DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Unde montez o toba de inox pe Solenza, in Bucuresti

irinel.onofrei
post 9 Jul 2012, 18:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




Salut,
Tocmai am cumparat o toba Carub, din inox, intrarea pe 60, iesirea pe 90. Pretul a fost de 170 ron.
Una "de fabrica", "aluminizata" costa 160 de lei si rugineste in 1 an, m-am saturat sa le schimb.
As vrea sa o montez in Bucuresti, stie cineva un service/pret/numar de telefon eventual ?
Multumesc!

10 Jul 2012, 18:40:
Nici macar unul...?

This post has been edited by irinel.onofrei: 10 Jul 2012, 17:40


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b 45 bwy
post 10 Jul 2012, 21:03
Post #2


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




dute pe sos colentina sunt multe serviceuri si te ajuta sigur,de la intersectia cu sos fundeni pana la europa gasesti si pe stanga si pe dreapta.Am mai vazut pe matasari un service care vindeau si montau tobe.
Dar mai simplu apucate tu si vei iesi mai bine


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 11 Jul 2012, 08:05
Post #3


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




cum sa se apuce el ? trebuie sudata !


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 11 Jul 2012, 08:35
Post #4


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




O lipeste cu SuperGlue.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 11 Jul 2012, 17:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




Salut,

Multumesc lui whitecar pentru sfatul primit prin PM. Sper ca acest post sa nu fie considerat reclama.

Azi pe la 11 am sunat la Stelco (cautati pe net) si am vorbit cu cel care lucreaza acolo, sediul il au pe soseaua Dudesti, foarte aproape de Cora Pantelimon. La telefon nu a putut sa imi spuna pretul de montaj dar mi-a spus sa vin pana acolo si sa se uite la masina, tariful pentru modificari la traseul de evacuare fiind de 62 ron/ora.

Sunt foarte multumit de traseu/modificare si de cum am fost tratat, ca si client. In plus, pe langa montaj, am primit si consultanta gratuita (sfaturi despre ce sa fac si ce sa nu fac in privinta evacuarii).

In poza se poate vedea rezultatul, mentionez ca toba ruginita a fost montata in iarna trecuta, deci avea 6 luni.

Montajul a fost efectuat prin sudura, folosind o teava noua, aluminizata, de finala de la o Nova+o extensie de la 45 la 50 (cat e intrarea in toba Carub).

Sunetul este de bun simt, video-ul atasat nu a "prins" sunetul real, nici prea tare nici prea slab, asa cum ma asteptam nu se simte nici o diferenta de putere.









Attached thumbnail(s)
dupa_6_luni.JPG ( Size: 451.38k ) Number of downloads: 1848
photo.JPG ( Size: 338.04k ) Number of downloads: 2104
carub.JPG ( Size: 286.57k ) Number of downloads: 2087
carub2.JPG ( Size: 1.42mb ) Number of downloads: 2146


Attached File(s)
Attached File  IMG_2131.MOV ( 1.1mb ) Number of downloads: 314


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecar
post 11 Jul 2012, 20:14
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 6 January 07
From: BUCURESTI




Cred ca mai repede de cit te asteptai s-a produs schimbarea.
Sintem aici sa dezbatem si sa ne ajutam.


--------------------
ex Dacia Break 1310 Cli 2000
Logan 1,4 Laureat 2005
""Invata din greselile altora ,caci nu poti intr-o viata sa faci toate greselile""
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 11 Jul 2012, 20:25
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




Da, s-a miscat foarte repede dar micile detalii conteaza cel mai mult, treaba bine facuta ma impresioneaza: inainte sa-ti pun colierul hai sa dau cu niste wd40 si sa dau suruburile si cu niste vaselina etc etc etc
Foarte multumit, sa mai fac un video cu sunetul si o sa-l uploadez aici.


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 12 Jul 2012, 08:00
Post #8


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




ti-a modificat tot traseul ? sau doar ti-a sudat o teava de la finala la intermediara?

cat a costat totul ? ( fara toba, banuiesc ca aia ai cumparat-o tu )


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jul 2012, 08:04
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(irinel.onofrei @ 11 Jul 2012, 17:04)
Azi pe la 11 am sunat la Stelco (cautati pe net) si am vorbit cu cel care lucreaza acolo, sediul il au pe soseaua Dudesti, foarte aproape de Cora Pantelimon. La telefon nu a putut sa imi spuna pretul de montaj dar mi-a spus sa vin pana acolo si sa se uite la masina, tariful pentru modificari la traseul de evacuare fiind de 62 ron/ora.
In poza se poate vedea rezultatul, mentionez ca toba ruginita a fost montata in iarna trecuta, deci avea 6 luni.
Montajul a fost efectuat prin sudura, folosind o teava noua, aluminizata, de finala de la o Nova+o extensie de la 45 la 50 (cat e intrarea in toba Carub).
Sunetul este de bun simt, video-ul atasat nu a "prins" sunetul real,  nici prea tare nici prea slab, asa cum ma asteptam nu se simte nici o diferenta de putere.
*


