DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cabluri difuzoare Sandero "chel", unde se afla?

GoGu
post 18 Oct 2008, 14:30
Post #1


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Va trebui sa montez un CD Player si difuzoarele fata pe un Sandero modelul "chel".
Am verificat in spatele mastii ce acopera locul CD player-ului, exista cablurile cu mufe ISO, precum si cablul de antena.
Insa, deoarece nu s-au mai ostenit sa monteze "burdufurile" de cauciuc prin care trec cablurile in usile fata, firele pt. difuzoare nu sunt duse pana in usa. Stie cineva pe unde le-au lasat, sa stiu unde sa caut?

PS: se gasesc burdufuri de alea de cumparat, sau trebuie sa fac inventii cu tub termocontractibil?


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 20 Oct 2008, 14:55
Post #2


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




E un pic dubios ceea ce spui. Conform catalogului versiunea "Sandero" (cea mai cheala) are precablaj audio si antena. Deci logic ar fi fost sa ai firele pana in usa.(fara sa ai boxa, evident).

Eu ti-as recomanda sa mai te interesezi daca nu cumva doar masina ta nu are firele pana in usa si atunci poti rezolva treaba pe garantie.

ps. repet, nu bag mana in foc dar eu asta inteleg prin precablaj audio.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 20 Oct 2008, 15:08
Post #3


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




Si eu am cautat la un moment dat acele tuburi dar se uitau vanzatorii de parca ii injuram, am infasutat firele in banza izolatoare si le-am lasat asa.
Daca esti mai norocos si gasesti anunta si aici.

This post has been edited by zanga: 20 Oct 2008, 15:08


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 20 Oct 2008, 20:22
Post #4


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




@YR-ZBG: si eu tot ca tine intelegeam precablarea... Insa tuburile alea nu exista, si nu-i vorba ca le-au uitat, caci gaurile intre care se montau acele tuburi au niste frumoase capace, speciale. Si nici versiune mai cheala nu exista, sa zici ca au facut incurcatura.
Masina nu are nici geamuri electrice, nici inchidere centralizata, nici sist. audio, deci au considerat ca nu e nevoie de tuburi (dar nu s-au gandit la situatia asta).
Probabil voi face cate o gaurica in acele capace si voi trece firul pe acolo (fir ce il voi proteja cu tub termocontractibil). Doar sa gasesc unde au lasat astia firele...

PS: primul impuls a fost sa-l trimit pe om la service cu sculele audio in brate sa rezolve, dar mi-e simpatic, e mai in varsta si in mod sigur l-ar jecmani aia, asa ca va trebui sa rezolv eu problema...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 20 Oct 2008, 23:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Pai burdufuri poti gasi, faci rost de codul lor si le comanzi, sau ... mergi la baietii din service (de la tinichigerie) si ii rogi sa-ti dea cate iti trebuie, si la pret te intelegi cu ei.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 27 Oct 2008, 23:18
Post #6


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Raspund tot eu smile.gif

Firele se afla lasate sub bord, in stanga respectiv dreapta (in dreapta le vezi usor daca te uiti sub bord, se termina cu o mufa specifica, si cablul respectiv e prins cu banda de hartie adeziva de singurul cablu mai baban ce trece pe acolo). In stanga le-am dibuit mai greu, pe sub UCH.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitiku1
post 1 Dec 2008, 20:33
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 29 August 08




Si eu am aceeasi problema la usile din spate de la sandelu meu. Eu am CD playerul acela Blaupunkt si nu stiu unde sunt firele pt boxele usilor din spate. Sunt cumva tot sub bord? blink.gif

[editat de moderator... nu se intelegea nimic... iar partea offtopic a fost stearsa, oricum era si mai "codificata"]

This post has been edited by AL: 2 Dec 2008, 11:44


--------------------
DACIA SANDERO 1.4MPI 2008/PREFERANCE - TM-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 2 Dec 2008, 22:45
Post #8


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Daca in mufa iso nu ai cabluri decat pt 2 difuzoare inseamna ca nu ai trase cabluri la usile spate (si foarte probabil asa este, preferance stiu ca are "muzicuta" cu doar 2 difuzoare cablate, playerul are 4 iesiri, insa va trebui sa-ti tragi singur firele si sa schimbi mufa iso cu una cu toate 4 iesirile).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitiku1
post 3 Dec 2008, 19:05
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 29 August 08




si mufa asta iso se gaseste in spate la cd player?si trebe cumparata alta da trebe cumparata in functie de modelul cd playerului sau sunt standard?


--------------------
DACIA SANDERO 1.4MPI 2008/PREFERANCE - TM-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 4 Dec 2008, 08:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Nu știu cum e mufa la Săndel, dar la Logan Preferance (cu numai 2 difuzoare din fabrică) mufa mașinii (piesa de plastic) e completă, are lăcașe pentru toate firele, doar că nu există firele și papucii specifici pentru difuzoarele spate. La Logan am băgat eu 4 papuci legați la 4 fire în mufă, fire pe care le-am dus până în spate. Posibil ca și la Sandero să fie la fel. Playerele nu au (de regulă) pe panoul spate configurația conexiunilor la fel cu mufa mașinii, dar primești în cutia playerului un snop de fire cu mufe adaptoare, între player și mufa mașinii (care e standardizată). Sper că am fost suficient de clar.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitiku1
post 4 Dec 2008, 14:03
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 29 August 08




fratilor nush unde sunt cablurile voastre sub bord in stanga si in dreapta pt usile din spate dar la mine nui niciun fir liber.mufa aia iso e in spatele cd playerului nu,dar cum scot cd playeru din bord asta e buba mai mare acum


--------------------
DACIA SANDERO 1.4MPI 2008/PREFERANCE - TM-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitiku1
post 7 Dec 2008, 09:26
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 29 August 08




in sfarsit mi-am tras si eu fire in usile din spate,da greu fratilor mai ales cand o treb sa desfac fata stalpului cu centrura,am desfacut si am bagat ce am avut de tras si apoi pune la loc,drqu sa le ia ca nu mai vroiau sa clipseze ce am patit dar cu chiu cu vai am terminat.pt prima oara a fost un pic greu da acum mi se pare usor bafta si la altii.


--------------------
DACIA SANDERO 1.4MPI 2008/PREFERANCE - TM-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
don91
post 10 Sep 2011, 13:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 5 February 11




GOGU dononline91 esti id-ul meu , nu imi merge functia de Private Message aici...vreau sa te intreb ceva . multumesc


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 10 Sep 2011, 13:59
Post #14


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Vezi ca acu' ar trebui sa-ti mearga, ai implinit 20 de postari. Mai incearca un PM.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 10 Sep 2011, 21:49
Post #15


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




La 25 de posturi merge pm, eu asa stiu.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:24
Forum Renault