DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mașina poporului se destăinuie la 40 de ani

MadHawk1
post 14 Aug 2008, 23:44
Post #1


Clona lu' Sony


Group: Members
Posts: 185
Joined: 1 August 08
From: localhost




În luna august 1968, prima Dacie era scoasă pe drumurile patriei. Deși pe 3 august deja apăruseră primele modele 1100, regimul a dorit ca data nașterii să fie cât mai apropiată de marea sărbătoare națională 23 august. Așa că, pe 20 ale lunii, se declanșa oficial marea ofensivă a celei mai populare mașini din România. Culisele comuniste și revigorarea din anii ’90 ne-au fost povestite de oameni care au lucrat peste 40 de ani în uzinele de la Pitești: Constantin Stroe, Victor Ionescu și Vasile Badea.

Securișii, urmăritorii pașilor și șoaptelor tuturor românilor, își supravegheau propriile mașini încă de pe linia de fabricație. Pe vremea lui Ceaușescu, în uzinele Dacia erau special angajați „urmăritori“ care să monitorizeze atent construcția vehiculelor ce aveau să ajungă la răsfățații egalității între oameni.

„Pe cartea lor de muncă scria altceva, dar nu făceau asta, ei urmăreau mașini. Cei cu forță își făceau mașini urmărite, însă, în realitate, mașinile urmărite erau la fel de bune sau de proaste ca și celelalte, nu puteau ei să se ducă în fiecare post, erau vreo 640 de posturi în montajul general“, povestește vicepreședintele Dacia, Constantin Stroe, care s-a angajat în uzină acum 40 de ani.
Publicitate

Daciile negre sau metalizate, vopsite atent și dotate cu piese franțuzești, erau absolutul luxului românesc și de el nu se puteau bucura, teoretic, decât cei sus-puși în ierarhia comunistă. „Mai ajungeau și la cei fără funcții în partid. Să zicem că era un șef mare care voia o mașină neagră și îl punea pe un șef de aici să i-o urmărească. Asta comanda trei, că își lua el una și pe cealaltă o vindea“, explică vicepreședintele cum de se putea ca vehiculele privilegiat colorate să aibă proprietari cu umerii goi de galoane comuniste. Câteodată, și sub cea mai strictă supraveghere, mașinile nomenclaturiștilor mai puteau suferi câte un accident în uzină. Constantin Stroe descrie un episod de luptă anticomunistă la Dacia: „Existau cereri speciale, aduceau piese din exterior, fostul șef al Miliției române și-a adus tot motorul din Franța. Un alt șef mare și-a pus gradații să-i urmărească mașina patru zile și patru nopți, iar în banda de montaj, un muncitor a înfipt, intenționat, șurubelnița în pasajul roții din spate, era o formă de revoltă. A trebuit să refacem tot, gradații erau disperați, iar muncitorul nu a fost descoperit niciodată“. În afară de nomenclaturiști, de Dacii speciale mai aveau parte și cei care se înscriau la raliuri, unde echipările sport scoteau maximum de cai-putere din ele.

Chiar dacă stăteau și ei la coada de minimum doi ani la care se așezau toți aspiranții la o mașină „made in Romania“, angajații Dacia aveau un privilegiu: automobilul era asamblat sub ochii și la indicațiile lor. Logisticianul Victor Ionescu lucrează în uzină de 43 de ani și prima mașină și-a luat-o în ’82: „Trebuia să-l cunoști pe ăla care o făcea, să-l șpăguiești cu un salam de Sibiu să îți pună piese de import. Mi-am urmărit și eu mașina, la caroserie mai puneam niște tablă, ranforsări, să o mai întărim, la vopsitorie o țineam mai mult, îi mai făceam o anticoroziune. Foarte mulți le făceau și le pierdeau, că venea unul de la partid și zicea: «O vreau eu pe aia!»“. Un securist i-a suflat colegului său, Vasile Badea, care e de 40 de ani la Dacia, o 1310 neagră de sub nas. „O văzusem în parcul auto, am ales-o, i-am notat seria și, când m-am dus să o iau, am văzut că dispăruse din parcare. Un director de atunci mi-a spus: «Ce-ți trebuie ție o mașină neagră, să îți faci probleme, când tu poți avea o mașină la fel de bună?». Mi-am luat una alb 13, i-am pus geamuri colorate, am vopsit-o de două ori și nu m-a lăsat până în ziua de azi“. A fost mai bine pentru Vasile Badea că s-a lăsat păgubaș. Pentru vicepreședintele de acum al Dacia, „urmărirea“ n-a dat roade, ba din contră: „A ieșit sub orice critică. În loc să fac planșeul mașinii de 0,8 grosime, cum era prevăzut, l-am făcut de 1. Mi-am îngreunat mașina cu 45 de kilograme și i-am stricat toate performanțele așa cum erau. M-am chinuit mult să o vând“.