Pai vezi ca intrarea nu era de 60 , ci de 50 biggrin.gif . Chiar ma miram cum o sa arate adaptarea . Sper ca ai acte si autorizatie pt acea toba , altfel in timp o sa vezi ca sunetul sport o sa se tot accentueze si garcea o sa te intrebe de sanatate .
Suruburile ... nu prea conteaza , ca alea in timp le mai schimbi , iar WD40 se usuca , dar conteaza daca ai folosit coliere de calitate si daca ai bagat silicon rosu la imbinari .
Eu in poza cu toba noua vad ca traseul este foarte aproape de arc ( prin el chiar ) ... sper ca l-ai pus exact pe traseul vechi pana la urma . Si eu am tot miscat traseul de la Borla pana mi-a ajuns intr-o pozitie ok , unde nu atinge nicaieri .
Bara se decupeaza incet si bine cu un cutter , dar mai intai rezolvi restul de probleme de atingere si apoi bara . Exact inainte de tips trebuie sa o fixezi de urechile vechi , astfel incat sa nu se miste prea tare si sa nu-ti atinga de bara . Nu o poti lasa fara prindere la coada si nu uita ca inoxul se incinge mult mai tare decat tabla !

This post has been edited by marius80_eugen: 12 Jul 2012, 08:06


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 12 Jul 2012, 11:32
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




@ Marius Ce ochi buni ai frate smile.gif) Chiar asa se vede in poze ca trece prin arc , dar nu trece smile.gif
Traseul de la intermediara pana aproape de toba este de la Dacia Nova deci nu prea are cum sa atinga, e pus pe pozitie ca o toba normala.
Mi-a mai pus o prelungire de aprox 30-40 CM de la teava de la Nova pana la finala si i-a marit diametrul cu un aparat sa se potriveasca la 50.

La capat, mi-a sudat 2 bucati de fier beton de toba, de-o parte si de alta si le-a bagat prin tampoanele de cauciuc, astfel incat, atunci cand demontez finala pt a pune o alta intermediara, sa nu fie nevoie decat sa scot tampoanele de cauciuc. Cu ocazia asta am dat si grilajul care tine roata de rezerva si l-am dat cu o substanta ca laptele care manaca rugina (se face negru, ca o pelicula de sticla)

Desi stiu ca toba finala se mananca cu mult mai repede decat cea intermediara, am fost socat de diferenta de aspect dintre toba mea intermediara (care, din coincidenta e tot Stelco) si cea ruginita pe care o aveam. Toba intermediara are cam 1 an, cea ruginita are 6 luni...

In privinta "Sper ca ai acte si autorizatie pt acea toba" , eu sper sa nu fiu oprit pentru foliile de pe geamuri de 10%, neomologate, montate si pe geamurile fata. Inca nu am facut operatiunea dar urmeaza zilele astea. Daca stii un tutorial de scos geamurile complet si remontat, te rog eu sa-mi spui si mie cum se face, nu am reusit sa montez cu geamurile puse...


<span class='edit'>12 Jul 2012, 12:48:</span>
@ Shake

De la intermediara la finala a folosit o teava de esapament aluminizata de la o Dacia Nova. Se pare ca o toba de Dacia Nova finala e formata din 2 bucati (teava + toba propriu zisa iar cele 2 se imbina printr-un colier). La solenza si supernova, toba finala e dintr-o singura bucata (teava+toba propriu zisa, la imbinarea dintre teava si toba fiind sudura). Omul mi-a folosit doar teava care vine de la Dacia Nova. Mi-a mai bagat o teava de ..sa zicem 40 de cm pe care a largit-o la gura cu un aparat, sa se potriveasca in finala. Am pus in poza schema.

