DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi piese auto pentru super nova, intrebari + recomandari piese

dumas
post 23 Mar 2010, 19:43
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 February 10




va multumesc pentru sfaturi


--------------------
dacia supernova 2000 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 23 Mar 2010, 21:25
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




tata' exista spray cu grafit am auzit un vecin ca da cu el pe stergatoare si nu mai scirtie uite aici ceva de citit ,costa 40 ron

Attached thumbnail(s)
2.JPG ( Size: 23.63k ) Number of downloads: 748


Attached File(s)
Attached File  n_n_77.pdf ( 21.04k ) Number of downloads: 55


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 24 Mar 2010, 00:26
Post #123


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Am pus originale bosch 170 lei perechea, dar din pacate nu mai stiu de ce masina, oricum ideea e ca se gasesc in benzinarii si sunt la set exact cum ati spus voi 19 si 20 inch in pachet. Se implineste acusi anul si sterg perfect, si nu scartaie deloc biggrin.gif


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaidutu
post 24 Mar 2010, 07:30
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 March 10




Salut... sun nou pe aici asa k scz dak am postat unde nu trebuia! Ma intereseaza shi pe mine axul supeior + inferior pentru supernova. Multumesc anticipat


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - B 14 YIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabilungu
post 24 Mar 2010, 11:40
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 12 January 10




Aveti idee daca se pot gasi protectii aripi pentru supernova?
MA refer la acele plastice, forma de U in sectiune, care imbraca arcele aripilor, cu rol de protectie impotriva pietricelelor.


--------------------
dacia / nissan supernova / qashqai 2002 Confort /2010 Acenta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Mar 2010, 11:54
Post #126


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu exista protectii pentru aripi speciale pentru super nova. Nu s-au fabricat si nici nu cred ca se vor fabrica. Poti sa incerci cu unele de 1310 pentru ca exista asa ceva, dar nu stiu daca se incadreaza foarte bine pe contur...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 24 Mar 2010, 14:30
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




tot din real le-am luat si eu doar ca am dat 40 si ceva de lei marca champion, e drept le am de jumatate de an dar nu scartaie, nu lasa urme, nu zgaraie, am auzit ca stergatoarele sunt facute sa tina un an maxim 2 si ca e bine sa fie inlocuite dupa perioada de inghet deoarece ele atunci se deterioreaza (tot din auzite cele siliconice ar fi cele mai bune)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 24 Mar 2010, 22:37
Post #128


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(mihaidutu @ 24 Mar 2010, 07:30)
Salut... sun nou pe aici asa k scz dak am postat unde nu trebuia! Ma intereseaza shi pe mine axul supeior + inferior pentru supernova. Multumesc anticipat
*



Sunt o gramada de axe superioare si inferioare la SN, spune care anume te intereseaza?


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Mar 2010, 22:51
Post #129


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Care sunt alea "o gramada"? Exista un singur ax superior si un singur ax inferior la directie. Ca si firme, probabil ca sunt mai multe, dar eu nu as merge pe srl-uri. Exclusiv cele de origine "renault-dacia". Costa aproximativ 300-350 de ron, atat axul inferior cat si cel superior (ambele 300-350).


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 29 Mar 2010, 17:41
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




Salutare tuturor...o rugaminte la voi baieti,k poate stiti..cam cat ar costa un set de jante de aliaj de supernova?folosite,normal...am un coleg la serviciu care a facut o combinatie cu un tip si a luat o supernova lovita putin si a vandut-o,dar fara roti.adik ala de a cumparat-o a zis k nu-l intereseaza rotile..k poate sa fie si de tabla.asa k colegu m-a intrebat pe mn daca nu vreau 4 jante cu cauciucuri si sa-i dau pe ale mele 4 de tabla + 5 milioane...ce ziceti? e ok sau nu?mie mi se pare cam mult..


