DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> de ce va trebuie Dacia Duster?, dorinte , idealuri ,refulari , ostracizari?

vimp
post 17 Jul 2010, 18:35
Post #121


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




1. Imi place sa merg cand vreau pe unde vreau. Am nevoie de garda si 4x4, offroad usor (inca ma gandesc la o doua masina pentru off-road mai greut insa deocamdata nu voi avea suficient timp pentru un asemenea hobby). Pentru a ne satisface noua setea de salbaticie si pentru a le oferi copiilor ceva mai mult decat "stramtul orizont citatin".
2. Am doi copii si am nevoie de ceva mai mult spatiu decat la actuala masina.
3. Ma voi muta la casa, cat de curand, sper, si cum drumul inca nu este asfaltat ma poate ajuta.
4. Fiul meu mai maricel (5 ani) ar fi fost dezamagit daca nu luam "masina de teren". Bine, el mai vroia si troliu smile.gif
5. Ca nu imi permit acum sa mai dau 5-6 mii eur pe alta masina noua.

Eu sunt tare curios, cati dintre cei care vor 4x4 au condus si folosit 4x4 la masina...

This post has been edited by vimp: 17 Jul 2010, 18:37


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jul 2010, 20:54
Post #122


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




4x4 la o asemenea masina la un sofer cu un regim normal de km/an il vei folosi in 1% din timp. si nici macar atunci nu il vor folosi toti.
desi la inceput nu concepeam sa iei fara 4x4 vazand datele tehnice, acum nu vad de ce ai lua 4x4. performantele sunt mediocre, consumul e maricel, posibilitatea defectarii e mai mare, intretinerea e mai scumpa. ma refer la variantele 4x4.
in conditiile in care nu faci offroad adevarat cu ea (bine oricum daca practici sporturi de genul, nu iti iei duster) iti ajunge 4x2 cu anvelope corespunzatoare.

singurul argument pro-duster este garda la sol mai mare. in rest spatiul interior este ca la logan, portbagajul este mai mic. daca ai o familie cu 2 copii iti ajunge un logan, dar adaca vrei neaparat mai mult te va coafa mai bine un mcv. in ala ai spatiu o gramada. iar garda la sol a loganului si a mcvului mi se pare arhi suficienta.

tu iti cumperi ce vrei, dar din punctul meu de vedere sunt mai multe avantaje in cazul logan/mcv, dintre care unul foarte important si anume cel financiar.

This post has been edited by slider2: 17 Jul 2010, 20:56


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 17 Jul 2010, 21:52
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




@slider : eu conduc 4x4 si cam stiu ce inseamna si banuiesc si cat imi va folosi. Intrebarea de final am pus-o din curiozitate, cati din cei care vor 4x4 stiu daca le este de folos si nu chestii de genul "e bine sa fie".


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jul 2010, 21:57
Post #124


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




ce 4x4 conduci?? conteaza foarte mult, sa stii. nu compara un soft roader ca duster, un pseudo - suv cu ceva de dimensiuni si puteri mai mari.

This post has been edited by slider2: 17 Jul 2010, 21:58


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 17 Jul 2010, 22:08
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Am condus hyundai galloper si acum Nissan Navara. Nu ma stept la minuni de la Duster, doar sa ma scoata din putine situatii mai delicate.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jul 2010, 22:11
Post #126


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




fara suparare dar n-au nici o treaba galloper si navara cu duster. alea au pretentii adevarate de offroader, pe cand dusterul acopera doar o nisa de marketing, o nisa mai mult baza pe imaginea de "gip". da poate ca vei circula pe drumuri mai nasoale, si poate vei folosi 4x4, dar nu te astepta la mult mai mult fata de un 4x2 echipat corespunzator.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 17 Jul 2010, 22:18
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Da un Duster 4x4 echipat corespunzator cum se comporta ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 17 Jul 2010, 22:29
Post #128


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Pai am zis ca nu ma astept la minuni.
@CGDBZ : la TAT cica s-au descurcat multumitor Dusterele.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jul 2010, 22:34
Post #129


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pai dar un duster 4x4 trebuie sa fie echipat corespunzator. adica tu crezi ca filmuletele alea cu dusterul prin ditamai namoalele s-au facut cu anvelope de asfalt??
dupa ce ca sistemul ala de 4x4 nu este vreun reper in domeniu faptul ca te mai duci sa te urci pe coclauri cu anvelope de asfalt este aproape ca si cum te-ai duce cu un 4x2.

