DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> USA GP, Detalii despre circuit

FISICHELU
post 25 Jun 2006, 22:02
Post #1


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




indianapolis.gif ( Size: 30.18k ) Number of downloads: 37


La o prima privire, Indianapolis pare sa fie cel mai simplu posibil circuit: patru linii drepte si patru curbe,toate spre stanga. Practic, de fapt este plin de subtilitati iar suprafata de rulare se modifica in functie de momentul zilei, de vreme si de cantitatea de cauciuc de pe pista. Desi, e adevarat, aceste lucruri sunt valabile pentru orice circuit, nicaieri parca lucrurile nu sunt atat de critice precum la Indianapolis, iar Robin Herd a spus odata ca, incercand ca inginer sa rezolvi problemele masinilor aici "este ca si cum a-i incerca sa rezolvi o integrama in continua modificare..."
Indianapolis International Speedway (mai exista si un alt circuit aici care se numeste Indianapolis Raceway Park) a fost deschis in 1909, suprafata fiind acoperit cu caramizi. Fiecare curba are 9 garde si 12 minute.Suprafata este acum acoperita cu tarmac (un amestec de asflat folosit la pistele din aerodromuri) si au fost operate mici modificari la curbe pentru a mai reduce din viteza masinilor- sau pentru a le mari viteza, atunci cand Indy Racing League a preluat Indianapolis 500.
"The Bricyard", asa cum i s-a spus, a fost folosit la prima cursa de 500 mile in 1911, astfel devenind cel mai vechi circuit cu folosire continua. Este si cel mai bogat, precum si cel mai mare spectacol de o singura zi din lume.
Indianapolis 500 a fost inclus in Campionatul Mondial in 1950-1960.Desi pare o decizie ciudata, in 1950 atat Formula 1 cat si Indycar au avut un numitor comun si anume amandoaua au permis folosirea masinilor de 4.5 litri, insa asemanarile se opresc aici. Era singurul circuit din Campionat unde prezenta ploii insemna in mod automat amanarea cursei sau chiar oprirea ei.
Indianapolis este mai mult decat o simpla pista de curse, prezenta sa atragand multe echipe americane si producatori de motor racing care s-au stabilit in vecinatate.


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 25 Jun 2006, 22:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Daca Renault si Alonso castiga Indy, sezonul asta e gata.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 28 Jun 2006, 09:49
Post #3


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Eh, asa s-a spus si ininte de Montreal. Dupa faza de anul trecut, Michelin vor sufla in iaurt ceea ce cred ca va da un usor avantaj celor pe BS


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 29 Jun 2006, 23:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Anul trecut a fost altceva (chestia cu asfaltul nou si nici pneurile BS nu aratau prea bine dupa asa zisa cursa in reluare) + anul asta se pot schimba pneurile.
Mie mi-ar place daca ar cistiga un outsider (Fisico,Montoya,Button)


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 30 Jun 2006, 09:46
Post #5


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Aparent, anul trecut s-a gresit grav de tot o interpretare de plan inclinat, prin confundarea normalei la planul inclinat din virajul 13 cu verticala, iar diferenta dintre ele era enorma (9 grade). Bineinteles, asta e doar o teorie, ca nimeni n-ar recunoaste ca a facut o asemenea greseala.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 1 Jul 2006, 20:25
Post #6


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Schumacher a fost cel mai rapid, dupa e lau urmat Massa,Fisichella,Barrichello,Alonso,Villeneuve,Button,Ralf,Raikkonen si Heidfield.
Sa fie din cauza pneurilor?
asteapta nervos.gif


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 2 Jul 2006, 11:24
Post #7


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Conferinta de presa dupa sesiunea de calificari

Rep: Michael, se pare ca aici toate lucrurile merg in favoarea ta.
MS: Am fost foarte puternici in tot weekendul, foarte constanti. Sunt foarte surpins de timpul obtinut la calificari; as vrea sa pot sa renunt la o parte din el si sa il folosesc la alte curse daca s-ar putea...Sa fii cu o secunda in fata celorlalti inseamna foarte mult. Asta arata ca atunci cand lucrurile merg bine, putem fi extrem de puternici. Am avut de3 sufewrit in ultimile curse unde lucrurile nu au mers foarte bine, insa aici, pe acest circuit, totul merge ca uns.
Rep: Cum a fost tura de calificare din punctul tau de vedere, tura perfecta?
MS: Prima a fost foarte buna, a doua- desigur, neavand nimic de pierdut, asa ca am fortat un pic, iar lucrurile nu au mers chiar struna.

