DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hidroizolatie acoperis bloc, Unii nu vor sa plateasca

G.R.
post 10 Feb 2006, 10:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Deschid topicul in speranta ca are cineva experienta in domeniu, sau a trecut prin aceleasi probleme prin care trec eu acum.
In toamna am gasit o firma care sa ne repare acoperisul cu plata in 6 rate lunare. Au fost si intelegatori, fiindca nu au cerut rate lunare egale, ci doar sa platim in 6 luni fiecare cum si cat poate. Am dat avansul cerut impreuna cu vecinii, insa unii, motivand ca au cheltuieli mari (factura de gaze etc) nu mai vor sa plateasca ratele, si astfel riscam sa pierdem garantia de 10 ani ce n-i sa dat pe lucrare, si sa platim si penalitati de intarziere. Intrebarea mea este cum ii putem convinge/constrange pe cei care pur si simplu nu vor sa plateasca pana la termenul convenit cu firma?


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 10 Feb 2006, 10:45
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




Conform legilor in vigoare cheltuielile cu hidroizolatia blocului sunt cheltuieli comune. Se repartizeaza in functie de cota-parte de proprietate tuturor proprietarilor din asociatie. Daca nu platesc, asta e, o sa aiba restante catre asociatie.Daca nu au restante mari si vechi nu prea ai ce sa le faci.
O idee ar fi sa se stabileasca un procent de penalitati pentru restante si atunci n-o sa le mai convina sa aiba restante.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 10 Feb 2006, 10:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Este stabilit procentul in contract. Problema e ca am facut noi contractul in afara asociatiei si au semnat cativa in numele tuturor, dar in prealabil s-a intocmit o lista cu semnaturi cum ca ar fi toti de acord cu pretul si cu termenele.
Ca nu am ce sa le fac e una, dar ce ne poate face firma e alta. Nu stiu ce pot ei sa ne faca. Pe mine ma ingrijoreaza si asta, desi am platit totul in 3 rate ca sa nu intru cu datorii in iarna.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 10 Feb 2006, 10:57
Post #4


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(G.R. @ 10 Feb 2006, 11:51)
Este stabilit procentul in contract. Problema e ca am facut noi contractul in afara asociatiei si au semnat cativa in numele tuturor, dar in prealabil s-a intocmit o lista cu semnaturi cum ca ar fi toti de acord cu pretul si cu termenele.
*



Deci sa inteleg ca ati facut contract cu firma doar cativa reprezentanti ai celorlalti. Parerea mea e ca daca toti si-au dat acordul ca voi sa-i reprezentati, iar ei sa plateasca ratele la termen si acordul ala e anexat la contract, sunt buni de dat in judecata doar cei care n-au platit.

LE: cel mai bine intrebi un avocat
LLE: offtopic: spune-mi te rog si mie (pe PM) cat a costat lucrarea.

This post has been edited by Illusi0n: 10 Feb 2006, 11:00


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 10 Feb 2006, 11:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Pai am procedat in felul urmator: un vecin a dat de firma, a cerut oferta, ei au venit sa constate despre ce este vorba, au facut masuratori si evaluari, si au dat pretul. Am avut si alte oferte, dar mai putin avantajoase. Am prezentat oferta, au fost de acord, au semnat pe o lista pe care era scrisa si oferta firmei si stampilata, iar pe o alta lista au dat avans fiecare cat a putut si a mai semnat o data. Dupa ce am dat avansul, s-a intocmit contractul si a semnat responsabilul de bloc si alti trei vecini. Cred ca nu se putea proceda mai corect.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 10 Feb 2006, 12:12
Post #6


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Daca in contractul ala se specifica faptul ca responsabilul de bloc + aia 3 vecini au semnat in numele tuturor, datornicii pot fi trasi la raspundere. Daca nu, e nasol.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 10 Feb 2006, 13:20
Post #7


