DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Slovenia

logan_marin_
post 7 Dec 2009, 17:24
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 March 06
From: Petrila




stie cineva daca sa mai ieftinit rovigneta pe slovenia? ca asta vara era 35e pt 6 luni,multumesc.


--------------------
logan laureate 1.4 logan laureate 1.4 - hd 15 rbk
[B][COLOR=blue]membru cu logan laureate 1.4 full[/COLOR][/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 7 Dec 2009, 17:26
Post #92


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_marin_
post 10 Dec 2009, 15:09
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 March 06
From: Petrila




multumesc cmandrei ...


--------------------
logan laureate 1.4 logan laureate 1.4 - hd 15 rbk
[B][COLOR=blue]membru cu logan laureate 1.4 full[/COLOR][/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyslanic01
post 17 Jun 2010, 21:26
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 7 April 09
From: slanic moldova/bacau




salut. stie cineva daca in slovenia se poate intra fara pasaport(doar cu buletinul). am programat un drum pana in italia si as vrea sa aleg drumul asta daca se poate fara pasaport. prin austria am fost anul trecut si acum vreau sa mai schimb un pic drumul. biggrin.gif


--------------------
dacia logan 2008/preferance - BC-05-EEH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Jun 2010, 21:48
Post #95


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ti-am raspuns offtopic aici


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyslanic01
post 17 Jun 2010, 22:54
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 7 April 09
From: slanic moldova/bacau




multumesc mult adi_ar pt raspuns si imi cer scuze ca am postat acolo

This post has been edited by adyslanic01: 17 Jun 2010, 22:54


--------------------
dacia logan 2008/preferance - BC-05-EEH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 17 Aug 2011, 20:06
Post #97


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




Avand in vedere ca nu prea mi s-a potrivit vacanta cum trebuie si am avut timp limitat la dispozitie, am ales sa merg la cel mai apropiat litoral de mine.
=>Slovenia. Nu am avut nicio cazare rezervata, peste tot m-am dus la "neveu".

Traseul cel mai rapid: Arad - M0 (centura Budapestei) - M7 pe langa Balaton - Maribor - Ljubliana - Portoroz
in total vreo 870 km din care vreo 800 pe autostrada
Vigneta de Slovenia are un pret nesimtit: 15 euro pe saptamana sau 30 de euro pe luna. La unguri preturile is mai de doamne ajuta: 2750 de HUF pe 10 zile (aprox 10 euro)

-Prima oprire am facuto la Balaton sa vad si io "litoralul" ungurilor. M-am dat jos de pe autostrada si am mai mers vreo 3-4 km pana in Balatonboglar. Nu am avut timp sa fac baie / plaja dar am bagat degetu-n apa si era foarte calda! Aici la Balatonboglar e unul dintre putinele locuri unde e plaja publica si te poti scalda gratis. Peisajul e frumos, e pln de barci cu panze pe lac, dar apa e foarte mica. Vedeam lume la 200 de metri de mal si aveau apa pana la brau... Am mancat un gulash de nota 10 cu 1000 de forinti (aprox 15 lei) si am plecat mai departe.

-Urmatoarea oprire a fost la Maribor. Aici am gasit un Adventure Park unde am pierdut vreo 2 ore. Platesti 15 euro, primesti echipament (hamuri+casca), ti se face un training scurt de vreo 10 minute si dupaia esti lasat sa te cateri in pomi, sa te dai cu tiroliana, sa faci alpinism etc. Sunt vreo 5 trasee de la f usor la ffff greu.
Dupa ce m-am ostenit si am facut pe alpinistul, am gasit cazare intr-o statiune de ski (unde cica se tine etapa de cupa mondiala) la vreo 3 km de Maribor.
Dimineata am dat o tura prin centru Mariborului =>nimic special. Am stat 15 minute si am plecat mai departe.

-Next stop: Ljubliana. Oras foarte fain si curat. In 3 ore am batut la picior centrul de la un capat la celalalt si am si mancat o pizza. Nu prea ai ce face mai mult, dar o oprire de cateva ore merita.

