DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

1044 Pages « < 746 747 748 749 750 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imbecili autohtoni, de toate soiurile

ady77
post 6 Feb 2019, 14:04
Post #22411


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Asa macar ai pe cine da vina tongue.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 6 Feb 2019, 14:07
Post #22412


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Tu ai avea curaj sa dai vina pe nevasta? blink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 6 Feb 2019, 14:09
Post #22413


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Pe nevasta lui, sigur rolleyes.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 18 Feb 2019, 06:31
Post #22414


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




https://stirileprotv.ro/stiri/politic/react...i-speciale.html
Tanti asta bajbaie intr-o intunecime totala.

NU o sa poti integra niciodata copii cu nevoi speciale in clase normale. Nu stiu cand mama dracului vor pricepe cretinii astia.Defapt ce sa priceapa, ca ei insisi sunt cu nevoi speciale si au impresia ca sunt destepti.

in 2001-2003 a fost un dezastru, au distrus clase si i-au facut pulbere pe amaratii aia cu "nevoi speciale".
Singurul lucru care s-a reusit a fost sa le anuleze orice sansa catre o viata relativ normala. Intr-o clasa de scoala sunt si asa elevi care au dificultati la invatare iar sa astepti de la un profesor sa faca performanta cu cei capabili, sa mearga inainte cu ceilalti, sa traga de cei mai slabi si sa se ocupe si de cei cu nevoi speciale, totul intr-o ora de curs e putin cam peste capacitatea unui om.

Scolile speciale au avut un rol bine definit: sa se ocupe de amarati si sa ii pregateasca atat cat se poate, nu limbi straine, ecuatii, literatura universala chimie organica, etc. Principalul pentru aia e sa poata sa se ingrijeasca singuri, sa stie scrie si citi, si matematica atat cat le foloseste in viata de zi cu zi. Unul de asta nu se va face niciodata contabil. Intr-o scoala speciala unde profesorii se ocupa doar de ei acesti copii vor avea sanse mult mai mari in a reusi sa duca o viata decenta, sa isi gaseasca un loc de munca stabil si sa nu ajunga dependenti de ajutorul social.

Proabil ca doamna Andronescu a batut magarul pana s-a transformat in cal de curse.

This post has been edited by kog: 18 Feb 2019, 06:51


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 18 Feb 2019, 09:54
Post #22415


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Asta crezi tu, pentru ca probabil n-ai habar ce se intampla intr-o scoala pentru copiii astia. Stiai ca indiferent de nevoile copiilor si de nivelul lor de dezvoltare clasele sunt facute dupa varsta biologica, si nu dupa nivelul intelectual al copilului? Stiai ca se fac dimineata orele din programa si terapiile de care are nevoie fiecare dintre copiii astia se fac dupa-amiaza, si la comun (nu 1 la 1 cum reusesc de obicei parintii)?
Iarasi, tinand cont de faptul ca oamenii sunt maimute si fac ce vad in jur, cand crezi ca are sanse mai mari un copil cu probleme sa se integreze in societate, cand in jurul lui sunt numai copii cu probleme sau cand majoritatea celor din jur sunt copii tipici?
Stai linistit, ce au copii astia nu e contagios. Ceilalti nu vor pati nimic.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 10:05
Post #22416


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Societatea de azi nu mai e ca cea din copilăria mea, e adevărat, dar răutatea specifică copiilor rămâne.
În școala genearală, într-o clasă paralelă erau doi copii cu probleme de sănătate mintală: unul cu down și celălalt era în lumea lui, interacțiunea cu ceilalți tindea spre 0.
Mi-e groază când îmi amintesc cât de marginalizați, ridiculizați, îmbrânciți, batjocoriți... erau cei doi de către noi, ceilalți, "normalii". sad.gif
Dacă așa se petrec lucrurile și acum, nu cred că integrarea în societate, că de aceea vor să-i includă în clase "normale", le face bine.