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Daca sunteti Asociatie de Proprietari si la infiintare ati specificat clar in statut ce cheltuieli sunt comune, si ce reparatii trebuiesc suportate de fiecare atunci treaba e simpla de tot.
Daca nu sunteti si nu ati facut un statut cu cheltuieli comune, atunci trebuia semnat contractul de presedintele asociatiei si de un cenzor .Acestia fiind pusi in functie de majoritatea locatarilor.
Daca sa facut o comisie si sa semnat contractul in numele locatarilor, fara ca acestia sa delege pe cineva lucrurile sunt mai complicate.
Cel mai bine ar fi sa reesalonati datoria catre firma respectiva.Si sa ajungeti la un acord scris.
Pai ce o sa mai zica atunci ,,domnii'' din blocuri cand trebuie sa se aplice maretul plan cu izolarea termica, care va fi obligatorie la fiecare bloc din Bucuresti (inca nu e data legea, dar se aude ca o sa fie).


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 10 Feb 2006, 13:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Vad ca trebuie sa iau legatura cu un avocat sau sa plasez restanta la asociatie, deci sa vorbesc si cu firma si cu asociatia ca sa rezolve restanta intre ei. Cel mai mult mi-ar place sa ne judecam cu porcii care se cred foarte smecheri la faza asta (6 la numar).

Nici treaba cu reesalonarea nu-i o idee rea, ar conveni si firmei cred, fiindca pierdem garantia de 10 ani oricum si ei vor face eventualele reparatii contra cost si cu banii jos in avans.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Feb 2006, 12:00
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




nu e clar cine a semnat si in numele cui???.... mai concret: sunteti asociatie de proprietari?... asociatia a incheiat contractul?... daca nu, cine l-a incheiat era in drept sa o faca?... daca asociatia a incheiat cosntactul, s-a respectat legea?... fiind o lucrare de reparatie, decizia e de de regula de competenta Comitetului Asociatiei, adica a celor care conduc asociatia intre doua sedinte ale adunarii generale ale asociatiei... de regula, deoarece statutul poate impune decizia adunarii generale cu privire la lucrari de amploare.

Daca totul e legal (a semnat cine are caderea sa o faca, exista proces-verbal al sedintei Comitetului asociatiei in care s-a analizat nevoia, oferta si s-a decis contractarea etc.), adica se poate demonstra ca asociatia a decis si contractat legal executarea lucrarii, atunci banii se pot recupera/include pe listele de plata a cotelor lunare de intretinere... daca nu, nu! ... la 3 luni consecutive de neplata, restantierii pot fi actionati in judecata, termenele de judecata fiind rapide (judecare de urgenta) si actiunea fiind scutita de taxa de timbru... parta buna e prin actiunea respectiva se cere direct sechestru asigurator pe bunuri/casa si scaoaterea la licitatie pentru recuperarea datoriilor... se da termen ultimativ de plata prin instanta (un avocat stie exact procedura) dar nu e bine sa se accepte esalonarea platilor... etc.

daca insa contractul s-a facut de catre locatari si nu de asociatie, contractul nu are valoare decat pentru semnatari... mai mult, acestia, daca au contractat fara drept o lucrare asupra bunurilor comune, pot fi trasi la raspundere civila si penala de asociatie sau de oricare membru al ei care se considera prejudiciat!...nici vorba sa se mai poata impune plata in acest caz!!! ... in acest caz, lista cu acceptul fiecaruia nu valoreaza nimic... pentru ca nu a fost un document al asociatiei...

ca o concluzie... daca contractul e facut de cei care sunt in drept sa semneze asa ceva, atunci puteti recuopera banii, daca nu, ciine a semnat contractul e bun de plata.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrew's father
post 13 Feb 2006, 16:29
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 November 05




Eu fac parte din ASOCIATIA DE LOCATARI A BLOCULUI in care locuiesc si,cu ceva timp in urma,ne-a convocat domnul administrator intr-o sedinta fulger si ne comunica:-daca suntem de acord sa dam un avans la lucrarea de reparatie a terasei ce se va face in vara?(mentionez ca noi avem ceva bani stransi pt. reparatia terasei)
S-a votat si, majoritatea nu a fost de acord:de ce sa-i dam firmei de reparatii niste bani in avans?
Nu stiu daca este bine sau nu dar,eu unul am o mare nelamurire:-la un bloc de 90 de apartamente (de 4 etaje+parter),administratorul nostru ne-a propus o suma de 6 mil. de apartament!
Mi se pare cam mult dar, poate nu sunt eu in tema cu preturile.........
Ce parere aveti?