nu intelegi gresit. da sistemul 4x4 este bun, dar acolo unde este nevoie de el. in rest nu face decat sa ingreuneze masina degeaba. ori greutate mai mare a masinii inseamna dinamica mai slaba, consum mai mare. de asemenea in cazul 4x4 sunt mai multe componente expuse riscului de defectare, si costurile de intretinere s-ar putea sa fie mai maricele.

eu unul nu concep ideea de 4x4 fie el ori ce gen de segment incepand cu ceva gen duster si terminand cu defender, atat timp cat nu ai nevoie de el. 99% din clientii duster vor circula cu el 99% din timp pe un carosabil amenajat sau nu, pe care s-ar putea merge si cu un logan. ori eu n-as dat vreo 30% in plus fata de un logan pentru 1% din timp in care sa am nevoie de 4x4. in restul de 99% din timp as avea in cazul loganului o masina mai buna din punct de vedere dinamic, performante mai bune, consum mai redus, intretinere mai ieftina, si bani mai multi in buzunar sau rate mai mici de achitat.

eu nu compar cu alte suvuri ca fiecare oricum face cum il taie capul, dar compar cu necesitatea unui duster. este suficient un logan pentru drumurile din romanica. sa zicem ca vimp chiar merge pe drumuri foarte proaste si aproape impracticabile. da in cazul lui ar fi necesar un duster, poate chiar 4x4.
dar pentru tine CGDBZ, ca stiu ca ai fi interesat de un duster, nu stiu de ce ai vrea sa platesti mai mult pentru duster cand ti-ar satisface nevoile la fel de bine un logan.

This post has been edited by slider2: 17 Jul 2010, 22:43


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 17 Jul 2010, 22:45
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Iarna trecuta am fost nevoit sa circul aproape zilnic .Stateam cu ochii pe meteo toata ziua sa vad daca anunta ninsori puternice.Am impins la masina ca niciodata .Am avut cauciucuri de iarna pe fata aproape noi plus lopata in porbagaj .Un Duster ar fi fost perfect .Nu cred sa se comporte la fel un Logan pe carosabil acoperit cu zapada de fapt sunt sigur de asta .Cred ca am facut 2-3000 km pe zapada , din 15000 km deci cam 20 % si eu am mers putin , sunt persoane care fac peste 10.000 km .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 17 Jul 2010, 22:47
Post #131


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




@vimp ,chiar vroiam sa adaug, inainte de a discuta de "pretentiile de offroad" ale duster-ului comparativ cu alte masini din clasa mare e interesant de urmarit prestatia de la TAT; multi offroad-eri profesionisti au ramas surprinsi de ce au reusit acolo


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 17 Jul 2010, 22:56
Post #132


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Duster nu e pt drumuri pe care, sa zicem, le strabateai lejer cu Aro. Fie si daca te gandesti la pret si avariile ce pot interveni. Am avut Aro 244 nou prin 1991 si sincer l-am mai folosit si pt ce era facut, adica pt offroad. E, un Duster nu as putea folosi in stilul ala, mi-ar fi mila de el.
Niciodata un Duster nu se va ridica la performantele Aro in offroad cum , la fel, un Aro nu se poate compara cu comportamentul/confortul Duster pe asfalt.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jul 2010, 22:58
Post #133


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(CGDBZ @ 17 Jul 2010, 22:45)
Iarna trecuta am fost nevoit sa circul aproape zilnic .Stateam cu ochii pe meteo toata ziua sa vad daca anunta ninsori puternice.Am impins la masina ca niciodata .Am avut cauciucuri de iarna pe fata aproape noi plus lopata in porbagaj .Un Duster ar fi fost perfect .Nu cred sa se comporte la fel un Logan pe carosabil acoperit cu zapada de fapt sunt sigur de asta .Cred ca am facut 2-3000 km pe zapada , din 15000 km deci cam 20 % si eu am mers putin , sunt persoane care fac peste 10.000 km .
*



cu masina mea se circula zilnic. in general pe an se fac 20.000km. se circula si iarna fara amanari. niciodata n-a fost lasata masina in parcare si plecat pe jos. ba chiar in fiecare weekend se pleaca in extraurban in zone in care dezapezirea nu prea face fata.
te anunt ca n-am impins niciodata la masina. nici cand am avut megane, nici acum la focus. dar anvelope de iarna am avut la ambele.
sa stii ca mai conteaza si calitatea anvelopelor. degeaba sunt de iarna daca sunt cine stie ce chinezarii. de asemenea mai conteaza si abilitatile soferului.

si altceva. sa zicem ca ai impins la masina de cateva ori. sa zicem ca de 10 ori, desi ma indoiesc. ai fi avut nevoie atunci de 4x4. deci la duster ai fi mutat sistemul de 4x4 in modul automat, ca sa gestioneze singur cand este nevoie sa traga toate rotile. daca ai putea contoriza cat s-ar merge in 4x4 ai observa ca nu ai depasi 2km. deci pentru aia 2km, dar sa zicem 20km sa fim generosi. revenind pentru aia 20km tu ai plati vreo 3-4000euro in plus??

