DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Caracteristici ulei cutie viteze, se schimba uleiul preventiv ?

vitamina
post 1 Jun 2010, 09:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Salut!
Intentionez sa imi schimb uleiul in cutia de viteze,deoarece fostul proprietar mi-a garantat ca nu a fost inlocuit in cei 75 000 d km ai masinii.Avand in vedere ca in cutie uleiul se schimba mai rar,m-am gandit sa ii pun un ulei d calitate.Acum la anumite uleiuri se vorbeste despre faptul ca nu sunt recomandate pt cutiile cu recomandarea API GL5.Ce inseamna acest cod? Si ce inseamna parametrul care este pus dupa 75W sau 80W?De exemplu 75W-140 sau 80W-90.
Multumesc!

This post has been edited by i96nds: 1 Jun 2010, 12:52


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 1 Jun 2010, 10:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




wiki...
QUOTE
API classification subdivides all transmission oils into 6 classes:

  * API GL-1, oils for light conditions. They consist of base oils without additives. Sometimes they contain small amounts of antioxidizing additives, corrosion inhibitors, depresants and antifoam additives. API GL-1 oils are designed for spiral-bevel, worm gears and manual transmissions without synchronizers in trucks and farming machines.
    * API GL-2, oils for moderate conditions. They contain antiwear additives and are designed for worm gears. Recommended for proper lubrication of tractor and farming machine transmissions.
    * API GL-3, oils for moderate conditions. Contain up to 2.7% antiwear additives. Designed for lubricating bevel and other gears of truck transmissions. Not recommended for hypoid gears.
    * API GL-4, oils for various conditions - light to heavy. They contain up to 4.0% effective antiscuffing additives. Designed for bevel and hypoid gears which have small displacement of axes, the gearboxes of trucks, and axle units. Recommended for non-synchronized gearboxes of US trucks, tractors and buses and for main and other gears of all vehicles. These oils are basic for synchronized gearboxes, especially in Europe.
    * API GL-5, oils for severe conditions. They contain up to 6.5% effective antiscuffing additives. The general application of oils in this class are for hypoid gears having significant displacement of axes. They are recommended as universal oils to all other units of mechanical transmission (except gearboxes). Oils in this class, which have special approval of vehicle manufacturers, can be used in synchronized manual gearboxes only. API GL-5 oils can be used in limited slip differentials if they correspond to the requirements of specification MIL-L-2105D or ZF TE-ML-05. In this case the designation of class will be another, for example API GL-5+ or API GL-5 LS.
    * API GL-6, oils for very heavy conditions (high speeds of sliding and significant shock loadings). They contain up to 10% high performance antiscuffing additives. They are designed for hypoid gears with significant displacement of axes. Class API GL-6 is not applied any more as it is considered that class API GL-5 well enough meets the most severe requirements.


api
scurt breviar

This post has been edited by george_scala_2004: 1 Jun 2010, 10:13


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 1 Jun 2010, 10:32
Post #3


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




cel mai recomandat pana la urma care este?


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 1 Jun 2010, 10:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ce spune producatorul.Attached File  19.pdf ( 33.7k ) Number of downloads: 214


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Jun 2010, 12:51
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mai nou DACIA zice ca nu se mai schimba uleiul la cutia de viteze... deci lasa-l asa.

Daca ai bafta sa ti se strice planetara stabnga in urmatoarea perioada.... oricum va trebui sa scoti atunci uleiul din cutie - si atunci vei schimba si uleiul, daca vrei neaparat. Dar nu iti recomand sa arunci banii doar asa ca sa faci preventiv.
Daca aveai 150.000km... poate mai vorbeam. Dar asa nu cred ca e cazul.

Pentru initiator: acest subiect a mai fost discutat si nu trebuia sa mai deschizi subiect nou !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 1 Jun 2010, 18:57
Post #6


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Daca uleiul de cutie are termen de valabilitate 4 ani(inscriptionat pe bidon)atunci cum sa nu il inlocuiesti o data la 4 ani.
Ce in cutie nu mai expira? biggrin.gif
Recomand inlocuirea uleiului in cutia de viteze asa cum spune producatorul si anume la 4 ani sau 60000km.
Eu am pus Valvoline 75w80 .


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 1 Jun 2010, 19:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Eu doar ce am primit Mobilube 1 SHC 75W-90 full sintetic API GL-5. Sa vad cand o sa-l schimb.
Patratul busonului cutiei de viteze este identic cu cel al busonului baii de ulei ? Adica este de 10 ?

This post has been edited by cristio_79: 1 Jun 2010, 19:24


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Jun 2010, 20:32
Post #8


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




Ulei cutie viteze SAE 75 W 80 W; API GL 5 3,5
DACIA OIL EXTRAGEAR...
eu folosesc pentru completare ELF 75 w 80


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Jun 2010, 21:30
Post #9


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




romanvs, stai tu linistit ca asta nu e ulei de floarea soarelui ca sa expire in cutie. Cum nici pastilele alea nu expira dupa 3 ani... rare sunt cazurile cand chiar expira.

Deci producatorul, adica DACIA, zice ca uleiul de la CV NU mai trebuie schimbat....
Daca pe tine te dau banii pe afara - feel free si poti sa il schimbi chiar si in fiecare an. Dar stie DACIA de ce nu mai e obligatorie schimbarea uleiului din C.V.

Daca masina are 200.000 km si are deja vreo 8 ani... si l-ai mai si scos de vreo 2-3 ori in timp ce reparai burduful de la planetara stanga... atunci saracul ar putea sa fi prins impuritati. Dar altfel nu te lega la cap daca nu te doare.

