DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

van den plas
post 15 Sep 2006, 12:42
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 22 January 04
From: Bucuresti




Stie cineva care este procedura de vanzare cumparare, care se va aplica dupa intrarea in vigoare a noilor reglementari, incepand cu data de 21 sept. ? A mai ramas mai putin de o saptamana pana atunci si inca nu am reusit sa gasesc precizari exacte cu privire la actele necesare. nedumerire.gif


--------------------
Ford Mondeo TDCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 15 Sep 2006, 13:50
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




zice undeva de schimbari esentiale la acest nivel? blink.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mengele
post 17 Sep 2006, 10:55
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 September 06




QUOTE(valy_vosi @ 28 Jul 2005, 12:54)
Salut,

Vreau sa-mi cumpar o Dacie second hand si am unele nelamuriri ...
In primul rand cum as putea sa fac cat mai simplu pentru mine ca nu prea am timp avand in vedere faptul ca stau si lucrez in Bucuresti dar domiciliul stabil (cel din buletin si permis) e in provincie.

Trebuie sa inmatriculez masina in provincie neaparat?... sau pot sa o fac si aici ... Precizez ca am contract de inchiriere pentru garsoniera unde stau dar nu e inregistrat la administratia financiara...

Si daca trebuie neaparat in provincie ... care ar fi pasii care trebuie sa-i fac ... avand in vedere ca masina o sa o cumpar din Bucuresti (cel mai probabil si proprietarul e din Bucuresti ...  biggrin.gif ) ...

Merci smile.gif
*




Buna tuturor..sunt un nou utilizator pe forum si vad ca informatia care m-ar fi interesat a fost deja ceruta de un alt user, numai ca nu i sa raspuns.Oare ma puteti ajuta? Eu locuiesc in Cluj-Napoca dar domiciliul stabil e in Iasi.Masina e din Cluj, la fel si proprietarul.Oare nu pot inmatricula masina in Cluj ca e mare drumul pana in Iasi..si oricum aici locuiesc.Flotant nu am dar daca e nevoie sa face.Merci mult si va doresc o zi buna smile.gif

Later Edit:Masina e Dacia 1310 din '84 numai ca e super ingrijita si motorul e nou..are numai 8000 km

This post has been edited by Mengele: 17 Sep 2006, 11:03


--------------------
Dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mengele
post 18 Sep 2006, 15:25
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 September 06




QUOTE(van den plas @ 15 Sep 2006, 13:42)
Stie cineva care este procedura de vanzare cumparare, care se va aplica dupa intrarea in vigoare a noilor reglementari, incepand cu data de 21 sept. ? A mai ramas mai putin de o saptamana pana atunci si inca nu am reusit sa gasesc precizari exacte cu privire la actele necesare.  nedumerire.gif
*




Din cate stiu eu nu se aplica nici un fel de schimbari la acest nivel.De-abia dupa 1 ianuarie vor fi marile schimbari(dureroase..multe taxe si multi bani dati in plus la stat)

Numai bine


--------------------
Dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihait
post 11 Oct 2006, 13:11
Post #95


Idei putine si fixe !


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 October 05
From: Bucharest




Am tot cautat si citit dar nu am reusit sa ma lamuresc.
Daca cumperi o masina care are deja numere rosii, ce formalitati trebuiesc facute ?


--------------------
Dacia BK 1996 - Nan
---
N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virusake
post 12 Oct 2006, 20:10
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 26 September 06




Am si eu o intrebare: daca optez pentru numere preferentiale, cele provizorii le obtin in aceeasi zi cu depunerea dosarului? Daca aleg numere la rand, care este perioada medie in care le obtin? Pe mine ma intereseaza sa pot circula cat mai repede legal cu masina smile.gif Va multumesc.


--------------------
Dacia Nova 1997 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 27 Oct 2006, 06:45
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




numere rosii(provizorii) se pot obtine pe loc, daca ai toate actele necesare(incluziv dovada platii taxelor la cec, 7+13 ron). trebuie cerute seaprat, daca ceri nr negre preferentiale nu-ti dau ei automat si numere rosii.


acum intrebari:
1. la circa financiara ce acte si cati bani trebuie sa am la mine? imi trebuie vreun timbru fiscal? daca da, ce valoare?
2. pt inmatricularea definitiva e suficient RCA pe 1 luna, inca valabil? spunea cineva mai devreme ca ar trebui pe minim 6 luni.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virusake
post 27 Oct 2006, 10:07
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 26 September 06




Corect, mi-am luat numere provizorii pe loc, si voi depune in zilele urmatoare dosarul pentru numerele negre.