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 29 Mar 2010, 18:07
Post #131


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




nu prea gasesti originale! si sunt prea frumoase cele originale! mult rau nu mi se pare,dar nici putin tongue.gif

daca ti le-ar lasa la 4 mil si sa-i dai jentile tale cred ca ai iesi bine biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Mar 2010, 20:25
Post #132


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In Bucuresti inca se mai gasesc jantele originale de noi. Costa cam 200-300 ron bucata din cate imi aduc aminte.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 30 Mar 2010, 11:42
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




dar daca tot costa mai mult jantele de aliaj nu se verifica de obicei daca cumperi sh, ca idee sa le duci la vulcanizare si sa le verifice pe aparatul lor de echilibrare daca mai sunt in parametri, ca altfel pot arata bine daca nu le poti utiliza


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 31 Mar 2010, 13:47
Post #134


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




sal! aveti idee cam cat costa rezervorul de stropgel si pompa aceea neagra de stropgel ? ms


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 31 Mar 2010, 14:21
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




pentru pompa stropitoare in tirg vitan :
1.la cei ce vin din pitesti cu multe chesti pentru dacia(berlina,supernova,solenza si logan)pretul e de 15 ron. dar parca nu da garantie
2.si la magazinase 25 ron dar cu garantie

This post has been edited by robyvol33: 31 Mar 2010, 14:22


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Mar 2010, 15:02
Post #136


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




robert, de ce nu te duci in pitesti?... dai si tu o fuga si cumperi mai multe piese, daca tot treci pe acolo. biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 31 Mar 2010, 15:10
Post #137


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




am fost sapt trecuta si am cheltuit banii pe altceva biggrin.gif

am zis ca intru cand ma intorc pe la magazine in mioveni sa vad preturile,dar cand m-am intors era prea seara si probabil era inchis!

cred ca sunt mai ieftine in mioveni nu ? decat in pitesti pe mihai bravu parca!

o sa merg dupa Paste ca trebuie sa iau mai multe smile.gif

This post has been edited by robert1991: 31 Mar 2010, 15:10


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 31 Mar 2010, 20:44
Post #138


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




QUOTE(marcykone @ 29 Mar 2010, 18:41)
Salutare tuturor...o rugaminte la voi baieti,k poate stiti..cam cat ar costa un set de jante de aliaj de supernova?folosite,normal...am un coleg la serviciu care a facut o combinatie cu un tip si a luat o supernova lovita putin si a vandut-o,dar fara roti.adik ala de a cumparat-o a zis k nu-l intereseaza rotile..k poate sa fie si de tabla.asa k colegu m-a intrebat pe mn daca nu vreau 4 jante cu cauciucuri si sa-i dau pe ale mele 4 de tabla + 5 milioane...ce ziceti? e ok sau nu?mie mi se pare cam mult..
*



Da-i 500 ron si o bere.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 31 Mar 2010, 23:34
Post #139


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Am facut o serie de innoiri la masinutea mea si nu tin sa ma laud. Printre altele am incercat reincarcarea amortizoarelor, in loc sa le inlocuiesc cu unele noi. Momentan imi place cum se simte si imi pare bine ca am dat 120 lei pe pereche pt fata, in loc de cam 150 lei bucata unele noi. In functie de cat ma vor tine in starea asta voi aprecia cat de bine cheltuiti sunt acesti 120 lei sau cat de prost. Voi anunta cand si daca ma vor lasa. In functie de chestia asta poate se vor decide si altii sa le reincarce, si unde mai pui ca poti alege duritatea biggrin.gif .


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Apr 2010, 08:27
Post #140


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Unde ai gasit cu 150 amortizor fata? Eu anul trecut am dat 88 ron amortizor spate si 100 ron amortizor fata. Deci toate 4 cu 376 de ron. Vorbesc de amortizoare originale Bilstein facute la Sibiu. Aceleasi amortizoare cu care a venit masina din fabrica. Si in caz ca sunt montate la un service, au si garantie 24 luni sau 80.000 km. Dupa mine nu ai facut nici o afacere, ci doar ai prelungit viata lor cu un numar destul de mic de km. Amortizoarele reincarcate sunt acelasi lucru cu planetarele rectificate. Mai puneai 80 de ron si luai amortizoare noi pe fata.

