAVE) a consumului .
Personal(am Logan 1.4 din 2005) , in conditiile date de tine(110/120kmh) nu ma astept la consum mult sub 7,5/100km pe condus "batraneste" si 8-8,5 la condus "sportiv".Diferenta de 1-2 l benzina pana la 10 l o pun usor pe cele spuse mai sus(temperaturi scazute ,motor rece ,benzina proasta,etc) Incearca si niste benzina 99+ de Petrom sau amesteca cu 100 de la OMV si vezi daca e vreo diferenta sau mai asteapta sa vezi si la temperaturi mai primavaratice daca problema persista...
Fiind membru incepator ...inclusiv la partea tehnica...las cunoscatorii de pe forum sa se pronunte la posibile cauze exclusiv tehnice...
Respect , Adi





--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2017, 19:32
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(radiantm @ 9 Jan 2017, 19:11)
Evident ca la temperaturi negative de -5,-10 (sau -20 la ora care scriu eu) motorul nu se comporta(sau nu se aude si nici nu trage) ca la 10-20 grade ,motorul fiind mai rece consumul poate creste considerabil daca adaugi si calitatea proasta a unor sortimente de benzina de 95 .
*


Da, la temperaturi mai reci, dupa ce se incalzeste motorul, motorul trage ... mai bine. Pe legea gazelor...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hoffa21
post 10 Jan 2017, 10:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 May 16




QUOTE(radiantm @ 9 Jan 2017, 20:11)
In perioada asta(ian2017) si eu ma confrunt cu problema de consum mai mare ,motor care trage mai greu si consum mai mare... , dar :

Avand in vedere ca ai postat la 27 decembrie (si scazand cele 2 luni aprox de cand ai sesizat problema) cred ca SEZONUL RECE poate fi o cauza naturala fara a putea exclude probleme tehnice...
Evident ca la temperaturi negative de -5,-10 (sau -20 la ora care scriu eu) motorul nu se comporta(sau nu se aude si nici nu trage) ca la 10-20 grade ,motorul fiind mai rece consumul poate creste considerabil daca adaugi si calitatea proasta a unor sortimente de benzina de 95 .
Canistra(butelia) de carbon crapata poate fi o cauza a cresterii (FIRAVE) a consumului .
Personal(am Logan 1.4 din 2005) , in conditiile date de tine(110/120kmh) nu ma astept la consum  mult sub 7,5/100km pe condus "batraneste" si 8-8,5 la condus "sportiv".Diferenta de 1-2 l benzina pana la 10 l o pun usor pe cele spuse mai sus(temperaturi scazute ,motor rece ,benzina proasta,etc) Incearca si niste benzina 99+ de Petrom sau amesteca cu 100 de la OMV si vezi daca e vreo diferenta sau mai asteapta sa vezi si la temperaturi mai primavaratice daca problema persista...
Fiind membru incepator ...inclusiv la partea tehnica...las cunoscatorii de pe forum sa se pronunte la posibile cauze exclusiv tehnice...
Respect , Adi
*



Am omis cateva aspecte, asta se intampla la viteze de peste 110km/h. La 60km/h am 5-6l/100km. Nu vorbim de temperatura motorului, e normal sa consume ceva mai mult pana se incalzeste.
Pun benzina de 95, de la OMV in general, dar uneori mai pun si de la Rompetrol sau Petrom.

Canistra(butelia) de carbon = rezervor?


--------------------
Dacia Logan 2005 1.6 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 10 Jan 2017, 13:41
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




QUOTE
Canistra(butelia) de carbon = rezervor?