This post has been edited by gabize: 18 Feb 2019, 10:05


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 18 Feb 2019, 10:19
Post #22417


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




S-au schimbat foarte multe in atitudinea copiilor fata de cei cu probleme. Chiar la 180 de grade n-o fi, dar un 130-150 tot e 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Feb 2019, 11:40
Post #22418


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.311
Joined: 3 January 05




Sunt cazuri și cazuri. Depinde ce fel de copil ai. Dacă e supradotat, vrei o clasă specială, cu acumulare rapidă de cunoștiințe. Cu asigurarea tuturor condițiilor pt a progresa rapid.
Dacă ai un copil mai "neatent" ai pretenția ca profesorii să aibă răbdare și să-l tragă, să nu rămână în urmă.

Caz concret, într-o clasă cu un învățător bun ( căutat, de iși făceau unii mutație pt a fi în zona lui) era un copil violent, care perturba orele. La serbarea de sfârsit de an, au văzut toți părinții cum a distrus spectacolul. Se plimba pe scenă, nu voia să-și spună poezia, îi perturba pe ceilalti, dar era tratat cu grijă, să nu-l supere cumva, să nu-i afecteze drepturile si psihicul (?!)
Efectiv a tras după el totă clasa în jos.
Așa că e greu de spus cum e corect...

Teoria că să-ți lași copilul să-și găsească locul, dacă vrea să învețe, bine, dacă nu , nu, câ se tezește el la realitate, ca la americani, nu stiu, dacă ești părinte ce ai face. Cred că totuși trebuie să te implici să-l controlezi dacă trebuie și să-i pui și meditator dacă e necesar.

This post has been edited by nasty: 18 Feb 2019, 12:42


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 11:52
Post #22419


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Era acum ceva vreme un caz mediatizat, în care părinții au făcut un fel de grevă împotriva unui copil violent ce-și bătea de zor colegii, ne mai dorindu-l în clasă.
S-a ajuns la concluzia că acei părinți sunt egoiști, că și bătăușul are dreptul la educație, că trebuie înțeles și ajutat.
Acuma ce să zic, dacă copilul meu ar veni bătut acasă și ar exista semnale că îi e frică să meargă la școală, nu știu cât de pacifist și înțelegător aș fi...


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Feb 2019, 11:53
Post #22420


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.907
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




prin definitie, daca ei au nevoi speciale si primesc atentie normala, nu inseamna ca o sa le lipseasca ceva? Ok, inteleg ca integrarea ii ajuta, dar imi amintesc cat de frustrant e sa nu intelegi o iota din lectia curenta ca nu ai inteles-o pe aia dinainte.... si apoi sa ai asa ceva la patrat...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 18 Feb 2019, 11:53
Post #22421


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Copilul ala violent avea si vreo dizabilitate, sau doar asta era problema lui?
Daca avea si altceva care ii cauza crizele violente, poate ca n-ar fi trebuit sa primeasca certificatul care sa ateste ca poate urma cursurile unei scoli normale.
Daca nu avea nimic altceva e vina parintilor si a conducatorilor invatamantului pentru ca le-au luat profesorilor multe din posibilitatile pe care le aveau pentru a-i educa pe cei refractari. De exemplu nu poti scoate din clasa un copil, chiar daca deranjeaza voit ora. Ca ii incalci dreptul la educatie. Nu poti sa-l obligi sa stea in picioare toata ora ca-l batjocoresti in fata colegilor.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 18 Feb 2019, 12:28
Post #22422


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(nasty @ 18 Feb 2019, 11:40)
Dacă e supradotat, vrei o clasă specială, cu acumulare rapidă de cunoștiințe.
*


Pardon. Corectitudinea politică ce zice? nedumerire.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 12:32
Post #22423


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Fără politică pe topicul ăsta! biggrin.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 18 Feb 2019, 12:45
Post #22424


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(nasty @ 18 Feb 2019, 11:40)
care perturba orele.
*



Asta e altceva, si e vina profesorului si in primul rand a parintilor. Nu mi se pare acceptabil ca un idiot sa ii traga in urma pe ceilalti, scoala nu e pentru toti, daca omul se pregateste pentru o carierea de paznic la pacanele sau sapator de santuri, trebuie dat cat mai repede afara din clasa aia sa poate invata copiii normali in liniste. Am un respect imens pentru diriga din liceu, nu se ferea sa aplice masuri educative, te batea cu presedinte si ministru educatiei in clasa daca vroia. Ora ei era singura ora unde toata lumea era civilizata si puteai sa inveti in liniste, la restul profilor bagabontii faceau ce vroiau, ma rog, pana sau plans respectivii profi la diriga.