Rep: Felipe, primele doua locuri la start pentru Ferrarica la Bahrain. O usoara manevra mai ciudata cu Fernando Alonso in ultima sesiune de calificari!
FM: Facem tot posibilul in calificari sa evitam traficul.Am avut viteza buna pe linia dreapta, l-am ajuns din urma si am avut ocazia sa il depasesc. Mi-era puti teama sa fac o tura cu acele cauciucuri, am vazut lucrul acesta cand s-a dat verde, si, in sfarsit, nu am putut sa imi fac tura de viteza cum mi-as fi dorit. Suntem in fata si acesta este lucrul cel mai important.
Rep: Foarte, foarte rapid in aceasta dimineata , dar totusi nu la fel de rapid in aceasta sesiune de calificari. A fost din cauza traficului?
FM: Nu, nu chiar traficul. Sincer sa fiu, la masina mea a fost o supravirare un pic mai mare in prima sesiune de calificari, in a doua chiar mai mult, asa ca in final am zis ca nu are rost sa fortez si sa fac vreo greseala, dar in final e OK.

Rep: Giancarlo, bine lucrat, dar cum consideri ca vei face, ce strategie vei adopta maine?
GF: Ei bine, suntem foarte surprinsi de pozitiile celor de la Ferrari, care sunt la aproape o secunda.Am mai fost surpinsi astazi dimineata si de faptul ca au fost foarte rapizi chiar si cu cauciucuri uzate. Asa ca nu exista nici un semn de intrebare, ei sunt mai rapizi decat noi aici, in SUA. Maine avem insa o cursa lunga, care va solicita foarte mult cauciucurile, dar va fi dificil si din punct de vedere fizic, mental, asa ca sunt sanse sa ne descurcam bine si sper sa castigam multe puncte si sa prindem si locuri pe podium.
Rep: Poti sa precizezi de ce Ferraroi este mai rapida aici decat Renault?
GF: Poate tine de caracteristicile circuitului sau poate-nu stiu sigur- poate cauciucurile Bridgestone merg mai bine decat Michelin-urile noastre. Nu am nici o idee.



--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 2 Jul 2006, 11:30
Post #8


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Lui Nico Rosberg i s-au sters toti timpii din calificari dupa ce a ignorat un semnal dat in timpul calificarilor prin care i se cerea sa mearga in garajul FIA, pentru un control al greutatii masinii.
Germanul, care s-a calificat al 19-lea, va pleca din ultima pozitie.
Colegul de la Williams, Mark Weber, va pleca al 12-lea.

Tonio Liuzzi, care a fost depasit in calificari de colegul sau de la Toro Rosso doar pentru a doua oara in acest sezon, isi va schimba motorul. Calificat al 21-lea, nu va pierde locul; ar trebui sa plece de pe pozitia 22,insa Nico Rosberg va ocupa acel loc, din cauza celor expuse mai sus.
Speed s-a calificat al 13-lea, cea mai buna calificare a sa la vreun GP de pana acum. Pana la Indy, cea mai buna calificare a fost la Silverstone- al 15-lea.






.


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Jul 2006, 20:53
Post #9


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




uffff, nu a fost sa fie, dar si anul trecut renault s-a descurcat excelent si fara Indianapolis.
CODE