Acum depinde si de unde cumperi. Eu le-am luat de la un magazin mai micut din Bucuresti. In targ erau intr-adevar 130-140 ron cele de fata si 110-120 cele de spate. De aceea tot va zic ca inainte de a cumpara o piesa mai scumpa pentru masina, sa verificati preturile din cel putin 2-3 magazine.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 1 Apr 2010, 08:57
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




sustin idea lui Maskatu, si eu le-am schimbat cele de pe fata, am luat blinsten noi undeva la 200 perechea, cam de 2 ani, nu sunt probleme cu ele si au raportul confort/stabilitate potrivit drumurilor noastre, acuma pe certificatul lor scria ca-s pe ulei, eu asa am si cerut desi nu-mi era neaparat dar ma feream de cele pe gaz care mai troncane si scutura mai tare, acuma din ce am auzit blinsten se gaseseste doar pe gaz?


ca sa revin si la chestiune la mine in municipiu un reconditionat la cele 2 telescoape vechi ma costa cam 300 la un batran cu experienta in domeniu de min 20 ani deci trebuia sa iesa ceva bun la bani aia si experienta aia, tatal meu il cunostea din vremuri comuniste ca se pricepea la astfel de lucruri si in democratie si-a deschis atelier acasa cu ceva bancuri (din ce am vazut vre-o 2 masinari ca strungul, banc de gaurit, si multe alte aparate si scule) pe care si face ceva piese noi in telescop ce se uzeaza, el cred ca a inceput sa lucreze pentru cei care faceau competitii intre fabrici in vremurile comuniste si pentru cei care aveau auto-moto straine ca nu se facea import de piese, in zile de azi cred ca mai face la auto-moto la care nu se gasesc noi si telescoape de haion ca la unele masini se gasesc mai greu

de ce am zis toate astea? pentru faptul ca te-a costat 120 fata de cineva care face cu 300 dar din cv lui iti dai seama ca nu doar stie ce face dar si reconditioneaza telescopul sa tina ca unul nou, cu toate astea si daca ar fi mai ieftin reconditionatul sau daca as putea alege taria lui (nu merita sa rup masina cu telescopate tari pentru un motor de 70 de cai) eu as merge pe varianta celor noi deoarece primesti garantie mai lunga, viata mai lunga a telescopului, si au raportul optim de tarie pentru tara asta

L.E. perechea de amortizoare de pe spate tot blinsten si tot pe ulei scrie in certificat, le-am luat cam de un an jumate cu 150 perechea

This post has been edited by danciusergiu84: 1 Apr 2010, 09:14


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 1 Apr 2010, 12:34
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




pt cei care aveti aer conditionat ,va pun datele rulmentului de la rola intinzatoare:pe plasticul negru ce acopera bilele:
-6202 RSR
06-076
06-011
pe camasa interioara:
- F-235593
INA GERMANY

diametru camase interioara: 14,90 mm
diametru camase exterioara 34,70 mm
grosime 10,90mm
cote masurate cu sublerul de 0.02mm

dupa paste o sa le pun si pe cele de la rulmentii de la alternator,o sa-l desfac ca au inceput sa huruie nitel. seria cred ca este 6202

This post has been edited by liviu242006: 1 Apr 2010, 17:21


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 1 Apr 2010, 18:08
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




am nevoie si eu de un sfat.in curand vreau sa fac schimbul de ulei la supernova.si ma gandeam daca la uleiul DELKOL ULTRA SYNTH SL 10W40.
Grad SAE :10W40, API:SL/CF, ACEA A3, B3, VW505 O0, MB 229,1.
Ulei semisintetic bazat pe o noua generatie de aditivi.
Utilizat pentru motoare moderne cu injectie de combustibil, supape cu actionare hidraulica si convertor catalitic.
Pentru schimb la intervale mari de timp. made in israel.
stie cineva daca e bun acest ulei?vreau sa il schimb la interval de vreo 8000 km.