RCA se face, din cate stiu, pe minim 6 luni. Cel putin asa mi-a zis doamna care mi-a facut dosarul pentru inmatriculare.


--------------------
Dacia Nova 1997 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 8 Nov 2006, 13:24
Post #99


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare ....la identificare de la RAR ai treaba cu motorul ??? am fost si m-au respins ca pe NOVA mea am carburator de 1400 nu de 1600 ?????? GPL pe 1400 trecut in carte ... mi-au spus sa ma intorc cand pun carburatoul pe masina de 1600 ... ITP am ...ce treaba are starea tehnica si performantele masini cu Identificarea.


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virusake
post 10 Nov 2006, 16:07
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 26 September 06




Din cate stiu iti poate verifica motorul numai daca ceri tu expres acest lucru. Eu cand am facut identificarea a durat 5 minute cat s-a uitat la masina, si a verificat doar seriile..


--------------------
Dacia Nova 1997 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 15 Nov 2006, 14:52
Post #101


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Domnilor, problema este urmatoarea:

-sambata trecuta am cumparat o masina din Bucuresti.(am facut C-V cu proprietarul si am plecat cu ea la Pitesti);

-sambata care vine voi merge sa o radiez la Bucuresti (proprietarul a platit toate taxele inclusiv taxele pt. nr. rosii ).

1) Nu am rovigneta; daca o fac pe nr. actuale (negre) va mai fi valabila la intorcere (la intoarece va avea nr. rosii!!) ???
2) Dat fiind faptul ca masina va fi radiata la Bucuresti (fiindca are nr de Bucuresti) pot sa-i fac identificarea la RAR PITESTI ??? (la Pitesti o inmatriculez)
Sper sa nu ma puna sa-i fac identificarea la RAR BUCURESTI 183.gif
3) Care sunt dcumentele care contin dosarul de radiere??
4) Ce documente mai trebuie sa imi dea vanzatorul dupa ce ma voi intalni cu el sa o radiem??

Va rog frumos sa-mi explicati pas-cu-pas cum trebuie procedat in cazul de mai sus.

Multumesc!


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 15 Nov 2006, 15:01
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




1. toata lumea zice ca pt numere rosii nu trebuie rovigneta
2. la rar bucuresti se accepta pt identificare orice persoana, indiferent de domiciliu. deci e de presupus ca si in pitesti vei putea face identificarea fara probleme. eventual suna la rar si intreaba (www.rarom.ro)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 15 Nov 2006, 15:03
Post #103


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




3. nu e treaba ta, e a vanzatorului;
4. nimic, iei totul din mana functionarului care a radiat masina.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 15 Nov 2006, 15:08
Post #104


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE
1. toata lumea zice ca pt numere rosii nu trebuie rovigneta


ok! Dar eu am acum nr negre!! Abia dupa ce voi veni de la Bucuresti voi avea nr. rosii!!
Daca-i fac rovigneta acum, ea nu vai mai fi valabila dupa ce o radiez (asa mi-a spus o duduie de la o statie PETROM!! Cand am venit de la Bucuresti cu masina, am trecut pe la o statie PETROM sa-i fac rovigneta. I-am explicat duduii ca peste o saptamana o radiez iar dansa a zis: "Daca o faci acum, dupa ce o radiezi o mai faci odata asa ca ..."

Asa ca.........deci cum este pana la urma?

QUOTE
3. nu e treaba ta, e a vanzatorului;


Ai dreptate insa eu am vrut de fapt sa intreb care sunt dcumentele care contin dosarul de inmatriculare. biggrin.gif




This post has been edited by ionut.tanase: 15 Nov 2006, 15:11


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 15 Nov 2006, 15:10
Post #105


