DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ajutor intr-o problema juridica!, Insulta (art. 205 C.p.)

verygood
post 26 Jun 2006, 11:03
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(NoDacia @ 26 Jun 2006, 11:41)
Beleaua mare e cu declararea accidentului ...

aici vad 2 variante :

1. cand v-ati "zis de bine" unu la altul - nu ai observat ca v -ati tamponat, dar ..... tu ai fost chemat la sectie unde ai dat o declaratie... INTREBARE: Ce ai scris in acea declaratie ??? Ai declarat accidentul ??? Sau ce ?? Important sa-mi zici ce ai  zis in declaratia aia si daca a "imbracat" forma unui formular de accident ! ... In cazul de fata poate sa-ti iei o amenda - ATAT !! ... Faptul ca ai fost chemai in aceeasi zi la sectie unde ai dat o declaratie privitoare la accident sau presupusul accident ... e o dovada bunicica ca .... ai dat declaratie privind "Accidentul" ( asta daca mai e la dosar declaratia ta biggrin.gif ) De aici se discuta mai multe .....

2. in momentul "salutarilor dragastoase" ati vazut accidentul, nu era nimic ( zgarieturi, alea alea ) si ai considerat implicit ca nu implica deplasarea la politie ... ( oricum ai fost la politie in 48 de ore ) ...

Faptul ajutator pentru tine este urmatorul : AI FOST LA SECTIE IN ACEEASI ZI SI AI DAT O DECLARATIE PRIVIND ACCIDENTUL, FAPT PENTRU CARE POTI LUA CEL MULT O AMENDA PENTRU CA NU "AI ANUNTAT" IMEDIAT ORGANELE IN DREPT. SI ASTA INTERPRETABILA - "Dle, Am sunat la 112  wink.gif

Daca vrei PM me !
*



La politie am declarat accidentul exact asa cum s-a intamplat. Nu am mintit si nu am exagerat cu nimic. Singura bila neagra e ca in declaratia pentru primul accident, aia pe care am dat-o de dimineata am scris ca nu am avut un alt accident cu acelasi avarii. Asta este, am fost prost si in sinea mea mi-am zis ca daca i-am vorbit urat, s-o las totusi in pace si sa nu o mai parasc la politie pt accident (daca existau avarii, era altceva).


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
Un sofer bun nu semnalizeaza niciodata, unul forte bun nu aprinde nici farurile, profesionistii sunt soferi de TAXI in Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 26 Jun 2006, 11:08
Post #32


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(cristianco2002 @ 26 Jun 2006, 00:24)
Si de ce nu dai numele senatorului? Macar cateva voturi sigur mai pierde. In plus, mi se pare ca te lasi inca odata calcat in picioare spunand povestea fara factorul cel mai important.
*

Simplu: avind in vedere cit de mare porc, de jigodie, de razbunator si de deasupra legii este individul (relativ recent cineva din familia lui a facut un accident foarte grav si a scapat), daca el sau altcineva din anturajul lui observa ce am postat, sau daca ce postez ajunge la TV sau in presa, cum s-a intimplat de multe ori cu diferite citate de pe acest forum, ma poate da in judecata pentru calomnie si sa cistige, si inca foarte usor.

Daca as avea vreo dovada pentru ce s-a intimplat, nu ar cistiga, dar asa, cum nu am nici o dovada, . Chiar daca reusesc sa obtin acel PV de acum multi ani, pe el NU e trecut numele senatorului, ci ceva de genul "echipajul politiei aflat in misiune". Este un proces verbal fabricat. Cu calomnia din pacate nu e de glumit, am un prieten care a patit-o pentru ceva de genul asta.

Nu am timp si chef sa ma judec cu astia, sa fiu chemat pe la politie, etc.

Chiar nu inteleg cum pot sa scrie jurnalistii despre diferiti porci si sa nu prea fie acuzati de calomnie. Poate datorita disclaimer-ului "Acest text este un pamflet si trebuie tratat ca atare".

Asa ca zic si eu: Acest text este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

QUOTE(klaus @ 26 Jun 2006, 00:35)
(aici iti trebuie avocat, casa se foloseasca de toate chichitele pentru amanarea procesului dupa septembrie)
*

Despre aminari am discutat mult cu un avocat si cam stiu care sint caile prin care poti amina:

1. Daca ei te citeaza gresit, adica pe citatie este adresa sau numele gresit, atunci nu te duci. Daca la proces observa ca te-au citat gresit, se da alt termen si te citeaza inca o data. Daca nu observa, se judeca fara tine, pierzi, dar sentinta e foarte usor de casat si se reia totul de la inceput.

