DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dati flash-uri cand sunt radare pe sensul opus ?, Ar fi bine sa stim pe ce procent contam.

Cand vedetzi pe drum un radar montat pentru sensul opus de mers, dati flash-uri din faruri pentru avertizarea partenerilor de trafic ?
 
Da [ 849 ] ** [96.37%]
Nu [ 32 ] ** [3.63%]
Total Votes: 881
Guests cannot vote 
J o h n n y
post 6 May 2005, 22:49
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Money, eu am scris ce mi s-a intamplat mie de cateva ori in Ungaria fiind in tranzit cu masini cu numere de inmatriculare din diferite tari. DA, nu mi s-a inamplat prea des sa mi se faca flasuri (poate i-am prins pe unguri o zi mai proasta) si DA, am fost oprit si luat la purecat pentru simplul fapt ca eram intr-o masina cu numar de RO, chiar daca nu mi-au spus asta, era evident!
Deci din punctul meu de vedere afirmatiile sunt adevarate.
Nu sustin ca sunt detinatorul adevarului absolut, eu doar am povestit ce mi s-a intamplat in Ungaria, fara sa fac afirmatii NEADEVARATE.
Nu imi sta in fire sa ma bag aiurea in seama si nici nu obisnuiesc sa scriu chestii doar pentru ca nu am ce face!


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 11 May 2005, 17:28
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Dau flashuri pt ca in 5 ani de permis nu am luat nici o amenda, asta si ca urmare a flashurilor primite, si sper sa ramana in continuare asa...
Daca o sa iau vre-o amenda ca dau flashuri, o sa merite pt ca am compensat destul smile.gif
Exceptie sunt cei care au 100-140 in localitate cu masini adevarate...pentru ca sunt inconstienti si pentru ca nu am primit de la ei flash...oricum nu cred ca ar fii o mare problema pt ei amenda...


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kateco
post 11 May 2005, 19:40
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 May 05
From: Bucuresti




si eu dau flashuri si le multumesc celor care ma avertizeaza la randul lor. cum spunea cineva mai devreme, nu astept neaparat sa-mi multumeasca pentru ca stiu ca oricum o fac, macar in gand. eu, de obicei dau doua flashuri la radar si unul singur (scurt) cand e doar politie sau este radarul pentru sensul meu de mers (si am observat asta la mai multi).
recuosc ca mi se mai intampla sa dau flashuri la primul auto intalnit, dupa care sa uit despre radar.
referitor la detectoarele de radar, pot spune ca stiam la fel: ai voie sa le vinzi (de fapt nu scrie nicaieri ca nu ai voie), in schimb nu ai voie sa le folosesti (asta scrie); iar metro nu e singurul care vinde. mai sunt benzinarii si alte magazine (de obicei supermagazinele).
...si apropo, in ultimii 4 ani am luat un singur radar (si ala din prostia mea ca saracii oameni m-au avertizat) in conditiile in care fac aprox. 2500 km/luna(/pamant) happy.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Egee - B - XX - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 12 May 2005, 14:06
Post #94


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Semnalizez obligatoriu din faruri.Fac asta pentru-ca si eu sunt semnalizat de altii.Sa va zic doar doua intamplari:veneam odata de la tg frumos la iasi , iar in budai aveam 130 km/h (nu ma certati pentru viteza;de obicei nu merg asa mai ales prin localitati,dar atunci era o urgenta),cand am inceput sa primesc flashuri de la coloana de masini din fata.Am pus frana,dar era prea tarziu,radarul fiind in mers.L-am halit cu 65 km/h. Va dati seama ca imi luau baietii permisul imediat daca nu puneam frana.

Alta data,mergeam la mare, iar undeva pe traseu,era o localitate lunga cam de 1-2 km . Cum era in linie dreapta ,puteam vedea unde se termina localitatea.Aveam cu mult peste 100km/h si nici nu aveam de gand sa reduc.Din fata nu ma flashuia nimeni asa ca pedala era constanta,pana cand dau de unu cu un cielo care mergea pe banda 2 si nu vroia sa se dea la oparte,chiar daca il flashuiam.In tot acest timp imi dadea avarie si eu nu intelegeam de ce: in fata lui era nenea cu radarul biggrin.gif .Va dati seama ca m-am simtit cel mai bucuros om din lume atunci,pentru-ca daca imi luat baietii plasticul imi stricau toata vacanta.

In concluzie,daca trec de radar semnalizez obligatoriu.Daca stiu ca am un radar in fata , iar din spate vine unul nervos,ma bag usor in fata lui si ii dau avarie,chiar daca pe moment imi umple frigiderul cu carne,stiu ca dupa cateva minute imi va multumi. wink.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebi_p
post 17 May 2005, 11:47
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 May 05




Dau flash-uri cand il vad pe garcea kilometrii buni la orice masina . Apreciez intotdeauna cand sunt avertizat la randul meu.