Transmisia, planetarele, rotulele și carburatoarele înfundate de la benzina proastă îi adunau săptămânal pe stăpânii de Dacie la meșterit în fața blocului. „Reparam la ea și o dată la trei zile. N-aveam benzină și luam gazolină furată de la sondă, o mai întăream cu tetraetil de plumb pe care îl puneam cu pipeta. Ceaușeasca a făcut, n-a făcut chimie, dar eu am făcut. Îți distrugeai mașina, dar mergeai. Nu dădea nimeni benzină pe bani, toată lumea o dădea pe piese. Service-urile erau puține, piese nu se prea găseau. Dacia nu putea să facă față și la producție, și la piese. Aveam un magazin de piese, dar, dacă nu-l cunoșteai pe ăla, nu-ți fura ăla, stăteai la coadă nu știu cât. Erau oameni care se ocupau cu așa ceva, atunci era bine să fii portar sau șofer: portarul să scoată pe poartă, șoferul să care“, descrie Victor Ionescu circuitul pieselor auto în comunism.

Vârful de formă auto înregistrat în România comunistă a fost atins între 1968 și 1972, când mașinile se făceau cu piese originale Renault și sub coordonarea unei armate de ingineri francezi detașați la Pitești. Primul model, Dacia 1100, fostul Renault 8, avea toate piesele franțuzești și s-a născut pe 3 august 1968. „Din rațiuni politice s-a comunicat însă că primul automomobil a fost făcut pe 20 august, ca să vină în întâmpinarea măreței și glorioasei zile de 23 august. Lui Ceaușescu nu i s-a dăruit prima mașină, s-a considerat că aia e prima mașină, dar i s-a dat a 75-a. Riscul era prea mare să-i dai prima mașină, nu știai cum funcționează“, arată Constantin Stroe cum a fost falsificată data de naștere a lui 1100. Un an mai târziu a ieșit pe poarta uzinei primul Renault 12, realizat mai întâi în România, sub numele de Dacia 1300, și mai apoi în Franța. Dacă în primii patru din cei zece ani de contract cu Renault colaborarea a mers strună, iar Dacia importa 60% din piesele necesare pentru 1300, mai târziu, Ceaușescu a vrut o mașină produsă 100% în România. Asta a transformat Dacia într-o mașină care la câteva ore de drum avea nevoie de alte câteva de reparații. „I-a obligat pe cei de la Elba să facă faruri, pe cei de la Oradea să facă oglinzi interioare și exterioare, pe cei de la Spumotim să facă scaune, industria chimică să facă vopsele, noi treceam în forță de la vopsele pentru garduri la vopsele auto. Calitatea a început să coboare, nu era vorba de superficialitatea muncitorilor: aia primeai, aia puneai. Apoi s-a trecut la diversificare: «Faceți orice!». Și dintr-o singură platformă a trebuit să facem de toate pentru toți: Dacia Super, Pickup-ul 1302, camioneta 1304, breakul, 1310 cu șase variante“, se miră Constantin Stroe de ce au fost în stare angajații români.



În 1987, inginerii i-au prezentat lui Ceaușescu automobilul CN1. „A venit cu nevasta și i-a zis: «Ce părere ai, Leanțo?». «Nicu, e cam lungă!». «Ai dreptate. S-o mai scurtăm cam cu atâta» și arăta cu mâna cît. Eu eram vecin cu infarctul, o mașină nu-i o pâine să-i tai un colț. Am scurtat-o și a devenit CN2, cunoscută sub numele de Dacia Liberta“, spune Constantin Stroe.

