DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> VATRA DORNEI-BICAZ-PIATRA NEAMT, un drum strategic pt turism

nasty
post 13 Mar 2012, 16:16
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




drumul era trecut la cele mai proaste, de evitat...
Nu exista nici macar o speranta de reabilitare?
Erau niste cratere pe portiunea din judetul Suceava, cum n-am vazut nici pe cele satesti.
Este accesul spre Ceahlau, Rarau, manastiri, lacul Bicaz, scurteaza drumul intre Maramures- mijlocul si sudul Moldovei.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 14 Mar 2012, 10:18
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Nu cred ca se-apuca prea curand de reabilitat pe valea Bistritei. De-abia l-au reabilitat pe celalalt prin Gura Humorului. Si nici interesul major nu cred ca este. Vorbind de Moldova, Iasiul, Botosaniul, Suceava, Vasluiul oricum merg spre Vatra Dornei sau Maramures prin Gura Humorului, cei dinspre Bacau sau mai jos sunt nevoiti sa mearga pe la Roman, iar cei din Piatra Neamt n-au decat varianta prin Targu Neamt.
Pe Rarau se ajunge pe drum modernizat din Pojorata, manastirile din Bucovina sunt mult mai accesibile din zona Gurii Humorului.
Sunt de acord ca e o zona frumoasa si ca ar merita un drum cat de cat intretinut, dar de modernizat, in adevaratul sens al cuvantului, nu cred ca se pune problema. Cum la fel nu cred ca o sa modernizeze prea curand drumul prin pasul Prislop care ar face accesul mult mai usor spre Maramures. Trebuie sa ne multumim cu varianta Bistrita-Dej-Baia Mare si de-acolo mai departe.
Erau vremuri cand mergeam Iasi-Baia Mare prin Targu Namt-pasul Petru Voda-valea Bistritei-Vatra Dornei-Iacobeni-Borsa-Sacel-Barsana-pasul Gutai ca sa evit lucrarile din partea cealalta, dar erau cat de cat drumurile intretinute.
De cand au terminat modernizarea europeanului si-au batut joc de celelalte.
Eu nu vreau modernizare, vreau doar o asfaltare cat de cat decenta, dar ei nici peticire nu mai fac.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 26 Jul 2012, 21:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




am trecut azi de la Pojorata-cabana Rarau-Chiril- Bicaz-Piatra Neamt
Pojorata- Cabana Rarau f bun, mai putin ultimii 500m, neasfaltatibana
Cabana Rarau- Chiril de evitat, se merge cu max 10 km /h
Chiril-Barajul lacului Bicaz peticit, dar asa multe petice n-am mai vazut in viata mea...


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 May 2013, 17:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




am trecut pe data de 11 mai 2013 si in continuare de la coada lacului Bicaz-Vatra Dornei de evitat, este mai prost ca anul trecut, in special cat tine judetul Neamt, gauri adanci, iti rupi masina.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 27 Aug 2013, 21:38
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Bicaz - Vatra Dornei... tot asa peticit peste tot.
E bine ca nu mai are gropi - dar e foarte peticit si denivelat.

Viteza e cam 50 spre 60 km/h, indiferent daca e localitate sau nu.
Haios e ca in Poiana Marului... era un RADAR !!! La ce pierdea timpul acolo ? De aia il platesc eu ???

Valea Bistritei e totusi foarte frumoasa, merita doar daca sunteti la cascat gura.

Apoi am urcat de la Chiril catre Rarau - pe drumul vechi.... cam lipseste deja asfaltul de tot... dar am urcat cu SLZ. Deci nu e chiar foarte rau. Insa viteza e de 10 km/h, cum s-a mai scris. Cica in urmatorii 2 ani se va reface acest drum. Pana atunci va recomand sa il evitati.

Daca tot veni vorba, nici Bacau-Piatra Neamt-Bicaz nu mi s-a parut un drum foarte bun. E bunicel, cu o banda pe sens mai peste tot... dar nici poveste de vremurile cu asfalt ca in palma. Chiar si orasul Piatra Neamt parca a cam inceput sa se degradeze, fata de cum il stiam eu, cochet si dragut...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 25 Aug 2014, 07:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(andurs @ 14 Mar 2012, 10:18)
Nu cred ca se-apuca prea curand de reabilitat pe valea Bistritei....

