DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum Carburant, Duster - toate modelele si echiparile

asybo2002
post 26 Jul 2010, 16:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Stiu ca e devreme pentru a stabili un consum mediu, real si definitoriu pentru Duster, momentan, majoritatea utilizatorilor, fiind in rodaj sau putin peste, plus ca acesta oricum e stabilit de fabricant dupa norme, departate de realitatea cotidiana si, in plus, stilul de conducere e hotarator in stabilirea consumului, alaturi de drum si trafic.
As vrea insa sa strangem niste pareri, acum si pe mai incolo.

Incep eu:

Duster 4x4, 110 CP, diesel. Acum 1250 km la bord si cu un consum de 6,5%.
Numai motorina EVO de la Mol.
Maxim 3000 de ture in acest interval, schimbat la 2500, mers 50% din rulaj, cu AC pe treapta 2.
Bucuresti ore de varf, autostrada (500 km) si Transalpina (e destul de asfaltata. Offtopic: super peisaje, v-o recomand cu toata inima.).
Intre timp drumuri nationale, judetene si comunale si ceva coclauri destul de solicitante, sa spunem vreo 30 km.
Evident au existat depasiri si ture in consecinta, dar nu semnificative.

Uitasem: 70% 2WD, 20% AUTO, 10% 4WD.

Multumesc,

smile.gif

This post has been edited by asybo2002: 26 Jul 2010, 16:58


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 26 Jul 2010, 19:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Multumim si noi. Asteptam si la 1,6. Pe un forum la nemti la 4x2 am vazut 7.5 unul si 8.1 altul. Pana in 1000Km (parca)


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 27 Jul 2010, 07:49
Post #3


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




4X4 1.6 16 V 620 km 3000-3500 rpm max. schimbare trepte la app 3000rpm.
Primii 100 km in oras (CJ) consum 9.3%
urmatorii 350 drum intins + diferenta in localitati oradea felix calea mare + un soft offroad (nu hard enduro sau mai stiu eu ce, dar consider ca orice nu este sosea este offroad). La mine a fost un deal (in panta evident:)) cu iarba si denivelari a la Maroc (+3 oameni in masina).
Consum CB 7,9% (cumulat cu primii 100km).

In procente aproximative:
90% 4X2
10% auto

50% DE
50% DN+ drumuri judetene


Multumit????? pana acum foarte.

This post has been edited by saddan: 27 Jul 2010, 07:52


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos101010
post 27 Jul 2010, 14:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 24 April 10




waw saddan la mine sub 10% nu scade nici daca ma omori. tot benzinar 1,6 waw dar are 200 de km si numai in afara orasului astia facuti. waw


--------------------
DACIA DUSTER DAEWOO, CIELO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 27 Jul 2010, 14:38
Post #5


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dragos101010 @ 27 Jul 2010, 14:31)
waw saddan la mine sub 10% nu scade nici daca ma omori. tot benzinar 1,6 waw dar are 200 de km si numai in afara orasului astia facuti. waw
*



cum dracu? sau ti-ai bagat picioarele in ce ti-ai spus dealer-ul despre rodaj si schimbi doar la 4000-4500 de ture? 4X4 sau 4X2?


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 27 Jul 2010, 14:47
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Banuiesc ca e vb de consumuri dupa CB si nu metoda plinului


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 27 Jul 2010, 15:03
Post #7


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




vimp asa cum scrie si la catastif, consumul CB este pur informativ, asta inseamna ca nu este exact..... Consumul cu metoda plinului (facut la 514 km cand m-am oprit in pompa) este +1 l adica 9.1%. O sa vedem dupa ce se lasa un pic motorul daca scade sau creste.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 28 Jul 2010, 07:05
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Asta vroiam sa zic... E bine de precizat cum calculam consumul cand postam.
10x


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 28 Jul 2010, 07:12
Post #9


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




vimp daca citeai mai atent ceea ce am scris in postul initial referitor la consum vedeai ca am precizat. Citez: "Consum CB 7,9% (cumulat cu primii 100km)." Si daca tot am scris sa fac o completare....dupa ce saptamana asta am mers doar in oras consumul CB a ajuns la 8.3%.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 28 Jul 2010, 07:53
Post #10


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Spectaculos consumul prafuitului, mai putin ca frigiderul.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 28 Jul 2010, 08:07
Post #11


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(tribunul @ 28 Jul 2010, 07:53)
Spectaculos consumul prafuitului, mai putin ca frigiderul.
*



