DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Interzis cu bicicleta si rolele in parc !

zanzie
post 18 Aug 2010, 22:41
Post #61


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(Muttley @ 18 Aug 2010, 21:28)
Topic inutil.

+1

PS:biciclistii sunt pierzatori permanenti in Romania...


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 18 Aug 2010, 22:49
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 18 Aug 2010, 22:31)
asta am vrut sa zic si eu...ai spus 5 km/h de parca erai in De...Au...etc...la noi imediat face unu gat cum ca ar fi avut mai putin...sa demonstreze gardianu....sa fie aparatura omologata ...pt timp de ploaie..etc...stii treaba cu radarele...sa fie el agentul constatator.. tongue.gif etc...am vrut sa spun ca mi se par aiurea astfel de semne...sunt semne de ''bun simt'' si nu merg in Ro..
*




Corect. Asta si este problema de baza. Daca bunul simt ar functiona alaturi de un minim de educatie civica si de respectul fata de cei de langa tine nici nu s-ar fi ajuns la asa ceva. Daca toti care merg pe bicicleta ar rula in zone aglomerate asa cum o face Muttley sau cum fac si eu si altii(fara sa ne oblige cineva sau ceva, in speta legea) nu ar fi aparut probleme sau accidente care sa duca la interzicerea accesului biciclistilor si rollerilor in parcuri. Dar atata vreme cat in Romania lipsa de bun simt este la ordinea zilei impreuna cu dezinteresul total fata de ceilalti si fata de riscurile la care ii supui prin actiunile tale, nu se poate altfel(din pacate).

This post has been edited by PaulT: 18 Aug 2010, 23:24


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 19 Aug 2010, 12:40
Post #63


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




"Dar atata vreme cat in Romania lipsa de bun simt este la ordinea zilei impreuna cu dezinteresul total fata de ceilalti si fata de riscurile la care ii supui prin actiunile tale, nu se poate altfel(din pacate)."


Foarte bine ai punctat! Din pacate asta este adevarul gol golut.....


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 19 Aug 2010, 12:55
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Eu ma plimb in continuare linistit prin parc (Iore, Herastrau, rareori Tineretului) si nu merg cu mai mult de 5-7km/h, tocmai ca pedaland prin parc nu ma grabesc nicaieri. Nu mi se pare normal ca din cauza unor teribilisti cu biciclete si role, TOTI sa fim pedepsiti.

Am renuntat sa astept vremuri mai bune pentru biciclisti (piste eficiente, locuri de "parcat", respect mai mult in trafic, etc)


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 19 Aug 2010, 13:43
Post #65


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ce-i aia "Iore"?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 19 Aug 2010, 14:01
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(Avani @ 19 Aug 2010, 13:55)
Eu ma plimb in continuare linistit prin parc (Iore, Herastrau, rareori Tineretului) si nu merg cu mai mult de 5-7km/h, tocmai ca pedaland prin parc nu ma grabesc nicaieri. Nu mi se pare normal ca din cauza unor teribilisti cu biciclete si role, TOTI sa fim pedepsiti.

Am renuntat sa astept vremuri mai bune pentru biciclisti (piste eficiente, locuri de "parcat", respect mai mult in trafic, etc)
*



Bravo tie ca mergi asa. Ai dreptate cand spui ca nu e corect sa fim toti pedepsiti, dar, repet, atata timp cat normalitatea in gandiri si in actiuni este prezenta la doar 0,5-1% din biciclisti/rolleri alta solutie nu exista. Desi sunt direct afectat si eu nu pot decat sa aprob interzicerea accesului in parcuri cu biciclete si role. Normal ar trebui sa urmeze amenajari de zone dedicate acestor activitati in parcurile mari unde e evident ca exista spatiu pentru toate sporturile.
@tatabobu - e vorba de parcul IOR. biggrin.gif

This post has been edited by PaulT: 19 Aug 2010, 15:27


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 19 Aug 2010, 15:54
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(tatabobu @ 19 Aug 2010, 14:43)
Ce-i aia "Iore"?
*


I.O.R. biggrin.gif

This post has been edited by Avani: 19 Aug 2010, 15:54


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 17 Nov 2010, 12:25
Post #68


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Nu e vorba numai de parc aici ... sunt o gramada de locuri unde nu ai voie cu bicicleta. Si nu pot sa nu ma minunez de fata extrem de satisfacuta a melteanului de gardian care iti latra chestia asta de parca ar fi gasit inamicul public nr. 1.
Cel mai bun exemplu ar fi scoala unde invata fata mea. Eu ma duc in fiecare zi s-o iau de la scoala cu bicicleta. De fiecare data am parte de acelasi scandal:

-"Nu aveti voie cu bicicleta in curtea scolii, e interzis"
-"WTF ? Zau ? Unde scrie asta ? Cine a interzis ?"
-"Asa e dispozitie de la d-na directoare. O lasati aici."
-"Nu cumva vrei si spaga ? Cum sa las aici bicicleta de 15 mil ? Nu vezi ca e pliabila ? Chiar legata, cu 1 surubelnita o desface instant. Si apoi cred ca sunt suficient de matur incat sa-mi dau seama ca trebuie sa merg PE LANGA ea, sa nu accidentez pe cineva, nu ? Daca nu-ti convine, cheam-o pe directoare sa vorbeasca cu mine"

Bine, dialogul a fost mult mai spumos ... ideea e ca directorii astia comunisti din scoli ar trebui s-o lase mai moale cu interzisul unul mijloc de-a face sport. In loc sa puna rastele de biciclete in curtea scolii, sa incurajeze orice ocazie de-a face miscare, nenorocitii astia nu stiu decat sa puna piedici. Nici nu va imaginati cati copiii obezi am vazut. Si orele de sport sunt de toata jena, atunci cand se mai fac (de obicei nu se fac). Pacat, se pot face multe in scolile romanesti ... fata mea are 8 ani si cand am invatat-o sa mearga pe bicicleta am invatat-o pana si circulatie rutiera, ca scoala nu e in stare.

Alt exemplu este chiar un magazin de biciclete unde nu mi s-a permis accesul cu bicicleta. Nu va spun care, nu am putut sa inteleg asta, drept urmare i-am anuntat ca m-au pierdut de client. Evident, nu aveau la intrare rastel sau altceva.

Alta porcarie este chiar trotuarul, dar ala mai mare. La mine in cartier sunt unele trotuare largi, cat un bulevard, unde exista parcare chiar pe trotuar, semnalizata si impozitata de primarie. Masinile intra pe la capatul trotuarului si merg printre pietoni, pana la locul de parcare. E ... pe un asemenea trotuar m-am certat cu un gardian public, cu singurul lui neuron probabil beat, care insista ca n-am voie acolo, desi masinile treceau pe langa noi intr-o veselie. Ala o tinea una si buna ca daca nu e pista nu am voie.

This post has been edited by Tamango: 17 Nov 2010, 12:26


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 11:08
Forum Renault