DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Posibilitati de cazare in Europa, inclusiv cu cortul

22CMM
post 3 Apr 2008, 14:04
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




in cazul in care datorita gps-ului din dotare (adica harta traditionala pe genunchi), sa zic ca nu nimeresc la timp un camping (la timp adica pe lumina), pot sa dorm in masina pana la ziua, sau la ei au reguli mai stricte privind acest lucru. in delta la noi s-a dormit in masina un cuplu si unu in cort asta din cauza spatiului mic unde puteam sa ne instalam (s-a instalat doar un cort).


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cg_ivan
post 14 Apr 2008, 15:47
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 March 05




In materie de rezervari, eu am folosit http://www.venere.com si am fost foarte multumit de prestatiile sitului.
Ultimele doua concedii le-am planificat cu ajutorul lor si nu am fost dezamagit.
In afara de asta serviciile lor sunt free si la anumite hoteluri beneficiezi de reduceri daca vii din partea lor.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-00-XXX
Repar pompe de benzina de Trabant la preturi fara concurenta.
Bonus: reglarea litrometrului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 5 May 2008, 10:13
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




Camping Noue Donau in Viena 51 euro 3 nopti 2 persoane la cort, parcarea inclusa in pret. (masina langa cort sau in parcarea de la intrare, dupa ora 18 inchid portile).
Conditii:
free: apa calda non-stop,
bucatarie (frigider, plita electrica, mese si scaune),
masina de spalat rufe automata,
dusuri.
contra cost: masa de biliard 1 euro jocul
biciclete.


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 6 May 2008, 09:23
Post #64


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Ai uitat sa adaugi:
la "free" : acces gratuit la internet (cu ajutorul calculatorului de la receptie)
la "contra cost" : un minishop de unde poti lua diverse produse (alimente de baza, baterii, racoritoare, apa, plasturi, alcool sanitar, tampoane, becuri auto, cuie pt cort, corzi, etc...) si tot acolo poti comanda o cafea un snitel suedez etc...

A...si inca ceva important : statia de autobuz (91A) la 2 min distanta si apoi la cap de linie statia de metrou (Karlplatz) si de acolo acces la toata reteaua de transport public.

This post has been edited by YR-ZBG: 7 May 2008, 07:04


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 7 May 2008, 11:32
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




+ teren de joaca pt copiii (balansoare, leagane topogane, etc)


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 27 May 2008, 00:14
Post #66


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4






--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 15 Jul 2008, 12:48
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Am fost cateva zile in Grecia, si am stat si la cort.
Campingul din Alexandroupolis: 1 masina, 1 cort mare,curent, 4 persoane 1 zi: 35 euro;
Conditii bine spre foarte bune: parcele delimitate cu arbusti si copaci, umbra partial, depinde de parcela si de ora. Exista minimarket cu produse alimentare si catev chestii utile in camping (lanterne, prelungitoare, etc). Exista si un mic restaurant.
Grup sanita curat, apa calda non stop.
Campingul e chiar pe malul marii. Plaja cu nisip, doi metri la intrarea in apa pietricele, apoi nisip, adancimea apei creste lin ( OK pentru copii).

Am stat apoi in camping in Keramoti, ajungand sambata, si fiind o coada foarte mare la ferry pentru Thassos.
Campingul este chiar langa port, pe plaja. Are mai mult nisip, vegetatie putina.
1 masina, 1 cort, electricitate, 4 persoane 1 zi = 22 euro.
Grupuri sanitare ok, cu apa calda.
Probleme: furnici foarte multe, viespi (Thassos), si in a doua seara, un atac cu tantari ( au fost si in prima seara, insa a fost rezonabil). A trebuit sa plecam, nu am putut rezista.
Plaja cu nisip si marea cu nisip, apa foarte limpede si calda. Pacat de tantari, cu restul ne-am fi impacat fara probleme.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 25 Aug 2008, 13:08
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Cazare pe malul lacului Balaton, in unul din cele 3-4 campinguri pe care le are orasul Keszthely: camping Zala.
Conditii foarte bune, 4 persoane, masina, cort, electricitate: 32 euro sau 6900 HUF.