Toba am cumparat-o eu cu 170 de ron, din inox, Carub, de pe un site din Suceava. 20 de lei transportul prin fan curier.
Omul asta de la Stelco are si el tobe sport, mi-a aratat una similara cu a mea, la 160 de ron, tot inox desi a lui era mai faina pt ca :
- Sita din ea este sudata longitudinal pe toata lungimea sitei, a mea fiind prinsa in 2 puncte de sudura..daca unul cedeaza..am pus-o
-Silencer-ul la mine este facut din tabla, al lui era din inox, daca eu merg cu silencer-ul va rugini in 2 sapt si va arata groaznic
-A lui e mai ieftina (160 ron vs 170 ron+20 transportul)

In privinta pretului de montaj la mine, l-am intrebat daca pot posta si informatia asta si m-a rugat sa nu fac asta. Ce pot sa-ti spun este ca :

-Vorba dulce mult aduce !
-62 ron/ora de manopera e pretul standard
-Se misca foarte repede si BINE in ceea ce face, nu vei fi dezamagit de pret smile.gif

This post has been edited by irinel.onofrei: 12 Jul 2012, 11:51

Attached thumbnail(s)
IMG_2123.JPG ( Size: 1.75mb ) Number of downloads: 2088
IMG_2124.JPG ( Size: 1.72mb ) Number of downloads: 616
IMG_2125.JPG ( Size: 1.82mb ) Number of downloads: 559
IMG_2130.JPG ( Size: 1.56mb ) Number of downloads: 533
IMG_2127.JPG ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 542


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jul 2012, 17:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Vezi ca la imbunatatiri parca este topic de folii auto si am scris acolo toate detaliile de la baietii unde am montat si eu folia . NU e nevoie sa scoti geamurile !
Eu iti repet ca in timp , toba se mai "roade" si sunetul devine mult mai grav mai ales din cauza tipsului foarte mare . Nu te sperii , doar vreau sa te astepti la asta .
Ce am mai observat ... ai MULTA rugina pe sub masina ... si este putin cam ciudat ca eu nu cred ca peste tot a fost lovita si poate ar trebui sa te gandesti sa o mai cureti + putin antifonat .
Eu in legatura cu montajul + sudura in trecut am apelat la Pilot Tuning , dar in prezent au preturi cam mari . Daca ma gandesc sa-mi schimb catalizatorul am sa te apelez pentru un numar de contact pt sudura la INOX .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wind
post 12 Jul 2012, 17:11
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




ce marca era finala de a ruginit din decembrie pana acum?
de cand ai intermediara stelco?

This post has been edited by wind: 12 Jul 2012, 17:11


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 12 Jul 2012, 18:23
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




@ marius , imediat ce prind ocazia, o sa incep sa o curat pe unde pot si sa o dau cu ceva impotriva ruginii. Cu ce as putea sa o antifonez ? Deja e a 2-a zi si a inceput sa se auda mai tare, imi place, nu e exagerat de tare si nici deranjant. Deocamdata....cand va veni vremea, pun silencer-ul. Iesirea este de bun simt, pe 90, nu e mare.

@wind finala nu era de o marca anume, era "de Iasi", la vreo 85-90 de lei parca am dat pe ea.
Intermediara Stelco are ceva mai mult de 1 an. Am intrebat tipul care mi-a montat finala si mi-a spus ca aceeasi intermediara la el e 85 de ron, preturi de producator. 85 e pret ok zic eu, planuiesc sa imi schimb si intermediara pana in iarna, inainte sa se arda de tot.


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Jul 2012, 21:27
Post #14


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(irinel.onofrei @ 12 Jul 2012, 19:23)
@wind finala nu era de o marca anume, era "de Iasi"
*



Conex. Adica cele mai petarde piese dintre piesele petardă.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 12 Jul 2012, 21:29
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 12 Jul 2012, 22:27)
Conex. Adica cele mai petarde piese dintre piesele petardă.
*



smile.gif))))))


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Jul 2012, 08:19
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pt. isonorizare si anti-ruginire :
1. vopsea isonorizanta neagra la 3-5 kg
2. produse de la BODY ( spray sau de dat la pensula )
3. Aluband
- orice te intereseaza din astrea da-mi un semn ca mai am cate ceva pe acasa si discutam ( 0722.22.08.84 )

Suntem offtopic ...

Ontopic : cand reusesti baga un film pe langa toba si eventual cu si fara o muzica pe fundal , ca sa se poata face comparatie ca zgomot .

This post has been edited by marius80_eugen: 13 Jul 2012, 08:19


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitzu'
post 13 Jul 2012, 09:29
Post #17


Member


Group: Members
Posts: 347
Joined: 5 September 09
From: Bucuresti




tot la baiatul asta la Stelco acolo la Republica am fost si eu cand am schimbat evacuarea. Chiar ca lucreaza bine!


--------------------
dacia / vw solenza confort / Golf 6 2004 1.4 mpi / 2011 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Oct 2015, 19:19
Post #18


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




DE vreo juma de an nu mai este service'ul de langa Cora si nici Adrian mesterul sudor!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:04
Forum Renault