DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Asigurare casco Generali, De ce DA sau de ce NU ?

michaelthefirst
post 9 Aug 2006, 15:40
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 2 August 06




Salutare,

In decurs de 2 saptamani urmeaza sa imi iau si eu un Logan nou. Societatea de Leasing mi-a indicat sa fac CASCO la GENERALI. Stiti ceva despre ei?
Cat sunt de prompti la plata daunelor si cat de mult te poarta cu actele?

Va multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri.

Din punct de vedere al preturilor:
Pentru Logan 1.6 Ambition - ar trebui sa platesc o data la 3 luni cate o rata de 65 Euro

This post has been edited by michaelthefirst: 9 Aug 2006, 15:44


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2006
E important sa iti doresti imposibilul!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 9 Aug 2006, 15:51
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Da te rog un search dupa "Generali" si vei gasi destule opinii.
Citeste Ghidul casco. Cele mai bune informatii le poti obtine de la service-ul preferat de tine: daca au decontare directa cu ei, cat de repede raspund etc. si impresii din ce gasesti pe search.
In alta ordine de idei, daca firma de leasing ti-a indicat Generali si nu ti-a dat de ales, cam acolo trebuie sa te duci.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan2
post 9 Aug 2006, 16:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 11 May 06




Din experientele avute cu Generali ti recomand cu caldura!!!


--------------------
Renault Laguna 07: 2,0 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 9 Aug 2006, 16:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Si eu ii recomand cu caldura ... deci DA.

Am avut o problema cu furtul casetofonului ... am fost la ei ... au facut poze si am completat formulare ... dupa care in service si am rezolvat problema ... cu service-ul am pierdut ceva timp ca am nimerit un dobitoc care pleca de acolo (sau era dat afara) si m-a cam plimbat cu actele ... dar s-a rezolvat pana la urma.

Iar pretul e foarte bun ... parerea mea.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michaelthefirst
post 9 Aug 2006, 17:45
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 2 August 06




QUOTE
Da te rog un search dupa "Generali" si vei gasi destule opinii.
Citeste Ghidul casco. Cele mai bune informatii le poti obtine de la service-ul preferat de tine: daca au decontare directa cu ei, cat de repede raspund etc. si impresii din ce gasesti pe search.
In alta ordine de idei, daca firma de leasing ti-a indicat Generali si nu ti-a dat de ales, cam acolo trebuie sa te duci.


Multumesc mult de raspuns!
Am dat search dupa Generali, dar nu am gasit exact ceea ce ma interesa.
Mi se pare util sa avem cate un topic pentru fiecare companie - din cele mai folosite - in care lumea sa spuna ce crede despre companiile respective.

Informatiile din Ghidul CASCO sunt FOARTE utile, si am inteles multe chestii de acolo, doar ca, din nou, nu e explicit despre Generali - firma care ma interesa pe mine.

Firma de leasing mi-a oferit mai multe posibilitati: Generali sau Alianz sau sa imi gasesc eu firma de asigurare CASCO proprie. Avantajul la Generali sau Alianz e ca rata de CASCO e inclusa in rata de leasing, asa ca nu imi mai bat capul cu reinoire contract, uitat plata casco, sau alte chestii din astea. Pe de alta parte, la Alianz era mult mai scump decat la Generali si voiam sa stiu cat mai bine cum sunt serviciile oferite de Generali.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2006
E important sa iti doresti imposibilul!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 9 Aug 2006, 19:34
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Mai pe la toate firmele mari , Casco la Loganul nou e aproape 400 euro pe an ,asa ca 65 euro pe trimestru e un pret super bun , poate ca nu e Casco full, poate e cu franciza mare , te-ai interesat ?


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 9 Aug 2006, 23:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Eu am o mica problema cu ei .... am dat cu roata intr-un canal si am janta si anvelopa sparte si fac figuri.... au zis ca daca nu mai sunt si alte pagube nu se schimbe si alte tampenii din astea .... maine ma duc la geometrie sa vad daca mai are ceva masina .... desi trage dreapta si roata sta cam inclinata... in rest ce sa zic ... la 9875 E masina platesc in jur de 250 E pe an asigurare impartit in 4 rate


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michaelthefirst
post 10 Aug 2006, 11:40
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 2 August 06




QUOTE
poate ca nu e Casco full, poate e cu franciza mare , te-ai interesat ?

Multumesc de informatie. O sa ma interesez. Sper sa fie full CASCO, fara franciza.

Am sunat la societatea de Leasing si mi-au confirmat ca e full CASCO si cu franciza = 0.

Ca si pret e cam 250 Euro pe an, in 4 rate (ceva peste 60 Euro pe rata).

This post has been edited by michaelthefirst: 10 Aug 2006, 11:46


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2006
E important sa iti doresti imposibilul!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 11 Aug 2006, 18:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




^ aham asa ceva am si eu ... grija la jante si anvelope daca nu mai ai un reper stricat din impact cu groapa/canal etc nu se despagubesc .... eu am si punte spate de schimbat



This post has been edited by adrian.paul: 11 Aug 2006, 20:57


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 11 Aug 2006, 19:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




La Ipso Bucuresti cel mai bine se lucreaza cu Allianz si Generali. Dupa terminarea lucrarii, clientul pleaca direct cu masina, fara sa mai fie nevoit sa astepte acceptul de plata din partea asiguratorului, iar in caz ca se descopera in timpul reparatiei repere care trebuie inlocuite se trimite poza pe mail si se rezolva. Pentru BCR, Omniasig si Asiban e nevoie de accept de plata pentru ca masina sa iasa, cu unele mici neplaceri la Asiban, care insa nu mi-au fost detaliate. Informatiile sunt din service.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 11 Aug 2006, 20:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Referitor la plimbat cu actele... Dupa parerea mea au fost operativi.... Miercuri m-am intalnit cu inspectorul (a facut constatari si poze)... joi am facut o geometrie sa se constate daca mai sunt si alte repere avariate, tot joi m-am intalnit cu el si i-am dat constatarea de la service, joi am fost inapoi la service si am facut programare si comanda de piese (punte spate, anvelopa, janta). Marti sunt programat pentru reparatie. Joi cand am fost am platit eu geometria dar inspectorul mi-a zis ca nu trebuia, era de ajuns sa il sun si dadea el acceptul de plata, asa ca acum o sa imi deconteze si factura de la geometrie. Dupa parerea mea comportamentul inspectorului merita nota 10: operativ, fara plimbat inutil de colo-colo, usurand cat de mult s-a putut situatia.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigEdy
post 14 Aug 2006, 11:31
Post #12


Biggest Private Spice Member


Group: Members
Posts: 327
Joined: 3 August 06
From: Ploiesti




Si eu recomand Generali! Am avut un usor accident si la constatare la Polite nu am observat ca se zgariase si stopul,doar bara,iar cei de la Generali au trecut si ala la constatare ca sa il schimb.
Asa ca nu am ce sa le reprosez.


--------------------
Renault Megane 2006 II.2
Confort Expression 1.6 16V 110 CP Noir Nacré Clima+MP3
PDA Mio P550m+MioMap v3.3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 23:02
Forum Renault