DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

172 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Din nou despre taxa de prima inmatriculare, valoare, recuperare ...

BAC
post 24 Jan 2008, 22:31
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Am vazut in textul Ordonantei ca, motoarele diesel cu filtru de particule au o reducere de 25% din valoarea taxei. Peugeot stiu ca are filtru, care mai sunt?


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 24 Jan 2008, 22:35
Post #182


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Octavia RS, Leon FR (2.0TDI, 170CP) - astea au sigur filtru de particule.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jan 2008, 22:54
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(argon @ 24 Jan 2008, 10:54)
De unde scoti si restul de 7-8-9-10 mii de euro.
Un drac, un procent mic din poluarea globala e datorat automobilelor, si si daca ar fi procentul ala mai mare , toate masinile, non euro sau euro 4 polueaza la fel dpdv al gazelor cu efect de sera, atata timp cat arde benzina se produce Co si Co2, asa ca lasa vaicareala gen " am eu masina nepoluanta si ma polueaza altii".
*


Cel mai corect e sa pastrezi in circulatie un euro 2. Va polua mai putin decat poluarea produsa de producerea unei noi masini, fie ea si euro 4, dar multi nu inteleg asta.

QUOTE(ady85btz @ 24 Jan 2008, 15:33)
Valorile taxei de primă înmatriculare:
Mașini cu motor Euro 2 de 1.400 cmc
vechime 7-8 ani - 1.386 euro
vechime 8-9 ani - 1.201 euro
vechime 9-10 ani - 1.047 euro
vechime 10-11 ani - 832 euro
----------------------------------------------
Mașini non euro motor de 1.400 cmc - 560 de euro
motor între 1.400 - 1.600 cmc - 640 de euro
motor între 1.600 - 1.900 cmc – 808 euro

*


Sa inteleg ca, daca vreau sa-mi aduc un Matiz de afara e mai rentabil sa-i dau jos catalizatorul si sa-l fac noneuro, ca platesc mai putin. Mai sa fie a dreaku... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Eventual ii si pun vreun matrafox in benzina, sa scoata fum negru, poate mai scade taxa... radmasa.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Jan 2008, 22:57


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 24 Jan 2008, 23:42
Post #184


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Tocmai am vazut la Nasul pe B1TV ca se dezbatea ordonanta. Cica pot fi scutite de plata taxei diverse institutii ale statului, organizatii de inters public, asociatii si fundatii non-profit. wink.gif

Trebuie sa imi sun avocatul, infiintez Asociatia de protectie a puricilor de pe cainii maidanezi din Bucuresti. Non-profit, of course. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jan 2008, 23:51
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mai bine infiinteaza asociatia celor care vor sa demonstreze ca rovinieta este ilegala, si rezolvi 2 iepuri dintr-un foc.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 24 Jan 2008, 23:52
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Daca e taxa pe poluare, deci de mediu, de ce e tratata ca o masura fiscala, cu intrarea in vigoare dupa 6 luni?


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 25 Jan 2008, 00:41
Post #187


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Pentru ca ESTE o masura fiscala si protectionista, nicidecum nu este una mediu. Pentru ca pe stan si bran astia de tariceanu si klingonian ii doare fix in cur de mediu. Ei stiu ca in viata vietii lor nu vor mai ajunge la putere cu partidul lor si ca se apropie din ce in ce mai mult de PNTCD. Si atunci, baga si ei mare pe ultima suta de metri. Nu ati vazut cate reclame sunt acum la cistroien? Doar doar vor cumpara fraierii acum cat mai mult.


@Laurentiu83 - Se poate rezolva si cu asta. Cand vin la Galati la nunta punem tara la cale. Gaseste un loc frumos pentru o mireasa furata.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 25 Jan 2008, 08:52
Post #188


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Sa vezi ce cresc acum pana intra taxa in viguare vanzarile la masini smile.gif bine gandit sa dai spre publicitate valorile si sa spui ca intra in viguare mai tarziu ca sa se inghesuie lumea la masini. In ce lume traim sau mai bine zis ne aflam ca de trait....

----------
Moderator (os): Rog mai multa atentie - "vigoare" vs. "viguare".