După revoluție, Dacia a trăit câteva momente dramatice: nu mai putea exporta în fostele țări comuniste, toată lumea își cumpăra mașini la mâna a doua în străinătate, iar angajații furau pe rupte. „Am încercat toate sistemele de pază, cu militari, cu oameni și câini, nimic. Soluția miraculoasă a fost piața Chinei. Am fost acolo și cineva mi-a spus: «Dacă vrei să intri pe piața asta, taie spatele de la break și fă-mi o camionetă». Am ajuns acasă, am făcut 300 de camionete cu partea din spate a breakului tăiată și nici una nu semăna cu alta. Au venit chinezii, le-a plăcut, bineînțeles, nu le-am dat voie să le măsoare. Am băgat inginerii să iasă toate la fel și în trei ani am exportat 84.000 de automobile în China“, indică sursa salvării Daciei Constantin Stroe, care din 1990 devenise din director tehnic director general. Modelul Nova, primul și deocamdată singurul autoturism conceput și construit integral în România, a contribuit și el la supraviețuirea uzinei. Proiectarea lui a început în 1988, când inginerii se plictisiseră să folosească aceeași platformă în fel și chip. „Erau presiuni foarte mari, la toate nivelurile, pentru a semna cu Kim, cel care a preluat uzina de la Craiova, am fost chiar amenințat. Singura soluție era să scot ceva și, în noiembrie 1995, a ieșit Dacia Nova, transformată ulterior în SuperNova și apoi în Solenza. Eu i-am dat drumul Novei asemenea unei pâini care pare coaptă, dar înăuntru mai găsești cocă crudă. În primii doi ani am monitorizat toți cumpărătorii, am schimbat chiar 400 de mașini. Sunt mândru că Solenza a avut un succes de piață incredibil, Solenza a fost punctul forte în atragerea Renault“, se bucură vicepreședintele Dacia, care, după Logan și Sandero, vrea să lanseze în 2009 Sandero SUV, iar în 2012, un model conceput integral în România.


Sursa: cotidianul.ro


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Aug 2008, 06:46
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE
Solenza a fost punctul forte în atragerea Renault


nu era atras deja? cine le-a dat romanilor motorul si cutia, practic singurele parti bune la masina aia?!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadHawk1
post 15 Aug 2008, 07:49
Post #3


Clona lu' Sony


Group: Members
Posts: 185
Joined: 1 August 08
From: localhost




Hmm...nu stiu!
Poate se refera la faptul ca abia dupa lansarea acestui model, care a fost unul de succes, Renault s-a hotarat sa se "intoarca" in Romania, prin achizitionarea Daciei? unsure.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 15 Aug 2008, 08:01
Post #4


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Solenza a fost lansata DUPA ce a cumparat Renault Dacia.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadHawk1
post 15 Aug 2008, 08:10
Post #5


Clona lu' Sony


Group: Members
Posts: 185
Joined: 1 August 08
From: localhost




Atunci....asa e si nu stiu eu cu exactitate!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 15 Aug 2008, 10:30
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Probabil proiectele existau dinainte? Creu de crezut totusi. Insa DSN-ul a reprezentat venirea reno la dacia....asta in ochii nostri.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 15 Aug 2008, 10:40
Post #7


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Daca eu tin bine minte, ordinea a fost:
- Renault achizitioneaza Dacia
- Apare supeRnova cu motor si cutie renault (de clio cred)
- apare na-solenza
- nici n-apare bine, ca si dispare, in favoarea go-loganului


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 17 Aug 2008, 11:30
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Exact, si motorul de pe Supernova este acealasi de pe Solenza/Logan.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 17 Aug 2008, 11:40
Post #9


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(MadHawk1 @ 14 Aug 2008, 23:44)
.............. Modelul Nova, primul și deocamdată singurul autoturism conceput și construit integral în România, a contribuit și el la supraviețuirea uzinei. ...........
55080.html]cotidianul.ro[/url]
*




mda ... jurnalistu' lu' peste prajit

ARO o fi fost conceput si construit in burkina faso





--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 17 Aug 2008, 15:59
Post #10


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Aro e SUV, nu autoturism radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Aug 2008, 17:06
Post #11


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Am impresia ca initial Renault a cumparat numai pachetul majoritar la dacia, cei 51% de la stat. Abia prin 2000 si ceva au cumparat tot si au delistat compania de la bursa. Poate ca la evenimentul asta se referea domnul Stroe ca ar fi fost dupa lansarea Solenzei.

<span class='edit'>17 Aug 2008, 18:07:</span>
[


QUOTE(Amedeus @ 17 Aug 2008, 16:59)
Aro e SUV, nu autoturism  radmasa.gif
*


E autoturism de teren. Cand se fabrica ARO, nu exista termenul de SUV!

