DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiajul scartaie ingrozitor la apasare, iar cursa este sacadata, parca e in trepte

alessandroK4M
post 20 Dec 2012, 10:50
Post #241


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




rezolvare definitiva nu exista.

cea mai mare greseala este sa dai cu orice fel de vaselina pe cablu.

in spre furca, cablul are o portiune dezgolita. acolo se lipeste praful iar prin miscarea de dute vino la apasare...praful este tras in sus pe cablu pana ajunge la curba pe care o face sub cutie.

in acea curba tensiunea si freacarea din cablu este foarte mare. adauga putin praf si vezi ce se intamla. se corodeaza camasile cablului si apar scartaieli si sacadari

majoritatea celor care ung nuca / furca, scot cablul de pe furca astfel i se schimba pozitia in zona corodata si pentru 2 zile merge ok

o solutie ar fi ca zona dezgolita de cablu sa fie protezata cu niste cauciuce in genul cum gasim pe franele bicicletelor la etrieri. De ce credeti ca sunt puse acele tubusoare de plastic la biciclete ? sa nu intre noroi si praf

se gasesc astfel de plasticele la unele masini in zona cablurilor de frana de mana unde intra in etrier.

pun si o poza ca sa intelegeti despre ce vorbesc.


Attached thumbnail(s)
248307904_71026_700_700.jpg ( Size: 32.24k ) Number of downloads: 803


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Dec 2012, 12:05
Post #242


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Aha, deci ne intoarcem la burduful de cauciuc. A incercat cineva sa matiseze cablul in folie de aluminiu? Aia care se foloseste pentru tevi de aerisire/hote.

This post has been edited by IRONICK: 20 Dec 2012, 12:34


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 21 Dec 2012, 15:04
Post #243


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




Ce sa faca ? Nu am inteles ? Nu vad cum sa protejezi cablul cu folie de aluminiu

Am ajuns la concluzia ca totul vine din cablu cand am avut montat un sistem care picura ulei pe furca si pe nuca.

Dupa doua zile scartz..scartz. Scot cablul de pe furca, il bag si il scot de cateva ori din teaca si ... s-a facut liniste

Trebuie gandit un sistem care sa nu permita prafului sa ajunga in interiorul cablului.

Eu bagam vaselina ca inecatu' pe cablu si cand bagam spray de frana pe sus pe la pedalier iesea negru...desi vaselina era alba =))

O solutie rapida este schimbarea cablului si protejarea zonei sensibile cu un...nu radeti...prezervativ.
Vorbesc cat se poate de serios. Se taie la motz si se introduce pe cablu din spre furca. Se sigileaza la capete cu 2 soricei si voila....nu mai intra praf.

Daca functioneaza ne putem gandi si la o metoda mai eleganta.


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george1582
post 21 Dec 2012, 18:43
Post #244


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 3 June 06
From: Bucuresti




Pai,pana la urma ideea este sa inlocuiesti cablul si sa gasesti o solutie sa nu intre praf in interiorul lui???
Daca inlocuiesc cablul si ma tine 7 ani sunt ok :-)


--------------------
Renault Kadjar 1.6 DCI.4x4 2016 ZEN PLUS DIVERSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Dec 2012, 10:39
Post #245


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(alessandroK4M @ 21 Dec 2012, 15:04)
Ce sa faca ?  Nu am inteles ?  Nu vad cum sa protejezi cablul cu folie de aluminiu

Am ajuns la concluzia ca totul vine din cablu cand am avut montat un sistem care picura ulei pe furca si pe nuca.
*


Sa il protejezi de temperatura din compartimentul motor. Cu cat plasticul si cauciucul este mai rece, cu atat frecarea este mai buna.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 23 Dec 2012, 09:24
Post #246


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




Am inteles acum ce zici. Ma gandeam ca vreai sa il invelesti ca sa il protejezi de praf.

Eu zic ca protejarea zonei descoperite rezolva o mare parte din problema.

Temperatura mare sau nu...daca nu are praf (un abraziv foarte puternic de altfel), cablul aluneca frumos prin teaca.

Eu nu am rezistat si am trecut la ambreiaj hidraulic. Pentru mine chinul a luat sfarsit, dar nu ma dau in laturi de la gasirea unei solutii.
Mai am un Logan care sufera de aceasta boala.