This post has been edited by 4x4: 18 Feb 2019, 12:50


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 18 Feb 2019, 12:56
Post #22425


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




@tatabobu Cunosc foarte bine situatia pentru ca am petrecut niste ani in sistem. Incearca sa tii o ora de simultan la clasele I-IV in timp ce unul isi da pumni in cap si altul urla si arunca cu ce apuca in colegi din cand in cand.
Aveam un itinerant care facea cu ei maxim patru ore pe saptamana.
Inca sunt oarecum in sistem, in asistenta sociala si pot sa iti zic ca si tinerii de peste 14 ani care se descurca bine la scoala au o nevoie critica de ajutor si indrumare. Psihologul scolar e acolo cam degeaba, cand e unul singur la 1000 de elevi.

Iti zic eu ca e absolut groaznic sa fii profesor la o clasa in care ai unul sau doi cu probleme psihice "integrati", ca na sa nu fim rai sa discriminam.

Tratamentul special pe care ar trebui sa il primeasca acesti copii NU SE FACE. El exista in maxim 2-3 scoli dintr-un judet asta in timp ce copii cu probleme sunt foarte multi. SI SARACI, FOARTE SARACI.
Iti dai seama ca acei copii au nevoie de asistenta speciala pe toata perioada in care stau la cursuri? Stii ce de e capabil un copil d'asta scapat cateva clipe din ochi?

La modul in care e organizat invatamantul acum, statul isi bate pur si simplu joc de acesti copii cu probleme cat si de ceilalti. Fara multa munca si rabdare intr-un cadru special, acei copii batuti de soarta nu vor fi recuperati in veci.

Problema e grava si cu cei recuperabili, nu pot fi ajutati cum se cuvine, pentru ca nu se face o triere, un test de capacitati si inteligenta. Sunt destui care cu asistenta si ajutor suplimentar ar reusi sa iasa din intunecime, dar cine sa ii ajute? Angajatii din sistem intra la locuri caldute pe baza de nepotisme, ca sa intoarca si ei o foaie.

This post has been edited by kog: 18 Feb 2019, 13:21


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Feb 2019, 12:58
Post #22426


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.311
Joined: 3 January 05




Poate ați văzut "Povestea lui Dumnezeu" povestită de Morgan Freeman. Aș fi vrut să revăd mai cu atenție secvența în care un doctor făcea niște encefalograme la niște criminali recidiviști și a găsit niște modificări evidente ale creierului, față de oamenii normali, care ar putea fi folosite, eventual pt prevenție. Asta ar putea încă din copilărie să poți monitoriza și preveni anumite devieri.
Desigur că vor sări mulți și vor zice încălcarea drepturilor, a intimității, Menghele, etc și poate că au dreptate.
Oamenii sunt egali, liberi și chiar fraternizează între ei?
Sau "homo homini lupus"?

Citiți cu atenție cele de mai sus, de 2-3 ori, inclusiv semnele de întrebare! nu denaturați concluziile trase din filmul documentar!

This post has been edited by nasty: 19 Feb 2019, 10:45


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 13:10
Post #22427


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(nasty @ 18 Feb 2019, 12:58)
Sau "homo homini lupus"?
*


est wink.gif
Noi nu suntem încă, de vom fi vreodată, capabili să respectăm directivele europene legate de discriminare, integrare socială, ajutor paliativ și alte lucruri inexistente din cultura și educația noastră de până acum.
Am o rudă ce lucrează în sistemul social din Suedia. Lăsând la o parte nivelul material net peste ce-i la noi, educația personalului, implicare, conduita... totul e diferit.
Am o vecină a cărei băiat are ADHD. Da' ăla adevărat, nu închipuirile mediatizate. Mi-i milă de biata copilă de ce se lovește la școală, spital, societate în general. E o luptătoare, dar în puțin timp va claca, nu-i dau, din păcate, șanse de izbândă.

