DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bicicleta, am cedat nervos ! trec la bicicleta.

Muttley
post 17 Oct 2007, 10:38
Post #31


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Nu ma-nteleg cu voi... sleep.gif

Caldura n-am, da' sunt 3 televizoare-n casa si le tin deschise noaptea ca sa nu-nghete saliva de pe perna.

Buda nu e prin boscheti, e-n spatele blocului, langa masina vecinului care bate-n pereti pana la 12 noaptea.

Si daca dati mass, macar sa raman cu demnitatea, scrieti ca sufar de vreo boala d-aia de oameni bogati, nu spuneti ca fac baie imbracat de frig ce este...


Edit: ba defectule, ce e asta?

"yahoo ofera lui mat-lee 3 centi pentru fiecare mesaj trimis, ca sa se incalzeasca si el, si sa-si puna buda in casa, trimite mai departe, nu fii fara suflet!"

Mi-o tramis-o unu' mai adineauri dry.gif

This post has been edited by Muttley: 17 Oct 2007, 10:40


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Oct 2007, 10:51
Post #32


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




cine? radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 17 Oct 2007, 10:53
Post #33


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Sa pun aici ID-ul de iahu, telefonul si mai stiu eu ce al persoanei care ti-a trimis spamu ala? Vrei?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 Oct 2007, 10:53
Post #34


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Boat-boy asteapta nervos.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 17 Oct 2007, 11:57
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Fac precizarea ca am bicicleta First Bike, o am de 5 ani, nu am probleme mari cu ea (in afara de pedale pe care le-am schimbat pentru ca am rupt una - alea originale erau din plastic - doar axul era din metal)

Am tot mers cu bicicleta si nu mi-a furat-o nimeni. am lasat-o si la universitate, si in cismigiu cand mergeam la bere si totul e ok.

marea problema pe care am sesizat-o recent a fost insa slalomul pe care trebuie sa il faci cand mergi pe marginea drumului printe masinile parcate "cu avarii" sau lasate cu nesimtire pe prima banda. e destul de aiurea sa te tot bagi spre banda a doua pentru a depasi masinile parcate iar pe trotuar este un calvar sa circuli cu bicla (masini parcate aiurea, aglomeratie, pietoni, gropi, borduri, etc). totodata, in traficul de azi e f deranjant pentru un biciclist praful si gazele de esapament de la masinile care stau in trafic.

oricum, si eu sunt de parere ca un scooter ar fi o solutie excelenta pentru buc.


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 17 Oct 2007, 14:08
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




Revin cu precizari din aventura " calatoriile lui han in tara masinilor" . radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif 168.gif



am parcurs cei 9 km pe care trebuia sa i fac azi in 15 minute smile.gif . ca pe vremurile bune cand mergeam des cu bicicleta, dar nu din cauza traficului ci de placere. cand eram in facultate faceam impreuna cu un coleg o data la 2 - 3 zile bucuresti snagov dus intors , traseu care insemna aprox 100 de km pe unde mergeam noi.


de transpirat am transpirat putin azi dar cel mai nasol e fumul de tdi (ala cu miros de sulf cu azot )combiat cu fum de camion vechi... in rest e ok. a...sa nu uit: paznicul a crezut ca a venit pizza cand m-a vazut cu vesta aia verde pe mine post-336-1110552489.gif


ps: cei 5 km pe care i-am facut ieri cu masina in 3 ore nu sunt intotdeauna asa, dar se pare ca lucrarile de "reabilitare " din bucuresti sunt de vina. cand am luat carnetul ( 1999 ) faceam cu masina 10 km in 15-18 minute in functie de trafic.si noaptea era aproape pustiu.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Oct 2007, 14:13
Post #37


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Hmm, cred ca voi folosi intersectia aia ca sa ajung la birou, numai ca un scuter va fi mult mai usor de trefilat pe acolo decat un Logan. Si nici nu ma face sa transpir ca bicicleta!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 17 Oct 2007, 14:16
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




eh, momentan nu am bani de scuter. ca nu as lua vreun stift de cea mai proasta calitate. si scuterul polueaza. bicicleta nu.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 17 Oct 2007, 14:21
Post #39


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(han_1.6 mpi @ 17 Oct 2007, 15:16)
... si scuterul polueaza. bicicleta nu.
*



Scuza-ma. Da' tu produci CO2, ca si scuteru.