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ii ceri banu' proprietarului, era treaba lui, ca si RCA, ca si impozitul, ca si ITP-ul. Ce mama dracu'...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 15 Nov 2006, 18:16
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




din cate stiu eu, la politie, atat la radiere cat si la inmatriculare provizorie, nu-ti trebuie masina, ci doar numerele.
asa ca mai ieftin ar fi sa:
-te asiguri ca proprietarul are toate actele in regula, sa nu trebuiasca sa alergi prin bucuresti degeaba
-vii din pitesti cu autocarul(dacos, ionescu etc), cu numerele negre sub brat(spalate, ca asa vor politistii)
-mergi la udriste(2-3 bilete de ratb) si radiezi masina
-tot la udriste ceri numere rosii
-te duci prin mall sa casti gura prin magazine, daca tot ai venit pana in bucuresti
-cand se face seara, cu numerele rosii sub brat pleci acasa cu autocarul

PS: langa politie sunt cateva birouri de copiat/intocmit acte. iti recomand sa treci pe acolo, iti vor spune exat ce acte trebuie sa pregatesti, iti pot face chiar fetele de acolo dosarul cu formulare si copii xerox(contra-cost, evident)

This post has been edited by Smiley: 15 Nov 2006, 18:18


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 16 Nov 2006, 11:27
Post #107


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




OK! Recapitulez:
-merg la Bucuresti sa o radiez.
Intrebare:
Imi vor opri la Pol. BUCURESTi (UDRISTE) talonul masinii?Daca da, atunci inseamna ca va trebui sa fac din nou ITP-ul la masina?? (acum am ITP pana in 2008) sau trebuie doar identificarea??



--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Nov 2006, 11:30
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




la radiere iti vor rupe talonul si-ti vor inapoia ultima foaie(cea pe care sunt trecute itp-urile).
bucata aia de talon iti va trebui la inmatriculare si politistul va copia de pe ea data ultimei inspectii si o va trece pe noul talon(deci nu trebuie sa refaci itp-ul).



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 16 Nov 2006, 11:42
Post #109


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Merci frate, m-am linistit ca o bagasem pe maneca sleep.gif happy.gif

Imi bagase cineva in cap ca va trebui sa fac din nou ITP-ul pt. inmatriculare si stii si tu cum sunt aia de la RAR cand au de facut un ITP... wink.gif

Sa speram ca ai dreptate!

Mai am cateva intrebari:
-la identificare cu ce documente trebuie sa ma prezint la RAR?
-care sunt documentele care contin dosarul de inmatriculare?
-ce taxe trebuiesc platite?


This post has been edited by ionut.tanase: 16 Nov 2006, 12:43


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 16 Nov 2006, 17:06
Post #110


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Mai am cateva intrebari:
-la identificare cu ce documente trebuie sa ma prezint la RAR?
-care sunt documentele care contin dosarul de inmatriculare?
-ce taxe trebuiesc platite?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Nov 2006, 17:24
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




pentru bucuresti(rar voluntari):
1. Carte de identitate
2. Act identitate prezentator
3. Certificat inmatriculare
(vezi pe www.rarom.ro, optiunea Programare(meniul din stanga), acolo se afiseaza si actele necesare)

pt inmatriculare depinde ce masina e(indigena/straina). vezi aici: http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...to/index.html#1 , astea ar cam fi.
iti recomand sa te duci inainte la un birou de acte pe langa politie, obtii de acolo formulare, le completezi la masina de scris, ti le aranjeaza in ordine si iti spun ce anume iti mai trebuie. la udriste, cel putin, tanti de la casierie a facut galagie ca nu sunt aranjate bine actele(atunci cand am platit taxa pt numere)

taxe:
-pt numere rosii : 20 (13+7) taxe la cec/trezorerie, ~35 placutzele
-pt identificare rar : ~45 (un pic mai mult daca nu ai CIV cu nus' ce folie de securizare)
-pt numere definitive, 82 (50+32) taxe la cec/trezorerie, 25 placutzele(sau 49 daca vrei numere preferentiale)

ar mai fi de platit RCA pe minim 6 luni. poti recupera ~25 daca depui nr rosii la politie la maxim 45 zile de cand le-ai luat.

toate valorile de mai sus sunt in roni si sunt aproximative(le-am paltit si eu de curand, dar nu mai stiu exact la toate)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 16 Nov 2006, 17:34
Post #112


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Am pe masina o instalatie de gaz italiana (LANDI RENZO parca) dar nu am actele la ea. unsure.gif
Crezi ca la identificare o sa zica ceva aia de la RAR??
Ce e de facut intr-o astfel de situatie?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mengele
post 19 Nov 2006, 16:52
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 September 06