-Dupamasa pe la 16:00 am ajuns la Bled. Vazusem cu ceva vreme in urma ca e in "top10 cele mai frumoase lacuri din lume" si am zis sa fac un ocol si pana aici.
Avand in vedere ca am ajuns sambata era ultra aglomerat si am umblat 2 ore dupa cazare, pana am gasit un apartament la pret ok. Am facut o baie in lac (apa cam rece) si am tras pe dreapta. A doua zi am fost la rafting pe raul Sava, lucru pentru care am platit 27 de euro care au meritat din plin!
In rest, lacul e foarte frumos, are o insula in mijloc, asa ca am inchiriat o barca cu 15 euro pe ora, si am si tras la vasle putin smile.gif

(to be continued...)

Attached thumbnail(s)
maribor_1.jpg ( Size: 665.29k ) Number of downloads: 817
maribor_2.jpg ( Size: 635.83k ) Number of downloads: 812
maribor_3.jpg ( Size: 680.52k ) Number of downloads: 795
maribor_centru.jpg ( Size: 333.1k ) Number of downloads: 815
lbl1.jpg ( Size: 393.63k ) Number of downloads: 829
lbl2.jpg ( Size: 404.03k ) Number of downloads: 109
rafting1.jpg ( Size: 404.8k ) Number of downloads: 118
rafting2.jpg ( Size: 351.99k ) Number of downloads: 110
bled1.jpg ( Size: 287.32k ) Number of downloads: 96


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 24 Aug 2011, 11:26
Post #98


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




Dupa 2 nopti de stat la Bled, ne-am pus iar pe drum. Next stop: castelul Predjama.
Drumul pana aici e ca-n palma si plin de viraje wink.gif Dupa cativa km de WRC am ajuns la castel. Arata interesant pt ca e construit direct in munte. Mai mult de o ora nu ai ce face... Foarte aproape de castelul asta e pestera Postojna (cea mai mare pestera din Europa!), dar pt ca mai fusesem in urma cu cativa ani, nu ne-am mai oprit.

Din nou la drum. Urmatoarea oprire (si ultima): la mare! Portoroz

-Exista o singura plaja privata cu nisip lunga de vreo 50 de m, in rest iarba si piatra. Intrarea in apa se face de pe pontoane.
-Litoralul sloven are vreo 30 de km lungime si 2 statiuni. Intr-una din zile am facut o vizita si pana la cealalta statiune -Piran- unde am facut si umpic de diving.
-Preturi mari (la nivel de Dubrovnik): bere la terasa 3,5Euro, cea mai ordinara pizza 9Euro, un gratar cu cartofi prajiti aprox. 12 Euro.

Ultima poza e CB-ul cand am ajuns acasa smile.gif

SA NE AUZIM DE BINE!

This post has been edited by ipiq: 24 Aug 2011, 11:28

Attached thumbnail(s)
castel_2.jpg ( Size: 537.51k ) Number of downloads: 150
portoroz_01.jpg ( Size: 347.78k ) Number of downloads: 166
portoroz_2.jpg ( Size: 455.26k ) Number of downloads: 158
piran.jpg ( Size: 228.11k ) Number of downloads: 143
consum_slovenia.jpg ( Size: 193.24k ) Number of downloads: 191


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 2 May 2012, 18:14
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Salut.

Anul acesta voi merge pentru a treia oara in Croatia. La intoarcere as vrea sa ma abat 3-4 zile prin Slovenia (Zona Bled - Kranjska Gora).

Poate cineva sa imi recomande o cazare decenta ina ceasta zona ? ( as prefera pensiuni si apartamente private nu hoteluri).


Multumesc.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Aug 2013, 13:47
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Doar ca sa ma dau cu curu' de pamant.

Am dat 15 Euro pentru 41 (patruzeci si unu) de minute in Slovenia.
Se observa din poza de mai jos ca:
- la ora 14:56 am luat vigneta slovena;
- la ora 15:37 am luat vigneta austriaca.

02.JPG ( Size: 368.48k ) Number of downloads: 115


Iar intre cele doua tari nu exista diferenta de fus orar.

Traseul din Slovenia (60 km):
Granita croata (acolo unde se termina A2) - DN 9 - A4 - A1 - granita austriaca (acolu unde incepe A9).