Pos     No     Driver   Team    
1   5   Michael Schumacher  Ferrari     Winner  
           
2   6   Felipe Massa  Ferrari     +7.9 secs  
           
3   2   Giancarlo Fisichella  Renault     +16.5 secs  
           
4   8   Jarno Trulli  Toyota     +23.6 secs  
           
5   1   Fernando Alonso  Renault     +28.4 secs  
           
6   11   Rubens Barrichello  Honda     +36.5 secs  
           
7   14   David Coulthard  RBR-Ferrari     +1 Lap  
           
8   20   Vitantonio Liuzzi  STR-Cosworth     +1 Lap  
           
9   10   Nico Rosberg  Williams-Cosworth     +1 Lap  
           
Ret   7   Ralf Schumacher  Toyota     +11 Lap  
           
Ret   19   Christijan Albers  MF1-Toyota     +36 Laps  
           
Ret   17   Jacques Villeneuve  Sauber-BMW     +50 Laps  
           
Ret   18   Tiago Monteiro  MF1-Toyota     +64 Laps  
           
Ret   22   Takuma Sato  Super Aguri-Honda     +67 Laps  
           
Ret   12   Jenson Button  Honda     +70 Laps  
           
Ret   3   Kimi Räikkönen  McLaren-Mercedes     + secs  
           
Ret   16   Nick Heidfeld  Sauber-BMW     + secs  
           
Ret   4   Juan Pablo Montoya  McLaren-Mercedes     + secs  
           
Ret   9   Mark Webber  Williams-Cosworth     + secs  
           
Ret   21   Scott Speed  STR-Cosworth     + secs  
           
Ret   15   Christian Klien  RBR-Ferrari     + secs  
           
Ret   23   Franck Montagny  Super Aguri-Honda     + secs  
           


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 2 Jul 2006, 21:00
Post #10


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




asteptam noua masina de la ferrari si revenirea lor smile.gif


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan1978buc
post 2 Jul 2006, 22:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 January 06




Astept sa-i bubuie motorul lu' Schumi; se bucura azi mai ceva ca Alonso la toate cursele castigate, la un loc; ziceai ca a baut ceva; le-o dovedim noi pana la final wink.gif
S-a descurcat f. bine Fisico, cred ca Alonso a avut ceva probleme, care probabil si le-a facut singur.


--------------------
Renault Megane 2006 1.5dci
Megane 82 cp, putin mai rapid decat cele uzuale :)
Broker asigurari.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Jul 2006, 22:51
Post #12


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ai dreptate bogdan, MS se bucura ca un copil mic care nu a mai fost niciodata pe podium, nici gand locul intai. Trag concluzia ca pe langa faptul ca nu stie sa piarda, nu stie nici macar sa castige. biggrin.gif

p.s. s-ar putea ca scenele cu shumy drogat sa faca deliciul youtube.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 3 Jul 2006, 00:31
Post #13


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Forza Schumy.. desi micutul Massa i-a facut tot jocul... la inceput... in sfarsit a reusit Schumy sa-l tina in frau pe Alonso... cool.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Jul 2006, 05:43
Post #14


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ce s-a întâmplat la start?
Eu ºtiam cã va începe cursa la 21, aºa cum era anunşat în program la TVR2. mad.gif
Noroc cã am dat întâmplãtor pe la 8:25 ºi am rãmas surprins sã constat cã începuse ºi am pierdut tot ce a fost mai interesant. sad.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supãrat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 3 Jul 2006, 07:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




a fost greseala la tvr. la 8 a inceput cursa. montoya ca de obicei, aerian, a intrat in kimi si 7 masini au iesit dupa primul viraj, a fost mai rau ca la biliard.

eu am mai zis si repet, cred ca kimi trebuie sa mai stea pe la o manastire ceva, sa mai dea niste acatiste ca prea e ghinionist. asta deja nu mai e ghinion, e canon. chiar ar fi bine sa schimbe echipa ca trebuie sa ii mai surada si lui norocul.

in rest, ferrari imperiali. imi doresc inca o cursa ca asta sa iasa alonso prin spate si sumi pe primul loc ca sa fie un campionat pe muchie de cutit.
sper sa nu fi fost intamplare si sa continue tot asa ferrari. ce il lua in brate pe massa, parca era un copil smile.gif


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Jul 2006, 08:00
Post #16


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzãu, RO




smile.gif Sper ca victoria de la Indianapolis sã nu fie o întâmplare pentru Ferrari ºi sã continue sã le dea de furcã celor de la Renault, deºi mã îndoiesc cã îi vor depãºi anul ãsta.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încãlz.+Climã, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 3 Jul 2006, 08:13
Post #17