Salut.Daca nu ai actele pe ea e de rau.Nu poti sa demonstrezi ca e omologata..la fel ca si la itp...nu poti sa faci itp fara sa ai actele de la instalatie.Deci dao jos.
Am vazut in posturile de mai sus mai multe erori...dar n-am timp sa le punctez acumm pe toate.Oricum:
1.Radierea o face proprietarul, nu tu.
2.Identificarea la RAR se poate face la orice punct RaR din tara.
3.Pt RaR iti trebuie programare smile.gif , CIV in original,Buletin,Talon,o cerere de identificare adresata RAR in care completezi multe date biggrin.gif 440 000 lei vechi(asta a fost in Cluj acu vreo 2 luni) si multa rabdare.
4.rovigneta e valabila chiar daca se schimba numerele de inmatriculare si proprietarul.aia de la Petrom ti-a spus balarii.Totul e sa-ti dea fostul proprietar chitanta in original si in rest e totul ok.
5.Pt inmatriculare provizorie e de ajuns asigurare pe o luna iar pt cea permanenta iti trebuie asigurare pe 6 luni.sper ca te-am ajutat cat de cat.

numai bine


--------------------
Dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 20 Nov 2006, 16:34
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Vedeti ca incepand cu nustiu ce data (de o luna si ceva din cate am inteles) e MUSAI sa obtineti "Certificatul fiscal" INAINTE de contractul de vanzare-cumparare, si acelasi certificat va fi folosit si pentru radiere, iar dupa 1 decembrie la transferul proprietarului.

Eu deja mi-am luat teapa ca stiam ca o radiere dureaza 1 ora.... iar acum 3 zile MINIM...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 20 Nov 2006, 19:03
Post #115


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Stie cineva concret dupa 01.12.2007 e mai usor (birocratie + banii) sa-mi transcriu fosta masina pe actualul propietar ca ala nu avea nici bani ,nici chef ,nici prea mult habarn cu actele de masini,scap si eu cu ea de fundatia prietenului meu ,care m-a gazduit destul si plateste si noul propietar mai putin la asigurare.
multumesc anticipat de informatii concrete si utile.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N_ADI_R
post 23 Nov 2006, 20:27
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 November 06




Salut!! am si eu o intrebare privind inmatricularea unei masini second-hand. Masina am cumparat-o de la o firma, am circulat o perioada cu ea dupa care m-am decis sa o trec pe numele meu, intretimp firma respectiva s-a likidat. Cum bine stim pe fisa de inmatriculare ne trebuie viza de la financiar, ei bine acestia nu au vrut sa-mi puna viza deoarece firma respectiva are datorii la financiar. Ce ma sfatuiti sa fac? Cum trbuie sa procedez sa obtin acea viza?


--------------------
dacia break 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 24 Nov 2006, 08:05
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




discuta cu cei de la firma., pana cand ei nu-si platesc datoriile, nu cred ca o poti inmatricula.
asta ar putea fi invatatura de minte celor care nu-si inmatriculeaza masinile si circula cu ele pe numele altcuiva "ca putem face actele si mai tarziu".


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 24 Nov 2006, 11:24
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Un amic si-a luat o dacie papuc sh si a avut aceeasi problema. Cand sa o inscrie, surpriza: vanzatorul avea cateva amenzi neplatite + impozitul pe 2 sau 3 ani. Pana la urma a fost nevoit sa scoata banu din buzunar si sa plateasca, altfel nu putea sa o inscrie. Pe vanzator l-a durut fix undeva ... asa ca mare grija cand luati o masina sh.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N_ADI_R
post 24 Nov 2006, 21:28
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 November 06




Problema e ca acea firma nu mai exista, a fost lichidata.


--------------------
dacia break 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 24 Nov 2006, 23:41
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 24 Nov 2006, 10:05)
discuta cu cei de la firma., pana cand ei nu-si platesc datoriile, nu cred ca o poti inmatricula.
asta ar putea fi invatatura de minte celor care nu-si inmatriculeaza masinile si circula cu ele pe numele altcuiva "ca putem face actele si mai tarziu".
*




fratilor, chiar nu va puteti abtine de la teorii?? mad.gif mad.gif
stii sa il ajuti pe om bine, nu stii..iarasi bine!!!
da lasati-o moarta cu teoria, lectia cred ca a primit-o deja, si sunt foarte sigur ca de aici are nevoie de sfaturi ceva mai concrete!!!!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:51
Forum Renault