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shorr
post 25 Jan 2008, 15:44
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 10 November 06




Se pare ca prin noua taxa orice operatie de vanzare cumparare va fi taxata:

QUOTE

Primul lucru care atrage atenția odată cu parcurgerea documentului este schimbarea titulaturii din „Taxă de primă înmatriculare a vehiculelor” în „Taxă de poluare pentru autovehicule”. Acest mic detaliu care, în accepțiunea ministrului Economiei și Finanțelor, Varujan Vosganian, înseamnă că este vorba despre o taxă de mediu și nu de una fiscală, ascunde și o interpretare mai puțin plăcută pentru toți actualii sau viitorii posesori de automobile. Mai exact, dispariția mențiunii „primă înmatriculare”, adăugată la o declarație bulversantă a ministrului din urmă cu câteva zile – „Nu există taxă de primă înmatriculare” – și la litera b a articolului 4 din noua Ordonanță care menționează că „Obligația de plată a taxei intervine la înregistrarea modificării unui autovehicul în evidențele Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor” (DRPCIV) poate însemna că birul va trebui plătit la fiecare tranzacție, inclusiv la cea a unei mașini deja înmatriculate în România.


http://www.capital.ro/index.php?section=ar...tm_medium=email

Interesant e ca nimeni din presa nu a comentat acest aspect:(


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 25 Jan 2008, 15:52
Post #190


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 892
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




sa %$##$%@(^%)@%#$@(^%)#%, intelegeti voi ce am vrut sa zic... cu siguranta ar trebui sa emigram in alte tari si sa-i lasam pe "scumpii nostri guvernanti" singur aici sa-si ia taxe si impozite singuri. Nu mai zic nimic, ca ne agitam degeaba... sunt niste "destepti" care modifica legile in functie de cum se trezesc dimineata... sunt satul


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 25 Jan 2008, 16:45
Post #191


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Adica daca-mi cumpar o Dacie platesc taxa aia la ea? blink.gif Dumnezeule...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 25 Jan 2008, 16:52
Post #192


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Asa dispare si caracterul discriminatoriu al taxei.
Amin!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tmanbone
post 25 Jan 2008, 17:15
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 22 March 06




Eu cred ca jurnalistul respectiv omite ceva.

QUOTE
Art. 4 - Obligația de plată a taxei intervine :
a - cu ocazia primei înmatriculări a unui autovehicul în România;
b - la înregistrarea modificării unui autovehicul în evidențele Direcției regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Internelor și Reformei Administrative;
c - la repunerea în circulație a unui autovehicul după încetarea unei scutiri la care se face referire la art.9.

Sursa.



--------------------
Dacia / Opel - 1310 / Astra Caravan - 1991 / 2001 - --- / ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 25 Jan 2008, 17:20
Post #194


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Si care e omisiunea ?
Asa scrie pe toate taloanele : eliberat de DRPCIV, MI.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tmanbone
post 25 Jan 2008, 17:24
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 22 March 06




Mda, la momentul cand am postat, stiam ca de permise si inmatriculari se ocupa Prefectura... e posibil sa ma fi inselat.

Apropo, pe talonul meu scrie DRPCIV Bucuresti, fara MI.


--------------------
Dacia / Opel - 1310 / Astra Caravan - 1991 / 2001 - --- / ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 25 Jan 2008, 17:25
Post #196


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nici pe prima pagina?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jan 2008, 17:26
Post #197


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Parerea mea e ca in curand vom emigra toti incat vor ramane in tara numai conducatorii ei...


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tmanbone
post 25 Jan 2008, 17:26
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 22 March 06




QUOTE(vijelie @ 25 Jan 2008, 17:25)
Nici pe prima pagina?
*


Ba da.. wub.gif


--------------------
Dacia / Opel - 1310 / Astra Caravan - 1991 / 2001 - --- / ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 25 Jan 2008, 17:44
Post #199


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




taxa asta se va duce la dracu odata cu initiatorii ei , asta insa se va intampla dupa alegeri !d-aia intra in vigoare asa tarziu.pana atunci trag tare sa-si vanda marfa , ca oricum ii doare-n spate de ce se va intampla dupa alegeri...pentru ei scaunele de la guvern vor ramane doar niste amintiri placute (ca doar au tras un loz castigator acum patru ani) pe acele scaune nu se vor mai aseza asa curand.... de unde se vor da banii inapoi(pentru ca se vor da) nu-i mai intereseaza! nu mai este problema lor ! asa au spus si cu pensiile ! avem bani...pentru inca un an ! dupa...nu mai sunt ei la guvernare ...sa se descurce succesorii! atat timp cat ungaria si polonia au fost amendate de UE si au fost obligate sa returneze banii de ce ar fi romanica mai cu mot? eeeeee pai noi suntem romani nu? ne cotim , ne fofilam , ne ascundem dupa deget , traim cu impresia ca toti sunt prosti si numa noi suntem destepti(ma refer la cei care stau acolo ...sus , in turnul de fildes) si ce daca 22 de milioane o duc rau? da-i la drak ! noi cei care avem ciolanul sa fim bine!
gata ca m-am ambalat prea tare...abia astept sa ma duc sa dau cu stampila! si sper sa o fie cat mai multi , desi sunt foarte putini cei care merita sa fie "stampilati"....asta e ...