This post has been edited by slider2: 17 Jul 2010, 22:59


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 17 Jul 2010, 23:16
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Eu am facut 2-3000km pe zapada in afara localitatii , carosabil acoperit cu strat de zapada , cateodata suluri , viscol , atat ziua cat si noaptea.Un Duster 4x4 ar fi fost perfect , mult mai sigur . 4x4 nu inseamna numai sa iesi din parcare sau dintr-un morman de zapada ci inseamna mult mai multa siguranta in conditiile pe care le-am spus mai sus . Normal ca pentru aia 20 km care spui tu nu-ti trebuie 4x4.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jul 2010, 23:35
Post #135


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pai aia 2-3000km ii parcurgi cu orice fel de masina. tu crezi in acele conditii sistemul ala de control al tractiunii va folosi 4x4?? nici de cum. doar daca il pui tu in modul lock, dar atunci esti limitat ca si viteza de deplasare. orice model cu un astfel de sistem va cupla 4x4 doar atunci cand va da de greu. adica atunci cand trebuie sa iesi din parcare, sau cand ramai intepenit pe undeva.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 17 Jul 2010, 23:51
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Fara nici un dubiu ca un 4x4 daca nu e echipat corespunzator nu te ajuta prea mult.
Bag seama ca unii incearca sa lamureasca pe altii ca nu au nevoie de 4x4 smile.gif.
Problema este cat se poate de simpla : ca si costuri un 4x4 nu se justifica in foarte multe cazuri. Ramai impotmolit undeva, chemi un tractor, apelezi la prieteni, etc si nu te costa prea mult. Insa daca ai doi copii cu tine si mergi iarna la cabana si ramai impotmolit, ghinion, nici nu ai semnal... Ma rog, situatii similare.
Personal, cu masina din semnatura am ramas impotmolit doar de vre-o 4-5 ori. Ideea este ca daca nu ai cu ce nu te bagi.
Problema este ca eu vreau sa ma bag smile.gif.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Jul 2010, 00:17
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Se vede ca nu prea ati circulat pe zapada pe distante lungi cand trebuie sa rulezi ceva mai "tare",zapada nu e uniforma pe drum, rotile nu au aceeasi aderenta , cand dai de suluri danseaza un pic pe drum nu mai spun ca in trafic se ivesc tot felul de evenimente neprevazute .Un Duster 4x4 pe auto te ajuta mult in conditiile astea , pentru asa ceva a fost conceput , pentru iesiri din nameti sau alte situatii mai grele folosesti 4x4 lock.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 18 Jul 2010, 02:36
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




QUOTE(slider2 @ 17 Jul 2010, 23:11)
fara suparare dar n-au nici o treaba galloper si navara cu duster. alea au pretentii adevarate de offroader, pe cand dusterul acopera doar o nisa de marketing, o nisa mai mult baza pe imaginea de "gip". da poate ca vei circula pe drumuri mai nasoale, si poate vei folosi 4x4, dar nu te astepta la mult mai mult fata de un 4x2 echipat corespunzator.
*


Nu, nu sunt offroadere adevarate. Poate din prisma faptului ca au 4x4 low. Galloperul a cedat fizic de cateva ori si s-a cam rablagit. Navara este de fapt utilitara, dar a nu se forta in off-road. Din cate stiu eu au probleme cu ambreiajul, cedeaza repede - asta o stiu de la niste persoane care folosesc de ani de zile 4x4 diverse marci/modele si au si Navara in dotare.
Daca ne referim la offroadere adevarate, poate ar trebui amintite masini ca Samurai, Patrol, Vitara, etc.
Duster nu este un offroad-er ci un cross-over. Cu citire de la wikipedia.

QUOTE(danielst @ 17 Jul 2010, 23:47)
@vimp ,chiar vroiam sa adaug, inainte de a discuta de "pretentiile de offroad" ale duster-ului comparativ cu alte masini din clasa mare e interesant de urmarit prestatia de la TAT; multi offroad-eri profesionisti au ramas surprinsi de ce au reusit acolo
*



Asa cum spuneam mai sus Duster nu este un off-rader.