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Eu am luat teapa la calificari, apoi am cautat pe net ora inceperii si am facut calculele...Deh, TVR...Ma durea sufletul cand am dat pe RTL- un show TV exceptional, cu public, cu transmisiuni de la "locul faptei", interviuri, etc.- si nu intelegeam nimic. Nu suntem in stare sa facem un asa spectacol, in schimb ne pricepem de minune la emisiuni cretine gen Ciao Darwin, Ziua judecatii,etc...
Ca sa revin...
2006usa_sunday_s005.jpeg ( Size: 49.05k ) Number of downloads: 41

La start, Schumacher a plecat bine de la start, insa Massa a fost mai bun, ajungand pe prima pozitie la curba 1. Mi-a placut Alonso, care a tasnit si l-a depasit si pe Fisico, tot la prima turnanta, mergand in paralel cu Schummi si aproape depasindu-l. Neamtul s-a tinut tare pe poszitie, iar in spatele plutonului fruntas s-a dezlantuit iadul!....
2006usa_sunday_s015.jpeg ( Size: 79.12k ) Number of downloads: 42
2006usa_sunday_s034.jpeg ( Size: 108.04k ) Number of downloads: 41
2006usa_sunday_s020.jpeg ( Size: 87.51k ) Number of downloads: 39

Montoya nu s-a dezmintit la capitolul tampenii si l-a lovit in spate pe colegul Kimi, producand o reactie in lant ce l-a avut ca prim solist pe Nick Heidfeld care s-a rostogolit intr-o maniera spectaculoasa (poate cea mai frumoasa iesire in decor de anul acesta!). Tot in aceasta disctractie a fost implicat si Jenson Button care a facut o pirueta, iar saracul Scott Speed, care in sfarsit ocupase si el o pozitie mai acatarii in grila de start s-a trezit prins la mijloc... Daca tragem linia- 7 masini au iesit din cursa, in timp ce altele din urma s-au inghesuit ca romanii la concertul cu Michael Jackson, chiar inainte de prima curba.
Raikkonen, Montoya, Heidfield si Speed au plecat sa bea o bere, iar Montagny, Klien si Webber i-au acompaniat inainte de curba a doua....Jenson Button a mai continuat si el cateva ture, insa "i s-a facut si lui sete" si s-a fofilat din cursa...
Dupa 5 ture in spatele safety-car-ului, cursa s-a reluat iar Massa conducea in fata lui Schumacher, Alonso,Fisichella,Barrichello,Villeneuve,Ralf si Rosberg. Pe linia dreapta de start-finish, Ralf il depaseste pe Villeneuve si urca pe locul 6, in timp ce Takuma Sato a zburat intr-un Midland, amandoi iesind din cursa, din nou la prima curba.
In turul al 13-lea, tot pe linia dreapta, Fisico a trecut cu viteza vantului pe langa un Alonso care parca a urmarit peisajul toata cursa... Italianul a realizat si cea mai rapida tura a cursei. intr-o sfortare de a micsora distanta ce devenea uriasa intre el si cele doua Ferrari.
Numarul celor care au plecat la bere a cresut dupa ce si BMW-ul lui Villeneuve si-a dat duhul dupa ce parcursese o trime din cursa, iar ceilalti piloti se pregateau sa intre la pit-uri. Barrichello a intrat primul, apoi Fisico si Schumacher l-au urmat, cu 44 ture inainte de finish.
Felipe Massa a intrat si el, in felul acesta colegul Michael ocupand pozitia de lider. Din acel moment jocul s-a terminat, in ceea ce priveste primele doua pozitii.
Fernando conducea cursa, insa a trebuit si el sa intre la pit-stop, si, in ciuda timpului bun a iesit al 5-lea, in spatele lui Fisichella. Trulli se tinea tare pe locul trei, insa, la jumatatea cursei a trebuit si el sa intre la pituri,facand singura lui realimentare si chimburi de gume. Trulli a intrat in acelasi timp cu Liuzzi care se lupta din greu in plutonul din urma cu Rosberg si Coulthard pentru singurul punct ce revenea locului 8. Rosberg a intrat la pit dupa cateva curse, dar a iesit in fata lui Liuzzi; desi a parut ca a stat o vesnicie, Coulthard a iesit in fata celor doi, ocupand pozitia a opta.
Ralf incercarca sa il prinda pe Fernando, insa Trulli de pe locul 5, netrebuind sa opreasca din nou, avea mari sanse pentru podium, acest lucru depinzand de modul in care se descurca Fisico la pitstop.
Sefii plutonului au intrat primii, intai Massa, apoi Giancarlo. Italianul a avut un timp excelent si a iesit cu mult in fata conantionalului Trulli. Fisico nu mai avea cum sa piarda pozitia a treia.
A intrat la schimburi si Schumacher cu 20 de ture inainte de final, iar distanta mare dintre el si restul pilotilor i-a permis iesirea fara probleme tot in frunte. Dupa doua ture a intrat si Fernando, care s-a cam cacait, iesind in spatele celor doua Toyota, pe locul 6.
Intre timp lupta pentru locul opt era in toi. Liuzii l-a depasit pe Rosberg pe linia dreapta,germanul incercand sa isi recupereze pozitia cu o miscare spectaculoasa in zig-zag. Liuzii nu s-a lasat impresionat si s-a instalat astfel pe 9. Spectaculos-spectaculos, insa nu prea sanatos pentru masina, Ralf fiiind nevoit putin mai tarziu sa intre cu masina la pit-uri, insa fara nici o intentie de a intra in cursa, parcand masina direct la garaj (cred ca se gandea ca se incalzeste berea iar colegii plecati inca din primul tur erau deja mult in fata cu numarul de beri...). In cele din urma Liuzzi a reusit sa aduca primul punct echipei Toro Rosso.
Restul turelor pana la final au mers fara schimbari majore, Schumacher trecand linia de sosire primul2006usa_sunday_s026.jpeg ( Size: 80.96k ) Number of downloads: 30
, Massa obtinand cu a doua pozitie- cel mai bun finish din F1 al lui de pana acum. Giancarlo a terminat pe trei, spre incantarea Renault F1 Team, iar Fernando a reusit sa scoata 4 puncte, evitand un potential dezastru...
2006usa_sunday_s025.jpeg ( Size: 80.88k ) Number of downloads: 25