...si cateodata si metan.... radmasa.gif radmasa.gif




--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 17 Oct 2007, 14:33
Post #40


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Muttley @ 17 Oct 2007, 09:39)
Probleme cu bicicleta:

1) transpiri
2) strici hainele de pe tine, in special pantalonii
3) hainele nu pot fi oarecare, trebuie musai adidasi. Nici blugii nu-s f comozi, trebuie pantaloni de treining
4) te prafuiesti

Locul "de parcare" de cele mai multe ori nu e o problema.

Avantaje incontestabile:
1) ajungi repede daca ai de mers mai putin de 5 km sa zicem
2) faci miscare

Personal, din cauza problemelor 1)-4) nu consider bicicleta o solutie. Motocicleta da wub.gif
*


Pai pe motocicleta nu te prafuiesti? E misto cand prinzi dupa o masina pe un drum prafuit, iti mai arunca si pietricele-n casca, pe langa asta, mai sunt balti si sa nu uiti sa-ti iei un stergator de acasa, sa dai insectele jos, alea strivite de tine biggrin.gif


17 Oct 2007, 15:34:
Am uitat de baligi... radmasa.gif

This post has been edited by vis-a-vis: 17 Oct 2007, 14:34


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 17 Oct 2007, 14:46
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




draivar ix vezi ca iei uarm ! radmasa.gif


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 17 Oct 2007, 20:25
Post #42


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Ar fi super sa mergem pe bicicleta .. pentru bucuresti nu vad o solutie, mai ales cum au aratat la TV pistelele alea facute in dorul lelii, cu marcaj sinuos din cauza masinilor parcate.

Eu nu prea merg cu bicicleta ca inca tin la viata mea, nu vreau sa ma calce vreunu'. De cand au aparut motociclistii si ATV-istii in BV e prapad, astia calca oamenii lejer pe trecerea de pietoni (am vazut numai eu vreo cateva situatii saptamana asta).

Cand merg cu bicicleta incerc s-o iau pe pietonale, pe stradute, ca noi n-avem decat 50m de pista, in fata primariei - de ochii lumii). Oricum, daca ma duc dimineata la 8 (si vin seara la 5-6) la (de la) birou, cu masina fac 30 min (pana-i gasesc loc de parcare) iar pe jos tot 30 (25 daca mai dau jos ceva 'slaninuta' si ma grabesc), asa ca nu prea folosesc masina decat cand am de fatzait in oras in ziua respectiva.

Unde-ar fi pomana aia sa faca primaria cevalisea piste de biciclete - de-abia astept !
Din pacate noi astia cu bicicletele suntem putini. Oricum rezolvarea va veni de la sine - scutere pe care se suie domnul imbracat la costum si cu pantofi in picioare. Cine s-a plimbat prin Barcelona pe Avinguda Diagonal stie parcarea din fata de la Caixa - numai pentru 2 roti. Bine, acuma o sa ziceti ca acolo este curat, n-ai sanse sa ajungi la birou ca un salahor..