Si, poate, legat de asta deschidem un topic nou, sa ramanem aici la subiect.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jul 2010, 10:29
Post #139


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(CGDBZ @ 18 Jul 2010, 00:17)
Se vede ca nu prea ati circulat pe zapada pe distante lungi cand trebuie sa rulezi ceva mai "tare",zapada nu e uniforma pe drum, rotile nu au aceeasi aderenta , cand dai de suluri danseaza un pic pe drum nu mai spun ca in trafic se ivesc tot felul de evenimente neprevazute .Un Duster 4x4 pe auto te ajuta mult in conditiile astea , pentru asa ceva a fost conceput , pentru iesiri din nameti sau alte situatii mai grele folosesti 4x4 lock.
*



fara suparare dar nu stii cat am condus eu si pe unde. ti-am mai spus ca de cativa ani de zile (vreo 10) in fiecare weekend indiferent de vreme, cu masina mea se merge in extraurban. nu s-a intamplat niciodata sa nu plecam. intr-adevar in general conduce tatal meu, dar avand permis de conducere de 3,5 ani am prins si eu destule drumuri in tot felul de conditii, de la drumuri europene dezapezite corespunzator la drumuri judetene pe unde mergeam asa din amintiri ca nu se mai vedea nici o delimitare din cauza stratului de zapada.

tu singur ai spus ca ai anvelope de iarna doar pe fata, in conditiile in care ar trebui sa ai si pe spate, acesta poate fi un motiv pentru care danseaza. de asemenea masina ta este foarte usoara, deci o eventuala rafala de vant isi poate pune amprenta mai bine.

iar pe zapada cine te pune sa rulezi tare?? pai daca faci asta poti sa ai mama offroadelor ca tot nu o sa-ti placa senzatia.

@vimp eu n-am zis ca galloper si navara sunt offroadere adevarate, ci au pretentii de asa ceva. nici nu se compara cu patrol, defender si restul gastii.

eu nu incerc sa conving pe nimeni, ca oricum o sa va luati tot ce vreti voi. cine vrea sa inteleaga ce zic eu, intelege. modul 4x4 la o astfel de masina il veti folosi mult prea putin pentru a justifica diferenta de bani. deci 4x4:
- este mai scump
- este mai slab din punct de vedere dinamic
- consuma mai mult
- posibil sa fie mai zgomotos (modelele dacia nu sunt niste referinte in ceea ce priveste insonorizarea, asa ca acel cardan care se invarte pe sub masina s-ar putea sa produca ceva zgomot)
- este mai predispus la defectiuni
- va avea o intretinere ceva mai scumpa, avand mai multe componente in miscare si supuse uzurii

eu n-as da aproximativ 2000euro in plus pentru acest "pachet". cum de fapt n-as da nici 2800euro in plus pe un duster laureate 1.6 16v 4x2 fata de un logan laureate 1.6 16v. (pentru comparatie am ales logan laureate 1.6 16v culoare metalizata si airbaguri laterale, duster laureate 1.6 16v 4x2 culoare metalizata, fara pack look).
adica pentru aia 2800euro ce primesc?? doar o masina cu o garda la sol mai mare?? atat?? ohmy.gif
fara suparare dar trebuie sa n-ai ce face cu banii ca sa faci aceasta alegere, adica sa cumperi duster 4x2 in detrimentul loganului...

imi cer scuze acum am realizat ca am facut o greseala. dusterul l-am configurat in versiunea 1.6 16v 4x4 si de aici a iesit diferenta de 4800euro. in configuratia 4x2 diferenta este de 2800euro.

This post has been edited by slider2: 18 Jul 2010, 11:12


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau2010
post 18 Jul 2010, 12:18
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 June 10




Eu o sa folosesc 4x4 cel mai mult iarna cand merg la schi.

Iar vara e adevarat ca loganul trece prin balti si santuri fara probleme, dar trebuie sa le treci cu viteza si cu frica sa nu ramana botul blocat in vreun sant. La 4x4 nu ai problema asta, chiar protejezi mai bine masina ca nu trebuie sa iti iei avant la fiecare baltoaca.

Asa ca eu zic ca merita diferenta de pret.