Daca ai vreo pila la grefiera, poti aranja sa fii citat gresit de 2-3 ori, aminindu-se in felul asta 2-3 termene.

Nu merge sa faci asta chiar la orice greseala de pe citatie. Din cite am inteles de la avocat, daca au gresit o litera din nume, atunci nu prea merge sa faci asta. Dar daca au gresit adresa, sau au gresit tot numele, atunci sigur merge.

2. Poti sa amini o data pentru ca esti bolnav. Mergi la doctor, la o policlinica cu plata, si iti face o hirtiuta ca se recomanda repaus la pat 7 zile. Trebuie sa te gindesti ce boala zici ca ai ca sa justifice un repaus lung - daca e o boala pe care o ai in realitate, cu atit mai bine.

Actul asta se depune la registratura impreuna cu o cerere - trebuie sa depui cu citeva zile inainte de termen, NU mai stiu cu cite zile inainte, dar exista reguli precise.

3. Poti sa amini pentru ca nu ai avocat. Te duci in sala si cind striga aminarile, cind vine numarul procesului tau, ridici mina si spui ca vrei sa-l amini. Dupa ce striga numerele proceselor, se discuta aminarile.. cind vine procesul tau, te ridici, te duci in fata judecatoarei (observi si tu cum fac altii) si spui respectuos, dar tare si clar, ca nu ai avocat si ca o rogi sa iti dea un nou termen.

Daca esti student, sau daca ai salariu mic pe hirtie, poti sa te duci fie cu o adeverinta ca esti student, fie cu un fluturas stampilat de salariu, sa le arati, si sa le spui ca salariul tau e foarte mic fata de cit ai auzit tu ca costa un avocat, si ca rogi instanta sa iti dea un termen mai lung, ca sa poti stringe bani pentru avocat.

Judecatoarea nu e obligata sa dea un termen mai lung, dar s-ar putea sa o faca.

4. Ai putea sa stramuti procesul in alt oras, pe motiv ca tipa este procuroare. In felul asta amini din nou, ca se da termen in alt oras. Atentie insa ca in orasele de provincie uneori coruptia e mai mare decit in Bucuresti.

Inainte de a face lucrurile de mai sus insa, trebuie sa vorbesti neaparat cu un avocat bun. El o sa-ti spuna regulile precise (cu cite zile inainte trebuie depusa cutare cerere, ce sa scrii in cerere) o sa te sfatuiasca (ce alte mijloace de a amina ai), etc.

Poti amina de 2 ori in mod sigur folosind punctele 2 si 3.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 26 Jun 2006, 12:04


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 26 Jun 2006, 11:24
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Ok, cred ca stiu despre cine e vorba...
un anume domn poetescu.

QUOTE(Vlad Georgescu @ 26 Jun 2006, 14:08)
...relativ recent cineva din familia lui a facut un accident foarte grav si a scapat...
*




--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 12:23
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




AAA... si metode pentru intarzierea procesului ... astea o sa ti le zica tot un avocat... biggrin.gif

1. primul termen te prezinti in fata judelui si zici : "Domnule presedinte, va rog sa-mi acordati un termen pentru a-mi angaja aparator" ( Poti sa-i bagi ca ai avut dar ca a renuntat la caz, etc, etc ) - Orice s-ar intampla sunt obligati sa-ti acorde inca un termen .. e "la lege".

Inca un termen cam greu il obtii, dar se pot gasi "scuze"....


referitor la ce a zis Vlad Georgescu: poate nu-ti da nici un termen in alt oras... se discuta cererea de stramutare..... si daca o refuza ca neantemeiata.... nu-ti mai da nimeni termen in alt oras.

aia cu cunostinte la grefier sa te citeze aiurea ... e cam .... AIUREA !!! si ce faci ???? mai mult fugi de belele decat sa le rezolvi .... astepti sa se prescrie fapta ??? STUPID !

This post has been edited by NoDacia: 26 Jun 2006, 12:31


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 26 Jun 2006, 12:29
Post #35


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 26 Jun 2006, 12:08)
...Daca ai vreo pila la grefiera, poti aranja sa fii citat gresit de 2-3 ori, aminindu-se in felul asta 2-3 termene...
...Mergi la doctor, la o policlinica cu plata, si iti face o hirtiuta ca se recomanda repaus la pat 7 zile...
*


Sau te operezi de sex sau ucizi reclamantul... radmasa.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 12:30
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




verygood ... tu trebuie se rezolvi treaba cu accidentul cu madam aia !!!


