DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Constatari APA

Highlander
post 2 Oct 2005, 19:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




Cu toate ca este cel mai discutat subiect de pe forum, as dori sa adaug cateva constatari, cu riscul sa spun lucruri deja discutate ...insa cu speranta ca poate aduc ceva nou. Ma voi referi doar la partea din fata a masinii.

Inainte de aceste constatari mentionez ca am efectuat urmatoarele :
- pus mastic special sub chederul de la parbriz (partea cu tabla/ partea cu geamul ) din belsug
- desfundat gauri ( 3 ) din praguri.
- scos burete izolator de sub mocheta, dat cu antifon + lipit 2 straturi folie PEE ca sa nu mai ramana ud tot timpul cand ploua.
- Desfundat gaurica de pe stalp fata exterior - imbinare cu prag ...care era astupata cu mastic din fabrica.
- Scos dop de plastic de pe stalp fata din care s-a scurs cam 300ml apa.
- Curatat bine si siliconat imbinarea aparatorii de plastic de la contraaripi fata cu aripa.

Rezultat: Ploua la fel ca inainte.

Constatari:

Am pus furtunul cu apa in compartimentul : Vas lichid parbriz / carcasa aeroterma si m-am bagat cu o lanterna sub volan. Apa se scurgea cam pe toate cablurile si suruburile care intrau de la motor in masina.

Masuri : am desfacut carcasa de la aeroterma dupa cum este explicat pe forum, operatiune destul de complicata ... , am jupuit resturile din garnitura de burete care era pe ea, am curatat bine si am aplicat silicon din belsug . Am montat la loc si am lasat sa se usuce bine. Am pus furtunul din nou ... ploua la fel. M-am uitat cu atentie iar pe dedesubt si am constatat ca apa intra pe la surubul care prinde partea din margine a carcasei de plastic a aerotermei. L-am astupat complet cu silicon. Am pus iar furtunul ... si nu mai ploua pe-acolo.

Am trecut la urmatoarea sursa de apa. Cablurile de la reglaj faruri care ies printr-o garnitura rotunda cam 4cm diametru...DA ... tot din burete. Cand ploua f tare gaurile de scurgere din compartimetul : vas lichid parbriz / aeroterma nu fac fata si apa se scurge pe la motor exact pe sub vasul de expansiune si apoi pe acele cabluri.

Am astupat complet dopul de burete prin care ies cele 2 cabluri, cu silicon.
Am pus iar furtunul cu apa ... si nu mai curgea pe-acolo.

Am trecut la urmatoarea sursa. Se scurgea pe langa cablul de acceleratie , pe sub izolatia de la podul pedalier . Am astupat complet si gaurica pe unde iesea acel cablu.

Nu am reusit insa sa ajung pe dinafara la cablul de frana si ambreaj ... asa ca le-am lasat cum erau ...

Am pus iar furtunul de apa ... si nu mai curgea nimic pe nicaieri.

Concluzii :
Azi m-am intors de la curte si spre norocul meu m-a prins o ploaia mare si torentiala de la Urziceni spre Bucuresti.
Cand am ajuns acasa ... se formase iar o balticica jos la pedale. Nu la fel de mare ca inainte ... insa in crestere si asta. Am pus mana sa simt pe unde mai curge si se scurgea pe langa sigurante pe un cablu. Nu mai stiu ce cablu ... nu mai stiu de unde ... nu mai stiu ce sa fac ... cred ca am epuizat toate solutiile posibile.

Va rog sa nu stergeti topicul ... mai mi-a ramas totusi ceva ...SPERANTA ca cineva imi va da solutia corecta !

Va multumesc !


--------------------
Dacia SN Clima - B-20-DLN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 2 Oct 2005, 20:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Desi urasc textul asta, solutia corecta este sa o vinzi si sa-ti iei SLZ-a sau LGN.
Asta daca vrei sa ramii in gama Dacia. Multe din problemele copilariei prezentei Reno la noi s-au rezolvat la cele doua modele.
Altfel, nu-ti ramine decit sa continui sa siliconezi tot ce prinzi, folosindu-ti imaginatia si ploile din belsug, din ultima vreme.
Oricum e de mirare ce se intimpla la tine. Parca-i strecuratoare.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:52
Forum Renault