Mai asteapta si tu un pic... deocamdata sunt 2 benzinare la capitolul consum.... uita-te la dragos101010 ce consum a scos:)


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 28 Jul 2010, 08:09
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Sincer nu mi se pare un consum exagerat, dar mai asteptam sa vedem si alte rapoarte. Iar daca se vor scoate consumuri apropiate de "carte" .... ar fi minunat smile.gif


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 28 Jul 2010, 08:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Al meu are pe bord undeva intre 7,6 si 9 insa real bate spre 10+. Bine, a si vazut drumuri de munte si de oras. Deocamdata nu ma stresez cu consumul, voi vedea peste vreo 2, 3 mii de km cum sta treaba.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Jul 2010, 11:18
Post #14


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Intreb si eu nu dau cu parul, oare consumul afisat de CB este real cunoscuta fiind problema cu indicatorul de combustibil,(liniutele danseaza cind masina urca sau coboara un deal si nu numai) sau nu influenteaza acesta problema....?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 28 Jul 2010, 12:44
Post #15


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bobo77 @ 28 Jul 2010, 11:18)
Intreb si eu nu dau cu parul, oare consumul afisat de CB este real cunoscuta fiind problema cu indicatorul de combustibil,(liniutele danseaza cind masina urca sau coboara un deal si nu numai) sau nu influenteaza acesta problema....?
*


nici eu nu dau cu paru doar cu presupusa....... din cate stiu CB-ul este relativ. Metoda clasica cu umplut rezervorul si aplicat regula de 3 simpla duce la un rezultat, cel putin in cazul meu, diferit cu aproximativ 1 litru in plus. Deocamdata nu ma incurca nici nu ma deranjeaza, ce-o fi pe mai incolo vom mai vedea.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 28 Jul 2010, 12:59
Post #16


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nu are legatura indicatorul care arata cat combustibil mai e in rezervor cu consumul calculat de CB, deoarece consumul nu se face masurand cata benzina mai e in rezervor, ci cata benzina trece catre injectoare/cilindri
Eu as avea mai de graba incredere in consumul de pe CB decat ce rezulta la pompa. Ma bazez pe faptul ca nimeni nu poate face plinul exact la acelasi nivel de fiecare data, 1-2-3 lintri diferenta fiind usor de obtinut (adica o data poti pune plinul mai 'plin', alta data mai 'gol' tongue.gif ). De asemenea e posibil sa fure pompa putin, desi sunt sanse mici.
Cine are rabdare poate sa incerce un experiment de lunga durata, unde erorile se diminueaza: reseteaza CB, face plinul, apoi peste cateva luni/mii de km face iar plinusl si analizeaza cat ii arata CB si cat combustibil a bagat (pastreaza toate bonurile). Parerea mea e ca cele doua consumuri vor fi foarte apropiate, sub 0.5L%

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 28 Jul 2010, 13:59
Post #17


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Andy_ACS @ 28 Jul 2010, 12:59)
......Ma bazez pe faptul ca nimeni nu poate face plinul exact la acelasi nivel de fiecare data, 1-2-3 lintri diferenta fiind usor de obtinut (adica o data poti pune plinul mai 'plin', alta data mai 'gol' tongue.gif ). De asemenea e posibil sa fure pompa putin, desi sunt sanse mici.
*



Zici tu ceva acolo..... nu combat ce ai spus doar corectez/completez:
1. Trebuie sa pui carburant de la acelasi furnizor. Astfel te asiguri ca pompele sunt identice.
2. Daca pui pompa pe automat sa bage carburant pana sare si se opreste pistolul singur, poti sa ai o diferenta de max. 200-300 ml (in nici un caz 2-3 litri)
3. Daca in schimb persisti sa umpli rezervorul pana sare benzina afara (mai mult sau mai putin) atunci poti avea acea diferenta la nivel de litri.
4. Ramane problema furtului a pompa. Plecand de la premiza de la punctul 1 tragi concluzia ca toate pompele furnizorului fura la fel. Ai eliminat din start variabila asta.

Deocamdata diferenta in cazul meu este de app 1 litru (calcul facut la 514 km).


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 28 Jul 2010, 14:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Cand bagi combustibil pe automat nu intra mereu aceeasi cantitate , in functie de cat combustibil mai ai in rezervor (mai mult sau mai putin) iti va iesi o diferenta de 1, 2 chiar si 3 litri la aceeasi pompa , e probat de mine .