Panorama Camping Harras : desi e pe malul lacului Chiemsee, Germania, nu ofera servicii pentru pretul cerut: 4 pers+masina+cort+electricitate=44 euro.
Pretul e foarte mare, doar pentru accesul la lac. Pentru dus se plateste separat. Teren cu pietris, nu gazon. Desi se lauda cu internet wi-fi, e pe bani si nu se prinde bine in tot campingul.

Camping Malibu, Venetia, Italia: conditii foarte bune, pret 44 euro, 4 pers+masina+cort+electricitate, acces liber la plaja.



--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog70
post 25 Aug 2008, 21:20
Post #69


Membru care avea cotizatia platita pana in februarie '90.


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 April 06




Cateva campinguri in care am stat:

Paris

Celebrul camping Bois de Boulogne ****: doi adulti, doi copii, masina, cort, curent si apa - 51 de euro pe zi. Dezamagire totala: scump si nu-si merita stelele. La grupurile sanitare se facea o curatie sumara doar dimineata. Miroseau in permanenta a urina. La barbati cele doua pisoare erau full si cat am stat acolo nu a venit nimeni sa le repare.
Locuri de campare erau pregatite si pentru rulote/autorulote (aveau un strat pietris care se continua, in amestec cu pamant, minim 10 cm). Ca sa poti ridica cortul iti trebuiau ancore solide, sa treaca printre pietre.

Torreilles la Plage (in apropiere de Perpignan)

Camping Le Trivoly ****: ai ne-a costat o noapte cam 35 de euro. Multa verdeata; locurile de campare era despartite prin gard viu; piscina mare cu tobogan pentru copii; bar si minimarket in camping. Seara se organizau jocuri si concursuri, iar daca te prindea sambata in camping primeai o bautura din partea casei.
Amplasat cam la un km sau ceva mai putin de malul Mediteranei....

Laigueglia (Italia)

Camping San Sebastiano ****: doi adulti, doi copii, cort, masina, curent - 41 de euro pe noapte. Campingul este terasat din cauza tarmului care este foarte abrupt (in genul Coastei de Azur). Masina se lasa la intrare. Locurile de campare sunt foarte bune, amplasate pe terase (campingul cred ca avea vreo 6 "etaje"), sunt incadrate de copaci, iar pe o latura beneficiaza de un zid din pietre suprapuse (care are rolul de a sustine solul "etajului" sau, ma rog, al terasei urmatoare). Grupurile sanitare foarte curate. Restaurant in camping. Acces la un refrigerator pentru bateriile lazii frigorifice (in Franta era inexistent asa ceva).

Cavallino (langa Lido di Jesolo, la 40 km nord de Venetia).

Camping Villa al Mare **** (www.villaalmare.com): doi adulti, doi copii, masina, cort, apa si electricitate aproximativ 35 de euro (preturi 2007).
Piscina pentru copii, din camping se iese direct pe plaja, curat, multa verdeata si umbra, minimarket si restaurant. Grupurile sanitare curate. Existau de inchiriat si rulote.

Salzburg

Camping Nord Sam ****: doi adulti, doi copii, masina, cort, electricitate intre 32 si 35 de euro (nu mai tin minte). Piscina mare, locurile de campare delimitate cu gard viu (gardul fiind ceva mai des decat in alte campinguri-)))). Curat, civilizat, multa liniste, multa umbra.



--------------------
Hyundai Accent 1.3 - 85 cp
Mio P350 - MioMap 3.2 - GPS Tuner 5
Bere sanatoasa, in corp sanatos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 12 Sep 2008, 15:42
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




in viena am stat la un jugengastehaus cu 20 eur/pers/noapte numai ca erau camere cu 6 paturi, la linz acelasi pret dar camere mai frumoase
nu mai stiu adresele, dar de cautat aceste asezari pt nopti ieftine si bune in austria


smile.gif


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiosso_LODAN
post 14 Sep 2008, 22:22
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 24 May 05
From: Bucuresti




Nu mi se pare chiar asa de ieftin tinand cond ca sunt moteluri foarte elegante sau pensiuni cu 40-45 euro camera de doua paturi .