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin1974
post 6 Aug 2013, 13:55
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 October 09




Stai linistit.Eu in 2008 ,cand au introdus vignieta, am dat 35 euro pentru 18 km de autostrada. De atunci mi-am jurat ca nu mai merg pe autostrada lor. Daca trebuie sa trec din Italia in Croatia sau din Austria in Croatia merg pe nationale. Fac mai mult dar nu ma deranjaza ca distantele sunt mici.


--------------------
Dacia Lodgy,Logan 2015;2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Aug 2013, 15:17
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@ alin1974

Mi-am luat-o si eu in 2009 cu vigneta (minima) de 35 de Euro, valabila 6 luni.
Insa atunci am stat vreo 14 ore in Slovenia, am dormit o noapte in Ljubliana.

Apoi, vigneta am dezlipit-o din parbriz si i-am dat-o unui coleg de la munca, ca sa nu mai dea si el bani pe ea.

Intre timp se pare ca s-au prins slovenii de treaba asta, pentru ca in 2010 un sloven mi-a facut un scandal monstru pentru ca vigneta nu era lipita in parbriz.

Referitor la drumurile nationale, sa nu le considere slovenii ca fiind expressways
"From 1 July 2008, motor cycles, private cars and vans whose maximum permitted weight does not exceed 3.5 tons must carry a vignette in order to drive on all Slovenian motorways and expressways managed by DARS d.d., regardless of their length"
Sursa: http://www.slovenia.info/?faq=191

In mod normal drum expres este altceva, insa cu jepcarii aia chitrosi nu se stie niciodata.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 7 Aug 2013, 08:53
Post #103


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Dupa un reportaj Discovery care m-a impresionat am hotarat ca la anu' sa ma arunc in masina si sa merg in concediu in Slovenia , insa as avea cateva intrebari/nelamuriri. Nu cunosc si nu am fost niciodata acolo, dar imi doresc neaparat sa ajung, insa nu am stabilit inca un traseu. Din ce am citit aici pe topic si prin alte parti mi-am cam facut o mica idee.

Totusi:

- care ar fi perioada potrivita pentru a merge in concediu (la preturi si la vreme ma refer)
- cam cate zile mi-ar trebui (nepunand la socoteala drumul dus-intors ) pentru a vizita (nu pe fuga) principalele atractii turistice
- cum sunt vazuti romanii acolo?
- ma pot descurca cu engleza sau mai trebuie sa apelez si la alte metode de comunicare?


Cam atat momentan. E destul pana la anul, dar as fi curios sa stiu de acum cam ce recomandati pentru un sejur de vis biggrin.gif. Unele le-am bifat deja : castelul Predjama, pestera de la Postoina, Bled

This post has been edited by UXE: 7 Aug 2013, 08:54


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 7 Aug 2013, 08:58
Post #104


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(gibonu @ 6 Aug 2013, 14:47)
Am dat 15 Euro pentru 41 (patruzeci si unu) de minute in Slovenia.
*


Se știe că-s și alții hoți. smile.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Aug 2013, 09:03
Post #105


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cin' te-a pus sa mergi repede? O luai mestesugareste, faceai 3 ore si nu-ti mai parea rau. sleep.gif

@Uxe: Slovenia-i cam cit Oltenia. In 2 zile treci de cite trei ori prin toate locurile.
Pentru zona de munte, in privinta vremii, cea mai potrivita luna e septembrie. Si august, dar asta s-a cam dus.
Romanii sint vazuti asa cum sint, cind albi, cind negri. Tu esti alb.

This post has been edited by corbex: 7 Aug 2013, 09:10


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 Aug 2013, 11:01
Post #106


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(corbex @ 7 Aug 2013, 10:03)
Si august, dar asta s-a cam dus.
*


Vrea la anu'! slap.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Aug 2013, 14:21
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@UXE

Poate te ajuta cu ceva:
http://www.slovenia.info/en/Home.htm?home=0&lng=2

Vad ca are si bucati in limba romana.