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Oct 2007, 08:23
Post #43


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pardon, pe scuter nu te stropesti si nu-ti prafuiesti pantalonii. Prin anii 50-60, mergea lumea la birou pe cuter in costum (Italia, UK) si chiar si acum prin Madrid sau Milano vezi oameni la costum mergand pe scutere (de minim 125 cmc). Dar daca cineva poarta pantofi tip aladin, cu botul de 2 metri, te cred si eu ca nu incap pe scuter!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 18 Oct 2007, 10:50
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




Cu bicicleta nu e indicat sa mergi la servici ca, pedaland, ajungi transpirat. La scuter nu mai transpiri ca efortul e facut de motor biggrin.gif .
Am gasit pe net ceva mai bun decat scuterul, o replica la Honda Cub


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 18 Oct 2007, 12:48
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(adip @ 16 Oct 2007, 21:59)
Excelent, mai mult loc pentru mine smile.gif
<span class='edit'>16 Oct 2007, 23:03:</span>
offfff, dupa ce am citit cu atentie am vazut de ce vrei bicicleta. Eu unul ma consider fericit ca in drumul spre munca fac la stanga la d-na ghica, spre petricani. De la intersectia aia incolo, spre sos. fundeni, e efectiv dezastru.
*




Unde stai, si unde lucrezi ? Ca acelasi drum il fac si eu.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 18 Oct 2007, 12:52
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




arata superb motoreta asta...chiar mi-ar placea dar nu am bani . totusi e muuult mai scumpa decat o bicicleta.

--prin toata europa "civilizata" e plin de biciclisti. este incredibil cand vezi.dar deh noi romanii ne dorim casa cu etaj si masina ... masina fate ! intrebarea clasica la romani : " ce masina ai ?"
--aseara am venit pe la 7 acasa si era prapad. am mers ca un boier cu bicicleta. stateau masinile pe loc din toate directiiele. grozav ! nu ? cel mai trist lucru e ca in 20 de km cat am facut aseara prin trafic cu bicicleta nu am vazut decat un singur confrate.


--ps: nasol cu aglomeratia asta.si cel mai rau e pentru cei care nu au un program flexibil si sunt nevoiti sa mearga prin oras cu masina la anumite ore.

edit: nu transpiri pe bicicleta daca mergi usor. nu te pune nimeni sa dai la pedale ca sportivii de performanta. poate transpiri in primele 3-4-5 zile pana te obisnuiesti.

This post has been edited by han_1.6 mpi: 18 Oct 2007, 13:01


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Oct 2007, 10:34
Post #47


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Titan -Pipera, prin Sos Pantelimon, Baicului Si Doamna Ghica, azi la 7 am si drumul a durat 45 de minute. La doamna ghica a fost dur ca nu aveam pe unde sa trec printre masini, spatiul era de ordinul a 10-20 de centimetri intre masini. In rest, gaz cat cuprinde (si cat poate).
Nu cred ca vreu biciclist reusea mai repde si a fost comparabil ca timp cu metroul!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 Oct 2007, 10:46
Post #48


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mai nene, vad c-o tii p-asta cu metroul. Zi-mi si mie, cum ajung din Dr. Taberei pana in Voluntari cu metroul!?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Oct 2007, 11:16
Post #49


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Uai Ainshtain, da' ti-ai luat motoreta? D-aia nu mai aud de tine?!?

Rad numai la gandu' c-o sa rad cu lacrimi cand te-oi vedea radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Oct 2007, 13:51
Post #50


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu ce vina am vis-a vis ca stai in singurul cartier fara "rama"?
Poti nega ca metroul e cel mai rapid mijloc de transport prin bucuresti? Si de pe la orice statie de metrou mergi pana la destinatie din oras maxim 20 de minute (zone ca drumul taberei sau din afara orasului se exclud, evident).
Drumul ala se face f usor pe centura, ocolind prin sud.