--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 21 Jul 2013, 15:58
Post #247


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Dupa un drum de vreo 500 km facuti fara oprire, probabil si din cauza caldurii din compartimentul motor, pedala de ambreiaj a inceput sa mearga in trepte si zgomotos. Cablul a fost schimbat de curand, asa ca nu putea fi decat furca. Intamplator aveam la mine un tub de ATE Plastilube, pe care am dat vreo 15lei/35ml, care este o vaselina folosita la sistemul de franare. Neavand alta varianta, am incercat cu acesta, am aplicat putina vaselina pe furca si pe reazemul ei. Se pare ca i-a placut, am facut drumul intors fara probleme, pedala merge foarte usor si e liniste. Sa vedem cat o sa tina.

This post has been edited by aurelyan: 21 Jul 2013, 18:03

Attached thumbnail(s)
atep.jpg ( Size: 41.55k ) Number of downloads: 555


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Dec 2013, 21:25
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Mai pun si eu paie pe foc, ca se pare ca de cand a venit frigul merg brici ambreiajele pe cablu la Logan...
Eu am uns ce se unge, am schimbat cablul - ocazie cu care l-am izolat intr-un tub din acela din PU negru care se foloseste la instalatiile de AC cu peretele de 10mm si peste l-am matisat in folie de aluminiu autoadeziva. Totul pe intreaga lungime in compartimentul motor. Asta ca sa-l mai izolez de caldura din zona care accentua frecarile in teaca. Am pus si un burduf de protectie de la frana de la bicla pe portiunea libera dinspre furca sa nu intre praful. (Poze la cerere.) Si dupa o vreme tot a inceput sa scartaie. A se citi cateva zile...
Asa ca m-am hotarat sa schimb vechea cutie care a fost reparata odata si imi face din nou probleme, cu una JH3 de Supernova. Am facut rost si de pedala de ambreiaj, rezervor lichid de frana cu stut lateral si pompa ambreiaj de dCi, cu tot traseul pana la rulmentul de presiune hidraulic. Pana la primavara cand o sa pot lucra, cumpar si kitul complet de ambreiaj de 1,6 16V care e pe acelasi diametru cu cel de acum. Modificarea a fost deja facuta cu succes de alessandroK4M si mai sunt si altii cu experienta de la care am primit sfaturi in sensul acesta si carora le multumesc. Puteam sa iau si volanta de SRN, care e de 215 mm, insa asta implica un cost suplimentar + kit ambreiaj de dCi, care e si el mai scump, asa ca am preferat sa raman la 200mm.

Intrebarea mea pentru cunoscatori este pe unde trece pompa de ambreiaj in compartimentul motor, pentru ca eu nu am reusit sa identific nici un orificiu de trecere. Masina mea este un Logan Ambition 1,6 MPI din 2005. Poate ma lumineaza cineva. Multumesc!

PS Daca pune careva o poza cu trecerea aia de la pedala si una in compartimentul motor, dau o bere!

Cred ca am gasit:
De pe mahindralogan.forumotion.com.

6 Dec 2013, 21:52:
Am verificat astazi si se pare ca masina mea nu are acel orificiu de trecere... e din 2005, cand probabil inca nu planificau ambreiaj hidraulic pe caroseria asta. Pentru moment inspiratia mea s-a blocat aici. Practic sunt la un pas de a face modificarea, cu aproape toate piesele, insa lipseste orificiul de trecere. Speram sa-l gasesc mascat cu un dop de cauciuc, ceva... Sunt deschis la sugestii...

This post has been edited by Victorine: 6 Dec 2013, 20:52

Attached thumbnail(s)
trecere_pompa.jpg ( Size: 25.14k ) Number of downloads: 451


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi florin
post 6 Oct 2014, 14:19
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 July 06
From: Bucuresti




Salutare,

Zicea un coleg prin pagina a 7-a de posturi de vasilina FT1V27? Pe unde se gaseste de cumparat?

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI din 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cd06
post 11 Oct 2014, 08:23
Post #250


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 11 October 14




Nu cred ca rezolva ceva

11 Oct 2014, 08:23:
Nu cred ca rezolva ceva

This post has been edited by cd06: 11 Oct 2014, 08:23


--------------------
none none 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi florin
post 11 Oct 2014, 15:22
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 July 06
From: Bucuresti




Nu pentru ambreiaj doream. Am aflat de unde se poate lua.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI din 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 05:46
Forum Renault