This post has been edited by gabize: 18 Feb 2019, 13:11


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 18 Feb 2019, 13:12
Post #22428


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(nasty @ 18 Feb 2019, 12:58)
Asta ar putea încă din copilărie să poți monitoriza și preveni anumite devieri.
*


Aaaa, și mai frumos.
Eugenie, rasă pură, hai, zi tot puiuț!
Asta vă învață pe voi la usrînplus? nedumerire.gif

L.E. Adhd e o boală inventată, sper că știi asta.

This post has been edited by DragosP: 18 Feb 2019, 13:13


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 13:14
Post #22429


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(DragosP @ 18 Feb 2019, 13:12)
L.E. Adhd e o boală inventată, sper că știi asta.
*


Ești în eroare, așa cum am fost și eu până am primit informațiile corecte. wink.gif
EDIT: sau, dacă te deranjează denumirea de boală, poți să-i spui sindrom.

This post has been edited by gabize: 18 Feb 2019, 13:19


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Feb 2019, 13:31
Post #22430


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.907
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




noi avem belele in a integra tiganii sau copii saraci in scoala... Si acum ne facem griji de astia cu probleme dar cu parinti mai cu bani? Carde din astia sunt mai multi?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 18 Feb 2019, 13:41
Post #22431


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(tatabobu @ 18 Feb 2019, 10:19)
S-au schimbat foarte multe in atitudinea copiilor fata de cei cu probleme. Chiar la 180 de grade n-o fi, dar un 130-150 tot e 04.gif
*



S-a schimbat pe dracu. Stai mai mult de jumatate de ora intr-un parc plin de copii si uita-te sa vezi ce cuvinte isi adreseaza si cum aia "superiori" ii fac la psihic pe cei mai putin dotati (fie intelectual fie material).

QUOTE(DragosP @ 18 Feb 2019, 13:12)
L.E. Adhd e o boală inventată, sper că știi asta.
*



Uite unde era psihiatrul cu diploma si cu ani de profesat in domeniu.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 18 Feb 2019, 13:54
Post #22432


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(DragosP @ 18 Feb 2019, 13:12)
L.E. Adhd e o boală inventată, sper că știi asta.
*



Inventata, neinventata, sigur se vindeca cu o ciomageala buna. Dar na, acuma profesorii au mainile legate la spate, deci au sa fie tot mai dese cazurile cu adhd si la noi cum au devenit in vest.

Metoda carrot & stick, cel putin la mine asa a functionat, dupa aplicarea stickului. In generala e mai greu ca in liceu, iar chiar si fara hormoni in 1-5 se vede cel mai bine lipsa educatiei de acasa. Practic suntem ca niste animale si nu stim cum sa ne comportam in noul mediu (scoala). Unii se adapteaza mai usor, altii trebuie ciomagiti. Si acolo erau dominati profesorii slabi de elevii problema, efectiv dominati, incuiati afara, aruncam cu chestii dupa ei le turnam bors pe scaun, etc... Diriga mea a zis ca nu poate niciodata sa respecte niste oameni in toata firea care nu pot stapani niste copii, si mare dreptate avea, nici noi cand eram copii nu puteam sa ii respectam. Iar cand auzi ca intrau plangand in cancelarie stiai ca ora viitoare poti face ce vroia muschiu tau.
Eu am avut noroc ca am dat de doi profesori care mau pus la locul meu, am invatat pentru ca le purtam teroarea si acum le sunt recunoscator pentru ce au facut chiar daca atunci pe moment ii uram dar ii si respectam.

This post has been edited by 4x4: 18 Feb 2019, 13:58


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 18 Feb 2019, 13:54
Post #22433


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(bmwh548 @ 18 Feb 2019, 13:41)
Uite unde era psihiatrul cu diploma si cu ani de profesat in domeniu.
*


Unde? Sper că nu te referi la mine.
Mai citim și noi însă, mai vorbim cu unii, cu alții, care cu siguranță se pricep mai bine ca mine.