This post has been edited by tr04www: 1 Apr 2010, 18:08


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pyn
post 2 Apr 2010, 14:17
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 8 February 08




Am si eu nevoie de geamul pentru proiector. mi-a crapat un geam si as vrea sa schimb doar geamul, ca sa nu dau o gramada de bani pe proiector.
Daca poate cineva sa-mi cumpere 2 bucati din Vitan si sa-mi trimita colet cu plata ramburs ii sunt recunoscator. Platesc tot.


--------------------
dacia supernova 2001/Clima - CT-22-PYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 11 Apr 2010, 10:04
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




ce parere aveti de :
-kit distributie FLENNOR fabricat in Germania 150 lei
-pompa apa ceva GGT fabricat de Dolz Spania 110 lei
Diferenta e cam mare fata de piesele de origine care se duc impreuna la un total de aproape 500 de lei. Sunt ok aceste piese sau mai bine nu ma risc. Eu urmeza sa schimb distributia in vara, dar ma informez, si vreau sa iau piesele din timp, sa impart cheltuiala pe 2-3 luni.

This post has been edited by x_dadu: 11 Apr 2010, 10:05


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 11 Apr 2010, 10:12
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Eu am pus INA (distr), mai am putin (16000) si trebuie sa o schimb iar, garantat tot INA am sa pun (asta daca nu imi face vreo bucurie pana la schimb biggrin.gif )


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Apr 2010, 08:51
Post #147


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cam asa arata cutia cu burduful original, care contine burduf, coliere si vaselina.... cam multa vaselina zic eu, dar nu strica sa o ai. biggrin.gif In poza mai sunt rulmentii de la amortizor. Burduful este 30 bucata si rulmentul 20 buc.



Attached thumbnail(s)
18042010.jpg ( Size: 218.4k ) Number of downloads: 506


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 18 Apr 2010, 09:25
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Burduf din-ala am pus eu si a tinut exact 2sapt... Cele mai bune sunt cele de Logan, din plastic, sunt in jur de 70-80 bucata.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 18 Apr 2010, 11:26
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Bogyciu
burduf dinala am pus si eu acu un an si e bun si acu, poate tu l-ai agatat prin ceva, sau ti la intepat, fisurat la montaj.... si astea sunt mai tari 'plastificate', nu sunt asa moi cum sunt alea de la berlina ca am unele noi dinalea ramase de cand aveam berlina si am vazut ca difera ca material fata de astea ''originale'' de sn, cum alea din fabrica au tinut 50.000 poate sa tina si astea daca sunt la fel, intradevar alea de logan sunt mai bune tin ceva mai mult, dar tot cedeaza pana la urma, am vazut si passat ,audi a6, etc, cu burdufe sparte
ai pus de logan pana la urma ?
se potrivesc exact ?

Maskatu
vaselina din pungulita aia galbena nu e multa, a intrat toata in burduf la mine cand a schimbat mecanicul, nu a mai ramas deloc, poate chiar mai trebuia vaselina.

This post has been edited by Relu_GTT: 18 Apr 2010, 11:27


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Apr 2010, 12:36
Post #150


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sper sa tina macar 10.000 km... cert este ca cei de la dacia sunt cam neseriosi. Multe piese au tinut zeci de mii de km pana au cedat, ma refer la piesele pe care le avea masina de noua. In schimb multe din piesele pe care le cumparam ulterior, piese originale dacia-renault, sunt de o calitate mult mai joasa. De cele de srl nu mai zic.......


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Acest topic a fost creat pentru a veni in sprijinul posesorilor de dsn. Mai exact... puteti cere detalii despre o anumita piesa, pe care doriti sa o achizitionati, si alti colegi va pot spune, " da, cumpara de la x producator, si vezi ca are un pret in jur de y roni". Si tot asa.

Sau, feedback-uri (pareri despre x piesa), spre exemplu "am luat x piesa de la y producator si acum am z km cu masina si inca se tine bine" , sau " nu luati x piesa de la y producator pentru ca este foarte proasta".

Ofertele comerciale sunt interzise, fiind permise doar la bursa, iar mesajele ce contin oferte comerciale directe, vor fi sterse imediat fara o notificare in prealabil.


--------------------
Go to the top of the page
44 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:38
Forum Renault