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dRg
post 25 Jan 2008, 19:06
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 September 04
From: Galati




Citez si eu de pe alte forumuri:

Art. 4 - Obligația de plată a taxei intervine :
a) cu ocazia primei înmatriculări a unui autovehicul în România;
la înregistrarea modificării unui autovehicul în evidențele Direcției regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Internelor și Reformei Administrative;
c) la repunerea în circulație a unui autovehicul după încetarea unei scutiri la care se face referire la art.9.

concluzie , nu o sa mai fie taxa de prima inmatriculare, ci taxa de poluare, valabila catre tote vanzarile de auto sh sau noi.

Deduc ca de asta a acceptat UE taxa , ca nu mai discrimineaza pe nimeni.


--------------------
VW Bora 1.9 TDI 115CP 2000 Highline - XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 25 Jan 2008, 21:12
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




QUOTE(argon @ 24 Jan 2008, 10:54)
Un drac, un procent mic din poluarea globala e datorat automobilelor, si si daca ar fi procentul ala mai mare , toate masinile, non euro sau euro 4 polueaza la fel dpdv al gazelor cu efect de sera, atata timp cat arde benzina se produce Co si Co2, asa ca lasa vaicareala gen " am eu masina nepoluanta si ma polueaza altii".
*


nu ma refer prietene neaparat numai la CO2, ci la toate celelate noxe cand spun ca ne otravim planeta si unul pe celalalt. sau poate in capul tau E1 e la fel de poluant ca E5. si ca rugaminte personala, incearca sa fi un pic mai putin acid wink.gif

This post has been edited by manucu01: 25 Jan 2008, 21:13


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 26 Jan 2008, 23:18
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Punctul cool.gif se refera la vehiculele din cadrul Ministerului Internelor și Reformei Administrative. Pt ca ele sunt scutite de acesta taxa in momentul cand sunt trecute in alte proprietate trebuie platita taxa. Sunt scutite de taxe Fundatiile, revine situatia de dinainte de 2000 cand se circula cu masini inmatriculate pe Fundatii.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 26 Jan 2008, 23:48
Post #203


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(argon @ 24 Jan 2008, 10:54)
Un drac, un procent mic din poluarea globala e datorat automobilelor, si si daca ar fi procentul ala mai mare , toate masinile, non euro sau euro 4 polueaza la fel dpdv al gazelor cu efect de sera, atata timp cat arde benzina se produce Co si Co2, asa ca lasa vaicareala gen " am eu masina nepoluanta si ma polueaza altii".
*



Ce sa zica si argonica sa-si apere breakul. A auzit asta pe la OTV si o baga la inaintare. Sa se simta bine cand merge cu masinuta lui si isi aminteste ce a scris pe forum. Mare sentiment de implinire.

Hai sa-ti dau un citat dintr-o carte, daca doresti sa o aprofundezi imi dai un pm si iti dau titlul ei:

QUOTE
Pe primul loc, cu o contributie de circa 60% la poluarea antropica atmosferica se afla transportul rutier, urmat de industrie  ...



--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 27 Jan 2008, 13:57
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Pentru deschidere Asociatie non-profit: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=22060

Poftiti la inmatriculari va rog. Fara taxa.

This post has been edited by liviu2004: 27 Jan 2008, 13:58


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 27 Jan 2008, 14:10
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




De 2 ore se discuta pe Realitatea TV despre taxa asta si tot de geaba.
Bla bla bla bla si nimic concret.
Sincer pe mne nu ma m ai afecteaza acum decat asa ca principiu cu care nu sunt de acord.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bas|cX
post 27 Jan 2008, 14:17
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 18 April 07




Eu nu inteleg o treaba ..legat de Realitatea Tv ...cum poti sa fii ministru intr-o tara si sa nu vorbesti ca lumea limba tarii respective ???? Tara de **** cu oameni prosti !