L.E. @16, acu' ce să zic? În cazul tău se vede că ai luat prea mult pe cocoașă... blush.gif

This post has been edited by DragosP: 18 Feb 2019, 13:56


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Feb 2019, 13:56
Post #22434


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(bmwh548 @ 18 Feb 2019, 13:41)
ohmy.gif
Uite unde era psihiatrul cu diploma si cu ani de profesat in domeniu.
*


O sa devina probabil si medic, cand o sa vie vorba de vaccinuri.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 13:57
Post #22435


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




16, nu orice se vindecă cu ceai de mușețel. wink.gif
Parțial ai dreptate ai și tu, doar că lucrurile sunt ceva mai complicate, nu orice se repară cu colier de Turda. wink.gif

P.S.
Am vrut să fiu finuț, d'aia am dat-o-n parabole. biggrin.gif

This post has been edited by gabize: 18 Feb 2019, 13:59


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 18 Feb 2019, 14:04
Post #22436


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(4x4 @ 18 Feb 2019, 13:54)
Inventata, neinventata, sigur se vindeca cu o ciomageala buna. Dar na, acuma profesorii au mainile legate la spate, deci au sa fie tot mai dese cazurile cu adhd si la noi cum au devenit in vest
*



Si eventual cu niste socuri electrice si bai in gheata cum erau tratate multe afectiuni mentale pe vremuri. Ce sa-i faci? Nu toti au ramas in epoca de piatra.

@DragosP: poate ar trebui sa vorbesti si cu altcineva in afara de cei ca tine. Si sa ai urechile deschise cand asculti.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 18 Feb 2019, 14:04
Post #22437


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Nu iti imagina ca veneam cu moveuri acasa, foarte, foarte rar o luam efectiv pe cocoasa, dar e de ajuns sa o iei de doua ori, apoi e suficient sa fii avertizat ca urmeaza sa tio iei si te linistesti pe loc.
O mare parte din cultura "copil rebel" se trage de la senzatia de untouchable, ca nu poti sa patesti nimic. Gen; Doar se face ca are sa arunce cu buretele fleasca de apa catre tine pentru ca ai sters tabla la misto. Cand vezi ca actiunile tale au consecinte, si neplacute, gen esti acoperit de zoaie in fata intregii clase, ai sa alegi sa nu stergi tot la misto tabla data viitoare.

Cand ma gandesc cati profesori din generala pana in liceu se plangeau ca mestecam guma in timpul orelor, si veneau cu tot felul de amenintari, si nu ii baga nimeni in seama. Pana in clasa noua, cand diriga nu doar a zis. A si facut, tocmai la o fata care soto a zis ca nu are sa ii lipeasca guma in par si are sa o tunda in timpul orei. radmasa.gif jokes on you. A venit cu masa la scoala a doua zi, scandal, whatever. Ce am inteles noi toti restu, nu mestecam guma in timpul orelor dirigei, si ar fi bine sa nu o testam/sfidam. Acuma sigur au sa sara toti in sus ca e child abuse sau nu stiu ce prostii.
Eu o vedeam ca educatia/circ. Si era ora mea preferata.

This post has been edited by 4x4: 18 Feb 2019, 14:10


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 14:06
Post #22438


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Doar că lipsa educației e una, un sindrom hiperkinetic alta.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 18 Feb 2019, 14:10
Post #22439


Vizionar


Group: Members
Posts: 509
Joined: 24 January 17




QUOTE(gabize @ 18 Feb 2019, 12:57)
Parțial ai dreptate ai și tu, doar că lucrurile sunt ceva mai complicate, nu orice se repară cu colier de Turda. wink.gif
*



De Campia Turzii, colegu', Campia Turzii nu Turda. biggrin.gif

This post has been edited by Habba: 18 Feb 2019, 14:11


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Feb 2019, 14:13
Post #22440


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Scuze, am denaturat compleKt șirul poveștii. sad.gif
Oricum, cele doo localități E unite printr-un șir de palate, pot fi considerate un tot unitar. biggrin.gif

This post has been edited by gabize: 18 Feb 2019, 14:45


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Atentie! Postarile din acest topic care fac referire la alti useri daciaclub se vor considera jignire sau atac la persoana (pct 2. e)) si se vor sanctiona conform regulamentului forumului (pct 7. e)) .


--------------------
Go to the top of the page
1044 Pages « < 746 747 748 749 750 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 05:10
Forum Renault