In rest, iti recomand cu toata caldura cartea de la Lonely Planet.
http://shop.lonelyplanet.com/slovenia/slov...travel-guide-7/

O poti cumpara in format clasic pe hartie sau format electronic (PDF).
In plus, iti poti cumpara doar anumite capitole care te intereseaza.
Nu prea este cazul la Slovenia, pentru ca asta e o tara mica pe care o poti vedea relativ usor.
Insa in cazul unor tari mai mari, chiar este o afacere sa-ti iei doar capitoul / capitolele din zona / zonele in care mergi.

Cartile astea le folosesc intens, de cativa ani si iti pot spune ca sunt foarte multumit de ceea ce ofera: locuri de vazut, cazare, diverse povesti din zona, etc.
Pe scurt merita.

Daca optezi pentru cartea clasica (format hartie), de multe ori pe Amazon (UK sau US) pretul este mai mic decat la Lonely Planet.
De la jepcarii de librari romani nu merita.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 7 Aug 2013, 19:32
Post #108


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Multumesc.. o sa tin cont de ele up.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 3 Jul 2014, 19:00
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Inca sunt in dubii daca, in august, in concediu, sa ma intorc in Croatia sau sa merg in Slovenia.
Pentru cei care au fost pe litoralul sloven, spuneti-mi va rog cum sunt plajele, apa etc? Se preteaza pentru copii mici de maxim 4 ani? Adica, apa este adanca inca din apropierea malului, plajele au nisip sau pietre etc?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jul 2014, 19:07
Post #110


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Din cate am auzit eu nu au nisip.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Jul 2014, 09:09
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@centurion

Cel putin din ce se vede pe Google Maps:
Slovenia = aprox. 30 km de coasta.
Croatia = peste 700 km de coasta.

Asadar, ce rost are sa te complici cu Slovenia.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 27 Apr 2015, 15:11
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Cum n-a mai postat nimeni pe aici de ... aproape un anisor, m-am gandit sa revigorez putin topicul. Am trecut prin Slovenia la sfarsitul lunii martie, in drum spre Italia. La intoarcere am si dormit o noapte in Ljubljana. Prima impresie despre tarisoara a fost buna - nu pot sa nu-i invidiez pentru sistemul de autostrazi care acopera directiile importante!
Pretul la motorina a fost de 1,219 Eur/litru la dus, la intoarcere 1,198 Eur/litru.
La dus mi s-a parut chiar ca slovenii sunt cei mai corecti in ceea ce priveste respectarea limitarilor de viteza pe autostrada... Fals! Cred ca au fost ceva controale, pentru ca la intoarcere bagau 130 - 140km/h pe zonele de 100 fara probleme. Relief frumos si variat, in multe zone rurale aveam impresia ca sunt in Austria. Impreuna cu colegii de drum am fost surprinsi de numarul mare de copaci cu varfuri rupte... parca a trecut un "Stramba-lemne" in varianta slovena si a rupt in doua copaci imensi. Prin benzinarii, slovenii (cei din trafic, nu angajatii) mi s-au parut destul de neciopliti, n-as zice chiar infumurati - desi se uitau "prin" noi, si nu "la" noi. Cei din servicii, in schimb, sunt de o politete desavarsita - un maaare plus pentru ei (atat pentru cei din benzinarii, cat mai ales pentru cei din hoteluri), sunt foarte dornici sa ajute, sa te lase satisfacut. De exemplu, la intoarcere am intrat in Ljubljana in cautarea unui hotel de tranzit (de buget, adica). Am nimerit in centru, la un hotel de 4 stele unde ne-au facut o oferta mult sub preturile afisate. Cum nici asa nu ne convenea, tipul de la receptie m-a intrebat (extrem de politicos, repet, si intr-o engleza ingrijita) cat dorim sa cheltuim pe cazare, apoi a scos o harta a orasului si ne-a marcat toate hotelurile unde credea el ca merita sa incercam. Ne-a daruit harta si a dat si doua - trei telefoane ca sa verifice disponibilul la cateva dintre hotelurile indicate de el (fara ca noi sa-l rugam sa faca ceva pentru noi). Era clar ca nu se astepta sa primeasca bacsis pentru efortul lui, asa ca s-a multumit cu un simplu multumesc si o strangere de mana. Ne-am intors pe unde am venit si cazare am gasit chiar la iesirea de pe autostrada, resp. intrarea in oras, unde iarasi am dat de niste baieti de nota 10, care s-au stresat sa ne ofere conditii bune la preturi mai avantajoase. Am petrecut o seara faina la ei, cu bere locala si meciuri de fotbal la un TV mare in restaurant. Micul dejun a fost peste ce am primit in Italia, clar - si mai apropiat de obiceiurile noastre alimentare. M-a surprins faptul ca aveau o gramada de canale TV categoria XXX fara protectie... ciudat! N-am stat sa le numar, evident, dar mi s-a parut cu nu mai scap de ele - trecand in revista canalele disponibile.
A doua zi am prins ploi si soare, iarasi ploaie... care s-a terminat brusc, imediat ce am trecut de un versant muntos... foarte fain si spectaculos, vreme de munte, ce mai! Curatenie de nota 10, fara minusuri.
Concluzie: de cand poti sa iei vigneta de Slovenia cu 15 Euro consider ca merita sa treci pe aici daca ai drum in sud-vestul Europei. Vignetta e dubla fata de Austria, dar compensezi cu pretul motorinei mai mic si cu economia de peste 100 de km (sau o ora de condus). Merita mai ales daca nu ai mai fost in tarile din ex-Iugoslavia - care reprezenta un ceva atractiv pentru cei majori inainte de '89.
Drumuri bune!