This post has been edited by CGDBZ: 28 Jul 2010, 14:05


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 28 Jul 2010, 14:07
Post #19


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@saddan - logica ta in unele cazuri e gresita smile.gif
Daca dupa cum spui "toate pompele furnizorului fura la fel" nu inseamna ca alimentand de la aceeasi pompa elimini eroarea/furtul.
Hai sa exemplific - exagerand putin: Daca benzinaria iti inregistreaza de fiecare data 1L la 0.5L alimentati tu o sa alimentezi real de fiecare data sa zicem 50L, insa o sa iti apara la pompa 100L. De aici rezulta un consum dublu. Deci faza cu alimentat de la acelasi furnizor/pompa e folclor care circula pe forum fara nicio acoperire logica. Daca am plinul facut si plec la plimbare, cand ma intorc sa fac plinul din nou NU CONTEAZA ca fac plinul la alta pompa, in alt oras, la alta statie. Singura chestie e ca ultima pompa sa inregistreze corect, ca sa contorizez la fix cat am bagat. Primul plin poti sa il faci si cu cana negradata, nu conteaza smile.gif
Conteaza insa mult sa umpli la fel de fiecare data, aici eu zic ca e o diferenta mai mare de cateva sute de ml, intrucat conteaza chiar si cat de mult infigi pistolul in gatul rezervorului.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Jul 2010, 14:42
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Cu punctul 2 saddan are perfecta dreptate. Nu ai diferenta de ordinul litrilor cand pistolul se opreste singur din alimentare. Referitor la furtul la pompa eu am cam "testat" fara intentie cateva pompe(luand benzina pentru berlina care nu prea s-a miscat in ultimul timp) si corespundeau cantitatile bagate(5l) cu ce arata pompa. Asa ca as inclina sa cred ca benzinariile de brand(OMV,Petrom, Rompetrol,LukOil) nu prea se joaca la pompe(care oricum ar trebui sa fie calibrate si sigilate).


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 28 Jul 2010, 14:44
Post #21


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Prieteni, nu vreau sa facem un flame din discutia inceputa referitoare de cum se alimenteaza corect la pompa, dar:
CGDBZ e logic sa nu iti intre 50 de litri la fiecare alimentare (asa cum spuneai depinde de carburantul pe care-l mai ai in rezervor). Dar debitul la pompa (masurat sa zicem in litri per minut) e reglat sa fie constant. La fel si viteza de decuplare a pistolului. Asta inseamna ca indiferent ca ai in rezervor 5 litri sau 30 de litri viteza de curgere a carburantului prin teava e aceeasi. Asta inseamna ca si inertia pistolului in a decupla e aceeasi in momentul in care carburantul loveste pistolul. Sa presupunem ipotetic ca debitul la pompa este de 1L/s (nu e atata, dar sa zicem de dragul exemplificarii) iar inertia pistolului este de o secunda. Asta inseamna ca de la momentul in care carburantul loveste pistolul pana la decuplarea propriuzisa pompa mai apuca sa bage un litru de carburant in rezervor. In schimb, exagerand, daca s-ar pompa cu o viteza aditiva (in fiecare secunda sa spunem ca s-ar pompa cu cate un litru in +) dupa 5 secunde am avea un debit de 5l/s. Respectiv, speculand ideea in momentulin care decupleaza pistolul pompa apuca sa mai bage inca 5 litri in rezervor. Ceea ce desigur e aberant.
Iar, Andy_ACS, ceea ce am spus in postari se referea strict la cazul meu, la a doua alimentare, si la modul cum am facut calcule si cum am alimentat (si pot spune ca pistolul a fost infipt la fel ca prima data, toleranta de max un mm).
Uff ma doare capul de cate lucruri academice am debitat relativ off-topic.
Inchiei cu o concluzie (de fapt doua) pe care am tras-o si la logan.
Chiar nu ma intereseaza cat consuma Dusterul meu (decat de dragul statisticilor) atata timp cat eu sunt cel care pune banii de benzina. Asta e una. A doua, ca atata timp cat o sa pot o sa alimentez doar cu 98 si nu cu 95. La Logan am vazut ca e mai sanatos.
Cu asta ma opresc aici, o sa revin cand o sa am alte date referitoare la consumul agrgatului propriu.
Cu bine tuturor


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Jul 2010, 22:32
Post #22


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(Andy_ACS @ 28 Jul 2010, 13:59)
Nu are legatura indicatorul care arata cat combustibil mai e in rezervor cu consumul calculat de CB, deoarece consumul nu se face masurand cata benzina mai e in rezervor, ci cata benzina trece catre injectoare/cilindri