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 26 Jun 2006, 12:38
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




Poate sunt eu ignorant, dar de ce as avea nevoie sa aman procesul?
Cu cat vor fi mai multe amanari nu vor creste si cheltuielile de judecata pe care va trebui sa le platesc?


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
Un sofer bun nu semnalizeaza niciodata, unul forte bun nu aprinde nici farurile, profesionistii sunt soferi de TAXI in Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 12:46
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




cu cat amani mai mult POT creste - depinde cum te intelegi cu avocatul... sau aia cu avocatul ....

Eu ti-am zis nu are rost sa amani ... o data daca vrei tu sa amani sa vezi cum e cu noul CP bine, dar sa amani aiurea nu are rost... ia-ti un avocat, du-te pe la politie, parchet vezi care e treaba .... nu amana nimic...

dar stai un pic .... in cauze penale .... ce cucu meu .... creste mai mult ce consumi tu cu al tau avocat... ca de partea ailalta .... te lovesti de un procuror ... avocatul... dr.... statului smile.gif

This post has been edited by NoDacia: 26 Jun 2006, 12:49


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 26 Jun 2006, 12:54
Post #39


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




am rămas mască sincer să fiu până unde merge orgoliul prostesc și nimicnicia unor oameni care au putere, în speță un procuror...
nu cred că vei fi condamnat pentru insultă, probabil vei primi o amendă administrativă. cel puțin așa cred că ar fi normal.
problema ar fi la daunele morale, deși pentru o simplă insultă nu cred că ar trebui să plătești 50 de milioane, mi se pare mult
încă un amănunt, poate te va ajuta: dacă reclamantul lipsește în primă instanță la două termene consecutive, se consideră că și-a retras plângerea penală...deși e greu de crezut că va face o astfel de greșeală...

în concluzie, trebuie să consulți un avocat căruia să îi dai toate amănuntele cazului. nu cred că e cazul să te îngrijorezi prea tare totuși...


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 12:57
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




eu zic la fel .... aia cu insulta mai treaca - mearga .... dar rezolva treaba cu "nedeclararea" accidentului ....

nu mai retin .... dar parca in noul CP nu mai exista insulta ca infractiune ????

---- apoi daca rezolvi favorabil tie treaba cu insulta - APROPO: CE i-AI ZIS LU' TANTI ??? - cre ca te poate ajuta si faptul ca a facut o declaratie calomnioasa impotriva ta ... referitor la accident .... si poti sa-i ceri daune morale biggrin.gif rolleyes.gif

This post has been edited by NoDacia: 26 Jun 2006, 13:01


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 26 Jun 2006, 13:18
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(NoDacia @ 26 Jun 2006, 13:57)
eu zic la fel .... aia cu insulta mai treaca - mearga .... dar rezolva treaba cu "nedeclararea" accidentului ....

nu mai retin .... dar parca in noul CP nu mai exista insulta ca infractiune ????

---- apoi daca rezolvi favorabil tie treaba cu insulta - APROPO: CE i-AI ZIS LU' TANTI ??? - cre ca te poate ajuta si faptul ca a facut o declaratie calomnioasa impotriva ta ... referitor la accident .... si poti sa-i ceri daune morale biggrin.gif rolleyes.gif
*



Accidentul a fost declarat in aceeasi zi, numai ca in declaratia primului accident am scris ca nu am mai avut alte accidente cu aceleasi avarii (practic avariile erau ca si inexistente dar, teoretic, am avut coltul barii zgariat).

Referitor la intrebare, i-am spus cateva lucruri urate de care pe urma chiar mi-a parut rau. Nu sunt nici genul de om violent si nici genul care injura si vorbeste porcos, sunt char o fire pasnica. Dar, uneori, sunt chestii care ma scot din sarite, cum ar fi de exemplu soferii care depasesc coloana si se baga in fata la semafor. In dimineata aia mai avusesem si celalalt accident si eram nervos, prima reactie a fost sa cobor din masina si sa injur soferul care ma enervase, iar faptul ca era o femeie chiar nu a avut nici o importanta. Daca nu opream atunci, ma calmam in cateva minute si nu izbucneam asa. Acum e prea tarziu pentru regrete, insa.


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
Un sofer bun nu semnalizeaza niciodata, unul forte bun nu aprinde nici farurile, profesionistii sunt soferi de TAXI in Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 26 Jun 2006, 13:53
Post #42


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Apropos de chestia asta cu accidentele si PV-urile construite pe baza de imaginatie.

