DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Presiune pneuri Logan 1.4, diferenta presiune

tomycta
post 12 Apr 2006, 23:25
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 18 July 05




Am vazut pe usa de la logan, e afisata presiunea care trebuie sa o aiba loganu.
Pe fata 1.9 si pe spate 2.1 (in oras, NU pe autostrada )
Intrebare: cand am fost la vulcanizare, omu zicea ca cica presiunea trebuie sa fie egala la toate 4 rotile,( de ex 2.0 la toate 4 rotile). Care sunt avantajele si dezavantajele intre cele 2 ipoteze?
Multumesc anticipat de raspuns smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 - CT-57-VTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Apr 2006, 09:52
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Deși e foarte logic de ce presiunile în anvelope trebuie să fie diferite și mai mare pe puntea spate, explicația e foarte simplă, pe puntea spate poți avea o greutate mai mare (3 persoane + bagaje și alte angarale) și toată această greutate mărește sarcina pe puntea spate atât static cât și dinamic (din cauza inerției). Ca atare, pentru a prelua sarcinile mai mari de pe puntea spate, presiunea anvelopelor pe spate trebuie să fie mai mare decât pe față.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 Apr 2006, 10:22
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Presupun ca ai modelul Preferance sau Ambiance pentru ca la mine la Laureate 1.4 am pe usa 2.0 pe fata si 2.2 pe spate atat pentru autostrada cat si pentru oras. Presupun ca din cauza grutatii suplimentarea a instalatiei de aer conditionat. La diesel e ivers 2.2 pe fata si 2.0 pe spate, deh motor greu.

Presiunea recomandata de producator tine cont de greutatile pe cele doua punti ale masinii si e calculata astfel incat sa ai aderenta si franare cat mai eficienta cu masina plina (5 peroane + portbagaj plin). Tin minte asta dintr-un test parca de la francezi in care stabilitatea maxima s-a obtinut cu masina plina.

Acum daca mergi in oras mai mult singur in masina presiunea mare pe spate devine un dezavantaj si probabil ca in acest caz e recomandata practica de 2.0 la toate 4 rotile in cazul tau. Consum mai scazut din cauza maririi presiunii pe fata de la 1.9 la 2.0 si stabilitate mai mare pe spate de la 2.1 la 2.0. Ideal pentru taximetristi ca sa glumesc un pic. laugh.gif

Producatorul iti recomanda resiunea pentru masina plina. O presiune prea mica in acest caz are efecte mai mari decat o presiune mai mare pentru o masina goala. Multi merg fara probleme cu presiunea cu care vin din fabrica la dealer 2.6-2.8.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomycta
post 13 Apr 2006, 18:32
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 18 July 05




DFA raspunsul tau este logic. Ma refeream la consum/stabilitate etc wink.gif
madhorsefuzzy m-a lamurit cat de cat tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 - CT-57-VTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 Apr 2006, 18:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ce sa-i faci nu pot fi la fel de cuprinzator precum o carte. biggrin.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 14 Apr 2006, 07:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




QUOTE
la mine la Laureate 1.4 am pe usa 2.0 pe fata si 2.2 pe spate atat pentru autostrada cat si pentru oras.

QUOTE
La diesel e ivers 2.2 pe fata si 2.0 pe spate, deh motor greu.


Si la diesel e 2.0 pe fata si 2.2 pe spate.
Vezi in manual, si pe usa soferului.
Presiunile sunt in functie de tipul de anvelopa (vezi manualul)- astea de 2.0/fata si 2.2/spate sunt pentru 185/65 R15.

Respectati ce scrie manualul, nu va mai luati dupa tot felul de "sfaturi".