--------------------
Renault Megane/Laguna 3 2005/2013 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 14 Sep 2008, 22:26
Post #72


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Hotel Etap si Formule1, la preturi de ~50eur/camera/noapte. Cu 10 eur in plus pot sta 3 persoane. Foarte raspandite in Franta si Germania, au insa si cateva in Austria, Elvetia, Italia...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brad
post 19 Mar 2009, 10:46
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 April 07




Pentru cei care prefera cazarea in camping, libertatea si ineditul pe care ti-l ofera aceasta forma de "cazare", va fac cunoscut un loc ...SUPERB:Grecia, Peninsula Sithonia, Camping Armenistis (un fel de Vama Veche, ca termen de comparatie, dar la alt nivel...de civilizatie si mai nou de preturi).
Am fost in acest camping la inceputul lui august 2008, in plin sezon turistic, iar preturile mi s-au parut accesibile: 2 persoane+cort+masina...25 euro.
Conditiile sunt foarte bune, grupuri sanitare spalate de multe ori pe zi (practic nu am vazut urme de papuci sau nisip pe gresia de pe jos...si urmele tale erau curatate pana ieseai)apa calda non-stop,, minimarket, restaurant(de aici iti puteai lua si mancare la pachet daca doreai acest lucru-pretul unui meniu , aproximativ 8 euro)taverne si terase.Deasemenea , pentru 2 euro pe zi, aveai acces la un frigider(de fapt erau ca niste casute postale, foarte incapatoare).Campingul este situat pe malul marii. plaja cu nisip fin(nu pietre), multa verdeata(impadurit cu o specie de pin si maslini),iar peisajul...munte si mare (deosebit total de litoralul romanesc).
Pentru o comunicare eficienta sunt necesare cateva cunostinte de limba engleza(pentru a fi evitat limbajul semnelor), cei de la receptie fiind vorbitori de limba engleza.
Plecand din acest camping se pot vizita :
-Muntele Athos (croaziera cu Regina Maria -80 euro pentru 2 persoane, fiind inclus transportul pana in port si ghidul-croaziera cumparata direct de la receptia campingului, fara nicio rezervare prealabila...totul desfasurat ca la carte, fara intarzieri si infloriri specific romanesti-am primit exact ce mi s-a vandut)
-Muntele Olimp
-Statiunile si peisajele minunate de pe coasta Sithoniei
-orasul Salonic
Pentru alte detalii, nu ezitati sa ma intrebati.
Vacanta placuta in 2009 !!!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Oct 2019, 23:08
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Berlin, septembrie 2019.

De data asta cazarea a fost la Easy Lodges.

01.jpg ( Size: 229.17k ) Number of downloads: 135


Cazare propriu-zisa a fost intr-un fel de container. Pret: 280,50 de Euro pentru 6 nopti, fara mic dejun, luat de pe booking.com.
Exteriorul.

02.jpg ( Size: 331.17k ) Number of downloads: 145


Interiorul.

03.jpg ( Size: 228.99k ) Number of downloads: 146
04.jpg ( Size: 234.71k ) Number of downloads: 144


Spatiul de la dus era generos

05.jpg ( Size: 260.99k ) Number of downloads: 144


plus un calorifer in ante-camera cabinei de dus.

06.jpg ( Size: 236.5k ) Number of downloads: 19


Dusul era unul obinsuit, fara robinet automat sau fise.

07.jpg ( Size: 196.32k ) Number of downloads: 16


Plus ca nemtii s-au gandit si la un suport pentru sapun. Au exista alte locuri in care am dormit si in care nu exista acest banal suport de sapun. Inclusiv in pensiuni in RO.

08.jpg ( Size: 232.52k ) Number of downloads: 18


Toata podeaua zonei de dusuri era acoperita cu un fel de covor gaurit

09.jpg ( Size: 478.73k ) Number of downloads: 20
10.jpg ( Size: 370.71k ) Number of downloads: 19


Containerele vecine erau cam inghesuite.

