DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot toba

valytarau
post 10 Sep 2013, 21:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 September 13




salut am un logan model 2008. Acum 4 saptamani statem la semafor si un "destept" a intrat in mine(in spate), toba din mijloc a fost schimbata pt ca sa indoit. Problema este ca de la 2000 de ture pana la 4000 de ture se aude un zgomot foarte ciudat, vibreaza toba, am verificat si toate colierele sunt stranse si dupa o cautare mai atenta am observat ca in zona din fata a tobei de la mijloc unde se imbina se rasufla putin, cum as putea rezolva aceeasta problema?????? cu o garnitura????

ps. toba nu este de logan

This post has been edited by valytarau: 10 Sep 2013, 21:34


--------------------
dacia logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Sep 2013, 10:08
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




te duci la un service de tobe si se descurca baietii aia sa o rezolve.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 15 Sep 2013, 17:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Mergi la kaufland, si la raionul de auto, are o pasta care se aplica la locul unde rasufla, si cu cat e mai fierbinte toba, teava, cu atat e mai rapida intarirea ei, si etanseaza bine. E intr-o cutie de tabla de culoare mai mult alba, de forma cutiilor de crema de pantofi, din trecut, si are o toba de esapament desenata pe capacul cutiei. Pret, cam 10 lei. Odata desfacuta cutia, nu inlatura folia de deasupra continutului, ca se intareste.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 25 Sep 2013, 10:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Stai putin, cum adica toba nu e de Logan?
Daca te-a lovit cineva, inseamna ca reparatia s-a facut pe RCA si in mod normal trebuia sa se puna pe masina piese de Logan.
Ca nu sunt facute de producatorul "de origine" e una, dar piesele trebuie sa corespunda masinii (orice piesa are o lista de modele de masini la care potriveste).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 25 Sep 2013, 19:19
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




dar batator acustic are pe ea? Ca astea aftermarket nu au toate , nu stiu cat de util e dar am auzit soferi care i-au simtit lipsa dupa schimbarea tobei . Cica greutatea aia cat o cutie de chibrite chiar face minuni , in sensul ca abosarbe mare parte din vibratii-zgomote.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:45
Forum Renault