This post has been edited by mikey_VS: 27 Apr 2015, 15:17


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 28 Apr 2015, 09:23
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




depinde unde meri, daca scutesti ceva taxe de autostrada de iTalea de pe langa Udine, chiar te scoti cu Slovenia.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 29 Apr 2015, 09:01
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Corect! Nu stiu ce inseamna asta in bani, efectiv, dar la cat de scumpe-s autostrazile-n Italia, orice economie e binevenita!


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 21 Sep 2015, 08:53
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Revin cu o intrebare - pe care am pus-o si pe discutia legata de Italia (unde trebuie sa ajung eu): cum se trece acum prin Slovenia? In special ma refer la punctele de intrare in tara dinspre Ungaria si Italia. Sunt intarzieri, controale care sa dureze mult timp, coloane, etc. ? Apreciez foarte tare raspunsurile provenite din experienta proprie - nu de alta, dar ce se vede la stiri nu e intotdeauna credibil...


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 17 Jun 2018, 21:27
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Vigneta pentru Slovenia de unde se ia? Prima benzinărie de după graniță? unsure.gif
E ca la bulgari, adică din aia de trebuie musai lipită și dup-aia nu mai iese decît cu Cif și multă muncă?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jun 2018, 21:47
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@VladSoare

Ai mare grija cu vigneta pentru Slovenia si documenteaza-te bine de unde o iei.

In primavara, niste prieteni au ratat prima benzinarie [intrau din Ungaria] si pana la a doua benzinarie si-au luat amenda pentru lipsa vigneta. Doar 150 [unasutacincizeci] Euro. Bani d-astia de acum.

Si da, neaparat lipeste-o in geam. Altfel s-ar putea sa ai probleme [experienta proprie].

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 21 Jun 2018, 22:27
Post #118


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Geniala Slovenia.

Doar 1 din obiective.

https://www2.postojnska-jama.eu/en/


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Jun 2018, 09:52
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Aici intenționam și noi să mergem, dar în final am decis să-i dăm cu skip ca să avem o zi în plus în Italia. Poate data viitoare...



--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 22 Jun 2018, 21:24
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(VladSoare @ 17 Jun 2018, 21:27)
E ca la bulgari, adică din aia de trebuie musai lipită și dup-aia nu mai iese decît cu Cif și multă muncă?
*



Orice vigneta, lipita de 2-3 ori cu fata adeziva, pe un tricou face sa se desprinda ca un vis de pe parbriz.
Tried & tested pe Austria, Cehia, Slovenia.

This post has been edited by Bwwlan: 22 Jun 2018, 21:24


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 11:10
Forum Renault