This post has been edited by einstein1984: 19 Oct 2007, 13:53


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 Oct 2007, 19:10
Post #51


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




radmasa.gif Vedea-te-as pe centura in toiul zilei biggrin.gif
Metroul e bun pentru cine sta aproape de vreo statie... si are corespodenta tot asa, in rest, mai rau incurca. Nu pune Voluntari, pune toata Colentina, care nu e deservita de acest mijloc de transport.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 19 Oct 2007, 20:01
Post #52


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(han_1.6 mpi @ 18 Oct 2007, 12:52)
--prin toata europa "civilizata" e plin de biciclisti. este incredibil cand vezi.dar deh noi romanii ne dorim casa cu etaj si masina ... masina fate ! intrebarea clasica la romani : " ce masina ai ?"
--aseara am venit pe la 7 acasa si era prapad. am mers ca un boier cu bicicleta. stateau masinile pe loc din toate directiiele. grozav ! nu ? cel mai trist lucru e ca in 20 de km cat am facut aseara prin trafic cu bicicleta nu am vazut decat un singur confrate.
--nu transpiri pe bicicleta daca mergi usor. nu te pune nimeni sa dai la pedale ca sportivii de performanta. poate transpiri in primele 3-4-5 zile pana te obisnuiesti.
*



Bravo, batrane! Nota 10 de la mine! wink.gif


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 16 Mar 2010, 21:50
Post #53


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Decizia de a se aduna tot ce are legatura cu bicicleta in acelasi loc, hotarare super chiar daca o sa trec pe aici doar ca sa citesc ne(mai)fiind un pasionat, m-a facut sa imi aduc aminte de anii '80 cand abia asteptam sa ma duc la bunici. Exista in curte o bicicleta Tohan pe care o "calaream" toata ziulica prin toate coclaurile. Iarna treceam raul din localitate cu ea , nu de putine ori se rupea gheata si picam cu picioarele in apa aia, era fantastic. biggrin.gif Tin minte si acum ca nu se gaseau cauciucuri, ("28 unu a doua" ziceam), bateria "patrata" necesara lanternei la fel. Se gaseau in schimb bucatile alea mici de furtun ce acopereau ventilul...ehe ,ce vremuri. Trebuia sa ai grija sa nu stea in soare, de gresat chiar nu aveam eu timp. Oricum prin multe peripetii am trecut, de la sarit lantul pe o panta nu tocmai lina pana la a o acrosa pe maica-mea (care avea si o oala in mana biggrin.gif ) in curte, din cauza ruperii lantului...
Acum, nu mai e nimic la fel, dar parca-parca as mai trage o tura in amintirea acelor vremuri dar tot cu o asa bicicleta. rolleyes.gif

This post has been edited by BZN: 16 Mar 2010, 21:51


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 16 Mar 2010, 22:26
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Vad ca pana acum au aparut avantaje si dezavantaje bicicleta-masina.
De-a lungul anilor le-am folosit pe amandoua, iar acum am adaugat si SCUTERUL.

Galatiul sta inca bine la capitolul Trafic. Am facut cateva teste si la o ora normala (10-13, 14-17, 18-24) cu masina sau cu scuterul ajungi lafel de repede. La orele de varf...( 9, 13, 17) scuterul castiga detasat.

Comparatie scuter-bicicleta.

1. Dimensiunea "coarnelor" este asemanatoare. Scuterul meu e cu 5cm mai lat decat o bicicleta normala. Ceea ce inseamna ca pe unde intri cu bicicleta, intri si cu scuterul.

2. Partea de praf sau poluare. Pe bicicleta inhalezi direct praf sau smog, pe scuter ai casca cu filtru..., depui mai putin efort (deci mai putin volum de aer inhalat), iar daca te superi poti depasi lejer un autobuz sau camion (prin oras).

3. In caz de ploua, in scuter ai destul loc pentru a depozita o pelerina. Apa de pe jos nu te deranjeaza cu nimic....nu te stropesti.... Plecand de la ideea ca mergi prin oras....masinile nu arunca prea multa apa la viteza mica.


Personal prefer un scuter. Munca pe care o fac ma mentine activ din punct de vedere fizic. Pentru cei cu munca de birou, fie pedaleaza, fie ies la alergat prin parcuri.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Mar 2010, 15:01
Post #55


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




&feature=player_embedded#

La altii se poate, la noi mai greu.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 11:37
Forum Renault