Ce se poate spune? La trecerea in a doua jumatate a sezonului, batalia pentru castigarea campionatului se pare ca a revenit. Desi are un avans sensibil consistent, Renault mai are de lucru pentru a avea certitudinea castigarii campionatului, Ferrari neavand de gand sa cedeze lupta chiar asa usor. Despre McLaren ce pot sa zic? In mod sigur, cand Kimi va pleca de la ei, cu siguranta ii va arde o palma lui Montoya.... Felicitari echipei Toro Rosso care a obtinut (in sfarsit !!!) un punct.
2006usa_sunday_s017.jpeg ( Size: 74.88k ) Number of downloads: 31

O cursa la Indy cu de toate, cu mult peste ce s-a intamplat anul trecut.Ferrari sunt foarte buni aici, iar din punctul meu de vedere, cauza nu ar fi cauciucurile Bridgestone mai bune decat Michelin. Ci simplul fapt ca sunt mai concentrati... Fisichella a facut tot ce a putut- hai, poate l-ar fi depasit pe Massa, insa cu Schumacher cu siguranta nu ar fi avut nici o sansa. Fernando mi s-a parut ca nu a avut chef...
All pictures © Renault, Ferrari, Toyota, WilliamsF1, Honda, BMW, Bridgestone, Midland, Super Aguri and Red Bull


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 3 Jul 2006, 08:59
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




desi a castigat ferrari cred ca aici s-a cam terminat titlul...
cand nu iti merge nimik bine si termini pe 5 .... ai 19 puncte avans... este destul de greu sa mai pierzi titlul...
un lucru e cert... SChumy nu va castiga toate cursele de aici incolo... iar daca la Alonso o cursa proasta insemana locul 5 .... e super baiatul asta... nici statistica nu il mai salveaza pe Schumy anul asta.... cursa asta era si statistic o cursa proasta pentru renault... dar de asa curse proaste...

oricum felicitari ferrari pentru cursa...
probabil cursle vor fi interesante de aici incolo... dar cam atat... titlul zic eu ca e cam rezolvat....