*


Sincer stiam chestia asta, dar intrebarea nu iti era adresata tie tongue.gif
Cb este adevarat este mai mult informativ mai ales la dacia, dar sunt oaresce probleme cand iti arata cata autonomie mai ai(adica cati km poti face cu combustibilul din rezervor) zic eu, dar poate gresesc...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusjo
post 29 Jul 2010, 22:53
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 1 July 10




Nu gresesti. Km pe care ii mai poti face (aproximativ) cu motorina (benzina) ramasa in rezervor sunt influentati de indicatorul de combustibil.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci Dacia Duster 1.5 dci 4x4 2007/Laureate 2010/Laureate - GL 67 BRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 30 Jul 2010, 18:04
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Ca tot e vorba de consum, ..... aseara pe la 10, o venit la mine un cunoscut (a fost cea de-a doua comanda pt 4x4, .1.5 dci, 110 CP din Arad, si o primit-o pe 12 iulie ..... iar pe mine ma "vrajise" ca s-a razgandit ....) cu Profosul mult discutat.

Are la bord, din 12 iulie pana acuma, 3600 km, si un consum mediu afisat de 5.3!


Zic eu ca ..... in intervalul asta, sa faci 3600 km, numa "ca la carte nu poti merge". In concluzie .... eu zic ca e bine!


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 30 Jul 2010, 19:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




3600 km in 18 zile inseamna o medie de 200km. Daca a facut si cateva drumuri lungi(cred ca e clar ca da...) poate a avut zile in care a facut 4-500km. Clar e ca a rulat extraurban si linistit(asta daca nu a resetat deloc de cand a luat masina..). Se pupa cu ce zice pompa la alimentare?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Jul 2010, 21:26
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(venusake @ 30 Jul 2010, 19:04)
aseara pe la 10, o venit la mine un cunoscut [...] 4x4, .1.5 dci, 110 CP[...]Are la bord, din 12 iulie pana acuma, 3600 km, si un consum mediu afisat de 5.3
Tot aseara pe la ora aia am discutat si eu cu un cunoscut, membru d epe forum. Si mai erau de fata inca cativa membrii respectabili de pe forum. Si nu intelegea cum scot unii consum de 5%. El are peste 6% pe nationale si 8% pe autostrada. Pe langa faptul ca il enerveaza indicatorul de combustibil.

This post has been edited by IRONICK: 30 Jul 2010, 21:27


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 30 Jul 2010, 22:27
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




MAi, .... nu stiu!
Eu va spun ce am vazut. Omu, in principiu, in kilometrii astia cred ca o cuprins doua drumuri de Arad - Sighetu Marmatiei, pe varianta Oradea - Satumare sau Deva - Cluj.
In rest, cred ca-s drumuri Savarsin (jud. Arad) - Arad, Savarsin-Lugoj-Timisoara

In padure nu o bagat-o (inca - este lemnar de meserie - exploatari forestiere )

Mai multe ..... cand mai aflu.

Oricum, pt mine, urmeaza un test in padure cu masinuta. Nu la fortare , dar .... is curios cum se misca pe frunze ude si alte cele


L.E.:
Consum de 5 nu mi se pare imposibil, daca Laguna mea de o tona jumate si 110 caluti scoate 5 jumate (dreptu-i ca la drum Arad - bucuresti, Arad -Constanta, Arad - Bacau, in oras .... se mai infometeaza). E motor de 1,9. Chiar nu cred ca e imposibil!

This post has been edited by venusake: 30 Jul 2010, 22:44


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Jul 2010, 13:02
Post #28


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Vorbesc de un condus normal, nu grabit sau genul in care toata lumea te depaseste.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 31 Jul 2010, 13:06
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(venusake @ 30 Jul 2010, 23:27)
Consum de 5 nu mi se pare imposibil, daca Laguna mea de o tona jumate si 110 caluti scoate 5 jumate (dreptu-i ca la drum Arad - bucuresti, Arad -Constanta, Arad - Bacau, in oras .... se mai infometeaza). E motor de 1,9. Chiar nu cred ca e imposibil!
*



De curiozitate .. tu ce viteza ai la 3000rpm in ultima treapta?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 31 Jul 2010, 15:04
Post #30


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Consum la finu 6.5% in oras in regim de scoala cu A/C si 5-5.5% extaurban cu maxim 120 km/h cu 4x4 110cp (nu a depasit 2500n/min decat rar in depesiri). De retinut masina e neagra si A/C-ul face fata.

This post has been edited by iulian'71: 31 Jul 2010, 15:06


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:33
Forum Renault