--------------------
Daewoo Cielo - B 69 DEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 13 Feb 2006, 17:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Cum ati inghesuit ma 90 de apartamente in 4 etaje + parter? 18 apartamente pe etaj? ciudat.

preturile se invart in jurul sumei de 200.000 ROL pentru un metru patrat de izolatie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mih95
post 13 Feb 2006, 20:15
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 22 October 05




QUOTE(G.R. @ 10 Feb 2006, 10:35)
Deschid topicul in speranta ca are cineva experienta in domeniu, sau a trecut prin aceleasi probleme prin care trec eu acum.
In toamna am gasit o firma care sa ne repare acoperisul cu plata in 6 rate lunare. Au fost si intelegatori, fiindca nu au cerut rate lunare egale, ci doar sa platim in 6 luni fiecare cum si cat poate. Am dat avansul cerut impreuna cu vecinii, insa unii, motivand ca au cheltuieli mari (factura de gaze etc) nu mai vor sa plateasca ratele, si astfel riscam sa pierdem garantia de 10 ani ce n-i sa dat pe lucrare, si sa platim si penalitati de intarziere. Intrebarea mea este cum ii putem convinge/constrange pe cei care pur si simplu nu vor sa plateasca pana la termenul convenit cu firma?
*



Am avut aceeasi problema acum citiva ani, am spus ani pentru ca nu mai stiu sigur citi ...
Acum legislatia este ceva mai clara, dar nu te baza prea mult pe acest aspect.
Sunt doua situatii :
1. Daca toti sunteti proprietari ai apartamentelor respective, si toti au semnat ca sunt de acord cu inceperea derularii contractului incheiat intre proprietari si firma care s-a angajat in efectuarea lucrarii, atunci toti sunt obligati sa plateasca, altfel = PROCES celor care refuza plata sumelor aferente si la care s-au angajat prin semnatura
2. Daca lucrarea s-a angajat prin asociatia de propriatari cu toate semnaturile si aprobarile necesare atunci se pot obtine banii necesari din fondul de reparatii care este constituit la nivelul asociatiei de proprietari (dar ma indoiesc ca vor aproba asa ceva). Mentionez ca fondul de reparatii are un plafon constituit in cadrul adunarii generale si poate fi alocat in functie de nevoi numai cu acordul presedintelui si comitetului asociatiei respective, comisiei de cenzori , etc
Sper ca ai inteles pina aici.
La blocul meu a fost situatia de la punctul 1.
Verbal au fost de acord la inceputul lucrarilor, apoi am luat si semnatura, dar tot au fost citiva care au platit mai putin sau foarte tirziu, adica in citiva ani, iar pretul materialelor a crescut de citeva ori, lucrarea am facut-o in regie proprie (uneori si munca voluntara) dar a durat cel putin 6 ani la un moment dat aveam numai jumatate din terasa acoperita.
Asta este, astia sunt oamenii ....
Din exerienta: incercati cit mai multa munca de lamurire, in baza si litera legii , si cit mai mult tact , altfel stati ca noi ani buni, cu terasa nereparata....
Iti doresc succes si nervi tari


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrew's father
post 14 Feb 2006, 08:53
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 November 05




QUOTE(Smiley @ 13 Feb 2006, 17:23)
Cum ati inghesuit ma 90 de apartamente in 4 etaje + parter? 18 apartamente pe etaj? ciudat.
preturile se invart in jurul sumei de 200.000 ROL pentru un metru patrat de izolatie.
*


Nu m-am exprimat bine:blocul in care locuiesc are 6 scari cu cate 15 ap. pe fiecare scara!
Cu tot cu materiale sau, numai manopera?
Thanks!