--------------------
dacia 1410 - aa000aa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 May 2005, 21:02
Post #96


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, intotdeauna dau flash-uri cand vad radarul pe sens opus si multumesc celor ce imi dau la randul lor...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tao13
post 23 May 2005, 13:02
Post #97


tao


Group: Members
Posts: 213
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




eu dau flesuri un km dupa ce vad un radar.e o treaba buna.nu mi se pare normal sa merg cu 40km/h si sa dau si niste amenzi mari.ar trebui sa faca toti asa.salutare


--------------------
dacia 1310 1997 - b 13 tao
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 31 May 2005, 20:51
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




cred ca sunt un pic mai nebun dar flash-uri mult timp dupa ca am trecut de radar si cred ca e bine atata timp cat radarul nu este anuntat,daca ei respectau legea atunci o respectam si noi dar asa........numai bine


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 1 Jun 2005, 12:49
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Dau flashuri dar cu atentie sa nu fie filtru dublu...am trecut candva intr-o localitate de un echipaj cu radar si m-am apucat barbateste sa instiintez pe toata lumea si cum mergeam eu asa ma opreste un al doilea echipaj care era la capatul celalalt al localitatii direct pe problema "de ce faceti semn cu farurile?" dupa care m-au luat la "scuturat" pana mi-au gasit ceva in neregula.


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 3 Jun 2005, 06:09
Post #100


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




dau flashuri la auto IAR MAI NOU am luat si un detector de radare [asa preventiv pentru aia cu care ma intalnesc si nu fac flash ;-) ]


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Jun 2005, 15:26
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Problema e ca numarul participantilor la trafic care nu dau flashuri este mult mai mare decat 1.10% cat arata acum pool-ul.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
to_the_limit
post 5 Jun 2005, 13:58
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 25 March 04




Eu fac drumul BC-IS destul de frecvent..deh stundentia asta..

ei pot sa spun ca sunt zile in care imi vine sa injur in continuu soferii care trec cu nonsalanta pe langa tine fara sa dea un flash ca e radar ..

si eu sunt de acord ca sunt foarte multi pe care ii doare in c..r ca un raport eu ma gandesc de mult la faza asta e, din 10 soferi..2-3 dau flash..

eu dau la 2-3 km dupa ce ies din localitate

iar la Budai radarul sta des...la fel si la podu iloaiei si letcani..

odata ma scos un passat in podu iloaiei aveam 100kmh si mia dat flash scurt de pe contrasens am franat violent si nu ma luat..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 5 Jun 2005, 14:14
Post #103


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




cool.gif ii avertizez selectiv sa fiu mandru de asta sau ar trebui sa-mi fie rusine inca nu stiu! laugh.gif
ce am vrut sa spun? pe amarati ii avertizez pe cei cu fitze ba! ph34r.gif


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yrandreia
post 8 Jun 2005, 09:27
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Si eu dau flashuri de avertizare... chiar daca pe figurile unora nu vezi nici o urma de recunostinta... blink.gif (poate au detectoare, poate sunt doar prost crescuti... nu ma deranjeaza, ideea e ca intentia ar trebui apreciata, daca nu... n-o sa-i educ eu pe toti tongue.gif ). Voi continua sa dau flashuri pentru ca printre cei care nu acorda atentie acestui gest... sunt si persoane cu bun simt si care nu au sansa de a avea un detector radar...

Si... chiar obisnuiesc sa multumesc celor care-si "consuma" farurile rolleyes.gif sa ma atentioneze de prezenta unui radar sau a unei masini de politie pe traseul de mers... nu am detector si... oricum le sunt recunoscatoare wub.gif !


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002 - B-XX-YRA
:::... Nu te pune cu prostul ca... are mintea odihnita! ...:::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 8 Jun 2005, 11:21
Post #105


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Si eu dau doua flash-uri scurte 1-2 km dupa radar. Ii mai injur in gand pe cei carora nu le pasa, dar imi trece repede smile.gif si n-o sa-mi schimb obiceiul. Ii exceptez doar pe cei care au in mod evident o viteza mult prea mare pentru cat cred eu ca ar fi potrivit in zona respectiva wink.gif Consider ca cei care pun in pericol traficul ar trebui nu doar amendati ci eliminati, eventual definitiv.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_hash_
post 8 Jun 2005, 16:28
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 June 05




dry.gif si eu dau tot timpul ... cum le ochesc...



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - BV-xx-xxx
Dacia, pe drumul cel bun....spre BMW ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 8 Jun 2005, 17:39
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




si da si nu, mai mult da. uneori nu dau pentru ca ma gandesc ca sunt "destepti" care merg peste suta in localitati...