Ce bine ar fi daca masinile noastre ar fi dotate cu un sistem video de supraveghere si inregistrare... Cum te pocneste unul ai frumos inregistrarea video si o prezinti politistilor. Nu mai are sens nici o declaratie cu o astfel de inregistrare.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 26 Jun 2006, 13:56
Post #43


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Camerele de supraveghere a traficului montate pe stalpi ar fi o idee foarte buna.

This post has been edited by SilviuB: 26 Jun 2006, 14:00


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 26 Jun 2006, 14:04
Post #44


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Degeaba ai camere pe stalpi daca depinzi de niste corupti ca sa le accesezi...
Camera de pe masina proprie ar fi ceva 100% sigur pentru ca ai acces sigur la inregistrare.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackout
post 26 Jun 2006, 15:54
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 15 October 05




e maritata ? reclamanta.
conteaza, sa stiti... radmasa.gif

This post has been edited by blackout: 26 Jun 2006, 15:54


--------------------
... ... ... - BN-##-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 26 Jun 2006, 16:34
Post #46


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(verygood @ 26 Jun 2006, 13:38)
Poate sunt eu ignorant, dar de ce as avea nevoie sa aman procesul?
*

Klaus sustine ca este bine sa amini ca sa se judece conform noului cod penal (in care insulta nu mai e fapta penala), nu conform celui vechi.

Cel mai bine e sa vorbesti cu un avocat, nu sa te iei dupa sfaturile de pe forum. E util totusi sa discuti pe forum, dar doar ca sa stii ce sa-l intrebi pe avocat.


QUOTE(NoDacia @ 26 Jun 2006, 13:23)
Inca un termen cam greu il obtii, dar se pot gasi "scuze"....
*

Se poate amina de 2 ori in mod sigur: prima data din motive medicale (dar trebuie sa ai adeverinta de la doctor, semnata si stampilata, pe care s-o depui la registratura) si a doua oara pentru ca n-ai avocat!

This post has been edited by Vlad Georgescu: 26 Jun 2006, 16:36


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 26 Jun 2006, 16:47
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(Vlad Georgescu @ 26 Jun 2006, 17:34)
Klaus sustine ca este bine sa amini ca sa se judece conform noului cod penal (in care insulta nu mai e fapta penala), nu conform celui vechi.

Cel mai bine e sa vorbesti cu un avocat, nu sa te iei dupa sfaturile de pe forum. E util totusi sa discuti pe forum, dar doar ca sa stii ce sa-l intrebi pe avocat.
Se poate amina de 2 ori in mod sigur: prima data din motive medicale (dar trebuie sa ai adeverinta de la doctor, semnata si stampilata, pe care s-o depui la registratura) si a doua oara pentru ca n-ai avocat!
*



Eu sunt chemat in instanta pe 6 septembrie. Daca intra in vigoare noul cod penal la 1 septembrie, cum se aude, nu am de ce sa mai aman.
Bineinteles ca o sa caut un avocat, nu sunt chiar inconstient sa ma prezint in instanta fara aparator, numai cu sfaturi de pe forumuri. Am deschis discutia asta ca sa aflu alte pareri vis-a-vis de problema mea si, cum ai spus si tu, ca sa stiu ce sa il intreb pe avocat. Un alt motiv a fost sa-mi descarc amarul, pentru ca, oricat sunt eu de optimist si oricat mi-am spus ca nu trebuie sa ma sperii, tot ma streseaza chestia asta si visez numai procese.


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
Un sofer bun nu semnalizeaza niciodata, unul forte bun nu aprinde nici farurile, profesionistii sunt soferi de TAXI in Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 26 Jun 2006, 21:11
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




STai mai linisit ca scapi si dupaia ii ceri tu respectivei daune morale wink.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 21:22
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




intr-un proces penal e obligatoriu sa ai avocat !

si daca o sa iasa de sub incidenta CP, ce lege o sa reglementeze "contraventia" - insulta !?? Intreb si eu pentru ca sunt avocat stagiar si nu am asa multa experienta... doar cateva luni ...

si daca amani odata pentru lipsa de aparare (lipsa avocat), a doua oara iti baga pe gat un avocat din oficiu ....

pe caz de boala mai amani odata si ... nu fa misto de judecatori ca fac si ei de tine biggrin.gif

nu mai asculta de forum cauta-ti avocat si discuta cu el !

This post has been edited by NoDacia: 26 Jun 2006, 21:24


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 27 Jun 2006, 02:18
Post #50


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Eu cunosc pe cineva care a aminat de 2 ori pe aceste motive: medical, lipsa avocat, si a fost OK la urmatoarele termene, nu s-a intimplat nimic grav. E drept ca era proces civil, si nu i-a bagat nimeni pe git un avocat din oficiu. Nu stiu cum o fi la procese penale.