Mie dealerul mi-a spus ca daca nu se respecta presiunule recomandate din manualul masinii, se poate pierde garantia....
excl.gif

This post has been edited by 74r12: 14 Apr 2006, 07:46


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Apr 2006, 09:42
Post #7


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(tomycta @ 13 Apr 2006, 19:32)
Ma refeream la consum/stabilitate etc
*


Mai e pe aici pe forum un topic care se ocupa de ce vrei tu, ideea este că presiunea în pneuri trebuie să fie un compromis.
- o presiune mai mică mărește un pic frecarea anvelopei, care la rândul ei mărește un pic consumul și confortul dar micșorează stabilitatea mașinii
- o presiune mai mare face invers...
Îți recomand să verifici regulat și să păstrezi presiunea conform valorilor date de producătorul mașinii.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 14 Apr 2006, 10:20
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(74r12 @ 14 Apr 2006, 07:43)
Si la diesel e 2.0 pe fata si 2.2 pe spate.
Vezi in manual, si pe usa soferului.

Eu acolo vazusem. Inseamna ca m-am uitat prost. Imi cer scuze pentru dezinformarea neintentionata rolleyes.gif
QUOTE(74r12 @ 14 Apr 2006, 07:43)
Mie dealerul mi-a spus ca daca nu se respecta presiunule recomandate din manualul masinii, se poate pierde garantia....

Si cu ce presiune in pneuri ti-a livrat masina dealer-ul? Ca mie vroia sa mi-o dea cu 2.8 la toate 4. biggrin.gif



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 14 Apr 2006, 14:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




Cand am ridicat masina de la dealer, efectiv nu mi-a trecut prin cap sa verific presiunile.....(prea mare excitementul biggrin.gif ).
Am circulat cam 3 saptamani fara sa verific presiunile, ca sa constat apoi ca aveam pe fata 2,4, iar pe spate 1,8 wacko.gif
A urmat o intreaga "odisee" legata de aducerea la valorile prescrise de fabrica..... la 3 benzinarii diferite + un atelier de vulcanizare, manometrele de la compresoare imi indicau tot atatea valori diferite (basca a trebuit sa fac rost de tabele de conversie PSI - Bar......) blink.gif asa ca mi-am luat un manometru nou si un compresoras "de buzunar" (300.000 din Metro) - dotat si el cu manometru si zic eu ca acum am rezolvat si problema asta....

Ca o observatie, asa cum zicea si DFA, cand aveam pe fata 2,4 bari, tragea mai bine si avea o stabilitate mult mai buna pe drum.

This post has been edited by 74r12: 14 Apr 2006, 14:39


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 14 Apr 2006, 14:46
Post #10


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 Apr 2006, 11:22)
Presupun ca ai modelul Preferance sau Ambiance pentru ca la mine la Laureate 1.4 am pe usa 2.0 pe fata si 2.2 pe spate atat pentru autostrada cat si pentru oras. Presupun ca din cauza grutatii suplimentarea a instalatiei de aer conditionat. La diesel e ivers 2.2 pe fata si 2.0 pe spate, deh motor greu.
*


eu tot Laureate 1.4 am si scrie 1.9 si 2.0
biggrin.gif



--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stargsm_ro
post 14 Apr 2006, 15:07
Post #11


Vally


Group: Members
Posts: 56
Joined: 22 February 06
From: Craiova




Laureate 1.6 si scrie 1.9 si 2.
Eu am luato cu presine mare mare (nu stiu cat), dar m-am dus la garantie pe motif de vibratii/zgomote si se pare ca presiunea mare era problema.
Nici prin cap nu mia trecut sa o verific cand am luato si nici macar dupa sad.gif.
Oricum zgomotele au cam disparut!