11.jpg ( Size: 445.24k ) Number of downloads: 21


Plus ca se amplasau altele noi.

12.jpg ( Size: 578.23k ) Number of downloads: 19
13.jpg ( Size: 371.39k ) Number of downloads: 18


Revenind la containerul in care am stat, acesta era dotat si cu un fel de radiator pentru inclazire [nu l-am folosit].

14.jpg ( Size: 317.16k ) Number of downloads: 21


Desi spatiul interior nu era foarte mare, acesta avea nu mai putin de 5 [cinci] prize.

Si "canapeaua" de la usa.

15.jpg ( Size: 611.54k ) Number of downloads: 21


La plecare l-am intreabat pe neamtul de la receptie daca este permis si accesul cu cortul, iar omul mi-a afirmativ, 20 de Euro pe noapte pentru un cort obisnuit. Avand in vedere pretul, este aproape gratis pentru Berlin.

Mai exista si optiunea miculul dejun, 6 Euro, insa n-am folosit-o.

Pentru final, Easy Lodges se afla la 500 de metri de statia de metrou Boddinstraße [linia de metroul U8]. Ca fapt divers, de la statia de metrou Boddinstraße pana la gara centrala, cu metroul si S-Bahn-ul [schimbare la Jannowitzbrucke] calatoria dureaza aproximativ 25 de minute.

In concluzie, o locatie de recomandat.

Mai multe detalii: https://easy-lodges.atberlinhotels.com/en/


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Sep 2022, 23:22
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Daca nu esti bine postata aici, rog un moderator sa o mute.

Poate ajuta pe cineva. Si poate apar si alte sugestii pentru bagaje usoare, care se pot lua in avion ca bagaj de mana si nu ca bagaj de cala. Sugestii care se pot aplica si in alte domenii, cum ar fi ture cu bicicleta sau ture pe munte.

Am fost in Grecia 15 zile [Kalamata, Mistra, peninsula Mani si Atena]. Astea au fost bagajele pe care le-am avut pentru cele 15 zile [sticla de apa de 2 litri este pusa in poza pentru comparatie].

05.jpg ( Size: 372.78k ) Number of downloads: 29


Trolerul a fost al doamnei, rucsacul a fost al meu. Ambele se incadreaza in dimensiunile impuse de catre companiile aeriene pentru bagajul de mana.

Am zburat cu Aegean Airlines, cu biletele cumparate pe 16.08.2022 [plecarea a fost pe 09.09.2022].

Principalul motiv pentru care am optat doar pentru bagaj de mana a fost haosul care a fost cam toata vara pe aeroporturile din Europa, cu zboruri intarziate si mai ales bagaje de cala pierdute / ratacite / care nu au ajuns la timp / etc

Al doilea motiv a fost pretul. Nu mai tin minte exact cat ar fi costat bagajul de cala, insa fara 100 de euro [2 persoane, dus-intors] nu cred ca scapam.

Revenind la rucsacul meu, nu stiu cati litri are, dar nu cred sa aibe mai mult de 30, cu tot cu buzunarele laterale.

In el au incaput tot ceea ce se vede in pozele de mai jos.

06.jpg ( Size: 317.45k ) Number of downloads: 28


Pe randul de sus este o geaca de ploaie si doua perechi de pantaloni scurti.

Pe urmatorul rand sunt 3 tricouri, d-alea de plastic de la Dechatlon, varianta mai veche, ceea care acum costa 25 Lei.

Multi cred ca o stiu deja, eu abia acum cateva saptamani am aflat [de pe You Tube] de modalitate de impachetare prin rulare numita Army Roll. Adica asta [plus multe alte filme similare]:
https://youtu.be/fuD-ZZydsVg

Primul avantaj este ca hainele raman impaturite in forma de ghem / cocon. Poti da cu ele de perete si tot nu se desfac.
Al doilea avantaj este ca hainele astfel impachetate se aseaza mai bine in ruscsac, se impaneaza / muleaza si ocupa mai putin loc. In plus, chilotii si ciorapii sunt ambalati in triocuri, asadar alt spatiu castigat.

