DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Semnalizare rapida leduri

Ryuchetval
post 17 Oct 2014, 17:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 October 14




Salutare.
Am schimbat astazi becurile de semnalizare fata cu unele led si ma asteptam sa inceapa sa arate ca si cand e becul ars, sa semnalizeze de 2 ori mai repede si chiar asa a fost. Am vazut aici "https://www.youtube.com/watch?v=Zyn25-bXtdM&feature=plcp" cum ca aceasta problema se poate rezolva din softul computerului de bord modificand timpul de eroare la becuri din 400ms la 800ms doar ca nu stiu un service in Bucuresti care sa ma poata rezolva (sa aibe softul si interfata).
Masina e Logan din 2007 pe benzina si presupun (nu sunt sigur) ca acestea sunt controlate din soft.
Am fost la service la Automarcus (autorizat) si baietii de acolo mi-au zis ca nu se poate face din soft (le-am spus ca am inteles ca se poate dar au zis ca nu si nu am putut sa-i contrazic). Am trecut si pe la un service care l-am intalnit pe drum si am intrebat si acolo dar tot asa nu stiau nimic si nici un service care sa ma poata ajuta.
Cum Bucurestiul colcaie de service-uri auto si eu nu stiu care ar putea sa ma rezolve, as dorii sa nu merg din service in service pana gasesc unul care sa imi poata rezolva "problema".

Va intreb si pe voi, poate stiti mai bine, daca chiar nu se poate rezolva din soft, iar daca se poate stiti vreun loc in Bucuresti unde sa pot merge sa-mi modifice din soft timpii la eroare?

Va multumesc mult pentru orice raspuns acordat.

Vali


--------------------
Dacia Logan 2007 Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 17 Oct 2014, 18:45
Post #2


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




in paralel cu,,,becurile minune,,,se pune o rezistenta sa fie un consumator destul de mare ca sa pacaleasca UCH-ul-----de pe net citite-----
parerea mea ---tot becu-i sfant---daca constructoru la pus acolo a stiut el ceva,daca cineva face o inginerie cu,,,becuri minune,,,trebuie sa rascoleasca netu sa vada dece nu merge cum mergea


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 17 Oct 2014, 19:33
Post #3


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




E mai elegant din UCH.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 17 Oct 2014, 22:00
Post #4


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Nu cred sa se poata modifica vreun parametru prin soft din UCH. Sigur, Loganul din primele generatii are in componenta UCH pt. functia de semnalizare si avarii un circuit integrat dedicat acestui scop (ex. U643B sau MC 33193- circuite neprogramabile). Acest lucru am observat in UCH de Renault Megane 1 la care ii picase o sectiune a releului ce comanda semnalizare pe partea stanga. Poate, ma insel...
Revenind la leduri: solutia cu r de putere anuleaza scopul propus si anume economia de energie. Nu stiu ce leduri ai montat dar pentru siguranta ta si a celorlalti revino la becurile clasice!


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 18 Oct 2014, 00:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




se modifica cu cea mai ieftina si ordinara interfata si cu ddt2000 ca soft... m-am jucat eu. nu rezistente si alte vrajeli smile.gif
megane 1 are releu clasic.

This post has been edited by sorin1983: 18 Oct 2014, 00:04


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stormy
post 18 Oct 2014, 06:11
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 18 August 09




In ce zona a Bucurestiului locuiesti, te-as putea ajuta eu, dureaza toata treaba cel mult 2 min.

This post has been edited by Stormy: 18 Oct 2014, 06:12


--------------------
Dacia Logan MCV SL Prestige Plus 0.9 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryuchetval
post 18 Oct 2014, 17:55
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 October 14




Am rezolvat problema (din soft modificand timpul la eroare) asa ca va multumesc pentru raspunsuri.

Totusi am o nelamurire cu privire la "recomandarea de a trece inapoi la becurile normale din motive de sigurante pentru mine si restul". Nu inteleg ce problema de siguranta ar fi.
Ledurile puse nu sunt orbitoare, sunt doar mai vizibile decat cele normale. Bunul simt imi zice ca nu e frumos sa orbesc lumea in trafic si oricum nu cred ca exista posibilitatea asta cu niste leduri de semnalizare. Presupunand ca 'siguranta' nu e legata de intensitatea luminii ledurilor as dorii sa stiu care ar fi motivul pentru care sa trec la becurile normale.
Eu am dorit sa pun leduri pentru economia la baterie, desii nu este atat de sezizabila si pentru faptul ca rezista in timp mai multa vreme + se vad intradevar mai bine, sa speram ca si pe termen lung o sa se pastreze.

Mersi frumos,

Vali


--------------------
Dacia Logan 2007 Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stormy
post 18 Oct 2014, 18:59
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 18 August 09




Pai uita-te la ele pe intuneric, si daca te orbesc inseamna ca-i deranjeaza si pe altii.


--------------------
Dacia Logan MCV SL Prestige Plus 0.9 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:22
Forum Renault