Pe Rarau se ajunge pe drum modernizat din Pojorata, manastirile din Bucovina sunt mult mai accesibile din zona Gurii Humorului.
Sunt de acord ca e o zona frumoasa si ca ar merita un drum cat de cat intretinut, dar de modernizat, in adevaratul sens al cuvantului, nu cred ca se pune problema....

Eu nu vreau modernizare, vreau doar o asfaltare cat de cat decenta, dar ei nici peticire nu mai fac.
*



Se pare ca se repară "Drumul comorilor", adică Rarău-Chiril ( comuna Crucea), dacă nu o fi știre electorală.
http://www.monitorulsv.ro/Local/2014-06-11...rumul-Comorilor

E păcat că acest traseu turistic f frumos, Pojorâta-Rarău-Chiril, format din DJ175A și DJ175B, iese în DN 17B ( Vatra Dornei-Poiana Largului) care e plin de gropi, trecut cu roșu în toate harțile, adică drum de evitat și asta de ani de zile. Adică coborârea pe partea sud a Rarăului e aproape inutilă, daca nu se asfaltează și DN17B.
http://i.imgur.com/XuPiKAS.png

This post has been edited by nasty: 26 Aug 2014, 06:41


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 27 Aug 2014, 07:39
Post #7


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Sincer, eu nu ma bucur cand se asfalteaza un drum care duce intr-un loc frumos de munte. Eu am mers anul trecut cu arcuri sport si 4 pers in masina si nu mi s-a parut o mare nenorocire drumul ala. Odata cu asfaltarea or sa vina toti nsimtitii, cocalarii , taranii care strica peisaju si la propriu si la figurat. (Ex: drumul asfaltat pana la Piatra Arsa)

Mai bine mai salbatic si frumos decat comod si infect.


Incet, incet comercializam orice loc minunat din tara asta.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 2 Oct 2014, 17:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




M-a pus si pe mine necuratul in vara asta sa optez pentru traseul din imagine, in loc sa merg pe european. New_Bitmap_Image.jpg ( Size: 207.54k ) Number of downloads: 287

Cea mai mare greseala, cei 130 de kilometri au fost un cosmar. Peste 3 ore mi-a luat sa-i fac. Imi venea la un moment dat sa iau masina in spate. Am ajuns teapan la Vatra Dornei, ocoleam un crater, inevitabil luam altul. Daca mai pun la socoteala si faptul ca pe tot drumul respectiv a plouat continuu, senzatia a fost urata de tot. Rar am depasit 30 km/h pe portiunile unde mai erau petice.
Mizerie de nedescris in lac, la mal. Peturi si tot felul de gunoaie.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 2 Oct 2014, 19:21
Post #9


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Si eu am fost nevoit sa-l parcurg in vara asta, din cauza ca veneam dinspre Toplita si tot mi-am facut curaj c-o fi mai bun... sad.gif am troncanit masina de-a luat-o zbenga. Cu pauze dese pe malul Bistritei si cu senzatia de drum care nu se mai termina am ajuns intr-un final, cu multe ore intarziere fata de planul initial, in Vatra Dornei.

Foarte tentanta privelistea de la iesire din Borsec, la intersectia spre Bilbor,...asfalt proaspat turnat (era vorba de jumatea lui august)...insa inutila investitia fara continuarea asfaltarii si dupa Bilbor spre Vatra Dornei.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 14 Oct 2014, 14:12
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




păcat că nu se asfaltează spre Vatra Dornei, e cu roșu de ani de zile.
DN15, DN15B fac legătura spre Târgu Neamț, Pașcani, Iași.

This post has been edited by nasty: 14 Oct 2014, 14:14

Attached thumbnail(s)
image.jpg ( Size: 175.58k ) Number of downloads: 244


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 9 Sep 2015, 09:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




O veste bună:

http://www.obiectivdesuceava.ro/local/au-d...ei-si-brosteni/

Dar din nefericire DN15, continuarea, Bicaz-Poiana Largului, are multe porțiuni de roșu.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:54
Forum Renault