In cartile de SLZ de la sfarsitul lui 2004 nu mai scrie sa se schimbe uleiul de la CV la 60.000 sau 4 ani !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Jun 2010, 21:36
Post #10


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu nu am schimbat uleiul CV deloc... masina din 2004... si decit am completat vreo 400 ml cu ELF


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 1 Jun 2010, 21:38
Post #11


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nu trebuie sa te iei orbeste dupa ce scrie in carte...
De exemplu mai nou Dacia spune sa schimbi uleiul la motor la 20.000km, si folosesc Daciaoil, asta nu ma impiedica sa il schimb la mine la 10.000km si sa pun Castrol.
Eu zic ca la 60.000km 150 ron cat face uleiul la cutie nu e un capat de tara. Mai ales ca pe forum sunt colegi care au schimbat si arata urat uleiul vechi.
romanvs e un tip care tine la masina lui, eu ii dau dreptate. Poate merge si neschimbat, doar completat, insa nu e asa mare diferenta de bani.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Jun 2010, 22:47
Post #12


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Si eu l-am schimbat la 60.000 dar imi pare rau ca am facut-o.... ca cel schimat arata aproape identic cu cel nou. Nu prea ii cred pe cei ce zic ca au scos ei ulei uzat din CV....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 1 Jun 2010, 23:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




si la mine la 60.000 uleiul arata foarte bine e curat si are si vascozitate au spus si baietii de la service ca nu are rost sa il schimb, l-am vazut cum arata cand am schimbat burduful pe stanga ca a fost nevoie sa fie scos uleiul din cutie si apoi a fost turnat la loc

This post has been edited by Relu_GTT: 1 Jun 2010, 23:29


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 2 Jun 2010, 00:40
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Treaba cu neschimbatul uleiului din cutie si din diferential tine mai mult de marketing si de lingvistica.

Tine de marketing deoarece prin asta producatorul incearca sa se laude cu reducerea costurilor de intretinere. Ia uite ce masina tare, schimbi uleiul la 30.000, 90.000 sau nu-l mai schimbi deloc.

Tine insa si de lingvistica prin prisma interpretarii expresiei lifetime. Multi s-ar astepta ca lifetime sa se refere la durata lor de viata smile.gif . Totusi expresia lifetime in limbajul producatorului auto este mult mai limitata in timp. Ei se refera la durata medie de buna utilizare a bunului, respectiv intre 5 si 8 ani in cazul autovehiculelor.

Asta trebuie interpretat nu ca trebuie sa schimbi uleiul din 5 in 5 ani, ci mai degraba ca dupa cei 5 ani e posibil sa fie nevoie sa-l schimbi cu tot cu cutie!

La ora actuala nu exista niciun ulei care sa nu-si piarda proprietatile in timp. Testele cu luatul pe degete si schimbatul culorii sunt nerelevante, nu asa se testeaza un ulei.

E dragut sa vezi cate un nene mecanic cum pune el mana pe ulei si-si da imediat seama ca toti aditivii sunt inca perfecti - aditivii contra spumarii, cei pentru EP sau AW, inhibitorii de coroziune, aditivii pentru reducerea frecarii, antioxidantii, cei ce modifica vascozitate la cald sau rece, etc.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brici_85
post 2 Jun 2010, 08:53
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 July 08




Scuze ca ma bag asa...

Si eu doar am completat uleiul cu 500 ml si mecanicul mi-a spus ca nu se schimba uleiul din cutie.
In legatura cu ce spune Andy_ACS este relativ ok daca iti pasa de masina, insa trebuie tinut cont ca la 60 000 km mai trebuie schimbata si distributia, daca nu ma insel si lichidul de frana ca sa nu mai spun de uleiul din motor. Deci, cred ca se cam strang ceva bani de cheltuit ....


--------------------
Dacia Solenza 2004/Confort - CL 09 BRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 2 Jun 2010, 22:00
Post #16


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Stiu ca e criza si nu prea iti mai vine sa bagi bani in masina,dar este mai ieftin sa intretii decat sa repari.
Asa ca nea mecanicii de cartier sau sau politicile de marketing,nu fac decat sa dauneze fiabilitatii.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos90
post 2 Jun 2010, 22:25
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 November 09




Salut!la solenza mea nu i-am completat niciodata uleiul din cutia de viteze pentru ca mecanicu nu mi-a zis nimic si de 1 an de zile imi facea un tacanit la motor cand statea la relanti,ca sa aflu de curand de la un prieten care s-a gandit ca poate numai am ulei in cutie si daia face asa.Ca sa vezi numai aveam nici strop de ulei am completat cu peste jumatate de bidon de 1 l(elf 75W80),si acum si-a mai revenit din zgomotul acela,dar nu definitiv.
Stiti ceva despre aceasta problema,este vreo cale de remediere?


--------------------
solenza 1.4 benzina 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 3 Jun 2010, 06:13
Post #18


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu este, zgomotul vine, cel mai probabil, de la ambreiaj, nu e un defect propriu zis, lasa-l sa tacane si vezi-ti linistit de drum. O sa dispara cindva, cind vei fi nevoit sa schimbi discul de ambreiaj.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 4 Jun 2010, 08:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




"Ca sa vezi numai aveam nici strop de ulei am completat cu peste jumatate de bidon de 1 l"

capacitatea de ulei a cutiei de solenta e de 3,5l nu de peste jumatate de litru si e normal ca la o masina de peste 5 ani sa se verifice cel putin odata pe an nivelul uleiului din cutie pentru ca nu se stie starea simeringurilor pe unde poate sa piarda uleiul


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:50
Forum Renault