This post has been edited by einstein1984: 17 Aug 2008, 17:08


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 17 Aug 2008, 20:53
Post #12


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




frumos articolul;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magua
post 17 Aug 2008, 21:41
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 29 June 05
From: Cluj-Napoca




Dati un search pe Wiki si o sa aflati ca de fapt Nova e o adaptare a lui Peugeot 309, deci nu chiar originala...


--------------------
Toyota Rav4 2011 2.0 VVT - CJ XX XXX
"Concentrati in metropole,condusi de GPS
Vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des"
Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 17 Aug 2008, 21:58
Post #14


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE
The base platform for the car, or the inspiration model was the Peugeot 309, making them very similar in design.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dacia_Nova
QUOTE
Urban myth in Romania suggests that it was a version of the Renault 11 or the Peugeot 309; this is incorrect, as the Nova is a 100% Romanian design, started after the end of any French involvement in Dacia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dacia_(car)

Uneori Wikipedia este o sursa de incredere... Alteori...


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Aug 2008, 08:26
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




pana la urma toate masinile sunt copiate dupa Ford model T biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 18 Aug 2008, 11:28
Post #16


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(einstein1984 @ 17 Aug 2008, 18:06)
<span class='edit'>17 Aug 2008, 18:07:</span>
[
E autoturism de teren. Cand se fabrica ARO, nu exista termenul de SUV!
*



Era o gluma. smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 18 Aug 2008, 11:46
Post #17


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




din ce stiam eu Nova are extrem de multe elemente copiate dupa Renault 11 (pana la plastice din interior si manete de semnalizare/stergatoare)


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Aug 2008, 12:06
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




cine nu are ochi sa vada nu-si da seama de copiere, a fost Renault 11 si apoi Peugeot 309, si dupa ce masinile astea au fost demult fumate s-au trezit romanii ca au facut ceva 100% singuri. Apropos de Renault 11, poate va aduceti aminte primele Nove din 1996, mai exact hayonul(sticla) bombat, era identic, l-au schimbat in scurt timp, probabil sa nu mai fie copia asa evidenta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 18 Aug 2008, 12:48
Post #19


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Au schimbat hayonul pentru ca din cauza vibratiilor avea prostul obicei sa sara din chedere dupa un anumit numar de km parcursi.

This post has been edited by alinakes: 18 Aug 2008, 12:49


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Aug 2008, 12:55
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




deci n-au fost in stare sa copie un hayon cum trebuie...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Aug 2008, 13:42
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sticla avea o forma prea complexa si era scumpa, aia de Nova era aproximativ plana si ieftina! De aia au schimbat-o.
Cat despre copiat... semana ca silueta, nu zic nu, insa la cote probabil difera suficient de mult.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 18 Aug 2008, 14:07
Post #22


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




@einstein - ai fi surprins... dimensiunile sunt aproape aceleasi (difera forma barii si inaltimea suspensiei), pasajul rotilor spate este rotund fata de "tesit" la R11, capota este diferita ca detaliu d emargine, si lipsesc ornamente de plastic - in rest pana si pliurile tablelor laterale (usi, aripi) sunt la fel...

Nova
Lungimea 4.08m (aici parca stiam ca era mai scurta dar in fine...)
Lațimea 1.66m
Înălțimea 1.37m

R11
Car overall length: 3980 mm
Car overall width 1670 mm
Car overall height 1410 mm (mai inalt - datorita suspensiei mai cocotate)


This post has been edited by madkat: 18 Aug 2008, 14:11


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 18 Aug 2008, 14:20
Post #23


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pai daca e sa-o luam asa .... si Mercedes G seamana al dreaqu de mult cu ARO ..... care la randul lui seamana cu land-roverul


parerea mea .... ca daca ai in vedere cerinte asemanatoare .... nu trebuie sa te mire prea tare ca si produsul are oaresce asemanari

pana una alta .... atat timp cat nu exista o formalizare contractuala .... toate sunt produse separate .... proiectate si construite de fiecare fabricant in parte


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 18 Aug 2008, 14:22
Post #24


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu am un Renault 9 (varianta sedan a lui 11) la care am putut sa pun fff multe piese de Nova.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 18 Aug 2008, 15:54
Post #25


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Mda, parerea mea e ca Nova a fost cea mai proasta masina produsa vreodata la Pitesti. O fi fost ea buna de piese de schimb, dar altfel, nenorocire.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 19 Aug 2008, 17:11
Post #26


