DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 2 boxe in loc de 1 pe o iesire!, Merge sau nu?

mark``
post 20 Sep 2007, 18:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Am un CD-player Sony de 4x52W pe fata am montate 2 boxe de 13" JVC dar asta nu conteaza pt ca sunt puse ok. Pe spate insa am 2 boxe de 3x6" ce vin originale cu Solenza, pana aici tot OK (toate cele 4 boxe sunt pe 4 ohmi), insa am mai adaugat 2 boxe pe spate Sony tot de 4 ohmi de vreo 60W RMS cam maricele ele asa ca sunt duble decat cele originale (ovale ca si cele originale)! Ei faza e ca eu le-am pus (ca suna mai bine) pe aceeasi iesire cu cele vechi, deci cele vechi nu le-am luat jos! Si intrebarea mea e: se poate strica ceva? Mi se pot arde finalii? Sa mai las boxele vechi sus sau nu?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 20 Sep 2007, 19:07
Post #2


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Depinde cum le-ai legat de cele vechi, in serie sau in paralel? Cel mai bine ar fi sa le dai jos pe cele vechi, dar daca chiar vrei sa le lasi acolo cel mai bine le legi pe cele noi in serie cu cele vechi, nu in paralel.

bafta.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 20 Sep 2007, 19:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Cum vine in serie sau in paralel? Paralel inseamna 2 boxe pe acelasi fir separat? si in serie.... chiar nu stiu cum vine asta...
Am mai citit si zice asa: daca leg 2 boxe paralel adica + la + si - la-. atunci impedanta boxelor se injumatateste, deci cu alte cuvinte imi ard casu` si daca le leg in serie adica -, +cu - si -, atunci merge! E corect ce am zis?

This post has been edited by mark``: 20 Sep 2007, 19:42


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 20 Sep 2007, 22:33
Post #4


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Daca le legi in paralel (adica lasi boxele originale legate si de firele alea mai legi si boxele noi) risti sa arzi finalul de la player daca dai mai tare pentru ca ai impedanta de iesire de 2 ohmi.
Daca le legi in serie (dezlipesti un fir de pe boxa originala, il legi la noua boxa si mai legi cu un fir terminalele libere de la difuzoare intre ele) vei avea o impedanta de 8 ohmi, deci playerul va scoate putere mai mica pe boxele alea decat pe fata; in acest caz nu exista riscul sa se arda.

In ambele cazuri vei strica boxele originale ale masinii pentru ca au putere mult mai mica decat cele pe care le-ai adaugat tu. Vei fi tentat sa dai tare si nu vei auzi cand vor incepe sa distorsioneze cele originale sau vei ignora asta.

Nu ar fi mai bine sa lasi doar boxele mari pe spate si sa reglezi din player in asa fel incat sa sune bine?


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 22 Sep 2007, 15:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Ba da, asta am si facut, pt ca boxele cele noi mergeau foarte bine doar ca nu le legasem eu bine si de aceea aveam impresia ca nu merg bine! Mersi, topic closed!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 02:38
Forum Renault