Urmeaza niste ochelari de inot, sosonii [aqua shoes] pe care ii folosesc la caiac si care sunt ideali pe plajele cu piatra din Grecia.

In cutia incolora [cutie pentru un sandwich de la Kaufland] sunt incarcatorul pentru telefon si bateria de rezerva de la aparatul foto.

07.jpg ( Size: 270.6k ) Number of downloads: 30


Pe ultimul rand sunt: aparatul foto, doua flacoane de 50 ml de la Dechatlon, unul cu crema de plaja si altul cu o solutie foarte eficienta de pulverizat seara in ghete impotriva mirosului neplacut, bateria externa pentru telefon [12.000 mAh] si incarcatorul pentru bateria aparatului foto.
Cele doua flacoane de 50 ml se pot lua fara probleme in avion. Iar solutia pentru pulverizat in ghete este asta [parca 14 Lei la Kaufland].

08.jpg ( Size: 175.56k ) Number of downloads: 25


O folosesc de multi ani si o recomand cu toata caldura, este mult peste tot felul de spray-uri de la farmacie sau Dechatlon. Plus ca nu te poti urca in avion cu un spray.

Tot in rucsac a intrat o bluza putin mai groasa [fleece] pe care o am din 2010. Bluza a fost impaturita tot prin metoda Army Roll [daca asta o fi denumirea corecta si unanim acceptata]

09.jpg ( Size: 345.01k ) Number of downloads: 22


Pantalonii lungi care se fac scurti, luati de la o oferta de la Dechatlon anul trecut, parca cu vreo 80 lei.

10.jpg ( Size: 193.16k ) Number of downloads: 18


Cureaua, facuta de mine dintr-o bucata de chinga si doua inele de chei de 1 Leu bucata. Sistemul este cel pe care il folosesc la ancorarea bagajele pe bicicleta. Partea buna pentru avion este ca acele inele de chei par ca nu au metal in ele, adica nu mai este nevoie sa iti dai cureau jos la controlul de securitate.

3 carti care au incaput tot in rucsac.

11.jpg ( Size: 338.38k ) Number of downloads: 23


Plus soricaria pe care o am de mult timp pentru periuta, pasta de dinti, deodorant, cheile de la casa, aspirine, etc.

12.jpg ( Size: 454.91k ) Number of downloads: 25
13.jpg ( Size: 442.86k ) Number of downloads: 22


Pana atunci mergeam ca taranu' cu o punga de plastic.

La plecare, tot in rucasac au intrat 10 pungi de tutun [Virginia verde de 30 grame pentru fumatori], filtre si foite.

Pijamau [pe asta n-am mai fotografiat-o] este o pereche de pantloni scurti si un tricou de bumbac mai vechi. Roluite tin foarte bine in interior incarcatorul de la bateria aparatului foto.

Cum stai 15 zile in doar 4 tricouri [3 in rucsac si unul pe mine]? Foarte simplu, speli in fiecare seara tricoul purtat in ziua respectiva [plus chilotii si ciorapii].
Pentru unii poate parea ciudat, insa eu sunt obisnuit cu asta de aproape 30 de ani, de cand mergeam la munte cu rucsacul cu cadru in carca [initial de la Urziceni si apoi de la Tg. Mures, pentru cunoscatori] iar tricoul [de bumbac pe atunci] il spalam in rau. Mai recent, tricoul il spalam in fiecare seara si in turele pe care le-am facut anii trecuti cu bicicleta si cortul.
Iar ciorapii si chilotii ii spal in fiecare seara de cand avem 15 ani.

Un sapun pentru spalat haine, cu aroma de maslina, costa 80 de centi.

14.jpg ( Size: 2.41mb ) Number of downloads: 30


In mod cert nicio companie aeriana cu taxeaza bagajul de cala cu doar 80 de centi.

Daca mai exista si alte sugestii, va rog sa nu ezitati.








--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Oct 2023, 22:26
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




In continuarea postarii de anul trecut, poate ajuta pe cineva cateva detalii despre mers intr-o tura cu bagaj redus.

Am fost 13 zile in Grecia [insula Alonnisos si Salonic]. Tot bagajul pe care l-am avut este rucsacul din poza de mai jos.