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 3 Jul 2006, 09:13
Post #19


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Daca "gumele" au facut diferenta, atunci nu-i vad bine pe cei ce vor trece de la M la B, la anul. Si nu vad cum Ferrari au putut sa isi upgradeze atat de fericit masina, intr-o saptamana petrecuta pe continentul nordamerican.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 3 Jul 2006, 11:13
Post #20


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




FA a avut probleme tot weekendul: initial comportament extrem de subvirator, apoi supravirator. Locul 5 a fost o intamplare foarte fericita pentru el si ar trebui sa-i multumeasca lui JPM pentru asta.
In alta ordine de idei, performanta lui GF este imbucuratoare, a aratat ca Renault se tin bine si la Indy (iar daca FA n-ar fi avut problemele amintite anterior ar fi fost altceva, insa cursele se disputa pe circuit, nu prin "daca" pe forum).

Cursa foarte buna pentru Ferrari, excelenta, chiar, buna pentru GF, fantastica pentru JT, care a fost omul cursei(dupa parerea mea), iar marele perdant cred ca este KR...
Despre JPM nu mai are rost sa discutam: emotia de a-si revedea fanii a fost de-a dreptul covarsitoare biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 3 Jul 2006, 11:25
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(AlexV @ 2 Jul 2006, 23:51)
ai dreptate bogdan, MS se bucura ca un copil mic care nu a mai fost niciodata pe podium, nici gand locul intai. Trag concluzia ca pe langa faptul ca nu stie sa piarda, nu stie nici macar sa castige. biggrin.gif

p.s. s-ar putea ca scenele cu shumy drogat sa faca deliciul youtube.
*


Cam asa facem si noi cand il vedem pe Alonso castigand...grija mare cu unghiile astea. Lasa rani adanci in gat icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 3 Jul 2006, 12:00
Post #22


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




[quote=sandman_,3 Jul 2006, 12:13]
(iar daca FA n-ar fi avut problemele amintite anterior ar fi fost altceva, insa cursele se disputa pe circuit, nu prin "daca" pe forum).

Fiind pareri, nu certitudini, vom mai folosi si cate un "daca" pe forum.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 3 Jul 2006, 12:08
Post #23


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Ideea era ca nu incerc sa-l scuz pe FA in vreun fel. A terminat pe 5 si a avut noroc sa termine asa sus.

Ca noua ne place sa ne imaginam ce-ar fi fost, e alta mancare de peste biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 3 Jul 2006, 12:14
Post #24


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Mai mult de atat nu putem face


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 3 Jul 2006, 15:12
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




daca o cursa proasta inseamna locul 5 ... e cam nasol... pentru ceilalti.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 3 Jul 2006, 18:47
Post #26


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Intr-adevar. Mie mi s-a parut ca nici nu a schitat vreun gest sa il incomodeze pe Fisico in momentul in care acesta l-a depasit. Bine, ar fi fost culmea sa il jeneze chiar pe coechipierul lui!... Poate omul s-a gandit sa ia o pauza, sa se relaxese putin...Cine stie? Are un avans bunicel, la ce bun sa se streseze? bicycle.gif


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 3 Jul 2006, 18:51
Post #27


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Nu cred ca a luat o pauza. Din pacate, GF a pierdut cateva secunde bune in spatele lui. Poate ca daca ar fi fost mai aproape l-ar fi putut ataca pe FM. Pe de alta parte, FA a avut motor vechi(folosit in Canada) si n-a vrut sa-l fortzeze. Important e ca a luat 4p.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 4 Jul 2006, 08:26
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




daca imi aduc bine aminte, imediat dupa start Alonso a ajuns la lupta directa cu Schumy, apoi pe perioada SC a fost al treilea iar dupa aia nu a mai reusit sa se tina aroape, asta in timp ce Fisichela era lipit de el... dupa asta l-a lasat pe italian sa treaca in speranta ca reuseste sa ii incomodeze pe cei de la ferrari, de altfel in primele ture Alonso lua 1 secunda pe tur, dupa ce a trecut fisichela acesta a reusit sa nu mai piarda nimik in vreme ce Alonso continua in acelasi ritm...


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 4 Jul 2006, 09:19
Post #29


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Da. MS a avut probleme cu ambreiajul, care patina grav de tot. Chiar el declara ca se astepta sa-l depaseasca cel putin un Renault la start. Din pacate GF a avut un start la fel de prost si nu s-a putut apropia de el, iar FA era prea in spate...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 12:00
Forum Renault