--------------------
Daewoo Cielo - B 69 DEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 14 Feb 2006, 09:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am vorbit cu un avocat (buna cunostiinta) si mi-a spus ca din moment ce toti au semnat si au stiut pentru ce, sunt buni de plata. Acum vor primi fiecare prin posta si cu confirmare de primire o somatie semnata de bunii platnici, dupa care asteptam sa iesim din termenul de plata, ca pana atunci nu ai ce face, decat sa duci munca de lamurire.
Mih95, este vorba de cazul 1.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 14 Feb 2006, 10:40
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Un caz asemanator am avut si inca am si eu.
La mine s-a ajuns la un acord scris cu vecinii pentru un acoperis din tabla.
S-a stabilit o rata lunara de 500.000 lei vechi (foarte putin, tinand cont ca fiecare apt. trebuia sa dea in total in jur de 8 mil.!), in conditiile in care deja se ajunsese la o situatie critica (nu mai aveam curent electric decat la prize! + licheane peste tot in casa - locuiesc la et. 4). Primele 2 luni au dat bani, dar nu toti, timp in care am contractat in "regie proprie" o persoana fizica autorizata cu care au fost de acord toti locatarii. Acea PF ne acorda o garantie de 10 ani. Au inceput "scheletul" de lemn si dupa de l-au terminat a venit o somatie de la Primarie sa obtinem Autorizatie de constructie (nu aveam). In caz contrar plateam amenda de vreo 30 mil. lei. Cand au auzit vecinii in loc sa zoreasca lucrarea si sa dea bani ptr. autorizatii au inceput politica strutului: au bagat capul in pamant si au zis ca ei nu mai dau nici un ban ca ce sa fie ei implicati si sa vina sa le dea amenda?! Minte de oameni inapoiati. S-a oprit lucrarea, s-au platit cele facute pana atunci si asa a ramas pana in ziua de azi. Asta se-ntampla acum 1,5-2 ani in urma! De atunci stau fara curent electric si cu ligheane prin toata casa (mai am si un copil mic!). Acum asteptam sa ni se construiasca o mansarda de catre o firma de mansardare cu care am facut un contract (1 an si ceva a durat pana i-am convins si de chestia asta cu mansarda! - reticenti rau de tot!).
Nervi, timp si bani pierduti (am uitat sa mentionez ca eu pe banii mei am izolat, cu materiale noi - inainte de toate - suprafata acoperisului din dreptul apt. meu, dar s-a infiltrat de la vecinii de langa si - prin plafon a ajuns apa la mine).
Ce pot sa va spun este ca am gresit mergand pe mana intelegerii dintre vecini si pe omenie. Nu exista asa ceva intre oamenii dintr-o scara de bloc, sau cel putin nu intre toti!
Solutia este: implicarea asociatiei de proprietari. Daca nu vrea - cum a fost cazul meu -data in judecata sau obtinuta aprobarea ei de a face izolatia pe banii tai si ulterior dati in judecata ceilalti locatari ptr. recuperarea banilor.
Daca stai la mila vecinilor stai mult si bine: stai ca mine 3 ani si tot degeaba!


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiciuc
post 14 Feb 2006, 10:58
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 6 May 05




Parca o sa se schimbe legea, nu o sa ai nevoie decat de acordul a 75% din proprietari pt asa ceva.

@oris nu sunt de acord cu tine! Ce vina au locatarii ca nu aveati autorizatie de constructie. Deci, mai usor cu jignirile.