This post has been edited by lau2010: 18 Jul 2010, 12:20


--------------------
Ford Focus 2006 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Jul 2010, 13:53
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Eu nu incerc sa conving pe nimeni sa-si cumpere Duster , 4x4 nici atat caci si eu daca o fi sa-mi iau cred ca o sa iau 4x2 si asta din cauze financiare si nu ca nu mi-ar fi folositor .Nu stiu cati cantaresc asa la "sange" cand isi cumpara o masina , mai e vorba si de gusturi . De exemplu de ce le trebuie unora motociclete ? Daca ii spui unui motociclist ca e periculos mersul pe motocicleta , ca face reumatism sau mai stiu eu ce dezavantaj il are mersul cu motocicleta, el v-a renunta la motocicleta ?, nu cred ,el iti va enumera avantajele pe care el le vede si pe care tu nu le intelegi sau le intelegi dar crezi ca nu merita .Cam asa e si cu Duster (sau orice SUV) , unora pur si simplu le plac astfel de masini si trec cu vederea dezavantajele enumerate de cativa colegi .
Eu de exemplu doar ce am venit de pe un drum de tara pe care a trebuit sa opresc sa ma dau jos din masina si sa rup crengile de pe marginea drumului ca sa pot trece cu masina cat mai aproape de margine findca se formase ditamai santu pe drum de la ploi iar masinile ce au trecut pe acolo l-au adancit si mai tare , riscam sa raman cu rotile in el drumul fiind si in rampa.

This post has been edited by CGDBZ: 18 Jul 2010, 13:54


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosta
post 24 Jul 2010, 18:36
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 July 10




Am citit o gramada de pareri care mai de care, tehnice sau nu, eu totusi cred ca masina pe care o vrem are legatura cu virsta omului. De exemplu tinerii le vor mai puternice , mai atragatoare; cei de virsta medie mai incapatoare, mai practice; cei mai in virsta , mai sigure. Eu sunt de parere ca masina care ti-o iei sa satisfaca dorintele si nevoile care le ai. Eu sunt pro pentru Duster 4x4 , pentru ca ma pot folosi de ea in diferite conditii meteo , atit in oras cit si la tara. Are dreptate cine a scris ca poate nu te vei folosi de 4x4 decit 1% din km parcursi, dar cind stii ca ai 4x4 conduci '' spiritual'' mai relaxat, gindindu-te ca oriunde vei merge masina va face fata


--------------------
Ford Fiesta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 24 Jul 2010, 19:06
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




kosta a punctat corect.
problema apare iarna in regiuni unde zapada isi face de cap si cei cu 4x4 chiar pleaca la drum spunand ca ei pot... dar cand e o avertizare meteo cu zapezi si viscol este evident ca si cu nissan patrol gr sau LC uri stai mai bine acasa, amani anumite necesitati, le planifici din timp etc.
iti garantez ca in conditii dure viscol ramai blocat cu majoritatea masinilor.
pentru situatii in care a nins si municipalitatea uita sa si faca treaba este drept ca sunt orase unde stai 2-3 zile in zapada, sau dimineata este disconfortant sa renunti la masina si sa iei autobuzul sau tramvaiul si in acele conditii normal ca daca ai 4x4 si te misti cu talent cand ceilalti patineaza, ajungi la tara la parinti si bati drumul in toata fala pe zapada de 30 si ai simtitit putin cum trag toate 4 te feliciti ca ai dat 2000 euro in plus pt tractiunea care iti mareste consumul.

asa ca daca ai familie si copii, iarna cand e codul galben mai bine stai acasa.
daca stai in provincie sau faci pe orice anotimp multi km in romanica, atunci merita.

This post has been edited by rue: 24 Jul 2010, 19:08


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 25 Jul 2010, 00:29
Post #144


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(kosta @ 24 Jul 2010, 19:36)
Am citit o gramada de pareri care mai de care,  tehnice sau nu, eu totusi cred ca masina pe care o vrem are legatura cu virsta omului.  De exemplu tinerii le vor mai puternice , mai atragatoare; cei de virsta medie mai incapatoare, mai practice; cei mai in virsta , mai sigure. Eu sunt de parere ca masina care  ti-o iei sa satisfaca dorintele si nevoile care le ai. Eu sunt pro pentru Duster 4x4  , pentru ca ma pot folosi de ea in diferite conditii meteo , atit in oras cit si la tara. Are dreptate cine a scris ca poate nu te vei folosi de 4x4 decit 1% din km parcursi, dar cind stii ca ai 4x4 conduci '' spiritual'' mai relaxat, gindindu-te ca oriunde vei merge masina va face fata
*


Chiar si pe Everest? blink.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 25 Jul 2010, 07:13
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




offtopic: Jack Daniel's tu esti offtopic la fiecare post !!! Numai emoticoanele's de tine.


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Jul 2010, 12:24
Post #146


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




samoara dusmanii !!!


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 25 Jul 2010, 23:00
Post #147


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




radmasa.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 16:53
Forum Renault