--------------------
none ex Lag 2 1.9dci - none
Brasov
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 27 Jan 2008, 15:11
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Taxa se plateste lunile astea in afara legii, pentru ca au acceptat ca legea este discriminatorie, de aceea au modificat-o. Sper ca asta va fi un inceput si o portita spre a ne recupera banii platiti pe vechea formula. Este clar ca nu au explicatii logice privind taxa, dat fiind ca la unele intrebari se raspunde ca este taxa ecologica, iar la altele din punct de vedere fiscal.
Am vazut ca poti contesta taxa cea noua, spunand ca masina s-a depreciat mai mult, datorita uzurii, dar demonstrand lucrul asta nu mai poti trece verificarea tehnica, deci nu vei mai putea inscrie masina.
Ideea e ca daca vrem sau nu o vom plati ca sa inmatriculam masinile. Oricum taxa de mediu o platim in pretul benzinei de mai mult timp si nu am vazut nici o miscare in sensul asta si asa o sa fie in continuare, cu sau fara taxa asta. In cel mai bun caz se mai infiinteaza "o autoritate nationala" sau "un organ de control" unde se vor plati salarii grase pentru a fi cheltuiti banii corect... Asta se intampla in Romania pentru ca nu stim sa ne cerem drepturile si suntem prea rabdatori la dictatura actuala.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog70
post 27 Jan 2008, 17:06
Post #208


Membru care avea cotizatia platita pana in februarie '90.


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 April 06




Mi-a trimis un amic asta pe email. Tipul asta e super (nu amicu' meu tongue.gif ). A primit-o pe email.....scuze ca-i scris cu majuscule, dar mi-a fost lene sa-l refac......

LOCUIESC IN COPSA MICA JUDETUL SIBIU SI AM ACHIZITIONAT O MASINA SECOND HAND ANUL TRECUT.
ACEATA TAXA,,DE MEDIU" TREBUIE SA MI-O PLATEASCA GUVERNUL ROMANIEI MIE CA POSESOR DE MASINA CU NORMA DE POLUARE EURO 3 PENTRU CA GAZELE DE ESAPAMENT PRODUSE DE MASINA MEA CONTIN MAI PUTIN PLUMB SI DIOXID DE SULF DECIT CELE PE CARE LE ASPIRA MOTORUL. DECI MOTORUL MEU NU POLUEAZA CI DEPOLUEAZA.
DACA E ASA DE GRIJULIU GUVERNUL CU MEDIUL IL INVIT PE DOMNUL PRIM MINISTRU ACUM LA COPSA MICA SA RESPIRE AERUL OTRAVIT DE O FIRMA GRECEASCA PE CARE O CUNOASTE FOARTE BINE PE NUME SOMETRA SI AL CARUI DOSAR DE MEDIU A FOST PE BIROUL DOMNIEI SALE.
DACA VRETI SA VA CONVINGETI ACCESATI WWW.CALITATEAER.RO ,ALEGETI STATIA SB3 SI VETI VEDEA CONCENTRATII ACTUALE DE 794.58 MICROGRAME \
DE SULF PE METRU CUB INREGISTRATE CHIAR AZI LA ORA 14.
ACEASTA VALOARE INSEAMNA UN AER IRESPIRABIL DUPA TOATE STANDARDELE DIN LUMEA CIVILIZATA.
DECI AM DEMONSTRAT CA SINGURUL MEDIU PE CARE IL APARA ACEASTA TAXA ESTE CEL AL AFACERILOR ONEROASE INTR-O ECONOMIE NONCONCURENTIALA SPECIFICA LIBERALISMULUI DIMBOVITEAN.


--------------------
Hyundai Accent 1.3 - 85 cp
Mio P350 - MioMap 3.2 - GPS Tuner 5
Bere sanatoasa, in corp sanatos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 27 Jan 2008, 17:56
Post #209


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(liviu2004 @ 27 Jan 2008, 13:57)
Pentru deschidere Asociatie non-profit: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=22060 

Poftiti la inmatriculari va rog. Fara taxa.
*



pai in cazul asta propun infiintarea Asociatiei non profit ANI Asociatia Nationala de Inmatriculari icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KeO
post 27 Jan 2008, 19:35
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 441
Joined: 30 March 06
From: Sibiu




QUOTE(BAC @ 26 Jan 2008, 23:18)
Punctul B ) se refera la vehiculele din cadrul Ministerului Internelor și Reformei Administrative. Pt ca ele sunt scutite de acesta taxa in momentul cand sunt trecute in alte proprietate trebuie platita taxa.

pai si daca e asa,de ce nu e mentionat si ministerul apararii? sau ala nu e scutit? nu se aplica aceleasi reguli ca in cadrul celorlalte ministere?
eu cred in continuare ca e vorba de directia bla bla bla din cadrul ministerului respectiv. adica ministerul are mai multe directii...
tot fac ei tam tam si apar pe toate posturile,spunand ca se micsoreaza taxa pentru cele vechi,stiind ca asta incanta majoritatea. dar tac malc despre art.4 litera b...
conform caruia,la o dacie de 300 de euri,mai dai taxa la stat 600,cand mergi sa o inscrii...


--------------------
Dacia 1300 1982
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
172 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:46
Forum Renault