NU ! E un dispozitiv situat in partea dreapta fata -jos la motor responsabila cu captarea vaporilor de benzina .E mai mult un dispozitiv antipoluare , car face masina mai ..."eco" .Masina merge la fel de bine si fara ea , sau cu ea fisurata...Castigul captarii si reciclarii acestor vapori , pe langa cel ecologic , este si o reducere mica a consumului de carburant ( cred ca mult sub 1%)
Uite un link http://www.e-automobile.ro/categorie-motor...tra-carbon.html
Nu mai intru in detalii tehnice ca poate spun o prostie sau un lucru incomplet si ajung sa ma contrazica ... KLAUSS (Cu respect, chiar NU am competenta sa intru in polemica !!)
Ceea ce am spus la un post mai sus , in rezumat ar suna astfel :
La temperaturi negative ( -10 , -20 grade ) un consum marit chiar si cu 2 l % NU cred ca e suspect pentru 120km/h

Raportat la motoarele de generatie 2005 1.4 si 1.6(cele din semnatura masinii tale si a mele) , viteza de 120 km/h inseamna pt un Logan pragul de performanta (plus ,minus vreo 20km/h...de fapt cred ca mai degraba DOAR PLUS 20km/h) , iar performanta fara consum ...nu prea se poate
Pt aceste motoare(si nu numai...dar aici e alta discutie) cred ca performanta la viteze de peste 100km/h este direct proportionala cu consumul, adica :viteza (mai) mare rezulta consum (mai)mare...
Cu respect,Adi






--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hoffa21
post 10 Jan 2017, 15:38
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 May 16




QUOTE(radiantm @ 10 Jan 2017, 14:41)
NU ! E un dispozitiv situat in partea dreapta fata -jos la motor responsabila cu captarea vaporilor de benzina .E mai mult un dispozitiv antipoluare , car face masina mai ..."eco" .Masina merge la fel de bine si fara ea , sau cu ea fisurata...Castigul captarii si reciclarii acestor vapori , pe langa cel ecologic , este si o reducere mica a consumului de carburant ( cred ca mult sub 1%)
Uite un link http://www.e-automobile.ro/categorie-motor...tra-carbon.html
Nu mai intru in detalii tehnice ca poate spun o prostie sau un lucru incomplet si ajung sa ma contrazica ... KLAUSS (Cu respect,  chiar NU am competenta sa intru in polemica !!)
Ceea ce am spus la un post mai sus , in rezumat ar suna astfel :
La temperaturi  negative ( -10 , -20 grade ) un consum marit chiar si cu 2 l % NU cred ca e suspect pentru 120km/h

Raportat la motoarele de generatie 2005 1.4 si 1.6(cele din semnatura masinii tale si a mele) , viteza de 120 km/h inseamna pt un Logan pragul de performanta (plus  ,minus vreo 20km/h...de fapt cred ca mai degraba DOAR PLUS 20km/h) , iar performanta fara consum ...nu prea se poate
Pt aceste motoare(si nu numai...dar aici e alta discutie) cred ca performanta la viteze de peste 100km/h este direct proportionala cu consumul, adica :viteza (mai) mare rezulta consum (mai)mare...
Cu respect,Adi
*



Am inteles, multumesc! Cand o sa am mai mult timp, o sa o bag in service.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.6 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Jan 2017, 18:37
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(hoffa21 @ 10 Jan 2017, 10:43)
Canistra(butelia) de carbon = rezervor?
*

Am descris eu cu ceva timp in urma cum e cu canistra de carbon la https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=15146&hl=


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 7 Feb 2017, 16:47
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




QUOTE
La temperaturi  negative ( -10 , -20 grade ) un consum marit chiar si cu 2 l % NU cred ca e suspect pentru 120km/h


QUOTE
Am inteles, multumesc! Cand o sa am mai mult timp, o sa o bag in service.


Prietene, ce-ti face masinuta ? Intre timp s-a incalzit binisor afara...
Problema persista??


--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hoffa21
post 7 Feb 2017, 20:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 May 16




Pare in regula, nu am reusit sa ies din Bucuresti, iar prin oras consuma aprox 9l/100km la rece scazand pana la 7.5-8 cand se incalzeste motorul.

Spre sfarsitul lunii am un drum mai lung de facut si atunci vad cum se descurca si la viteze mai mari de 100. Revin cu un update.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.6 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 06:51
Forum Renault