--------------------
n-am n-am - n-am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Feb 2006, 11:08
Post #17


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Andrew's father @ 13 Feb 2006, 16:29)
Mi se pare cam mult dar, poate nu sunt eu in tema cu preturile.........
Ce parere aveti?


cam pe acolo se invart preturile... cam 80-90 mil/scara (si eu stau tot in P+4 cu 15 apartamente/scara si atat a costat reparatia acoperisului) ... deci cam 5-6 mil./apartament... atentie insa la modul de impartire ca aceste cheltuieli trebuie sa fie suportate proportional cu cota indiviza... adica o garsoniera nu plateste la fel ca un apartament de doua camere ci mai putin... idem 2 camere fata de 3... deci platiti % din suma totala reprezentand cota indiviza (din acordul de ascociere), la fel ca la cheltuielile cu salariile, reparatii curente etc.

@Smiley... au inghesuit 18 apartemante pe 6 scari wink.gif... adica 3/scara... iar blocul are 6 scari, 15 ap./scara... iti dai seama acum ce intrabare de gâgă ai pus????. radmasa.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 14 Feb 2006, 11:22
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Si daca s-a obtinut ulterior autorizatia, nu puteau plati? Au gasit o scuza sa nu plateasca, ca doar nu sunt ei primii la care le curge apa in gura in timpul somnului.
Altii construiesc case fara autorizatie, si o obtin ulterior. Adevarul e ca sunt nesimtiti. Cand se sparge o teava la ultimul etaj si le curge apa in cap, fug toti sus, sa se faca ceva ca curge apa.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danielle
post 15 Feb 2006, 16:39
Post #19


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




QUOTE(oris @ 14 Feb 2006, 10:40)
.........................................................
Ce pot sa va spun este ca am gresit mergand pe mana intelegerii dintre vecini si pe omenie. Nu exista asa ceva intre oamenii dintr-o scara de bloc, sau cel putin nu intre toti!

Daca stai la mila vecinilor stai mult si bine: stai ca mine 3 ani si tot degeaba!
*


BLOC=BLEAH,numai cand imi aduc aminte de vecini ma apuca groaza.Tot ce trebuie sa faci este sa torni apa (cand afara ploua bineinteles) cu galeata pe scari.Or sa vada apa de sus pana jos si or sa ajunga la concluzia ca trebuie sa repare acoperisul (nu-i convine nimanui sa aiba apa in fata usii de la apartament,nu?).Sa nu uiti sa stropesti si peretii (asta pentru veridicitate),cu ocazia asta va faceti si cu un zugravit pe scara.De ce sa ai numai tu apa in casa,lasa sa aiba si ei.


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Feb 2006, 23:37
Post #20


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Ce e nasol in chestia cu hidroizolatia e faptul ca nu se poate pune cota-parte din cat ar datora fiecare la cheltuielile comune. De fapt, cu toate reparatiile asa ar trebui procedat.

Trebuie facuta hidroizolatia? Se face licitatie pentru lucrare, se alege firma si se face lucrarea, dupa care se imparte contravaloarea lucrarii in parti corespunzatoare pentru fiecare apartament, asa cum spune AL, si se trece suma de plata lunar, pana se stinge datoria. Cine nu plateste va avea datorii la intretinere.

QUOTE(Danielle @ 15 Feb 2006, 17:39)
BLOC=BLEAH,numai cand imi aduc aminte de vecini ma apuca groaza.[...]


Asa o fi, dar nu toata lumea are posibilitati sa-si cumpere/construiasca o casa.

This post has been edited by Illusi0n: 15 Feb 2006, 23:39


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Feb 2006, 00:55
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 14 Feb 2006, 12:08)
..................
@Smiley... au inghesuit 18 apartemante pe 6 scari wink.gif... adica 3/scara... iar blocul are 6 scari, 15 ap./scara... iti dai seama acum ce intrabare de gâgă ai pus????.  radmasa.gif
*




cand a zis "la mine in bloc" am crezut ca se refera la o singura scara, nu la mai multe. d'aia eram si asa mirat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costincca
post 26 Jul 2006, 15:57
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 July 06




Va rog recomandati-mi si mie niste firme care sa faca terasa de bloc cu plata in 6 luni sau mai mult. Cam ce materiale se folosesc si care sunt cele mai bune ? Si ca pret ?

Multumesc,
Costin


--------------------
Dacia 1310 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 07:45
Forum Renault