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 19 Jun 2005, 02:02
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Clar! I don't like pigs


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Jun 2005, 09:41
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(Ghost @ 19 Jun 2005, 02:02)
Clar! I don't like pigs
*



Subscriu!! mad.gif Daca nu s-ar ascunde ca niste sobolani ar fi utila munca lor pentru ca din pacate se exagereaza cu viteza, uneori cu o totala lipsa a simtului anticiparii si pericolului, ceea ce caracterizeaza 'soferul prost' cum este numit in GB.
Ascunzindu-se, nu au nici cel mai mic rol de calmare a vitezomanilor. Cred ca solutia cea mai buna este radarul circulant si cel pe camere video montate in locurile unde accidentele sint frecvente.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 21 Jun 2005, 23:09
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




Am votat DA pt ca consider ca nu toata lumea isi permite sa plateasca amenzile!! cel putin eu nu prea am bani si de amenzi (mai bine in benzina) si nu neaparat ca as merge eu cu viteza dar sunt unele localitati in care ai limita de 40-50 si mai mergi si tu cu un 80-90 ca de!! asta e!! si poate il ajut si eu pe altu si SPER ca si altu sa gandeasca ca mine si sa faca la fel!!!!!!!!!!!;)


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentin_n
post 22 Jun 2005, 11:30
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 11 April 05




Cu toate ca nu pot da flash-uri decat daca aprind faza scurta si bineinteles, la mine flash = comutare faza scurta, faza lunga, dupa ce trec de un radar, atentionez pe toata lumea.


--------------------
Dacia Logan Easy 2007 - BRxx yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 27 Jun 2005, 13:56
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




In Miercurea ciuc nu se fac semne !!!
Si nu am patit-o numai eu ( cu 66 km ) din Bucuresti, ci chiar si unul cu nr de HR, care avea 78, si vorbea si la telefon.
PACAT !


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amatorul
post 4 Jul 2005, 22:16
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 12 June 05
From: Petrila/hd




Mi se pare corect si de bun simt sa dai flasuri cind vezi radarul. biggrin.gif Eu dau de cite ori ii vad indiferent ca sint cu radarul sau numai la "pescuit" post-336-1110552439.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Jul 2005, 16:06
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Cred ca rezultatul poll-ului ar coincide cu realitatea daca unii ar specifica faptul ca dau flashuri din an in paste.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 5 Jul 2005, 16:12
Post #115


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




poate e bine de stiut

E bine sa dati flash-uri si cand radarul e catre sensul vostru. Din doua motive.
-unii mai au obiceiul sa se mute la cateva minute de pe o parte pe alta
- altii au obiceiul sa monteze para catre spate. ( Vestitul echipaj de la Spataru-BZ)


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 5 Jul 2005, 22:15
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




Eu dau flashuri obligatoriu la toata lumea.
Lucru asta l-am invatat inainte de avea permisu'.
Mergeam cu varumiu cu masina pe o sosea nationala nu prea aglomerata cand pe langa trece o masina si da flash si pana la radar cred ca am mai mers15 km
FLASH OBLIGATORIU
SI faza scurta aprinsa in afara localitatilorpe timp de zi si noapte


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RABADU
post 6 Jul 2005, 12:59
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 7 June 05




Da pentru ca mi se pare util.


--------------------
DACIA LOGAN PREFERANCE 1.4 - MM05XXX
,,Oamenii invata din greseli . Oamenii destepti invata din greselile altora. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 13 Jul 2005, 09:06
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




dau flash-uri. mi-au folosit ale altora-dau si eu.


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 13 Jul 2005, 10:29
Post #119


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Se pare ca sunt si gabori printre noi care baga fitile.
E normal ca acestia sa-si protejeze spagile dar niciodata nu va dipsarea fenomenul asta.
Dau flashuri cand vad garda pana la urmatoarea localitate. Doar intr-o singura zi n-am dat cand am luat radarul si nu ma avertizase nimeni cu farul.
Pe ruta bucuresti-buzau, daca veti avea ocazia sa treceti, soferii de microbuze ce transporta calatori au un sistem aparte, fara faruri. Cand se intalnesc isi fac semn cu mainile, un semn ca in urmatoarea localitate nu exista radar(cam cum fac gaborii cand trebuie sa iei viteza) si un semn, de lasat mai moale. Eu in localitati ma infiintez dupa un microbuz d-asta si n-am cum sa iau radarul.
Ar fi misto sa faca si celalti soferi semne identice.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 13 Jul 2005, 11:42
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




De retinut faza cu microbuzele. In Bucuresti te orientezi dupa taximetristi.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:30
Forum Renault