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Daca nu venea Reno se alegea din Dacia ce s-a ales din tractorul.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twister
post 19 Aug 2008, 17:56
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 4 May 05




Interesant articolul, Nea Stroe a fost mai putin formal, asa, mai "baiat de cartier surubarind la Dacie".
Altfel, ramane dezinteresul inginerilor Dacia fata de orice idee de modernizare, nu poti scuza starea lor placida numai prin "asa vroia Ceausescu". S-au facut foarte multe lucruri in perioada comunista, la care, initial, nomenclatura era impotriva, insa se foloseau mici subterfugii, spagi, existau prietenii. Asta daca exista interesul de a face ceva. La Dacia au fost timpuri caldute in perioada comunista, cine era sef la uzinele de la Colibas era june prim, toata Romania se invartea in jurul lui. Si banii asemenea. De ce ar fii schimbat ei asta?...
Ceausescu nu statea sa verifice fiecare modificare, de exemplu, cand (dupa ceea ce ne spune Nea Stroe) a scurtat berlina si au creat Liberta, de ce nu au tras si niste geamuri laterale curbe? Putina inteligenta, putina flexibilitate, ca nu era nimeni executat pentru asa ceva, mai sunt si cititori de peste 30 de ani, care au trait in acea perioada. Exista Oltcit , automobil impractic, insa mai modern decat Dacia: aza cu came (2buc) in chiulasa, bord din sec. XX, geamuri curbate, calitate mai buna a executiei. I-a inchis cineva pe aia de la Craiova? I-a impuscat Emil Bobu?
Dezinteres, asa se numeste. Postul era stabil, fucntie de conducere, influenta, banii cresteau la CEC, vorba aceea, nu repara ceva ce merge, nu?...

This post has been edited by Twister: 19 Aug 2008, 18:03


--------------------
Dacia 1310L 1397cm³ 1994 - CT-01-...
Imi place munca: ma fascineaza. Pot sta sa o contemplu ore intregi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 19 Aug 2008, 19:33
Post #28


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




E unul si pe acolo (la comentarii) care se plange ca nu se mai fabrica Solenza.... icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 Aug 2008, 20:16
Post #29


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Mai stiu eu pe unul, posesor de Dacie 1410 cu motor pe carburatie, care imi spune ca "in astea noi (n.a. - Logan) e prea multa electronica si daca te lasa-n drum nu mai ai ce-i face, pe cand la astea cu carburator rezolvi orice cu patentu si surubelnita). Nu se mai fac masini bune ca pe vremuri... (ofteaza)".
Bineinteles ca n-are rost sa ma apuc sa-i vorbesc despre fiabilitate, MTBF si alte asemenea. N-are rost sa-i pomenesc despre reglajele "carbelitorului" in fiecare saptamana; injectia e naspa si pace!


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadHawk1
post 20 Aug 2008, 12:50
Post #30


Clona lu' Sony


Group: Members
Posts: 185
Joined: 1 August 08
From: localhost




Primul autoturism românesc face 40 de ani
Dan Arsenie
Miercuri, 20 August 2008

La 20 august 1968, uzinele Dacia produceau primul autoturism românesc, modelul 1100. Prima mașină produsă de uzina de la Colibași a fost dăruită cui altcuiva decât președintelui de atunci, Nicolae Ceaușescu. Piesele necesare producerii automobilului erau furnizate de producătorul francez Renault.

În fond, Dacia 1100 era identică lui Renault 8, mașină de familie de mici dimensiuni, produsă în Franța anilor '60.

Mai bine o descrie o reclamă de acum patruzeci de ani.

"Pe benzile de montaj se încheagă într-o cadență de unu la doisprezece minute automobilul românesc Dacia 1100. Iată câteva date din fișa sa personală: portbagaj încăpător în față, 46 CP, scaune rabatabile, consum de șapte litri la sute de kilometri", suna reclama, care nu putea să aibă drept final decât o urare de inspirație comunistă. "Noului născut al industriei noastre, un călduros și din inimă DRUM BUN!".

Pentru reclama la modelul 1100, apăsați aici.

Modelul cu patru uși și cu motor pe spate a fost produs în România până în anul 1971, când a lăsat locul modelului de succes Dacia 1300. Dacia 1100 și Dacia 1300 au fost produse în paralel din 1969 până în 1971.


Sursa: Evenimentul Zilei

This post has been edited by MadHawk1: 20 Aug 2008, 15:33


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:00
Forum Renault