DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Taxe vamale, QUAD - ATV

XMihai
post 31 May 2006, 21:16
Post #1


Carcotasu' de Serviciu


Group: Members
Posts: 1.785
Joined: 31 January 06
From: Dr Tr Severin




Vreau sa-mi aduc din Germania un QUAD si nu stiu cat sunt taxele vamale pt el. Am cautat pe google dar nu am gasit nici o informatie. Stie cineva care este taxa? cum se calculeaza? Sau un site unde pot sa aflu?
Multumesc


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 31 May 2006, 22:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Maine dimineata pe la cand ai timp dar pana in ora15 indiferent in ce oras locuiesti te duci la vama cu nume marfa+valoare si pe loc i-ti calculeaza ce ai de plata.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XMihai
post 1 Jun 2006, 09:39
Post #3


Carcotasu' de Serviciu


Group: Members
Posts: 1.785
Joined: 31 January 06
From: Dr Tr Severin




QUOTE(bulan @ 31 May 2006, 22:14)
Maine dimineata pe la cand ai timp dar pana in ora15 indiferent in ce oras locuiesti te duci la vama cu nume marfa+valoare si pe loc i-ti calculeaza ce ai de plata.
*



Pai asta e problema, inca nu mi-am cumparat quad-ul. Vreau sa-mi cumpar si vreau sa mai stiu cat e vama la el. ca sa stiu daca se merita sa mi-l aduc de dincolo sau sa mi-l cumpar de aici.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 1 Jun 2006, 10:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Pai e complicat.Ca astia care le vand in romania le cumpara direct din fabrica ca sunt dealeri autorizati si beneficiiaza de un super pret la poarta fabricii la care se adauga transport+taxe vamale&accize,distributie pe retea,adaos comercial si TVA.Dar daca cumperi din EU nu poti sa cumperi decat tot de la dealer si la iesire din EU recuperezi TVA pe care-l dai inapoi in romania pe taxe vamale si accize+deranjul tau pentru o singura bucata.Sincer nu cred ca merita.E acelasi lucru ca si cum ai vrea sa cumperi o masina noua din EU de la dealer si sa-o aduci acasa.Si acea masina sigur o poti cumpara din tara la aproximativ aceiasi bani.Si daca ai probleme cu garantia o rezolvi prin corespondenta?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XMihai
post 1 Jun 2006, 19:11
Post #5


Carcotasu' de Serviciu


Group: Members
Posts: 1.785
Joined: 31 January 06
From: Dr Tr Severin




QUOTE(bulan @ 1 Jun 2006, 10:29)
Pai e complicat.Ca astia care le vand in romania le cumpara direct din fabrica ca sunt dealeri autorizati si beneficiiaza de un super pret la poarta fabricii la care se adauga transport+taxe vamale&accize,distributie pe retea,adaos comercial si TVA.Dar daca cumperi din EU nu poti sa cumperi decat tot de la dealer si la iesire din EU recuperezi TVA pe care-l dai inapoi in romania pe taxe vamale si accize+deranjul tau pentru o singura bucata.Sincer nu cred ca merita.E acelasi lucru ca si cum ai vrea sa cumperi o masina noua din EU de la dealer si sa-o aduci acasa.Si acea masina sigur o poti cumpara din tara la aproximativ aceiasi bani.Si daca ai probleme cu garantia o rezolvi prin corespondenta?
*



M-ai bagat in ceata mellow.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 1 Jun 2006, 20:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Deci totul este monopolizat!La fabrica nu ai acces decat sa faci contract cu fabrica si sa devii distribuitor autorizat si partenerul fabricii pentru garantie si post garantie.Si pentru o bucata nu merita deranjul sa o cumperi decat de la cel mai apropiat dealer.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 2 Jun 2006, 10:22
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




La ATV sau Quad se aplica aceleasi taxe vamale ca la motociclete. Totusi daca este second si a fost inscris pe undeva prin EU atunci poate in acte este incadrat ca "autoturism" si vei plati taxe ca pentru masini.
Ai aici un tabel pentru taxele vamale la motociclete http://www.motorlife.ro/sfaturi/taxe_vamale.htm
si un calculator pentru taxe la masini
http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php
Daca mai ai nevoie de ceva spune si te ajut, e domeniul meu de activitate.


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 06:42
Forum Renault