De asemenea avocatul cu care am discutat, care este un tip cu experienta, mi-a spus acelasi lucru: ca SIGUR se acorda cite o aminare pentru fiecare din motivele astea, deci in total 2 aminari.

Dar nu merge oricum - trebuie sa stii clar cind sa-ti iei adeverinta medicala, cind sa o depui la registratura, etc - ca in orice domeniu exista niste reguli.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 27 Jun 2006, 02:19


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 27 Jun 2006, 07:28
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




da.... dar aici e si o procuroare la mijloc .... si daca ati vazut ... procurorul se retrage in aceeasi camera cu judecatorul, la pauza, la final de sedinte.. si logic ... iese din aceeasi camera cu judele .... sa inteleg ca ei acolo nu vorbesc deloc ?? biggrin.gif

am asistat la o discutie intre maestrul meu si iorgovan ( cica parintele fostei constitutii ) cum ca vor sa propuna "ceva" prin care fiecare magistrat sa aiba camaruta lui ( sa faca ei cumva ... pana in anul 3000 biggrin.gif ) .... ca nu li se pare corect sa stea si procurorul si judele in aceeasi camaruta .... ma rog era legat de o speta in curs .....

This post has been edited by NoDacia: 27 Jun 2006, 07:30


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jul 2006, 11:11
Post #52


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




S-a publicat Legea nr. 278/2006 din 04/07/2006 pentru modificarea și completarea Codului penal, precum și pentru modificarea și completarea altor legi (publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 601 din 12/07/2006)

Intra in vigoare la 11 august 2006.
Deci in luna septembrie, in conformitate cu art. I pct. 56. - Articolele 205, 206, 207 și 2361 se abrogă.

Deci putem zice ca doamna procuror a ramas cu ochii beliti in soare (ca sa nu zic cu altceva belit)...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 13 Jul 2006, 12:23
Post #53


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 13 Jul 2006, 12:11)
Deci putem zice ca doamna procuror a ramas cu ochii beliti in soare (ca sa nu zic cu altceva belit)...
*


zi cu ce ca's curios radmasa.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 14 Jul 2006, 06:48
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Foarte interesant topic!
Rog sa ne spuna si noua deznodamantul.


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 14 Jul 2006, 08:20
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(klaus @ 13 Jul 2006, 12:11)
S-a publicat Legea nr. 278/2006 din 04/07/2006 pentru modificarea și completarea Codului penal, precum și pentru modificarea și completarea altor legi (publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 601 din 12/07/2006)

Intra in vigoare la 11 august 2006.
Deci in luna septembrie, in conformitate cu art. I pct. 56.  - Articolele 205, 206, 207 și 2361 se abrogă.

Deci putem zice ca doamna procuror a ramas cu ochii beliti in soare (ca sa nu zic cu altceva belit)...
*



Nenea klaus, esti un adevarat ghid juridic. Merci pentru promptitudinea informatiilor. Apropos, nu vrei sa te angajez sa ma aperi la proces?


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
Un sofer bun nu semnalizeaza niciodata, unul forte bun nu aprinde nici farurile, profesionistii sunt soferi de TAXI in Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jul 2006, 08:45
Post #56


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Imi pare rau, trebuie sa declin oferta pentru ca eu nu am studii juridice, cu atat mai putin sa fiu avocat...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 14 Jul 2006, 08:53
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(klaus @ 14 Jul 2006, 09:45)
Imi pare rau, trebuie sa declin oferta pentru ca eu nu am studii juridice, cu atat mai putin sa fiu avocat...
*


sad.gif Nu stii ce pierzi... biggrin.gif
Oricum, merci inca o data pentru sfaturi si informatii.


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
Un sofer bun nu semnalizeaza niciodata, unul forte bun nu aprinde nici farurile, profesionistii sunt soferi de TAXI in Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 14 Jul 2006, 10:10
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




verygood, iti recomand sa citesti "Procesul" de kafka.
Pe scurt, individul ajunge sa se sinucida din cauza framantarilor pe care le are din cauza ca e citat la un proces (pana la sfarsitul cartii nu se afla nici macar de ce era acuzat). Foarte serios iti zic, daca a inceput sa te "roada", incearca sa te tratezi. Romanul ala al lui kafka te ajuta sa vezi altfel "sistemul", adica sa nu-l mai iei in serios, pentru ca in spatele "sistemului" nu sunt decat niste indivizi imbracati in costumase fanteziste.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:07
Forum Renault