01.jpg ( Size: 223.8k ) Number of downloads: 25


Toata marfa care a incaput in rucsac.

02.jpg ( Size: 280.24k ) Number of downloads: 28


De sus in jos:

- Super cartea pe care am avut-o la mine [detalii in povestea turei]. Format mare [22 cm x 15 cm], 672 de pagini, coperta necartonata.

Primul rand:
- o bluza fleece;
- o geaca de ploaie;
- o bluza de lana merino [luata degeaba].

Al doilea rand:
- pijamaua [un tricou de bumbac vechi si o pereche de pantaloni scurti, in interiorul carora erau incarcatorul si cablul de alimentare pentru bateria de la aparatul foto];
- doua tricouri de la Dechatlon [in interiorul primului erau o pereche de ciorapi si una de chiloti, in interiroul celului de-al doilea era slipul].

Al treilea rand:
- doua perechi de pantaloni scurti. In interiorul primei perechi erau "prelungirile" de la pantalonii scurti care se pot face lungi;
[ce s-a vazut pana acum sunt impachetate prin metoda ''army roll'', se vede in filmul pe pe Youtube din postarea de mai sus]
- soricaria de la Deuter in care au intrat sapunul, deodorantul, pasta si periuta de dinti, niste aspirine, cheile de la casa, etc

In partea de jos a pozei sunt:
- sosonii [Aqua Shoes];
- cutia albastra de sandwich-uri luata cu cativa Lei de la Kaufland in care erau diverse [detalii mai jos];
- doua flacoane de 50 ml, unul cu crema de plaja, altul cu solutie lichida pentru pulverizat in interiorul incaltamintei;
- ochelatii pentru inot;
- ochelarii de soare;
- aparatul de fotografiat.

Revenind la cutia albastra, asta a fost continutul ei

03.jpg ( Size: 321.4k ) Number of downloads: 29


- o lingura de plastic de la Dechatlon, pentru amestecat cafeaua solubila in apa rece, pentru ca la hotel nu exista lingurita in camera;
- bateria externa pentru telefon [e cam pe duca];
- incarcatorul pentru telefon;
- bateria de rezerva de la aparatul foto;
- o bricheta de rezerva [din cauza de avion, am mers cu bricheta obisnuita, nu cea cu benzina pe care o folosesc].

Cutia asta albastra o folosesc si la turele cu bicicleta / caiacul. Pe partea interioara a capacului este un burete subtire, ca sa preseza mai bine marfa si sa nu zdrangane.

In afara de ce se vede mai sus, am mai avut vesta asta, luata tot de la Dechatlon, cica ar avea si ceva lana merino in ea [nu garantez].

04.jpg ( Size: 186.98k ) Number of downloads: 24


Ideal era sa fi avut fermoar si la buzunarea laterale.
Plus 10 pungi de tutun [Virginia verde, 30 de grame pentru cunoascatori, foite si filtre] si 15 plicuri de cafea solubila [Jakobs 3 in 1, luate de la Mega Image].

Greutatea totala la rucsacului a fost de 6,5 kg [cantarul de la aeroportul din Salonic].

05.jpg ( Size: 183.84k ) Number of downloads: 20


Asadar se incadreaza fara probleme in limita de 8 kg de bagaj de mana impusa de companiile aeriene de linie. Am zburat cu Tarom, nu stiu cum este la low-cost.

Splatul tricoului, al chilotilor si ciorapilor in fiecare seara ramane valabil. In zilele de lenevit pe plaja se poate sari o zi peste spalarea lor.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 Nov 2023, 09:35
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Deci se poate călatori fără bagaj de cală!

Eu am scris în Creta, despre bagajul meu! Post #27 https://www.daciaclub.ro/Creta-page-1-t169787-s0.html#

Aici pun de la Marian, un mare călător și vlogger:




This post has been edited by nasty: 10 Nov 2023, 14:25


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Nov 2023, 09:49
Post #78


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




poti sa pleci si cu mainile in buzunare daca ai uncard suficient de incapator


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:30
Forum Renault