--------------------
Renault Clio III 2007 - DJ 83 ANA
Vally - Craiova ; YM: stargsm_ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Apr 2006, 15:11
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La logan presiunile in pneuri, mentionate de producator sunt:
- La motoarele pe benzina (fata/spate):
* roti de 14: 2 / 2
* roti de 15, inclusiv aliaj: 1,9 / 2,1

- La diesel (fata/spate):
* roti de 14: 2 / 2
* roti de 15: 2 / 2,2

La cald presiunea creste cu 0,2 - 0,3 bari


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 14 Apr 2006, 19:46
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Am reverificat ce scrie pe usa de la masina si ce scrie in manualul masinii (editia iulie 2005) sectiunea 0.04 :
Presiunea la pneurile 185/65 R15 este de 2.0 fata si 2.2 spate si in oras si pe autostrada.
Asta scrie pe masina si asta scrie si in manual la toate variantele de motorizare : 1.4mpi, 1.6mpi si 1.5 dci.

Eu am modelul laureate 1.4 cumparat in septembrie 2005 si in poze se vad presiunile si motorizarea.

Pentru verificare m-am uitat la un laureate nou de o zi si este la fel ca la mine. M-am uitat si la un taximetrist cu masina mai veche si are cum aveti si voi 1.9 fata si 2.1 spate.

Deci se pare ca de la aparitia diesel-ului au modificat presiunea pe toate modelele.

Ce am vazut eu cu 2.2 fata si 2.0 spate era la un clio symbol dci. Imi cer scuze pentru inducerea in eroare. smile.gif


Attached thumbnail(s)
presiuni1.PNG ( Size: 313.58k ) Number of downloads: 2639
presiuni2.PNG ( Size: 222.19k ) Number of downloads: 2642


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jonvi
post 1 Sep 2017, 10:09
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 April 14




Deci concret, la noul Logan 1.2 16v din 2014 care e presiunea corecta la anvelope de vara fata/spate ? Eu stiam ca 2 / 2.2
M-am uitat pe portiera si acolo e exact invers 2.2 / 2 si pe autostrada la fel.
Nu stiu daca are vreo importanta marca dar ale mele sunt Goodyear Duragrip 185/65 R15


--------------------
Dacia Logan 2014 , 1.2cc 16v benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 27 Apr 2018, 12:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




La 1.5dci : vara ,roti fata 2.0 si spate 1.9 (daca se merge cu masina la drum mai lung presiunea creste pe fata la 2.4 ,iar zona rosie ,cu pericol de explozie e de la 2.5 in sus ) iarna : pe fata 2.2 si pe spate 2.0(asfaltul e rece ,nu creste presiunea in pneuri) !Oricum ,vara se verifica permanent presiunea ,existand pericol de explozie! Sa nu aveti niciodata incredere in vulcanizare,majoritatea au manometrele de masurat presiunea decalibrate! Fiecare masina trebuie sa aibe manometru de masurat presiunea in pneuri ! ohmy.gif mad.gif


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 8 May 2018, 21:05
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





Cat timp am avut Loganul (7 ani) l-am tinut tot timpul cu 2.2 bar pe fata si 2.2 bar pe spate si a fost ok, nici prea sec prin gropi, nici prea barca in viraje.
Este drept ca faceam multe drumuri in extraurban.

In general presiunea prea mica este mai daunatoare pentru anvelope decat cea un pic mai mare decat recomandarea.

Multe manometre sunt decalibrate.
Dintre cele "publice" mie cele de la OMV de la compresoarele portabile mi s-au parut cele mai precise. Aceeasi valoare indicata in mai multe locuri.
Cred ca sunt ok si compresoarele cu afisaj electronic de la Rompetrolurile mai noi.





--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 9 May 2018, 18:42
Post #17


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(surube @ 27 Apr 2018, 13:34)
Fiecare masina trebuie sa aibe manometru de masurat presiunea in pneuri !  ohmy.gif    mad.gif
*


Galetusa cu nisip, tarnacop si casca de protectie.

Faceti din tantar armasar, fac de 2 ori pe an presiunea la roti, cand le schimb, vara cu iarna si invers, de atatia ani de zile si nu am patit nimic, daca faci pana nu mai conteaza ca ai facut presiunea ieri.
Vrei confort le lasi mai moi, vrei economie la umfli mai mult, vrei control mai bunicel iarna le lasi mai moi.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:53
Forum Renault